Již název filmu vypovídá o tématu, kolem kterého se příběh točí. Existuje totiž teorie, že by se každý člověk měl narodit s určitou dávkou alkoholu v krvi. Tato malá intoxikace totiž otevírá naši mysl k poznání světa okolo nás, zmírňuje problémy a zvyšuje naši kreativitu. Tato teorie zaujme Martina (Mads Mikkelsen) a jeho tři přátele, unavené středoškolské učitele, a pustí se do experimentu, při kterém si po celý den udržují hladinu alkoholu v krvi. Když Churchill dokázal vyhrát druhou světovou válku s notnou dávkou alkoholu, kdo ví, co způsobí pár kapek jim a jejich studentům? Prvotní výsledky jsou povzbudivé a tento malý projekt se stane opravdovým akademickým výzkumem. Jak jejich hodiny, tak výsledky se zlepšují a skupina znovu dostane chuť do života! Když však výzkum přeženou, někteří musí skončit. Je stále jasnější, že i když alkohol mohl dopomoci ke skvělým úspěchům v historii, některé odvážné činy mají své následky. (Film Europe)

Radiq

S názvem Chlast to ale přece mohlo být mnohem, mnohem ukrutnější. Podle ukázek, co jsem viděl, to vypadalo docela jinak. I ten závěrečný tanec, který jsem znal už dřív z internetu, mi najednou nějak neseděl - za prvé: ta hudba se mi tam vůbec nehodila - měli vybrat něco lepšího, za druhé: neměl tam být tak náhodou na káry? On tam vlastně byl skoro střízlivej. No, prostě z hlediska chlastu je to opravdu slabé. Silné stránky to ale má. Třeba Mads, jako vždy sympaťák a zmiňovaný tanec: respekt. I nějaké to drámo. A docela dobře se na to dívalo. Divné mi bylo jedno - oni začli chlastat a pokračovali v tom nějakou poměrně krátkou dobu a někteří posléze nedopadli vůbec dobře, což mi moc nesedí se skutečností, kdy to trvá mnohem dýl... a pak se mi prohnalo hlavou, že tvůrci takhle asi chtěli trošku moralizovat a ukázat nám, že alkohol je špatný. Jinak ale zajímavej experiment. Jak alkoholický, tak filmový. ()

SeanLSD

V tejto chvíli ten najvhodnejší film pre človeka, ktorý sa volá Martin, nedávno mu ponúkli vyučovanie dejepisu na škole a práve sa chystá na úmorný aj rozkošnícky chlastací maratón v záujme dosiahnutia svojich dlhodobých predsavzatí. Bez chlastu to proste nepôjde! ()

danliofer

Silný snímek! Od Thomase Vinterberga i Madse Mikkelsena jsem čekala vysokou úroveň a silný příběh. Obého se mi dostalo měrou vrchovatou. Alkohol a alkoholismus je stále téma, do něhož se bojí kdokoliv jen píchnout jak do vosího hnízda. Droga, která ničí zdraví i vztahy tak moc, jak moc lidé necítí k alkohlu úctu jako k takovému. Dříve to býval obřadní nápoj, který měl svou určitou funkci v daný spirituální okamžik, dnes se jím tiší kdejaký nezdar či se jej nadužívá. To nesvědčí ani alkoholu, ani lidem. Film má otevřený konec stejně jako otázka, jak dlouho bude alkoholismus tolerován jako něco, co není závažné společenské téma. I proto díky režiséru i všem hercům, kteří se svých rolí zhostili na výbornou! ()

AdaMM

Velmi zábavný a při tom je vám z toho pořád do breku. Co dělat, když máte dojem, že ten život nějak není takový, jak jsme si představovali? Dejte si loka a bude to lepší. Ale experiment se ... trochu vymknul. ()

jedna_vrana

Konečne máme možnosť pochopiť frázu – pije ako Dán. Ale film nie je prvoplánovo o chlaste. Určite sa nebude páčiť každému divákovi, pretože tu nenájdete žiadne ponaučenie, hlbokú myšlienku či psychologický ponor do myslenia postáv. Partiu štyroch kamarátov – učiteľov je však ľahké si zamilovať. Každý z nich má svoju filozofiu a vo chvíli keď zrušia hranicu 0,5 promile, sa nám odhaľujú ich vážnejšie problémy. S alkoholom je to tak – v malej dávke rozveselí, vo veľkej odhalí všetkých démonov v nás a často na povrch vyplávajú potláčané stavy, myšlienky a zranenia. Ak sa s Martinom, Tommym, Nikolajom a Peterom chcete baviť, musíte naskočiť na ich vlnovú dĺžku. Všetci herci zahrali svoju rolu výborne, Mads Mikkelsen však v tejto partitúre kraľuje. Jeho „jazz balet“ je nezabudnuteľný. Vo vedľajších úlohách je hlavnou postavou malý okuliarnatý „Brejlo“, dá niektorým okamihom vo filme silu citového uragánu. Na záver máte pocit, že si herci tým procesom opíjania sa naozaj prešli, pretože aj vo chvíli, keď sa len tak motajú a potácajú, vám to príde reálne, ale neprehnané. ()

