Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu „služby vlasti"… Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin. (Česká televize)

Gothard

Tento film absolutně nemám rád. Je to film, který ukázal naší kinematografii cestu k stupidnímu, uřvanému humoru, podbízivosti (včetně té sexuální) a tomu nejlacinějšímu pohledu na minulost. Tvůrce neomlouvá ani fakt, že nemohli tušit, do jakých hlubin se dopracuje část naší filmové tvorby (je to vůbec tvorba?), která navázala na tento způsob "lidových komedií". Průměrnost a vesměs špatné herecké výkony jsou skoro až zarážející. Několik lepších a vtipných scén se do tohoto filmu dostalo snad jen omylem. ()

regentor

Trenkový Vaculíkův prapor. One man show M Donutila, ktrerý se potom na obrazovce objevoval s železnou pravidelností. Film nemusím, Donutila jakbysmet. Snímek poplatný své době , aneb jak udělat slávu na starém režimu ()

kubilov

Josef Škvorecký je můj nejoblíbenější český autor a Tankový prapor jedna část mnohosvazkového autobiografického cyklu o Dannym Smiřickém, který je tím nejlepším, co kdy Škvorecký napsal. A Vít Olmer jako režisér adaptace z pera Radka Johna? To nemohlo dopadnout nijak extra dobře. A taky že ne. Je to průměrné, až na pár okamžiků a známých obličejů. Alespoň ten tankový začátek a úžasná kreatura Miroslava Donutila stačil zlidovět. Chytrová se dá protentokrát přežít, nic extra, ale dá se. ()

Gamekeeper77

Tenhle film ve mě za těch pětadvacet let dozrál jak víno. Není se co divit, vzhledem k tomu, že poprvý jsem ho viděl v patnácti, kdy jsem za prvý o tý krutý době věděl velký kulový a za druhý, moje vojna mě teprve čekala. Teď to vidím úplně jinak. Smutná komedie s kvantem výborných hereckých výkonů, nesmrtelných hlášek a dialogů a skvěle utahaným hudebním doprovodem pro mě doslova zkultovněla. Na ty kekely rodící se těsně po revoluci se tohle hodně podařilo. 85%. ()

horor2

Zábavné a chytré, člověk někdy kroutí hlavou nad některými lidmi a řekne si, to snad není možné? :-) ()

Jehan

Ale jo, je to prča. Skamene v životní roli. A znovu jsem si uvědomil, jakou jsem měl kliku, že jsem na vojně byl až v 80. letech a ne u tankistů čili hadic. V 90. letech to byl hit. Muzika mi k tomu vůbec nepasuje. ()

ostravak30

Jsou dva filmy - Tankový prapor a Černí baroni. Pokud si mám vybrat, beru barony. Tankový prapor má své kvalitní obsazení, má spousty vtipů a legendárních hlášek, ale dle mého je to stále málo právě na druhý film, který taktéž popisuje vojenské poměry v Československu. Proto zůstanu u tří hvězd. Nicméně jako vypovídající film o letech padesátých v armádě funguje spolehlivě. Zajímavé je, že i komunisté se uchýlili ke kritice armády a to konkrétně té císařské v podobě Švejka v padesátých letech. Každá doba má holt své kritiky. Armáda asi nikdy nebude oblíbeným tématem. Spíše naopak. ()

RigorMortis

Nie. Možno je to tým, že nepatrím ku staršej generácii, možno tým, že som si povinnú vojenskú službu (našťastie) nemusel zažiť ale film ma ničím neoslovil. Nebolo sa na čom zasmiať, nevedel som sa stotožniť s postavami a sledovať ako nejaký debil v uniforme vrieska po hlavnom hrdinovi hádam polovicu filmu rozhodne nepovažujem za vrchol humoru. ()

JosefTomas

No jistě... že Tankový prapor chytil všechnu tu porevoluční neřest, jakou jsou "kozy" a sprostá slova jak na běžícím (tankovým) pásu. Baví to, to neříkám, je to přesně správně absurdní, v jistých ohledech i groteskní, ale je to málo. Pár epizodních skečů tak dohromady vytvoří sice zábavné jednotlivosti, ale absolutně nezajímavý celek. Naštěstí to má pouhých 83 minut a tunu hlášek, takže účel splněn, soudruhu majore. ()

Baudelaire

Poměrně solidní komedie. Já jsem v té době nežil, takže to pro mě byla opravdu spíš "jen" komedie, ale přesto jsem tam cítil ten melancholický smutek Škvoreckého. A co teprve generace mých rodičů ... ()

Lewaso

Když budu posuzovat Barony a Prapor - prapor jednoznačně vyhrává. Asi se bál Olmer zhrůzit Škvoreckého dílo více než Sirový Švandrlíkovo... ()

hwnd

Když ten film vylezl, tak ho jedni strašně vychvalovali, druzí haněli. Bohužel jsem při sledování nenašel ani to úžasné a převratné, ale ani to strašné, ošklivé a pobuřující. Absolutně prázdný a hloupý film... ()

Toumyk

No od Olmera už jsem viděl horší věci, ale že by tenhle film byl nějak oslnivě úchvatný to teda rozhodně ne... ()

sirrgulo

Nebudu tvrdit, že mě to bůh ví jak moc bavilo, alespoň jsem ale viděl film, kterému jako předloha bylo dílo od Škvoreckého, takže k něčemu film přeci jen pro studenta dobrý je. Těch vtipů ve filmu moc rozhodně není, a ty které zazní asi nejvíce rozesmějí ty z nás, koho se vojna týkala. Mladší generace, ke které se řadím i já, která podobnou buzeraci nezažila, pak asi některé myšlenky nedokáže docenit. ()

Danulinda

Ačkoliv o malinko slabší, než jeho "příbuzný" o rok pozdější film Černí baroni, tak i zde je výborné herecké obsazení a solidní scénář. Oproti dnešním slátaninám s tzv. herci to rozhodně stojí za několikeré vidění. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků