Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

Jacek

Trója má především pech v tom, že cestičky, po nichž si to, vedena Wolfgangem Petersonem, šlape, už proběhli stejně dobře jako ona – nebo ještě lépe – jiní. Ti rychlejší. Proto jen těžko může Trója překvapit (pokud nebudeme za překvapivou považovat dvojici záběrů na Pittovo hýždě) – díky své konvenčnosti je odsouzena maximálně k udržování standardu, spíše než k inovacím. Což je u podobného snímku v dnešní době trochu problém, ochozy inovace žádají. ()

Tomyš

Na film se příjemně kouká a na velkém plátně s dobrým zvukem to může být prima zážitek. Ovšem scénář není propracovaný, děj filmu je nudně jednolitý a vztahy mezi Parisem a Helenou či Achillem a Briseis působily značně nedůvěryhodné. Na dojmu nepřidalo ani příliš umělé počítačové zpracování a bezemotivní klíčové scény filmu (například souboj mezi Achillesem a Hektorem). Jo a Brad Pitt má stále stejné grimasy. ()

thunnus

Rádoby velkolepý spektákl, který mně moc nenadchl. Chybí tu trochu naturalismu, herci nijak neexcelují. Ve filmu nejsou žádní bohové jako v Iliadě, což sice nemusí vadit, ale vzhledem k výše zmíněné absenci "drsných scén" to působí bezradně. Čekal bych rozhodně víc, a proto jsem zklamán. Jinak žádný zázrak, bitvy jsou sice efektní, ale po určité době to přestane bavit a ke konci už jsem se nudil. Plusem je jen výkon Seana Beana jako Odyssea, ostatní herce, hlavně Blooma, chválit nemůžu. ()

WinstonS

Na Starých pověstech řeckých od Eduarda Petišky jsem vyrostl. Doslova. Už v pěti letech jsem tuhle knížku doslova hltal a záliba v antice mi vydržela hodně dlouho. Toto optikou je tedy nutno poměřovat můj vztah ke zfilmování TRÓJI, který je... ambivalentní. Oceňuji výtečné bojové scény, ale nechápu trivializaci a nivelizaci dějové linie, jež se smrskla na hollywoodsky klišovitou lovestory. Nemám sebemenší výhrady k obsazení řady (zejména negativních a řadovitých) postav (minimalisticky hrající Pitt je překvapivě výborný!), ale pak vidím křečovitého mazánka Parida v podání Orlando Blooma a je po nadějích. TRÓJA je průměr jako vyšitý. Ostatně k tomuto verdiktu vše nasvědčovali už ve chvíi, kdy se režie chopil Herr "technicky jsem dokonalý, ale s empatií se neseru" Petersen. ()

crozet

Nádherná výprava, pochvala patří neméně i zobrazením bojových momentů. Jinak ale šlo o další hollyoodskou pitomost. S historickými velkofilmy je to těžké.. - schopnější umělci na ně peníze nedostanou, ale zatratit je jako žánr je samozřejmě nevhodné. ()

Phillo

Nádherná atmosféra, presne taká, ako som si predstavoval Grécko ďalekej minulosti z učebníc a kníh. Monumentálnosť a nezlomné hrdé egá v kontraste s tisíckami obyčajného ľudu. Celková „sladkosť“ mi však príde nevhodná (Bloom nie je herec!) a nepodčiarkujúca to podstatné. Pitt mohol zažiariť podobne ako Cruise v Collaterali, avšak darí sa mu to len z menšej časti. Vypustiť romantiku a Blooma (toho najlepšie niekde v strede mora) a bol by to výborný a reálny opis minulosti. 65% ()

Deywid

Dá sa na to dívať, ale nedá mi.... keby to režíroval niekto iný ako Petersen... a keby v tom hrali Antický bohovia... to by bolo niečo... ()

Brejlil

Tupý přepis Homérovy klasické básně. Vše, co jen trochu zavánělo světem řeckých hrdinů (jako třeba bohové) bylo scénářem nemilosrdně potlačeno. Zbyl jen Achilles, který se utápí ve vzteku a sebelítosti. Hrdina, vykreslený jako starověký David Beckham, mi ovšem neimponoval. I bojové a monumentální scény byly pro mne zklamáním, i když jistá strohost a nepřeplácanost staveb a dekorací si uznání zaslouží. Mělo to ale být mnohem lepší. ()

martalini

Jak jsem to teď zase zmerčil, tak jsem si vzpomněl, že jsem to ještě nehodnotil. No ano, taky mě to nadchlo, obsazení perfektní, hudba skvělá (i když místy trochu vykradená,ale dá se to překousnout), luxusní výprava ....a samozřejmě Pitt x Bana, fakt špička...jsem ochotnej přivřít oči nad znásilňovánim illiady a nakonec dávám 4, protože se jedná o nejlepší "historický velkofilm" poslední doby ()

