Komedie Ondřeje Trojana s Ivanem Trojanem v roli Bouráka, věčného frajera, kterému teče do baráku i do života a rodina už ho má plný zuby. Ale i srdce. Příběh se odehrává ve Šlukdorfu, imaginárním městě na severu Čech, kde po revoluci zavřeli všechny fabriky a místo nich se vyrojily nonstop herny, kasina a šlapky. V  jednom z těch nonstopů s automaty pro zoufalce pracuje i Kamila, osmnáctka, která už má života ve městě, kde chcípnul pes, plné zuby. A ještě víc ji štve vlastní rodina. Odevzdaná matka a otec, který kšeftuje s vraky aut a říká si BOURÁK. Zastydlý puberťák s otřískaným růžovým Cadillacem, který chodí trsat rock and roll s holkou, co vypadá jako ze starého amerického katalogu na podprdy. A navíc jí za matkou pálí šéf, gangster místního formátu, kterému evidentně přeskočilo. Tak Kamile dojde, že musí zasáhnout a donutit mámu konečně šlápnout tátovi na ty jeho špičatý perka! Nebo všechno poletí do luftu. Komedie  o tom, co všechno může způsobit jedna letní bouřka, jedna městská vyhláška, sada golfových holí, rock and roll a jedna hodně naštvaná dcera! Možná, že se zasmějete a jestli na to máte žaludek, třeba si i zatancujete. (T.H.A. - Total Helpart)

Lukrecie

Krásné kostýmy, barevnost, hudba a nálada filmu, nejvíce zaujala výborná mladá herečka Veronika Marková. Chvílemi je to na 4* ale pak zase za ty blbý sexistický  kecy úroveň velmi klesá až k primitivnu... ()

Pierre

V souvislosti s Bourákem mě na první místě vyvstává otázka, co vůbec úspěšného režiséra, jeho úspěšného hereckého bráchu s úspěšným scénáristou vedlo k tomu zrealizovat takovou frašku. Ale tak pojďme si to rozebrat postupně a s chladnou hlavou. Film se odehrává v nějakém fiktivním městě. Zároveň je ale snímek ,,jako zasazen.´´ do jakéhosi alternativního světa s velkou stylizací, který je naprosto vzdálen tomu běžnému. Tím pádem jsem tvůrcům první čtvthodinku odpouštěl, že vcelku nic nedává smysl a postavy jsou velice prapodivné. Napadlo mě, že to je záměr a mohlo by se jednat o dobrý úlet. A mohu říct, že úlet to rozhodně byl ale v žádném případě ne dobrý. Stylizace filmu se totiž postupem času začne jevit jako naprosto nesmyslná, bez nějakých pravidel a využití. Celá stojí jen na tom, že sledujeme sérii bizárních výjevů jejichž smysl by často nerozluštil ani Sherlock Holmes, povětšinou nejsou vůbec vtipné a dohromady netvoří nějaký kompaktní děj, který by měl začátek, prostředek a konec, načasované situace apod. Většinou se jen tak náhodile střídají scény ve kterých náhodně kmitají postavy, které jsou jen karikatury bez špetky plastičnosti, zábavnosti a sympatíí. Tohle by snad mohl napsat i robot nebo Troška, když dělá Kameňák, na který jsem si v kině bohužel několikrát vzpomněl. Jarchovský je asi definitivně scénáristicky za zenitem, páč tohle je z jeho strany opravdu těžký průser. Ivan Trojan je zase schopný herec ale na titulní postavu se vůbec nehodí a nemá co hrát. Ondřej Trojan je pro změnu dobrý režisér, což nám i tady sem tam ukazuje ale tohle není jeho žánr. Opět se tedy stavím před úvodní otázku ,,proč do toho tato trojice šla?.´´ A já skutečně nevím. Mohu se jen ptát sám sebe, proč dávám smířlivé dvě hvězdy. Možná proto, že jsou mi tvůrci sympatičtí a za tohle je ostatní sežerou až, až, ačkoliv Ivan Trojan se do této role opravdu nehodil. Možná proto, že hudba ve filmu není špatná. Možná proto, že zápletka s Macháčkem měla potenciál .  A on mě tady celkově sem tam právě  pobavil jen Macháček coby zblážněný Bingo. Otázkou je, jestli to neříká o filmu vše, pokud je na něm nejlepší právě Macháček (o hodně slabší než v minulém Tomanovi.), jehož dějový oblouk je  navíc  sice asi nejvýraznější a nejzábavnější (až jsem si místy říkal....není on hlavní postavou?),  ale taky celkem WTF.  Bohužel ve výsledku vzniklo opravdu velmi nepovedené dílo, které bych nejradši navrhl pro rituální spálení, aby si tvůrci neudělali ostudu a celý svět na tento jejich počin zapomenul. ()

