Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

jasanka

Dnes už tenhle žánr moc nemusím, když jsem ale viděla poprvé (a podruhé), tak to bylo jiné kafe. Dobrý historický film. ()

rusty09

Skvělá hudba, příběh, boje. Tenhle film patří k mým nejoblíbenějším. Jako Achilleus můj oblíbený Pitt. ()

Flagg

Kde je nějaká mystika? Kde atmosféra? A hlavně - kde jsou olympští bohové??? Řecké báje mám hodně rád, takže tohle znásilnění Iliady vážně jen tak nezkousnu. Bitevní scény se mi nelíbily, scénář o ničem. Jediné dvě opravdu zajímavé postavy jsou Odysseus a Priamus, a to je na takový epos zatraceně málo. Homér se pravděpodobně doteď obrací v hrobě... ()

Mallyyy

Málo boje, moc mluvení, jak už je v dnešní době zvykem. Absolutně mě tu štval Orlando Bloom, který hrál Parise (možná nejen hrál), jako arogantního, hloupého princátka.. Aspoň ten Brad to trochu držel. ()

cyphercz

I když je to opět hollywoodská verze historie (rozuměj slátanina), tak se na to rozhodně dá koukat. Po smrti Hectora mě to ale už moc nebavilo, protože od prvních minut filmu bych daleko radši viděl tuhýho Parida, kterýho pak musím trpět až do konce... Nicméně dobrej Pitt v roli Achilla ()

Mallinali

Vždycky když zapochybuju o tomhle filmu, vzpomenu si na závěrečné připomenutí Aenease, mytologického to předka věčných Římanů a tím vlastně i dnešní Evropy. Dál oceňuju samozřejmě souboj Achiles vs. Hector (alias Hectorovo setkání s osudem), řadu dobrých charakterů, pár dobrých pokeců jako mezi Priamem a Achilem, ale taky sice dobově metrosexuálně nevěrohodnou, ale možná právě proto skvěle frackovitě charismatickou postavu Achila. A je toho víc, i když někdy to ignorování kultovní Homérovy předlohy bije do očí - Achiles za hradbama Tróji, nepřeživší Meneláos a Agamemnón, dobytí Tróje za cca 14 dní, nebourání hradeb atd. Taky bitvy jsou dost nepřehledný a někdy jsou za hranou kreténismu - jako když v řezajícím se mnohatisícovém davu všichni čekaj jak dopadne souboj Achiles/Patroklés vs. Hector. Není taky med, když pěkné tóny soundtracku přejdou do nesnesitelného éééééééééééé, parodujícího brždění starýho vlaku...ale co, ctihodný Eduard Petiška by to sice asi nerozchodil ani klystýrem, ale já čím to vidím častějc, tím to mám radši. A jsem fakt rád, že se Petersen neznemožnil na tomhle filmu, ale až na Poseidonu. ()

Jano...

Zaujímavé. Perfektne zahrané, zrežírované aj napísané. Len sa mi miestami zdalo, že tá predloha je tomu skôr na škodu ako na úžitok. ()

allebra

Za některé nepřesnosti a absenci bohů ubírám hvězdičku, jinak se mi ale celkové zpracování včetně hudby a samotného závěru líbilo! ()

Bozvav

Dvě hvězdy za vizuální a hudební dojem, jednu Bradovi nikoliv za herecký výkon, ale za to, jak mu to slušelo. Víc to ze mě nevymáčkne. Tvůrci můžou být rádi, že staří chrabří Řekové a Trójané už zemřeli, neb jinak by po shlédnutí tohoto snímku nejspíše přitáhli před brány filmového studia a vzali jej ztečí, s koněm i bez. Za mne 45%. ()

vito_corle

Troja- Historický film podle slavného Homérova epos. S předlohou nemá vůbec nic společného. Chybí Paridův soud s jablkem pro nejkrásnější bohyni i božské pletichy. Pitt jako namakaný antický hrdina Achlleus není prototyp Řeka-blonďák :) celkem sranda. Hector (Bana) je ten praví hrdina, který nechce válku kvůli ženské a hormonům. Parid je arogantní sobecký zmetek, který kvůli ženě způsobil krveprolití a smrt svého bratra. Dal jsem 4 hvězdičky za kostýmy, lodě, koně..... a Banu. ()

Lukin413

S odstupem bych hodnocení neměnil, jen me překvapilo, jak rychle v tomto filmu zestarly triky a celkově působí archaický, třeba ve srovnání s podoben starým Panem Prstenů. ()