Remivsremi

V prvních pár minutách vidíme, co nám posledních pár let pobíhá po Praze. Pozitivum snímku spočívá v ukázce, jak alkohol působí různými způsoby na různé osoby. Každý má svou míru, kdy ještě dokáže rozumně fungovat, pak nastane nepoužitelná fáze a kolaps. A záleží, jak se k alkoholu postavíte. Bude to známý, kterého uvidíte sporadicky? Kámoš, co vás každý druhý den někam pozve, užijete si spousty srandy a budete se těšit na další setkání nebo životní partner, jenž ovládne váš veškerý čas, odstřihne od rodiny a přátel a bude to jediný středobod vašeho života, ať se děje cokoliv? V této rovině film funguje, se zbytkem už je to mnohem horší. Jsou nám nabízeny pouze útržky a postřehy z životů hlavních hrdinů. I hlavní důvod, proč se aktéři pustí střemhlavě do alkoholového průzkumu je nedotažený a docela nepřesvědčivě ukončený. Zdá se mi, že se celého tématu autoři jen lehce dotkli a pak rychle utekli. Nemá to pořádný půdorys. Jen náčrty a plánky.. ()

Cedr

Člověk by čekal nevyhnutelnou prvoplánovou moralizaci celého "problému", ale film si jde svou cestou. Zahráno skvěle, Mads Mikkelsen o hlavu výš než ostatní. ()

Lachtaan

Nevím, zda to přijde jen mně, ale k jakému filmovému námětu Dánové sáhnou, ten promění ve zlato. Můžu to potvrdit svými doposud viděnými 3 kousky od těchto seveřanů, kdy jak Hon, Ten den přijde i Vidíš měsíc, Danieli byly ve finále srdceryvné podívané, kterým jsem neměl co vytknout. Režisér Honu a jeho hlavní hvězda, kterou považuju za jednoho z nejlepších evropských herců, se znovu sešli v ohromně zajímavém pohledu na dnes již neodbouratelnou součást života skoro každého dospěláka. A navzdory tomu, že já se tomu kromě piva bráním zuby nehty a považuju to za velmi negativní zlozvyk, Vinterberg se pokusil na alkohol podívat velmi jinýma očima a za doprovodu kulervoucího soundtracku stvořil nejlepší film roku 2020. ()

UhLee

(9/10). Po zhlednutí Honu jsem měl od režiséra velké očekávání co se týče Chlastu. Jsem hrozně rád, že mě opět nezklamal a byl to parádní, skandinávský filmový zážitek. Mads Mikkelsen opět ukázal jaký herec se z něj stal. Charismatický herec světového formátu, na kterého se dívá dobře i v minutách naprostého ticha a pomalých záběrů. Chlast ukazuje jaký alkohol může být. Výborné je, že ho ukazuje naprosto ze všech stran. Fakt dobře se na to dívalo a dvě hodiny utekly jako voda. Závěrečná půlhodina byla opravdu intenzivním zážitkem, který vyvrcholil dechberoucím tanečním vystoupením Madse. Taky mi přišlo příhodné, že je to dánský film a Dánové podle zvěstí a i podle tohoto filmu vážně pijí jak duhy. Důkazem můžou být oslavy novopečených maturantů. Jako poslední bych zmínil moc hezkou stylizaci a zpracování poznámek a SMS zpráv. ()

filmmovier

Ale jo. Chlast si všechny ty ceny určitě zaslouží, Mads Mikkelsen je výbornej a natočeno je to báječně. Závěrečná scéna je boží! Chlast je přesně ten typ filmu, u kterého jsem si myslel, že z něj budu nakonec zklamán, ale k tomu vůbec není důvod. Je to zajímavé, herecky výtečné, dialogy jsou přímo perfektní a všichni si to neskutečně užívají a čím víc se snímek blíží konci, tím jsou nalitější. Stopáž sice může působit lehce přepáleně (o pár minut), ale žádný větší problém s ní není. A jako celek je tenhle film prostě nezapomenutelný. Velice nenápadné dílko, které na první pohled nemusí budit moc zájmu, ale byla by to škoda. Z letošních oscarových kandidátů je to jasná jednička a ani v konkurenci napříč roky se rozhodně neztratí. Prostě je to příjemná podívaná. Lehce depresivní, trochu tragikomická, ale také velice zábavná a hlavně pozitivní. 75%. ()

Tosi

Jeden by řekl, že je to o závislosti na chlastu, ale prdlajs, tady se slaví. A i když ty vtipné opilecké scénky přestávaly v druhé polovině filmu být tak vtipnými, a logicky se dostavily krachy manželství nebo kariéry, furt jsem film vnímal jako oslavu přátelství a života. Zaplat'pánbůh, že Mikkelsen občas opustí ty americký sračky a vrátí se tam, kam patří. Silný čtyři pecky, 80%. ()

