Síla psa

• Velká Británie The Power of the Dog (více)
Trailer 1

Charismatický, ale despotický majitel ranče se chová krutě k bratrovi, který si domů přivedl novou manželku a jejího synka. Jenže pak se stane něco nečekaného. (Netflix)

Malarkey

Síla psa na mě působí jako takový ten neotřelý artový dramatický snímek, který naznačuje homosexuální téma, aby to nakonec stočil do amerického dramatu dvacátých let dvacátého století a zůstalo tak hlavně u hezkých záběrů, které jsou v kontextu s příběhem stejně docela o hovně. Jane Campion z toho filmu je hrozně znát. Nesedí mi její styl a nesedlo mi to ani tady. ()

Fr

„PO SMRTI OTCE JSEM DBAL HLAVNĚ O MATČINO ŠTĚSTÍ. CO BYCH BYL ZA MUŽE, KDYBYCH NEPOMOHL SVÉ MATCE? KDYBYCH JI NEZACHRÁNIL? …“   Ty vole, to už se dneska netočej normální filmy? Jako pro koho je takovejhle western? Bacha – vono to není natočený nijak špatně. Má to charisma, ale takový podivný. Rozhodně žádný cákání testosteronu. Což si myslím, že western….teda dobrej western, potřebuje. Navíc jako celkem chvíli tápu v tom, co mi chtěj tím příběhem vlastně říct a z toho tápání moc odvázanej nejsu. A hlavně čekám….  nebo mám spíš strach, že si tam dá někdo francouzáka. Naštěstí tak daleko nedojdeme (kurva sorry, spoiler!). Dojdeme jinam a já jen kroutím hlavou. Hmmmm, tak tohle jste mi chtěli říct? Kreténi! Neměli jste to teda pojmout trochu jinak? Dyť to k tomu vyústění vůbec nevede…   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem buk a skrejvám to. 2.) Šikana je, když se někdo blbě dívá a ignoruje mě.  ///  Thx za titule „Vít Bezdíček“.                  PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

Jossie

Skvělé rodinné drama z westernového prostředí, kde postupně přehodnocujete, kdo je vlastně ten zlý a proč je takový. Benedict Cumberbatch je v roli  hajzlíka skvostný, jen ty kovbojské kalhoty mu moc nesednou, vypadá v nich trochu směšně. ()

johnn333

Moc dobrý a poměrně rafinovaný v tom, jak to v rámci rodinnýho dramatu posouvá fokus od jedné nejednoznačné postavy k druhé, přičemž to zároveň nerezignuje na jejich vývoj, aby bylo vyústění hlavního konfliktu v něčem nečekané, ale přesto logicky nevyhnutelné. Takhle to zní jako samozřejmost, která by měla být vlastní každému filmu, tenhle scénář se ale prostě povedl. I když pár falešných not tam je, kvůli čemuž je První kráva v podobném ranku "anti-westernů" pořád výš. ()

3DD!3

Kodi Smit-Mcphee to teď bude mít u LGBT komunity velký špatný. Síla psa je hodně divné rodinné drama zasazené do Montany 1925, ve kterém jakoby chybí klíčové scény, ale pozor! Je to záměr. Postavy tak z ničeho nic mění své chování díky něčemu, co se děje mimo záběr. Campionová vše pouze naznačí a nechává diváka domyslet si zbytek. Snímek se tak odehrává bez jakékoliv katarze. Vše tak stojí na vynikajícím Cumberbatchovi, který si rančerskou fázonu vychutnává plnými doušky. ()

D.Moore

Burbank v ďábelsky odporném, ale zároveň hypnoticky přitažlivém podání Benedicta Cumberbatche je postavou, která se v novém filmu neobjevila snad od roku 2007, kdy do kin vtrhl film Až na krev a s ním ropou zbroceny Daniel Plainview v podání Daniela Day-Lewise. Síla psa je až fascinujícím způsobem podivná podívaná, ve které každou minutou tušíte, že se stane něco strašlivého, a ono se to většinou opravdu děje. Kdo se chce podívat na klasický western nebo na moderní western, ať se podívá raději jinde. Kdo chce vidět hutné, nemilosrdné, hnusné a zaprášené psycho, ať si počká na co nejlepší náladu a Sílu psa si pustí. ()

Davies182

Škrábání křídou po tabuli. Zbožňuju filmy, jejichž finální pointa si diváka namaže na prsa, a zároveň si po nich přijde chytřejší než před zhlédnutím. V tomto případě sice dílčí část mrazivého příběhu umocnila předloha, což je jasné, ale i natočit to celé "správně" muselo dát pěknou dřinu. A navíc: kde jinde odvyprávět silné westernové drama s tolika rozbitými postavami než na úpatí Mordoru, že? S tím neustálým pobrnkáváním na hitchcockovskou basu jsem už jenom čekal, kdy se z těch kopců konečně přižene Odula, a pošmákne si na Cumberbatchově herce. Prosím jednoho Oscara, díky, nashle. [Netflix] ()

LiVentura

Šílené těžké téma, plynoucí příběh nám ukazuje těžkosti jedné rodiny, kde se city příliš nenosily a důsledky pokryteckého chování většiny k jinak smýšlející a cítící menšině.. velmi aktuální. Skvělý B.C.! ()

misterz

Natočené to bolo celkom zručne, aj keď tie artové zábery a dlhšie sekvencie začali po čase nudiť. Ale to je asi tak všetko. Z postáv upútal jedine Benedict Cumberbatch, tie ostatné buď vyslovene nudili, alebo iritovali. Tiež nechápem ten popisok k filmu, hlavná postava rozhodne nebola žiaden krutý tyran, ale normálny chlapík, čo drie na ranči ako kôň. Normálny chlap. Aj to samotné finále ma iritovalo, rozuzlenie ako hrom, len čo pravda. Fakt nechápem, čo chcel tým autor povedať. Asi to, že mrzkejšie a tyranskejšie sú často vyziabnuté cintľavky, ktoré pustia do gatí, keď si pri nich niekto prdne. Vážne myšlienka ako hrom - Zlatú malinu tomu poetovi. 40/100 ()

DwayneJohnson

Už se vám to určitě stalo někdy taky. V práci, ve škole, nebo někde venku. Začněte si něco s holkou, nebo klukem, ale od začátku tak trochu tápete a nevíte, co od toho vlastně čekat. A přesně je to takhle v tomhle filmu. Ta nejednoznačnost a neustálý vývoj nečekaným směrem je největší síla tohohle dost netradičně natočeného snímku. Když k tomu připočtu nevyřčenou, ale všudypřítomnou sexualitu a přesvědčivý, herecký výkon Benedicta, vychází mi z toho hodně, ale hodně povedená věc. ()

Anderton

Po Top of the Lake ďalší Campionovej počin, o ktorom neviem, čo si mám myslieť a dokonca ani to, či sa mi páčil. Ale zase istý čas vo vás bude rezonovať. Neustále čakáte, kam to bude smerovať, aký konflikt prevládne, až zistíte, že týmito úvahami strávite celé dve hodiny a že o konfliktoch, klaďasoch a záporákoch to rozhodne nie je. Pozor, nejde o western, to, že tu máme kovboja a kravy, z historického filmu odohrávajúceho sa približne pred sto rokmi strieľačku s koltami ešte nerobí a je to len dobre. O osudoch postáv, ale aj o ich povahách a spôsobe myslenia, si veľa vecí budete musieť domyslieť sami. To berte zároveň ako varovanie aj ako odporúčanie. ()

Chrustyn

Vše směřovalo k homosexuálnímu westernu, ale naštěstí film hodil zpátečku. Ale nijak mě nebavil a podobná témata jsem viděl v daleko lepších filmech. ()

Flakotaso

Cumberbatch je tak strašlivě krutý zmrd, že pálí papírové růže, blbě čumí, trousí rýpavé poznámky, pomalými pohyby si balí jedno cigáro za druhým, dokonce má tolik drzosti, že si píská pochod Radeckého a když jej jednou zčistajasna zahraje na banjo, šokovaná Dunst se nevyhnutelně proměňuje v trosku, neřkuli hnijící zombie. Jednou za půl hodiny se jako dřevěný panák zjeví její manžel, přestože na ranči také žije. A i když milý rančer přece jenom začne projevovat trochu lidského tepla (i "tepla") k něčemu jinému, než k posvátnému sedlu svého dávného guru Bronca, stejně si zaslouží chcípnout na sněť. S touhle tzv. revizí westernu se může jít nejpřeceňovanější žijící režisérka vycpat. ()

hrona

Tak předně fandové westernového žánru, tomuto bijáku se vyhněte, krom ranče, prostředi a Benedicta pobíhajícího v kovbojském, je to jediné, co western připomíná. Jedná se o těžké rodinné drama, s dlouhými záběry, pomalou hudbou a táhlými záběry. i přes vražednou délku ale i film v celku utíká. Atmosféra houstne postupem děje a chvilkama má člověk pocit, že se buduje vyloženě Alfredovska atmosféra. Bohužel nebyl by to Netflix aby si nevybrali opět jeden ze svých oblíbených sociálních témat, kterými poslední dobou cpou všechny své bijaky. Zlatá střední cesta. ()

classic

Sila psa” z roku 2021 bude zrejme často porovnávaná s majstrovským dielom rovnakej režisérky, t. j. Jane Campionovej, ktorej strhujúci, kinematografický počin Piano, mal v roku 1993 premiéru, čiže by sa mohlo zdať, že sa jej už "pravdepodobne" nepodarí znovu vkročiť do tej istej rieky, kedže zároveň mala i dlhšiu, režisérsku prestávku, však... ? K úvodu sa nakoniec vrátim, pretože teraz sa zmienim o niečom rovnak zaujímavom. Nakoľko pochádza z Wellingtonu, ktorý je v podstate hlavným mestom Nového Zélandu, práve preto sa rozhodla, že aby, povedzme, ušetrila na daňových úľavách, tak americkú, dobovú Montanu z 20. rokov minulého storočia, takmer »identicky zastúpi«, zrovna táto, praďaleká krajina, na ktorej sa trebárs nakrútila i úspešná trilógia Pán Prsteňov, a vedzte, že to nie je vôbec poznať, všetká česť filmovým architektom. Vezmite si, že napríklad také kanadské Toronto → koľkokrát už predstieralo, že je Novým Yorkom...  Jadrom recenzie by mohla byť taktiež aj podobnosť medzi jednotlivými počinmi, lepšie povedané medzi postavami: „ Jedna žena, vdova po samovrahovi Gordonovi, Rose, sa vydá za rančera Georgea Burbanka, kedy správcom ranču je jeho naprosto nevyspytateľný brat Phil, keď ich činnosť zvyčajne spočíva v chove dobytka, na čo si tiež najali aj niekoľko drsných chlapov, kam čochvíľa prichádza i novopečená manželka, ktorá to tam mať nebude určite jednoduché, čo si rýchlosťou svetla uvedomí aj jej biologický syn Pete, ktorý tam neskôr za nimi príde. ” Skrátka, na tomto odľahlom mieste sa vytvára akási mimoriadne dusná atmosféra, ktorú má na svedomí najmä → obzvlášť zakomplexovaný Phil, ktorý si svoju veľkú zlosť vybíja predovšetkým na švagrinej a nevlastnom synovcovi... Síce sa neskoršie predsa čosi ľudské v Philovi zlomí, ale to ešte neznamená, že je už vari po všetkých starostiach ? Skôr naopak, samozrejme, že príde ku konfrontácii tak, ako by ste to dopredu ani nečakali, no ďalej spoilerovať nemôžem, inak by som vyzradil dôležitú pointu, ktorá ma dostala → do kolien ! A na samý záver. Videl som jeden z najlepších filmov tohto roku, za ktorý sa režisérka nemusí absolútne hanbiť, i keď sa úplne kvalitatívne nevyrovnáva jej predchádzajúcemu „Opusu Magnumu” , no svoje kvality stopercentne má. Je určený náročnejšiemu divákovi, ktorého neubíja pomalejšie tempo. Je to psychologický western, ktorý už nepatrí do obdobia „Divokého západu” , keďže v roku 1925, vídať častejšie jazdiť automobily. Má vynikajúcu kameru → kameramanky Ari Wegnerovej, a to ani nehovoriac o hereckom obsadení. Ústredné kvarteto v zložení → Benedicta Cumberbatcha, Jesseho Plemonsa, Kirsten Dunstovej a Kodiho Smita-McPheeho, je priam elektrizujúce, zvlášte u niekdajšieho predstaviteľa televízneho Sherlocka, ktorý podáva hádam svoj najlepší, herecký výkon doterajšej kariéry. Možno sa dokonca dočká i nominácie na Oscara, ako aj film ako celok, keď by ich mohol pozbierať (zo)pár, čomu by som sa ináč ani bohvieako nečudoval... ? Uvidíme, necháme sa potom prekvapiť. Jednalo sa o nadštandardný filmový zážitok, nad ktorým budem ešte hodnú dobu premýšľať. ()