blackrain

Tak tohle byl totální úlet. Až mi z toho klesla čelist. Dlouho jsem neviděla takový výplach mozku. Musím chtě nechtě přiznat, že po shlédnutí filmu jsem v hlavě neměla opravdu nic. Takže jsem usnula s blaženým výrazem na tváři a spala klidně až do rána. ()

slunicko2

Ivan Trojan je pro mě doporučení, které neignoruji. Ale tentokrát jsem měl. 1)  Přemýšlím, proč film s tolika slavnými jmény před kamerou i za kamerou tak dopadl. Fakt nevím..._____ 2)  Ani zvukař se nevyznamenal, chvílemi bylo slovu špatně rozumět._____ 3)  55letému Ivanu Trojanovi (Bourák) to slušelo. 53letý Jiří Macháček (majitel herny Bingo) je prostě stále stejně milý. 37letý mladě vyhlížející Kryštof Hádek (nápadník Bourákovy dcery Kamily, řidič tahače Dejvy) je s šukmapou i bez ní stále přitažlivý. Pěkní chlapi jsou i 39letý Milan Ondrík (pasák Vladko) a 28letý Jiří Šimek (gambler Franta)._____ 4)  Věk protagonistů uvádím k roku filmování - 2019._____ 5)  Stručný, ale velmi výstižný koment: Dadel*._____ 6)  Inu, sklepácká poetika se vždy nepovede. Buď je to parádní sranda anebo parádní trapas. Tentokrát tedy to druhé, co naděláme... ()

salalala

Průšvih bratří Trojanů epického rozměru. Bourák je natolik bizarní film, že nemá moc obdoby. První polovina ještě vypadá docela příčetně a pro Jarchovského typicky epizodicky, nicméně rozehrává docela zajímavé minipříběhy, jenže v momentě, kdy se tu zjeví duch Elvise v podání samotného režiséra, se snímek stává dadaistickou přehlídkou nonsensů, která absolutně nedává smysl a postrádá elementární logiku. Scénář nenabízí nic jiného než nesympatické a zlé postavy, které neprochází žádnou proměnou, chovají se tak, jak potřebuje scenárista a ani humoru tu divák moc nenajde. Celková stylizace se také úplně nepovedla, protože opravdu drsná a zrychlená akce se sem vůbec nehodí a jakési bezčasí v kombinaci s jinak velmi slušnou výpravou a kostýmy z padesátých let působí vskutku nepatřičně. Obsazení je sice solidní, leč většina herců nemá moc co hrát a musí pronášet repliky, které patří k těm laciným a prvoplánovým. Jedna hvězdička patří opravdu jen výborné původní hudbě, několika málo spíše vizuálním vtipům, Ivanu Trojanovi v hlavní roli a sympatické Veronice Markové, kteří zachraňují, co se dá, ale na víc to bohužel nestačí. Na své tvůrce je Bourák opravdu dost špatný film, z něhož je jednomu smutno. 30 % ()

sofiapetra

Věřím, že se tvůrci při natáčení nasmáli, ale co chudák my, diváci? Vyšla z toho jen nekonečná, téměř dvouhodinová debilita od začátku až do konce. A nějak nedokážu tentokrát ani poznat, jestli za to mohl víc pitomý scénář, nebo nešťastné zpracování. Tohle se vážně nepovedlo. Nejsmutnější a nejparadoxnější je, že se na tom podílelo tolik talentovaných lidí - a přesto je výsledek totální zmar. ()

Kosmik

Pokud dokážete pojmout sociální drama ze Šluknovského výběžku jako komedii ve stylu Rebela bez příčiny, tak to bude za 3*, možná i za víc. Pokud potřebujete, aby to byl vážný film jako Slámovo Štěstí, bude pro vás Bourák odpadem. ()

kagemush

Díky krátkému náhledu do šukmapy odhaduji polohu Šlukdorfu jako vrchol  trojúhelníku , kdy přeponou je spojnice mezi Varnsdorfem a Šluknovem. Takže Krásná Lípa , bych odhadl. No a ještě to tam paní Bokový velmi sluší. -- Jak to , že jsem tuhle srajdu skoro dokoukal? Jsem nemocný? ()

M.i.k.e

velmi pravděpodobně měl být Bourák černou komedií sklepáckého stylu,ale někde na trase nápad-realizace-výsledek se muselo stát něco strašlivého a výsledkem je tenhle divně zlomyslný film,který působí jako by ho točil Lynch podle scénáře Zdeňka Trošky (a nebo obráceně).Přiznávám však,že jsem se jednou zasmál a to na českou "komedii" není zase úplně špatný výsledek.Největším kladem je pak každopádně hudba Romana Holého,která je velmi dobrá...40% ()

honajz2

Nejsem žádný fanda Ondřeje Trojana, ale jako režiséra jsem ho mezi těmi současnými českými považoval jako jednoho z těch lepších (ačkoli skoro na hraně a nutno říct, že téhle laťky není zrovna těžké dosáhnout), ale tady fakt nechápu, co vyváděl. Nebo se už vytočil a jak píše jeden můj oblíbený uživatel, skončí jako Michálek. Možná by si měl dát svoji klasickou několikaletou pauzu, aby z toho bylo aspoň něco, ale nemá smysl se v tom pitvat, protože Bourák už vznikl a je to průser jak sviňa. Je to film, co se snaží být tak třeskutě (absurdně) vtipný, až je ve finále jenom trapný (třeba sám režisér hrající Elvise... a těch špatných scén je víc) a co se snaží být tak děsně cool, až je v tomhle ještě trapnější než ten humor. Něco jako děj tady neexistuje (což je u nových českých filmů věc naprosto běžná) a i když to sice jde z bodu A do bodu B, tak jakoukoli šanci mě upoutat stejně zabily neskutečně otravné a nesympatické nebo nezajímavé postavy - a to si s nimi člověk protrpí dvě hodiny! Špatné jsou i herecké výkony, dokonce i u některých herců, u kterých by to člověk zrovna nečekal. Mohl bych to rozpitvávat ještě víc, ale takhle už to podle mě stačí. Těm, co to čtete stačí snad jen říct, že je to další hřebíček do rakve s názvem "česká komedie". Bourák skončil jako propadák a to naprosto oprávněně - a upřímně, tušil jsem to už od té chvíle, kdy jsem se o tom filmu dozvěděl poprvé. Hvězdičku dávám snad jen za kameru, protože jinak zde nemám co kladně hodnotit. 1* ()

bourec

Musim se přiznat, že tři postavy tohodle filmu ala Most jsem nemohl vystát.Ivana Trojana,mýho oblíbence,Macháčka a P.Nesvačilovou.Stupidním dějem bych film přirovnal k podobně zmršenýmu DoBlba.Zbytečnost.20%. ()

Darth Revan

Trojani nezklamali a zdejší hodnocení jasně neodpovídá kvalitě. Bourák sakra zabaví a jeho hlavní přednost je v tom, že ta afektovaná slečna "dokumentaristka" tady kurva pěkně zařve. 4* ()

atomn odpad!

jak je proboha ježišimarje kristovanoho anče v roce 2020 možný, že tenhle kabaret nevkusnýho zla někdo doopravdy zprodukuje a dostane přes falcon (!!!) do český distribuce. ()

Streeper

Film jsem viděla naprostým omylem, protože si ho přítel spletl s jiným filmem, ale když jsme to rozkoukali, tak proč to nedokoukat. Byla to docela muka, ale říkala jsem si, hraje tam Trojan, určitě se to zlepší. Dejme tomu posledních 20 minut je nejlepších na celém filmu, ale zbytek je hovadina. Nějak mi nejde do hlavy, že Jarchovský, který napsal Pelíšky, Učitelku a Želary dokázal napsat něco takového. Asi nějaký zkrat v mozku, jinak si to vysvětlit nedokážu. ()

Morzael

Tenhle film dokazuje, že být Tarantino není prdel. Mixování kultovních žánrovek do něčeho nového a funkčního je vždycky krok do nejistoty. Bourák to bohužel s tím mixováním trochu přepálil. Naroubovat pokračování Pomády do manželství a krize středního věku na prostředí severních Čech a přimíchnout k tomu trochu Twin Peaks je možná až příliš ambiciózní projekt. Zajímalo by mě, nakolik byla Macháčkova linka improvizovaná, protože to působilo, že tak z 80 procent. Nicméně oceňuji v jistém směru originalitu, ambice, hudbu i humor. Plus Šluknovské prostředí je srdcovka. Narozdíl od většiny sračkoidních a vypatlaných českých rom-com, se kterými se v posledních letech rozthl pytel, se tohle aspoň nebralo tak vážně. ()

zette

Tim zpracovanim mi to prislo zabavne a celkem originalni. Scenar je ale tak hloupy, ze i pres dobre herecke vykony se budete misty dost nudit. Ale jako stylova jednohubka, proc ne?! ()