Euforie - Série 1

(série)
USA, (2019–2021), 9 h 22 min (Minutáž: 50–65 min)

Tvůrci:

Sam Levinson

Zendaya, Hunter Schafer, Jacob Elordi, Sydney Sweeney, Austin Abrams, Alexa Demie, Algee Smith, Alanna Ubach, Maude Apatow, Storm Reid, Eric Dane (více)

Epizody(10)

SeanLSD

Sledované od júna do novembra 2021. ___ Zaujímavé je aj to, že celý seriál, ktorý je výrazne a odvážne sexuálny, ako aj väčšina jeho postáv, je v podstate rozprávaný z pohľadu postavy, ktorá zo sexu nezažila takmer nič. Akoby práve ona, bojujúca so závislosťou úplne iného druhu, mala od tých intrigánskych pletiek a nevyzretých vášní najlepší odstup. ()

vnimatkrasu

Ta atmosféra je jak z partesu. Ty nevkusný hadry, nevhodný dekolty, nechutný šminky, drogy a alkoholy. Největší crush mám ale zejména na ty úvodní biografický pětiminutovky, který maj v rukávu víc nápadů než většina současnejch serošů za celý roky. Snad jen škoda, že Euforie plave a vlastně nikam neplyne. I tak bych se na její lesk a bídu střední školy dokázal dívat furt. ()

Lachtaan

Euforie mě pochopitelně neminula už v době svého uvedení, tehdy mě tématika drog netáhla ovšem vůbec, Zendayu jsem ještě moc nevnímal a seriál, co působil jen jako zpověď jedné mladé rebeliózní feťačky, nebyl ani trochu mým šálkem čaje. Když jsem ale zásluhou momentální euforie kolem Euforie k seroši zkusil najít novou cestu, objevil jsem klenot. Se zjištěním, že každá epizoda rozkrývá příběh někoho z Ruina bezprostředního okolí, jsem si tenhle výplod na chvilku i dokonce zamiloval. Hodnocení víceméně ve finále ovlivnily hlavně dva dodatky k sérii, které si tvůrci mohli ušetřit. [viděno na HBO GO] ()

ZeroCZ1233

HBO zase zasadilo seriálovým konvencím tvrdou ránu. Po všemi oceňovaném Chernobylu, jenž byl kvalitativní hřeb naturalistického pojetí největší jaderné katastrofy světa, přišli s vlastím přídavkem do kategorie teen dramat. A zase předvedli to nejlepší. Euphoria ve stojaté vodě této kategorie zaujímá gejzír neskutečných nápadů a nezvyklostí. Klasické vypravěčské postupy jsou svrženy do hlubin, tvůrci si cestou více artovou zajistili dnes už potřebnou originalitu a určité divácké zaujetí. Premisa je prostým základem tohoto nahořklého dortíku, jenž se moc neliší od konkurenčních cukráren, avšak suroviny přidané do samotného základu a na samotný povrch jsou neochutnané pochoutky, jež nemají jen za úkol přivodit jazýčku mňamkozní orgie, ale také ho s lehkou a autorsky míněnou upřímností znechutit. Prostorová práce s charaktery, na sytě proměnlivých barvičkách postavené vizuálno, nezvyklé kompoziční hrátky podepřené nestoudnými kamerovými úhly, generačně odpovídající soundtrack a výpovědní hodnota o dnešních náctiletých s maximální upřímností. To vše pod souhrnným názvem "Kategorická odlišnost" je rozpoznávací prvek tohoto nečekaného příspěvku a já jsem nadšen a s očekáváním čekajícím v mém srdíčku čekám na druhé kolo tohoto zrcadla, jež je vkusně staveno před produkci Netflixu a jeho jednolitých pohledů na stejnou generaci přes brýle s více či méně narůžovělými sklíčky. 9/10 ()

Jaro.Krafcik

Novembrová Eufória, určite som čakal niečo iné, ale takto, nebolo to až tak zlé. Asi najrealnejšie vyobrazenie dnešnej teen komunity. Lgbt ako sviňa. Treba pochváliť hlavnú predstaviteľku ktorá zahrala celkom fajn. Čo ale iritovalo bol jej Český dabing. Absolútne sa jej nehodil a bol otrasný. Ak bude druhá séria a na další rok si poskytnem službu Hbo Go, možno tomu dám ešte šancu. 3* ()

koog

'I know it all may seem sad, but guess what? I didn't build this system, nor did I fuck it up.' Euphoria mě chytla za srdce opravdu neskutečně moc. Výborné herecké výkony talentovaných zajímavých tváří, nádherně vykreslené jedinečné charaktery, vztahy mezi nimi, překrásný vizuál, forma, kostýmy, kamera, soundtrack... Není to asi pro každého, ale je to výjimečné, dechberoucí a za mě naprosto dokonalé 🖤 'I don't know what type of fucked up shit you got going inside your head. I don't know how to help, but I could tell you one thing: this drug shit, it's not the answer.' ()

Sdoom

Seriál o dospívajících teenagerech v USA - za normálních okolností látka, která by mě minula velkým obloukem. Tohle ale není ledajaký seriál, protože je syrový, upřímný a nebere si servítky. Některé epizody jsou zbytečně rozvleklé, ale jako celek to funguje. Zendaya hraje závislačku famózně a i ostatní mladí herci jsou skvělí. Solidní 4 hvězdy. (HBO Max, orig.) ()

Hanys_

To všeobecné nadšení úplně tak nesdílím. Ty postavy jsou až moc ...nevím (holka s ptákem, nymfa..tlustá nymfa..hvězda třídy úchyl - jeho fotr úchyl..skoro všichni jedou na drogách). Fakt problém si k někomu udělat vztah a nebrat tuhle sondu do života náctiletých jako těžké sci-fi. ()