Driscoll

Update z 22. 6. 2019: Nemůžu se zbavit pocitu, že je Trója strašně nedoceněná. Herecky je to opravdu našlápnuté. Ani jedna strana "sporu" není černá nebo bílá. A už jen za tu odvahu zobrazit trojskou válku v "neklasických" nebo "nehelénských" kulisách (ano, vím, že na "realističnost" si tu nikdo nehraje) si Trója zaslouží uznání (ukažte mi film z mýtického období, který není postaven na architektuře a kultuře z období po velké krizi doby bronzové). Ano, oproti předloze je příběh hodně pozměněný, ale i ten Homér žil sakra možná až dobrých 400 - 500 let po zániku mykénské kultury, a tu uměleckou licenci mu nikdo nevyčítá. Tenhle film za posledních patnáct let zraje jako víno, a i kvůli relativně nízkému hodnocení přehodnocuji na plnou palbu. Původní komentář z 18.6.2007: 85 % --- [KINO], [DVD] --- Realističtější pojetí (rozuměj bez bohů atd.) Homérovy Iliady mně docela sedlo. Jen škoda, že si tvůrci nestanovili přeci jen trošku vyšší mety. Takhle je Troja dobrý film, který ovšem sráží místy nedotažený scénář (Topornost Ornaldova Parida je podle mě dána spíš scénářem, než jeho neschopností. Ale nerad bych jej přeceňoval). Také postava Odyssea mohla dostat více prostoru. Na druhou stranu sem tam probleskne na povrch nějaký ten dobrý nápad (začátek souboje Parida a Meneláa, jenž je snímán zpod Paridovy přilby), některé dobré scény (především Hektor vs. Achilles, kdy Pitt při boji přímo tančí, zatímco Bana je "jen" výborný bojovník). Potěší i Achillova pata nebo trojský meč (a následný odkaz na Římský epos Aeneis), naopak zamrzí, [spoiler] že hlavní záporák musí za každou cenu zemřít (čímž je naopak popřen Řecký epos Oresteia atd.) [/spoiler]. Celkově mě však Troja překvapila. Proto **** ()

inachisio

Skvěle ztvárněný film a to i herecky i technicky. Strhující podívaná, které nemám téměř co vytknout. Vlastně chvilkovou nudu. ()

TostTom

Kdybych to měl brát z historického hlediska, tak je to pěkný nesmysl, ale naštěstí tohle neřeším a film jsem si užil a byla radost se na něj dívat. Kdybych to měl shrnout, tak je to solidní starověká řežba, samozřejmě s dobře odvyprávěným příběhem. Na každou bitvu, každý souboj, či každý duel byl prostě krásný pohled, bylo to přehledné propracované a prostě víc než uspokojivé. Nejlepší ze všech byl asi Brad Pitt v Roli Achillea, protože každá jeho bojová scéna byla naprosto skvělá a to hlavně souboj s Hektorem ve kterém ta choreografie byla něco úžasného. Jinak co mi přijde vtipné, je že všechno tohle kvůli jedné ženské. Každopádně jeden z málo tří hodinových filmů, u kterých jsem skoro ani nevšiml, že to trvá tři hodiny a kdyby to trvalo o něco déle, tak bych si určitě nestěžoval. 9/10 ()

Gedes

S odstupem času začínám zjišťovat, že ten film zase není tak špatný... Samozřejmě ne všechno ve filmu je úplně "košér", ale jinak film má spád, bohaté války (opravdu bravůrně propracované), zamilovaný příběh, pěkní chlapi :o) co víc si přát. Akorát bych ještě dodala, že v poslední době se ujímá trend - dělat všechno, co nejreálněji... tedy historický film bez vlivu bohů, komiks bez fantastických a absurdních prvků a to je docela škoda, ochuzené o tu správnou "šťávu." ()

ebi

Film se zužuje na exhibici Bradda Pitta,bohužel ve špatném slova smyslu.Stará řecká mytologie dostala na zadek a film potěší max.fan klub hlavního protagonisty.Mělo se to jmenovat Achilles-báječný a úžasný hrdina. ()

vipburgr

Megafilm o proslulé antické válce s megastar Bradem Pittem. Pro všechny fanynky Pitta film jak stvořený. Achilleus zepředu, Achilleus zezadu, Achilleus ve zbroji i bez ní. „Our hero“, který bravurně ovládá meč a štít. A Když se megahrdina s megaarmádou za zády dostaví před hrozitánské hradby nedobytného města a sálem burácí válečná hudba, znamená to, že jsme uprostřed dění u antické Tróji? Pro mnohé jistě ne. Znalosti bájí mi napovídají, že Achilleus, byť téměř neporazitelný, nehrál v trojské válce první housle, naopak Odysseus byl velmi blízko centru dění. Očekával bych rovněž, že antičtí bohové dostanou pořádný kus prostoru. Suma sumárum monstrózní film s některými výraznějšími slabinami, které se Achilles snaží svou silou přetlačit :) ()

Adm.Nelson

Po prvom pozretí som dal 5 hviezd, lebo som sa veľmi dobre bavil, teraz však musím znížiť moje hodnotenie lebo tie hollywoodske úpravy do pôvodného Homérovho konceptu, ktorý by mal byť nedotknuteľný, sú neospravedlniteľné. Vypustenie bohov z filmu kvitujem, keďže tu išlo film podať reálnejšie, zobraziť vojnový konflikt a nezaoberať sa zbytočne Aténou, Apollónom a spol. SPOILER -Čo ma ale nepríjemne prekvapilo, bola smrť Menelaa a Agamemnóna, ktorí mali vojnu podľa Iliady a Odyssey prežiť, zlý timing smrti Achilla, a prečo nakoniec neskapal aj Paris? Ako som už povedal, ak nepoznáte Ilias, dá sa to brať ako celkom vydarený hollywood, v opačnom prípade vás isté "drobnosti" musia štvať. Musím ale vyzdvihnúť skvelých hercov (až na tie dve zamilované drevá) a ohromujúci súboj Achilla s Hektorom, pri ktorom som ani nedýchal, hoci som vedel, kto to na konci schytá. 8/10, ale dosť rozporuplných P.S.: Rose Byrne by som bral skôr ako Diane Kruger. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole