Charismatický, ale despotický majitel ranče se chová krutě k bratrovi, který si domů přivedl novou manželku a jejího synka. Jenže pak se stane něco nečekaného. (Netflix)

Jossie

Skvělé rodinné drama z westernového prostředí, kde postupně přehodnocujete, kdo je vlastně ten zlý a proč je takový. Benedict Cumberbatch je v roli  hajzlíka skvostný, jen ty kovbojské kalhoty mu moc nesednou, vypadá v nich trochu směšně. ()

johnn333

Moc dobrý a poměrně rafinovaný v tom, jak to v rámci rodinnýho dramatu posouvá fokus od jedné nejednoznačné postavy k druhé, přičemž to zároveň nerezignuje na jejich vývoj, aby bylo vyústění hlavního konfliktu v něčem nečekané, ale přesto logicky nevyhnutelné. Takhle to zní jako samozřejmost, která by měla být vlastní každému filmu, tenhle scénář se ale prostě povedl. I když pár falešných not tam je, kvůli čemuž je První kráva v podobném ranku "anti-westernů" pořád výš. ()

classic

Sila psa” z roku 2021 bude zrejme často porovnávaná s majstrovským dielom rovnakej režisérky, t. j. Jane Campionovej, ktorej strhujúci, kinematografický počin Piano, mal v roku 1993 premiéru, čiže by sa mohlo zdať, že sa jej už "pravdepodobne" nepodarí znovu vkročiť do tej istej rieky, kedže zároveň mala i dlhšiu, režisérsku prestávku, však... ? K úvodu sa nakoniec vrátim, pretože teraz sa zmienim o niečom rovnak zaujímavom. Nakoľko pochádza z Wellingtonu, ktorý je v podstate hlavným mestom Nového Zélandu, práve preto sa rozhodla, že aby, povedzme, ušetrila na daňových úľavách, tak americkú, dobovú Montanu z 20. rokov minulého storočia, takmer »identicky zastúpi«, zrovna táto, praďaleká krajina, na ktorej sa trebárs nakrútila i úspešná trilógia Pán Prsteňov, a vedzte, že to nie je vôbec poznať, všetká česť filmovým architektom. Vezmite si, že napríklad také kanadské Toronto → koľkokrát už predstieralo, že je Novým Yorkom...  Jadrom recenzie by mohla byť taktiež aj podobnosť medzi jednotlivými počinmi, lepšie povedané medzi postavami: „ Jedna žena, vdova po samovrahovi Gordonovi, Rose, sa vydá za rančera Georgea Burbanka, kedy správcom ranču je jeho naprosto nevyspytateľný brat Phil, keď ich činnosť zvyčajne spočíva v chove dobytka, na čo si tiež najali aj niekoľko drsných chlapov, kam čochvíľa prichádza i novopečená manželka, ktorá to tam mať nebude určite jednoduché, čo si rýchlosťou svetla uvedomí aj jej biologický syn Pete, ktorý tam neskôr za nimi príde. ” Skrátka, na tomto odľahlom mieste sa vytvára akási mimoriadne dusná atmosféra, ktorú má na svedomí najmä → obzvlášť zakomplexovaný Phil, ktorý si svoju veľkú zlosť vybíja predovšetkým na švagrinej a nevlastnom synovcovi... Síce sa neskoršie predsa čosi ľudské v Philovi zlomí, ale to ešte neznamená, že je už vari po všetkých starostiach ? Skôr naopak, samozrejme, že príde ku konfrontácii tak, ako by ste to dopredu ani nečakali, no ďalej spoilerovať nemôžem, inak by som vyzradil dôležitú pointu, ktorá ma dostala → do kolien ! A na samý záver. Videl som jeden z najlepších filmov tohto roku, za ktorý sa režisérka nemusí absolútne hanbiť, i keď sa úplne kvalitatívne nevyrovnáva jej predchádzajúcemu „Opusu Magnumu” , no svoje kvality stopercentne má. Je určený náročnejšiemu divákovi, ktorého neubíja pomalejšie tempo. Je to psychologický western, ktorý už nepatrí do obdobia „Divokého západu” , keďže v roku 1925, vídať častejšie jazdiť automobily. Má vynikajúcu kameru → kameramanky Ari Wegnerovej, a to ani nehovoriac o hereckom obsadení. Ústredné kvarteto v zložení → Benedicta Cumberbatcha, Jesseho Plemonsa, Kirsten Dunstovej a Kodiho Smita-McPheeho, je priam elektrizujúce, zvlášte u niekdajšieho predstaviteľa televízneho Sherlocka, ktorý podáva hádam svoj najlepší, herecký výkon doterajšej kariéry. Možno sa dokonca dočká i nominácie na Oscara, ako aj film ako celok, keď by ich mohol pozbierať (zo)pár, čomu by som sa ináč ani bohvieako nečudoval... ? Uvidíme, necháme sa potom prekvapiť. Jednalo sa o nadštandardný filmový zážitok, nad ktorým budem ešte hodnú dobu premýšľať. ()

Padme_Anakin

S upřímným politováním jsem nucena konstatovat, že mi tento příběh vůbec nesedl, bezprostředně po odkoukání jsem to chtěla hodit do odpadu, ovšem nechala jsem to uležet a s odstupem času hodnotím o něco výš.. Chce-li scenáristka situovat hlavní postavy do roku 1925, neměla by se držet současných měřítek a dnešních trendů (rozmazlenosti, zpovykanosti, omlouvání vlastní neschopnosti atd.). Jediný Benedict Cumberbatch upoutal mou pozornost, nepůsobil na mě jako krutý despota, byl to prostě chlap, co se živí těžkou prací, pětadvacet let dře na ranči, u poctivé práce se zpotí a papulu má správně proříznutou, mně byl svým způsobem sympatický a tuším, že u něj měl otevřené dveře každý, kdo uměl vzít za práci, mluvil na rovinu a byl ochotný se učit, jak na tom ranči žít a pracovat..  Další postavy mě buď iritovaly (vdova) nebo mě jednoduše řečeno nebavily (bratr).. Rozuzlení se mi ani za mák nezamlouvalo, dovedlo mne totiž k myšlence, že ti hodní, slušní, dobře vychovaní jsou ve finále ti nejkrutější.. ()

Arsenal83

Vynikajúco vybraní herci. Jesse Plemons aj Benedict Cumberbatch vynikajúco zapadli do tohto prostredia, netreba však čakať žiadny typický western. Westernové je len prostredie, inak ide o drámu s dobrou atmosférou a naozaj hlavne ten Cumberbatch tu herecký vyčnieva svojou odpudivosťou. Ale dve hodiny sú trocha priveľa a obávam sa, že niektorých zastihne po čase aj nuda. ()

Rathalos

Ak ocakavate klasicky stary dobry western s kovbojmi,prestrelkami a pastnymi subojmi,tak budete totalne sklamani,je to skor cista drama odohravajuca sa pomalym tempom s kvalitnym hereckym obsadenim,vacsinu divakov to bude asi uspavat,ale dalo sa na to pozerat...:-) ()

Mamutol

Je to ukrutně dlouhé, pomalé a vesměs nudné drama. Synáček to ovšem vymyslel celkem dobře, protože tady by si při vyšetřování proč a jak se to v závěru filmu stalo, neškrtnul ani inspektor Columbo. Stejně ale mám pocit, že když už se tedy syn a despota ke konci docela skamarádili, despota ho naučil jezdit na koni, upletl mu laso a ještě se mu svěřil, tak proč měl synek potřebu mu provést to, co provedl. Myslím, že by přestala i ta jeho matka chlastat první ligu. ()

Seffi

Lehčí rodinné drama z roku 1925, které poukazuje na rozdílné životní styly dvou bratrů. Scénář je velmi dobře napsaný a hodně dlouho divácky neprůstřelný. Dost se zaměřuje na postavy, což je pro takový druh filmu velmi důležité, avšak právě díky tomu je ve filmu mnoho hluchých míst a hlavně v závěru mě nudil. Pokud by se jednalo o kratší díl z westernové antologie, něco jako Balada o Busteru Scruggsovi, bylo by to parádní. 35% ()

Bogrant

Výborne despotický Cumberbatch v inak dosť rozvláčnej dráme, síce esteticky vyhranej, ale dejovo jednoduchej a málo zvratovej. S klasickým westernom to nemá nič spoločné, ale okolité prostredie a výprava tomu dodávajú typický nádych a ten snáď neomrzí. Druhá polovica s tým mladým mumákom oveľa lepšia, no v momente keď to začína byť najzaujímavejšie, prídu záverečné titulky. ()

Mejkby

První "zatraceně dlouhou hodinku" atmosféra neustále houstne, to se ještě dalo, ale pak se veškerej nahromaděněj potenciál vytratil během další ještě "zatraceně delší hodinky". A co je ten Pete vůbec zač? Prapředek mladýho Batese? Co to jako mělo bejt? ()

Sopholojong

Jane Campion si tiez natocila svoje There Will Be Blood. Iste oscarove nominacie za herca v hlavnej ulohe, herca vo vedlajsej ulohe, herecku vo vedlajsej ulohe, vypravu a kameru. Tu prvu reprezentuje polo-demon Cumber"bitch", aky tu nebol od J.K.Simmonsa z Whiplashu alebo od spominaneho "Az na krev" Daniela Lewisa, ale i s kusom vnutornej nehy, ktoru prinesie necakany twist kratko po prvej polovici snimky (na konci je este jeden). Naproti nemu je druhou dobrosrdecny, romanticky a az skoro slabossky Plemmons, protipol onoho rancerskeho demonizmu. Medzi nimi ako tretia je zaseknuta nesebavedoma, v alkohole svoje migreny utapajuca Kirsten Dunst ako jeho "skormutena" manzelka. To vsetko v symbioze so stvrtym a piatym majstrovskym atributom. Kamera a vyprava. Impresivne staticke panoramaticke celky, voyeurstvo cez okna a dvere farmarskeho domu a mastali s majestatnou, nepoddajnou prirodou Montany v pozadi. Vsetko skvele vypilovane s historickou presnostou (dychnu na vas 20-te roky farmarskeho zivota v USA), s prirodzenym dennym, ci nocnym svetlom (iba petrolejky, sviecky a dlhe tiene). A k tomu najkrajsia sentimentalna scena roka tancujucich Plemmonsa a Dunst uprostred prerie s jeho vyznanim "How nice it is, not to be alone". Vadila mi len neprijemna minimalisticka hudba vrzgajucich husli (typicky Greenwood a paradoxne ho za tie dva, ci tri tony nominuju na sosku) a Campion mohla priniest viac konfliktu medzi protagonistov so suverennejsim strihom. PS: Na western sa tu ani raz nevystreli, ale za to si to odnesu drasticky zvierata - fackanie kona, kastrovanie byka, zlomena kralicia labka. ()

Tajemnik

Možná je to vynikající film, ale za mě nuda. Pěkná kulisa, pěkné záběry přírody, Cumberbatch buď kouří, nebo si balí cigaretu a prakticky nulový příběh a celé dlouhé a pomalé. ()