Ixbalanke

O tom, jaký je život s poruchou osobnosti (poruchami). Film je mi dost blízký, protože dost podobný dětství, pubertu a dospívání jsem měla taky. Útěk od emocí k drogám a k alkoholu nikam nevede, ale tato společnost nenabízí moc jiných variant. Pokřivené vztahy v rodině a nevyrovnaní rodiče dětem nepomohou, a mohou je dohnat až k ztrátě života. Poučení z toho plyne: neohlížet se na rodinu a hledat sám sebe a žít svůj život. Jinak se lidstvo nikam neposune. Velmi dobře zahrané. ()

TheSpearCZ

Na filmech a seriálech mám nejvíce rád příběhy, ty mě už od samého začátku, kdy jsem začal pravidelně sledovat a hodnotit bavily, a proto jsem rád, že jsem se konečně dostal k Euforii, která má za mě obrovské plus v tom, že právě každý díl vídáme z pohledu jiné postavy a vidíme její začátky, ale zároveň se to tu drží určitého celkového příběhu a vyprávění, ze kterého sice na konci první série nedostanete vůbec nic, to předpokládám vyplyne hned ve dvojce, ale i tak je na co koukat. Je to sice zaměřené jen na jistou část publika, ale koho to chytne, tak toho to nepustí. A mě nepustilo. 1. série - 75% ()

HenryIvan

Každá časť začína menším (ne)spoľahlivým naratívom hlavnej postavy, týkajúcim sa poväčšine nejakej vedľajšej postavy, ktorý rozvíja dej a personality ostatných postáv. Euphoria reprezentuje skoro všetko, čo v tomto modernom svete nemám rad, no aj tak to je skvelý seriál. ()

Daiker

Nějak mě euforie z tohoto seriálového hitu minula.... Nevím proč mám sledovat znuděné fetky a ještě z toho tvůrci dělají umění..... Hlavní hrdinka je nesympatická a ostatní to taky moc nezachránili.... Druhou sérii už radši vynechám..... ()

ViktorS

Konečne som sa k tomu seriálu dostal. Vedel som, že to bude dosť temné, o drogách a sexe, ale aj tak som to nečakal až takéto. Je to také typicky americké, ako z filmov poznáme. Klasická americká stredná škola a žiaci, ktorí sa viac zabávajú ako učia. Ale takéto poňatie som ešte nevidel. Veľmi zaujímavo prerozprávané z pohľadu Zendayi, každá postava tu dostala svoj priestor, v ktorom si prešla veľkým vývojom. Bolo to zaujímavé sledovať. Každý si tu nájde svoju postavu, alebo duo, ktoré mu bude najviac sympatické, ale aj pravý opak, a teda niekoho, kto mu bude vyslovene liezť na nervy. Ale aj tak sa mi páčilo ako každá časť cielila na niekoho iného, no stále sa to točilo okolo jednej hlavnej záplatky. Niektoré časti boli mierne slabšie ako tie druhé, stále sa to však držalo dosť vysoko. Takže druhú sériu nebudem dlho odkladať. ()

Vabr

Nikdy jsem neviděl seriál, který by byl po řemeslné a technické stránce takhle dokonalý. Ta kamera, střih, barvy, hudba, výprava - to je něco naprosto jiného od všech těch teen seriálů, co tu doposud byly. Když k tomu přidáte tu sexuální odvážnost, která se tu na vás valí ze všech stran, a pak samozřejmě i ty postavy, tak je to mazec. Každá z postav je zajímavá, každá má co nabídnout, má svůj originální charakter, člověk snadno dokáže s většinou sympatizovat a během prvních pár dílů si i určí svého oblíbence. Za mě to byla Rue, za bráchu Maddie. Tempo seriálu je po 3/4 naprosto neuvěřitelné, a až mě i zaráželo, s čím vším dokáže Euforie přijít. No jenže tady s tím bohužel přichází jediná a zároveň největší záporná stránka Euforie. To tempo poté opadne a zbytek se už tak nějak vleče. Především mám na mysli poslední dva dodatkové díly, které nemají absolutně co nabídnout a jen shrnují a opakují, co již bylo řečeno nebo naznačeno napříč předchozími díly. Takže za mě naprostá zbytečnost, která mi srazila pětihvězdičkový dojem na 4⭐. Jinak ale samozřejmě převažují silně pozitivní dojmy a už se těším na další sérii. Vyhodnocení: Lol, Euforii jsem si vybral jako seriál k napsání recenze na CAE zkouškách nanečisto😂 ()

mysiouxsie

Seriály pro mládež se od dob Beverly Hills 90210 dost změnily.. První řada Euforie je až překvapivě hluboký a křehký obraz životní reality dnešních dospívajících. Vizuálně velice líbivé a s krásnou muzikou, obsahem místy dost znepokojive.. ()

Silhouette

Snaží se to být drsnou sondou do života mladých, ale výsledkem je politický videoklip o romanticky strádajících menšinách. Což by bylo naprosto v pořádku, nebýt koňské dávky nabubřelého patosu sklouzávajícího do kýče. Každej tu mluví v rejstříku "vocal fry", což má jako znamenat, že pronáší hrozně důležitý závažný pravdy, a samozřejmě jedinej způsob, jakým děti můžou čelit životnímu tlaku, jsou drogy. Příliš snaživá, zahleděná do sebe progresistická fantasy, které by neuškodilo trochu ubrat v tom tlačení na pilu, aby to bylo uvěřitelné a aby s protagonisty šlo soucítit. ()