Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. A tam, kde jiné pohádky končí, naše začíná. Princezně se totiž obyčejný Honza nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Neumí se totiž chovat, jeho způsoby vzbuzují všeobecné pohoršení a to není nic proti tomu, když se na zámku objeví jeho rodiče. Princezna si zoufá, král s královnou taky, jenže královský slib je královský slib. Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád a když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší a vrátí se do rodné chalupy. Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu. Když chce utéct, Egon ji uvězní. Naštěstí se podaří uniknout princezninu rádci, učiteli dvorské etikety rytíři Valeriánovi. Ten věří, že jediný, kdo může princeznu zachránit, je Honza. Dokáže se ale Honza naučit dvorské mravy tak, aby mohl nepozorován vniknout na Egonův zámek a už podruhé princeznu zachránit? To je úkol stejně těžký jako zabít draka, zvláště když Egon nenechal nic náhodě a zatykače na Honzu s Valeriánem visí na každém rohu. Autorem originálního a vtipného scénáře je Petr Hudský, pohádku natočil Karel Janák. V hlavních rolích uvidíme Matouše Rumla jako Honzu, Evu Josefíkovou jako princeznu, Jakuba Prachaře jako krále Egona a Marka Ebena v roli rytíře Valeriána. Pohádka se točila v nádherných lokacích hradu Bouzova a na zámcích Hradec nad Moravicí a Hrádek u Nechanic. (Česká televize)

Lukin413

Pohádka, co by chtěla být stejně záměrně laciná, vtipná a nenucená jako Lotrando a Zubejda. Ale zůstala jen laciná. ()

inachisio

Pane Ebene, váš humor i herecký výkon jsou skvělé a jen kvůli vám jsem byla ochotna pohádku dokoukat. Nápad na příběh byl výborný, na začátku jsem si říkala - jé hezká pohádka! Ale pak se tento pocit někam vytratil a já si říkala, jaká je škoda, že potenciál a originalita byly vyčerpány. Nebylo to úplně špatné, ale rozhodně žádný zázrak. A Ruml se mi na prince tedy rozhodně nehodí. ()

Narciska

Velmi se mi líbil scénář, humorná stránka je dominující a příjemná, herecky dobré, taktéž kostýmy a lokace. Záporná postava je svou charakteristikou velmi výrazná a podání zábavné, přesto nezastíní postavy kladné. V druhé půli příběh trochu ztrácí dech a vleče se monotématickými dialogy, výuka sedláka dvorským způsobům je sice vtipná, ale v přílišné míře nudí a bagatelizuje záchranu princeznu, která je v samém závěru naopak trochu překombinovaná. Tam přidat, na konci ubrat a bylo by to skvělé naprosto. Poslední bod ale přidávám se krásnou společenskou reflexi. ()

Mallinali

Jak pěkná to mohla být pohádka, kdyby na ní byly větší peníze (nezvěstný drak) a tradičně si někdo víc vyhrál se scénářem, aby trochu víc fungovaly emoce a ke konci se nekupily nelogičnosti a závislosti na náhodě - má oblíbená je pád Honzy a Valeriána z okna do kupky sena, po které Egon ani jeho lidi nezkontrolují, co se s nimi stalo a rovnou počítají s jejich smrtí. To je pak na svatbě překvápko... Ale čtyři hvězdy to dá, osazenstvo je mimořádně sympatické a příběh prostě fajn a neotřelý. ()

Bohnice05

No konečně! Konečně se podařilo tu šňůru nepovedených pohádek přetrhnout. Sice se tu uplatní pořekadlo jednooký mezi slepými králem, ale pořád se jednalo o příjemné probuzení z nočních můr. ()

L'Alpagueur

Tato televizní pohádka patří rozhodně k těm kvalitním, ovšem nejlepší televizní pohádkou Karla Janáka zůstává stále Korunní princ. ()

GMVajgl odpad!

CRINGE. Hloupý příběh, toporní herci, umělé dialogy. Neuznávám výmluvy, že je to přece jen pohádka pro děti, nebo že je to třeba jedna z lepších pohádek posledních let. Pohádky můžou být i chytré a vtipné a než natočit špatnou pohádku -radši netočit nic. Sice se tu pár věcí povedlo, ale když si vzpomenu na Tři Oříšky Pro Popelku, kde měly postavy mezi sebou skutečnou chemii, tak je tohle prostě odpad. ()

Wallis3

Je pravda, že tohle dalece přesáhlo hroznýho loňskýho Žita, ale přece to bylo takový jakýsi "prázdný" Eben byl fajn a jeho etiketa táhla celou pohádku, furt tam ale chybělo něco pohádkového. ()

Rockerman

Nová štědrovečení pohádka s novým, originálním nápadem a bohužel s některými starými chybami. Myslím tím těžkopádnost, doslovnost. Na druhou stranu je to po dlouhé době pohádka, která nenudí a baví dokonce několika povedenými vtipy a hezkými zvraty v ději. Vždyť jen to vtipné řešení, jak se snížilo Egonovo vysoké ego na konec filmu je fajn. Na čtyři hvězdy to není, ale v porovnání se zoufalstvím posledních let je tato vánoční pohádka skvostem, proto dávám 4*. ()

Luk Skywalker

Letos jsem spokojen, pravda úvod byl vcelku nudný, ale Eben to s Rumlem uhráli a v druhé polovině bylo o zábavu a pohádkové napětí postaráno. Určitě lepší než kouzelník Žito loni. Josefíkovou bych šel taky zachránit, Eben jako učitel etikety prostě bombovní, Ruml umí zahrát i burana (když máme srovnání jak zahrál písaře v jiné pohádce) a Prachař je výborný sebestředný záporák. ()

MickeyStuma

Pohádka mající podtitul: ...a jak to bylo dál. Nápad námětu by se mohl považovat za originální, byť s něčím takovým už dříve přišel Zdeněk Troška se svými dvěma filmovými pohádkami, 'Princezna ze mlejna 2' (2000) a 'Z pekla štěstí 2' (2001). Troškovy snímky však skutečně pokračováním byly. Tato pohádka od Karla Janáka žádným pokračováním není. Protože se jedná o snímek ryze televizní, nelze mnoho očekávat. Vlastně je to taková televizní inscenace točená v exteriérech. A jaká tedy je? Příběh je všelijaký, jen ne pohádkový. Samozřejmě nechybí kladný a záporný hrdina mezi nimiž se pohybuje princezna, ale jaksi tomu chybí pohádkový romantický půvab. Herečtí představitelé přehrávají, čímž každá scéna vyznívá křečovitě. Je sice chvályhodné, že se mládenec, který zachránil princeznu zabitím draka, se jmenuje typicky pohádkově Honza, ale jeho svérázný charakter je poněkud mimo mísu. I princezna charakterově vypadá, jako by to byla obyčejná holka z ulice. Kam zmizel vznešený půvab princezny? Kam zmizely sympatie pohádkového Honzy? Ve scénáři sem tam nějaký vtípek je, ale divák musí mít skutečně neskonalý smysl pro humor, aby se něčemu zasmál. Televizní pohádka je také naprosto prosta leckterých triků a speciálních efektů. Atmosféra nemá žádnou dramatičnost, napětí, romantickou atmosféru, prostě nic. Tak co nám tedy zůstalo. Obyčejnou holku zachrání před drakem vesnický spratek, který za odměnu dostane její ruku a půlku království, avšak začne oni usilovat diktátorský Král Egon, který je odhodlaný udělat vše, aby ji získal. Kdepak, tohle se mezi televizní pohádkovou klasiku nemá šanci zařadit. P.S. Divák by musel mít ohromnou fantazii, aby si dokázal představit příběh, který tomuto předcházel. To prostě nejde. ()

BaronDevil

Davam 4*, i kdyz slabsi... Ale kdyz pominu Andel pane 2, tak posledni leta byly tak priserny, ze tohle povazuju za maly zazrak. Hodne jsem se bal, ze to bude nejaka prisernost jako Slibena princezna, ze ktery jsem videl asi 3 minuty a malem jsem nestihal vynaset kyble se zvratkama. Ale tohle bylo to docela fajn. ()

Ozzy2

Po smutných zkušenostech s českou pohádkou z let minulých jsem moc nečekal a byl jsem mile překvapen.Pohádka byla vtipná, herecké výkony byly fajn, co si víc přát. ()

dakarin

Především tomu třeba porozumět v souvislosti s neskutečnou loňskou ostudou ... a toto více netřeba rozebírat, nyní spíše tvůrce pochválit :-) Jak se člověk trochu děsil, co zase přijde, tak každopádně úleva a v tom smyslu i příjemné překvapené. Nahoru to táhnou především herecké výkony, ale i režie a scénář jsou velmi slušné. Vcelku inteligentní vtip a v té linii i skutečně mimořádný Eben. Nejsou to sice Tři oříšky pro popelku ani Jak se budí princezny, avšak určitě se na to po čase s chutí podívám znovu ... vám mohu jen doporučit :-) ()