Johnny.ARN

Prečo tento námet nenapadol nejakého východňara? My si radšej natočíme kokotnú, nepozeratelnú drámu, že? Hangover môže isť handry fajčiť. Dáni sa toho nebáli. Všetci vedia, že pijú, tak prečo nie aj v škole? Vychytané, s niekoľkými úrovňami, skvelými postavami, reálnymi drunk scénami a Madsa proste môžem. Len by som to možno o 10 minút skrátil. Vinterberg keď dostane dobrý námet, dobrých hercov a nebojí sa kontroverzie, tak je to hotový čarodej. Hlavne to nastoľuje jednu nepríjemnú otázku. Je alkohol zlo alebo dobrá pomoc? 4 z 5 ()

Mrkvič

Úžasně vybalancovaný film o alkoholu. Možná si v něm někdo najde odsuzování alkoholismu a stejně tak zastánce pití uvidí film jako oslavu a obhajobu nasávání. Pravdou ale je, že se zde podává alkohol z různých pohledů. No dobře. Té obhajoby alkoholu je víc, ale pořád se zvednutým ukazováčkem, že nic se nemá přehánět. Já jsem z filmu hrozně rád prostě za to téma a za informace kolem alkoholismu Hamingwaye nebo Churchila. Závěr je pak už jen třešničkou na dortu. A musím přiznat, že bych si po shlédnutí filmu nejradši tu hladinku také začal do práce udržovat. ()

PiLgRiM

Za normálních okolností bych tak nadšenej nebyl, ale v týhle těžký době (zejmena pro filmovy prumysl) je Vinterberguv Chlast, minimálně prijemný balzám, který byť co do síly a údernosti se sice nevyrovná předchozím režisérovým kouskům, zato na plné čáře vyniká v nejzákladnějším filmovém aspektu a to zábavě. A ja se bavil královsky. ()

terunka003

Opilé, alkoholové, testovací, chlastací, veselé, odpoutané. Pít se má s mírou. A o tom asi tak ve zkratce film je. První polovina je vtipná, člověk si s nimi tu skleničku rád nalije. Postupně druhá polovina nabírá na vážnosti, skotská vám hořkne v ústech a opíjet se už není taková zábava. A ne každý to ustojí. Herecky skvělé, dánská kinematografie je dobrá, mám jí ráda. Závěrečný taneček byl dost dobrý. ..chlast slast, lepší pivo v žaludku nežli voda na plicích, teplý pivo je horší než studená Němka.. ()

noriaki

Říká se, že existuje skandinávský způsob pití a francouzský způsob pití. Při prvním se pije jednorázově hodně alkoholu, a pak několik dní vůbec nic. Při druhém se popíjí téměř neustále, ale po malých dávkách. Také se říká, že každý člověk se rodí s deficitem alkoholu v krvi. Dorovnání tohoto deficitu ho osvobodí z umělých omezení a otevře mu nové možnosti. Zdálo by se tedy, že francouzi objevili recept na štěstí. Jenže alkohol je vzpurný služebník. Film není laciná protialkoholická agitka. Nastavuje zrcadlo společnosti, v níž je pití běžná součást života. Jeho benefity jsou žádané, jeho zápory jsou pečlivě skrývány a přehlíženy. Pokud je přehlížení neudržitelné, jsou trestány. Režisér nahlíží na své postavy s velkým pochopením. Nesoudí, nezavrhuje, jen popisuje. Úsudek je na divákovi. Výborný Mads Mikkelsen a skvělá kamera. Top 10 za rok 2020. ()

venison

Zajímavý vhled do problematiky alkoholu zábavnou fourmou s prvky dramatu. Ne úplně se vším jsem se dokázala ztotožnit, ale určitě jsem vše dokázala pochopit. Skvěle zahrané, skvěle natočené. Jediné, co mi lehce uniklo byla závěrečná pointa. Ale i bez toho je film prostě jízda, která si zaslouží pozornost. ()

elanius

(64/2021) / Poctivý severský kúsok s tou správnou mierou reflexie sociálnej témy. Tak ako sme od severanov zvyknutí. Po väčšinu minút depresívny film o partičke chlapov v akútnej fáze krízy stredného veku až hľadaním zmyslu života. Alkohol je len jedna z možností, aj keď oceňujem ich pokus zabaliť ju do formy "vedeckého" experimentu, úprimne tímto pánom sa život pohnojil už dávno predtým ako začali slopať. Vynikajúci Mikkelsen ale aj zbytok sekundoval slušne. Mierne optimistický záver mi celkom sadol a tanečná vsuvka to všetko posunula aspoň do troch odľahčenej roviny. Film pri ktorom musí divák oceniť poctivé európske kino. (8/10) ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

36. Premios Goya – výsledky

36. Premios Goya – výsledky

13.02.2022

Ve Valencii byly v sobotu 12. února 2022 předány výroční španělské filmové ceny Goya. Režisérem slavnostního ceremoniálu, jenž se uskutečnil v operním divadle Palau de les Arts Reina Sofía, byl… (více)

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (více)

28. Dny evropského filmu startují!

28. Dny evropského filmu startují!

15.06.2021

DEF proběhnou v termínu od 16. do 23. 6. v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech ČR v rámci festivalových ozvěn. DEF jsou filmovým festivalem, který se již 28 let zaměřuje výhradně na současný… (více)