Rilian

Takhle p****t nádherný Homérův příběh. Čekal sem stokrát více. Já vím že je teď v módě točit filmy jak "to tehdy mohlo být". Ale proboha. Bez bohů to nejde. Na nich to stojí. S nimi to padá. Proto je ten příběh nádherný. Vyloženě televizní Helena Trojská byla mnohem lepší i bez obřích bitevních scén. A Orlando... celý film sem se těšil až ho trefí tím otráveným šípem (Homér), nicméně on to prostě musel přežít (Benioff). Jo a koho zajímá, že Helena ke konci války Parida nenáviděla a chtěla se vrátit ke svému muži Meneláovi, kterého si mimochodem sama vybrala ze všech králů Řecka a který nebyl ani zlý, ani starý, ani ošklivý. To způsobili bohové (Afrodíta konkrétně), že se zamilovala do Parida. Proto to bez nich nejde. A takto bych mohl jmenovat do nekonečna. A tak jedinou světlou stránkou filmu zůstává onem již milionkrát zmiňovaný souboj. Jo a mezi náma Achilles se nikdy do Tróji nepodíval. Paris ho zastřelil asi rok před koncem války těsně před branou do města. ()

Thehellion

Není to tak kvalitní velkofilm jako Statečné srdce nebo Gladiátor, ke kterým je přirovnáván zezadu na obalu. Nicméně je to kvalitní velkofilm a já ho mám rád, i když z historického hlediska (bráno dle pověsti) by se tam nešlo pár....no dost..:-) Much..:-) ()

Sundance23

Tak zajímavá předloha a tak to pokazit,některý filmy nezachrání ani kvalitní herci když rejža nemá formu,proto by se mněl Petersen vrátit zpátky na vodu kde mu to jde nejlíp. ()

Clavius

Silné 4* po zkouknutí DC verze. Je tomu podobně jako u Království nebeského, kde DC svými doplňky vyplní hluchá místa. Sice to zde není tak drastické jako u výše zmiňovaného Království, kde byly přidány dějové linie. Ale nic nebrání tomu, že Troja je historický (ač historicky nedokonalý) epos, který patří v dnešní filmovou tvorbě mezi vrcholné díla. ()

M1k9

Perfektní, velkolepé. Sám bych po dlouhé odmlce čekal spousty nedostatků, které mi kdysi unikly, ale kde nic tu nic. Místo toho jsem se velmi dobře bavil. Brad Pitt mi jako Achilles seděl perfektně. Žasnu nad precizní prací s herci a kostýmy. Vždyť kdo v Tróji nezazářil? Všechno bylo pěkně nablýskané a dotáhnuté do konce. To, že ve filmu byl vliv bohů takový jaký byl se dá pochopit. Působí to naprosto realisticky a poučně. Doba se změnila, je třeba se do ni citlivě trefit. Dovolím si citovat některá slova z výstižného komentáře, která dávají jasnou odpověď "kritikům za každou cenu". "Troy is an excellent movie. For any war/history buff there is enough here to feed upon to overlook any flaws." Přesně to se snažím vysvětlit a ne příliš rozvádět. "First, in response to all the Gladiator lovers who said on the boards that there is no one to cheer for in Troy, I say they are idiots. Gladiator was about a single protagonist. Homer's Iliad was always a complicated, ensemble story. The audience has to deal with a lot of main characters and THIS IS A GOOD THING. Its the Iliad, not Batman." V krátkosti, autor se snaží důrazně vysvětlit jistou rozdílnost, ač na první pohled vidí většina podobnost se slavným Gladiátorem. Je těžké hodnotit a zároveň nesrovnávat nesrovnatelné. 8.5/10 ()

Hepy13

Chápu proč tolika lidem tenhle film tak vadí. Já se ale perfektně bavil a nenudil ani jedinou minutu, hlavně i díky tomu že miluju historické filmy. Před Trojou už je jen Statečné srdce a Gladiátor. Pokud by se mě někdo zeptal jak si představuju že vlastně vypadal Achilles? Odpověděl bych jako Brad Pitt v Troy. Jak v té době vypadala Trojská Helena? Musel bych odpovědět jako Diane Kruger. Herci mi tam výborně sedli. Záběr na lodě plující k troji je fascinující. Bitvy se mi taky líbily, souboj Achilles - Hector super, stejně jako trojský kůň. Slabiny film určitě má, jako třeba historické nepřesnosti (ale v těch já se vůbec nepitvám a užívám si film). Docela slabý soundtrack, tady bych čekal víc, a ještě třeba zapojení bohů. Ale co mi vlastně na filmu nejvíc vadí? To že jsem ho propásl v kině. ()

Brylin

Bojové scény, zejména když je v akci Achilles, jsou výborné a opravdu propracované, jinak ovšem snímek Wolfganga Petersena nenabízí nic nadprůměrného; snad ještě herecký výkon Brada Pitta. I když si bitky a bitvy užívám, na čtyři hvězdičky jít nemohu. O fous za tři. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole