Síla psa

• Velká Británie The Power of the Dog (více)
Trailer 2

Charismatický, ale despotický majitel ranče se chová krutě k bratrovi, který si domů přivedl novou manželku a jejího synka. Jenže pak se stane něco nečekaného. (Netflix)

johnn333

Moc dobrý a poměrně rafinovaný v tom, jak to v rámci rodinnýho dramatu posouvá fokus od jedné nejednoznačné postavy k druhé, přičemž to zároveň nerezignuje na jejich vývoj, aby bylo vyústění hlavního konfliktu v něčem nečekané, ale přesto logicky nevyhnutelné. Takhle to zní jako samozřejmost, která by měla být vlastní každému filmu, tenhle scénář se ale prostě povedl. I když pár falešných not tam je, kvůli čemuž je První kráva v podobném ranku "anti-westernů" pořád výš. ()

Jossie

Skvělé rodinné drama z westernového prostředí, kde postupně přehodnocujete, kdo je vlastně ten zlý a proč je takový. Benedict Cumberbatch je v roli  hajzlíka skvostný, jen ty kovbojské kalhoty mu moc nesednou, vypadá v nich trochu směšně. ()

3DD!3

Kodi Smit-Mcphee to teď bude mít u LGBT komunity velký špatný. Síla psa je hodně divné rodinné drama zasazené do Montany 1925, ve kterém jakoby chybí klíčové scény, ale pozor! Je to záměr. Postavy tak z ničeho nic mění své chování díky něčemu, co se děje mimo záběr. Campionová vše pouze naznačí a nechává diváka domyslet si zbytek. Snímek se tak odehrává bez jakékoliv katarze. Vše tak stojí na vynikajícím Cumberbatchovi, který si rančerskou fázonu vychutnává plnými doušky. ()

Davies182

Škrábání křídou po tabuli. Zbožňuju filmy, jejichž finální pointa si diváka namaže na prsa, a zároveň si po nich přijde chytřejší než před zhlédnutím. V tomto případě sice dílčí část mrazivého příběhu umocnila předloha, což je jasné, ale i natočit to celé "správně" muselo dát pěknou dřinu. A navíc: kde jinde odvyprávět silné westernové drama s tolika rozbitými postavami než na úpatí Mordoru, že? S tím neustálým pobrnkáváním na hitchcockovskou basu jsem už jenom čekal, kdy se z těch kopců konečně přižene Odula, a pošmákne si na Cumberbatchově herce. Prosím jednoho Oscara, díky, nashle. [Netflix] ()

Anderton

Po Top of the Lake ďalší Campionovej počin, o ktorom neviem, čo si mám myslieť a dokonca ani to, či sa mi páčil. Ale zase istý čas vo vás bude rezonovať. Neustále čakáte, kam to bude smerovať, aký konflikt prevládne, až zistíte, že týmito úvahami strávite celé dve hodiny a že o konfliktoch, klaďasoch a záporákoch to rozhodne nie je. Pozor, nejde o western, to, že tu máme kovboja a kravy, z historického filmu odohrávajúceho sa približne pred sto rokmi strieľačku s koltami ešte nerobí a je to len dobre. O osudoch postáv, ale aj o ich povahách a spôsobe myslenia, si veľa vecí budete musieť domyslieť sami. To berte zároveň ako varovanie aj ako odporúčanie. ()

Chrustyn

Vše směřovalo k homosexuálnímu westernu, ale naštěstí film hodil zpátečku. Ale nijak mě nebavil a podobná témata jsem viděl v daleko lepších filmech. ()

Flakotaso

Cumberbatch je tak strašlivě krutý zmrd, že pálí papírové růže, blbě čumí, trousí rýpavé poznámky, pomalými pohyby si balí jedno cigáro za druhým, dokonce má tolik drzosti, že si píská pochod Radeckého a když jej jednou zčistajasna zahraje na banjo, šokovaná Dunst se nevyhnutelně proměňuje v trosku, neřkuli hnijící zombie. Jednou za půl hodiny se jako dřevěný panák zjeví její manžel, přestože na ranči také žije. A i když milý rančer přece jenom začne projevovat trochu lidského tepla (i "tepla") k něčemu jinému, než k posvátnému sedlu svého dávného guru Bronca, stejně si zaslouží chcípnout na sněť. S touhle tzv. revizí westernu se může jít nejpřeceňovanější žijící režisérka vycpat. ()

classic

Sila psa” z roku 2021 bude zrejme často porovnávaná s majstrovským dielom rovnakej režisérky, t. j. Jane Campionovej, ktorej strhujúci, kinematografický počin Piano, mal v roku 1993 premiéru, čiže by sa mohlo zdať, že sa jej už "pravdepodobne" nepodarí znovu vkročiť do tej istej rieky, kedže zároveň mala i dlhšiu, režisérsku prestávku, však... ? K úvodu sa nakoniec vrátim, pretože teraz sa zmienim o niečom rovnak zaujímavom. Nakoľko pochádza z Wellingtonu, ktorý je v podstate hlavným mestom Nového Zélandu, práve preto sa rozhodla, že aby, povedzme, ušetrila na daňových úľavách, tak americkú, dobovú Montanu z 20. rokov minulého storočia, takmer »identicky zastúpi«, zrovna táto, praďaleká krajina, na ktorej sa trebárs nakrútila i úspešná trilógia Pán Prsteňov, a vedzte, že to nie je vôbec poznať, všetká česť filmovým architektom. Vezmite si, že napríklad také kanadské Toronto → koľkokrát už predstieralo, že je Novým Yorkom...  Jadrom recenzie by mohla byť taktiež aj podobnosť medzi jednotlivými počinmi, lepšie povedané medzi postavami: „ Jedna žena, vdova po samovrahovi Gordonovi, Rose, sa vydá za rančera Georgea Burbanka, kedy správcom ranču je jeho naprosto nevyspytateľný brat Phil, keď ich činnosť zvyčajne spočíva v chove dobytka, na čo si tiež najali aj niekoľko drsných chlapov, kam čochvíľa prichádza i novopečená manželka, ktorá to tam mať nebude určite jednoduché, čo si rýchlosťou svetla uvedomí aj jej biologický syn Pete, ktorý tam neskôr za nimi príde. ” Skrátka, na tomto odľahlom mieste sa vytvára akási mimoriadne dusná atmosféra, ktorú má na svedomí najmä → obzvlášť zakomplexovaný Phil, ktorý si svoju veľkú zlosť vybíja predovšetkým na švagrinej a nevlastnom synovcovi... Síce sa neskoršie predsa čosi ľudské v Philovi zlomí, ale to ešte neznamená, že je už vari po všetkých starostiach ? Skôr naopak, samozrejme, že príde ku konfrontácii tak, ako by ste to dopredu ani nečakali, no ďalej spoilerovať nemôžem, inak by som vyzradil dôležitú pointu, ktorá ma dostala → do kolien ! A na samý záver. Videl som jeden z najlepších filmov tohto roku, za ktorý sa režisérka nemusí absolútne hanbiť, i keď sa úplne kvalitatívne nevyrovnáva jej predchádzajúcemu „Opusu Magnumu” , no svoje kvality stopercentne má. Je určený náročnejšiemu divákovi, ktorého neubíja pomalejšie tempo. Je to psychologický western, ktorý už nepatrí do obdobia „Divokého západu” , keďže v roku 1925, vídať častejšie jazdiť automobily. Má vynikajúcu kameru → kameramanky Ari Wegnerovej, a to ani nehovoriac o hereckom obsadení. Ústredné kvarteto v zložení → Benedicta Cumberbatcha, Jesseho Plemonsa, Kirsten Dunstovej a Kodiho Smita-McPheeho, je priam elektrizujúce, zvlášte u niekdajšieho predstaviteľa televízneho Sherlocka, ktorý podáva hádam svoj najlepší, herecký výkon doterajšej kariéry. Možno sa dokonca dočká i nominácie na Oscara, ako aj film ako celok, keď by ich mohol pozbierať (zo)pár, čomu by som sa ináč ani bohvieako nečudoval... ? Uvidíme, necháme sa potom prekvapiť. Jednalo sa o nadštandardný filmový zážitok, nad ktorým budem ešte hodnú dobu premýšľať. ()

Padme_Anakin

S upřímným politováním jsem nucena konstatovat, že mi tento příběh vůbec nesedl, bezprostředně po odkoukání jsem to chtěla hodit do odpadu, ovšem nechala jsem to uležet a s odstupem času hodnotím o něco výš.. Chce-li scenáristka situovat hlavní postavy do roku 1925, neměla by se držet současných měřítek a dnešních trendů (rozmazlenosti, zpovykanosti, omlouvání vlastní neschopnosti atd.). Jediný Benedict Cumberbatch upoutal mou pozornost, nepůsobil na mě jako krutý despota, byl to prostě chlap, co se živí těžkou prací, pětadvacet let dře na ranči, u poctivé práce se zpotí a papulu má správně proříznutou, mně byl svým způsobem sympatický a tuším, že u něj měl otevřené dveře každý, kdo uměl vzít za práci, mluvil na rovinu a byl ochotný se učit, jak na tom ranči žít a pracovat..  Další postavy mě buď iritovaly (vdova) nebo mě jednoduše řečeno nebavily (bratr).. Rozuzlení se mi ani za mák nezamlouvalo, dovedlo mne totiž k myšlence, že ti hodní, slušní, dobře vychovaní jsou ve finále ti nejkrutější.. ()

Arsenal83

Vynikajúco vybraní herci. Jesse Plemons aj Benedict Cumberbatch vynikajúco zapadli do tohto prostredia, netreba však čakať žiadny typický western. Westernové je len prostredie, inak ide o drámu s dobrou atmosférou a naozaj hlavne ten Cumberbatch tu herecký vyčnieva svojou odpudivosťou. Ale dve hodiny sú trocha priveľa a obávam sa, že niektorých zastihne po čase aj nuda. ()

KoRner

Aj jedno videnie je až-až. Len podľa zmeny tempa hudby som vedel, že sa asi niečo na plátne deje, pretože sa tam ani vtedy zväčša nedialo nič. Záverečná myšlienka možno uspokojí tunajších intelektuálov, avšak čakať na ňu vyše dvoch hodín mi príde smiešne. ()

Kienast

Herecký koncert mistra Dominica zabalený ve westernovém hávu a zalitý skvělým sociálním dramatem, servírována vynikající režií. Nechte si chutnat. Zamrzí jen nevyužitá Thomasin McKenzie. 8/10 ()

cepice

Film bez děje, nudný, táhlý, kromě Benedikta jsou ostatní herci otřesní!! Na konci vám film předloží nějaké zamyšlení nad etickými aspekty života, ale "zápletka" k tomu vedoucí ke ubohá. Celou dobu čekáte v nějaký gay spin-off, protože to k tomu směřuje a nic. Zajímavá je akorát hudba a změna zápornosti postav. ()

kamil.i

Tu to vcelku výrazne zaváňa výborným There will be blood od P. T. Andersona. A to vôbec nevadí, práve naopak. Nenarážam iba na príbehové podobnosti predlôh týchto filmov - obidve zachytávajú rodinnú tragédiu a nenápadný motív pomsty v prostredí meniacich sa a rastúcich veľkopodnikateľov v USA začiatkom 20. storočia. Sú tu tiež formálne podobnosti - dráma odetá v kabáte thrilleru, kde sa napätie dá krájať celú stopáž, je podporované výraznou, až hororovou hudbou, bezchybnými hereckými výkonmi a krásnymi pomalými zábermi. Nie je to však P. T. A. Rukopis skvelej Jane Campion je cítiť - koniec koncov dokáže natočiť viac autentickú a surovú drámu ako drvivá väčšina súčasných režisérov. Škoda len, že tu akoby chýbalo klasické dramatické vyvrcholenie, jediná chybička na filme, ktorý je tak trochu prekvapivo jedným z naj v roku 2021. ()

filipvrbik

Ten konec je dost síla, čekal jsem tu druhou pravděpodobnou verzi, ale dobrý- řekl bych, že i lepší. Ale do té doby je to jen takové westernové (byť hodně netradiční) drama se zajímavým vývojem postav a samozřejmě skvělým Benedictem Cumberbatchem, a i dalšímu herci....60% ()

Rathalos

Ak ocakavate klasicky stary dobry western s kovbojmi,prestrelkami a pastnymi subojmi,tak budete totalne sklamani,je to skor cista drama odohravajuca sa pomalym tempom s kvalitnym hereckym obsadenim,vacsinu divakov to bude asi uspavat,ale dalo sa na to pozerat...:-) ()

Mamutol

Je to ukrutně dlouhé, pomalé a vesměs nudné drama. Synáček to ovšem vymyslel celkem dobře, protože tady by si při vyšetřování proč a jak se to v závěru filmu stalo, neškrtnul ani inspektor Columbo. Stejně ale mám pocit, že když už se tedy syn a despota ke konci docela skamarádili, despota ho naučil jezdit na koni, upletl mu laso a ještě se mu svěřil, tak proč měl synek potřebu mu provést to, co provedl. Myslím, že by přestala i ta jeho matka chlastat první ligu. ()

Pat_rick_fan

Nielen anti western, ale aj anti love story. Zaujímavý a mimoriadne znepokojivý plot twist v závere, na ktorý sa oplatí čakať a všímať si počas sledovania detaily. Koncept zámerne odstrihnúť pasáže, kde sa očividne niečo stalo, aby sa postavy javili nejednoznačne a logiku ich správania si musíme domýšľať je síce originálny, za následok to má ale chlad a odťažitosť, najmä v prvej polovici filmu, kde je tá nediváckosť až protivná. Herecké výkony špičkové, najmä Benedict, Kirsten a Kodi, Plemons imho popri nich hrá až druhé husle. A Novému Zélandu akosi neviem uveriť Montanu, aj keď ho kamera zachytáva tak skvelo, že mám chuť na okamžitý výlet. ()