Padme_Anakin

S upřímným politováním jsem nucena konstatovat, že mi tento příběh vůbec nesedl, bezprostředně po odkoukání jsem to chtěla hodit do odpadu, ovšem nechala jsem to uležet a s odstupem času hodnotím o něco výš.. Chce-li scenáristka situovat hlavní postavy do roku 1925, neměla by se držet současných měřítek a dnešních trendů (rozmazlenosti, zpovykanosti, omlouvání vlastní neschopnosti atd.). Jediný Benedict Cumberbatch upoutal mou pozornost, nepůsobil na mě jako krutý despota, byl to prostě chlap, co se živí těžkou prací, pětadvacet let dře na ranči, u poctivé práce se zpotí a papulu má správně proříznutou, mně byl svým způsobem sympatický a tuším, že u něj měl otevřené dveře každý, kdo uměl vzít za práci, mluvil na rovinu a byl ochotný se učit, jak na tom ranči žít a pracovat..  Další postavy mě buď iritovaly (vdova) nebo mě jednoduše řečeno nebavily (bratr).. Rozuzlení se mi ani za mák nezamlouvalo, dovedlo mne totiž k myšlence, že ti hodní, slušní, dobře vychovaní jsou ve finále ti nejkrutější.. ()

Arsenal83

Vynikajúco vybraní herci. Jesse Plemons aj Benedict Cumberbatch vynikajúco zapadli do tohto prostredia, netreba však čakať žiadny typický western. Westernové je len prostredie, inak ide o drámu s dobrou atmosférou a naozaj hlavne ten Cumberbatch tu herecký vyčnieva svojou odpudivosťou. Ale dve hodiny sú trocha priveľa a obávam sa, že niektorých zastihne po čase aj nuda. ()

Eleanor05

K dobré závěrečné pointě vede velmi trnitá, nudná cesta plná zbytečných, jalových scén. Hluboce podprůměrný film, u něhož navíc vůbec nechápu spojitost mezi názvem snímku a jeho dějem. 1,5*. ()

hroubek

Tohle nebude film pro každého. Síla psa je ten typ filmu, na který musíte mít to správné rozpoložení. Nedá nám nic zadarmo, není doslovný, nesnaží se moc zalíbit, ale má něco do sebe. Režisérka Jane Campion si mě omotala kolem prstu během úvodních záběrů a vydrželo to až do konce filmu. Campion pomalinku dávkuje informace a výborně pracuje s postavami a jejich psychologickým rozložením. Díky tomu je krásně ukázáno, že jsou postavy propracované, a každá má dobré a zlé vlastnosti. Velmi mi sedlo, jak režisérka pracuje s vizuální stránkou filmu. Krásné a dlouhé záběry na přírodu, hudba, atmosféra "pozdního westernu" a k tomu příběh o chlapství. Velkou předností filmu je scénář s dialogy. A pak samozřejmě špičkové obsazení. Benedict Cumberbatch je zde perfektní a krade si většinu scén pro sebe. Jesse Plemons svou roli zvládl moc dobře a díky jeho umírněnějšímu projevu vyniknou rozdíly obou hlavních hrdinů. Díky Plemonsovu výkonu vyniká parádní Cumberbatchův herecký projev. Kirsten Dunst hraje dost dobře, bohužel mi její postava moc nesedla. Kodi Smit-McPhee svou roli odehrál s přehledem a má dobré scény, zvláště ve druhé půlce filmu. Osobně mi sedlo pomalejší tempo filmu a jistá nedoslovnost některých scén. Nicméně občas jsem měl pocit, že některé scény jsou natahované, a kdyby ve filmu nebyly, tak by se nic nestalo. Síla psa je dobrý a zajímavý film, plný parádních hereckých výkonu a nádherné vizuální stránky. ()

KoRner

Aj jedno videnie je až-až. Len podľa zmeny tempa hudby som vedel, že sa asi niečo na plátne deje, pretože sa tam ani vtedy zväčša nedialo nič. Záverečná myšlienka možno uspokojí tunajších intelektuálov, avšak čakať na ňu vyše dvoch hodín mi príde smiešne. ()