Démon zatracení

• USA The Wretched (více)

Z lesa se mezi lidi vplížilo starobylé zlo, čerstvé kytky v záhonech záhadně vadnou a umírají, místo dítěte najde matka v postýlce několik svázaných suchých větví. Tisíc let stará čarodějnice vylezla ze své skrýše v kořenech stromu. Těžko ji poznáte, může žít v kůži někoho jiného. A živí se výhradně dětmi.
Teenager Ben je po rozvodu rodičů trochu divoký a tak ho matka pošle zklidnit se na léto do malého města ke svému tátovi. Najde si brigádu, nudí se a má čas pozorovat. Všimne si proto menšího kluka ze sousedství, který si hraje v okolí, všimne si taky, když zmizí a nikdo ho nehledá, všimne si seschlých úplně čerstvých kytek v okolí, všimne si, že máma toho menšího kluka se chová hodně podivně. A nemůže si nevšimnout, že táta toho menšího kluka tvrdí, že žádného syna nemá. Vypadá to, že je jediný, kdo si kluka ze sousedství pamatuje a rozhodne se přijít věci na kloub. Ve sklepě u sousedů objeví strašlivé tajemství a od té chvíle mu půjde o život, stejně jako půjde o život dalších dětí z okolí. Tisíc let stará čarodějnice, mytický démon zapomnění a zatracení, je strašlivý protivník. Přestala se skrývat v okolních lesích a má hlad. (Bontonfilm)

Vančura

Stupidní teenagerská sračka, s dementním dějem a hnusnými herci. Nic tam nedává smysl a všichni se tam chovají jako kreténi. Nulová strašidelnost a samá ohraná klišé. Tohle se z hlavy vykouří hodně rychle. Navíc mi přišlo, že to vykrádá Noc hrůzy a nejspíš i hromadu dalších filmů. ()

mzss1

(25%) Původně jsem dal slabé 2*, ale nyní měním na 1*. Jsem typ diváka, který, když si zapne film, tak ho dodívá do konce. A to i za cenu, že bych se sebevíc u toho měl posrat. Zde jsem se naštěstí neposral, ale málem jsem u toho usnul. První cca půlka filmu je totálně o ničem. Sledujeme tu mladého kluka, který mi byl děsně nesympatický, stejně tak jako zbytek (ne) herců. V druhé půlce se už postupně začne něco dít, ale tak táhlým tempem až do konce, že to ani nemůžu ocenit. Hororové prvky jsou zde nulové. Určitý nápad tu je a logické vysvětlení ke konci též, ale to je vše. Takže jsem se ani na minutu nebál a nic mě co se týče toho zatraceného démona, nebo co to bylo za kokota, nezaujalo. Nic extra nelogického tu nebylo, prostě to bylo čistě nudné …. ()

Goldbeater

Vcelku únosná hororová podívaná, která má několik zajímavých vizuálních nápadů a nabízí hlavně poměrně sympatické ústřední postavy (což u podobných žánrových filmů často nevychází). Leccos si to bere z Noci hrůzy, Evil Dead či Disturbia, Démon zatracení ale postrádá nějaké stanovení pravidel, jaké schopnosti a limity zdejší čarodějnice má, takže se více méně dějí nové a nové věci, jak jen se to scenáristům zrovna hodí do krámu. Chvíli jsem přemýšlel, zda dějový zvrat v poslední třetině filmu v kontextu předchozího dění vůbec dává, nebo nedává smysl. Došel jsem k závěru, že je to vlastně úplně fuk, protože ten zvrat je v prvé řadě neopodstatněný a úplně zbytečný, film nikam neposouvá, ani nijak nemíchá kartami a jen vytváří asi vteřinový WTF efekt, který se okamžitě rozplyne. S ucelenějším konceptem to přitom mohlo být velmi slušné. ()

Omnibus

"Nenech bosorku si hrát... pamatuj, koho máš rád! Kolem díry sypej sůl, Alzheimer je starý vůl. Mechové pracičky, šmátravé větvičky... logika naruby, zábavu zahubí." Že si babice z ďury, mechu a kapradí pouhým lusknutím svých revmatických kostnatých prstů udělá z maminek dobrovolné dárkyně krve, čili vlastních dětí, a z tatínků zabedněné zapomnětlivé idioty (u těch to, pravda, nedalo moc práce, baba jen dokončila co matka příroda začala) je myšlenka natolik nosná a strašidelná, že by si zasloužila lepší scénář. A nebo rovnou DABLREMAKE - čili kompilaci toho povedenějšího ze dvou podobných filmů, průměrného Wretched a o něco zábavnější soudružky Jagy. ()

kingik

O lesní babizně s death metalovou vizáží, co pase po dětech, jejich opatrovníkům maže vzpomínky na ně, cizopasí pod kůží, prezentuje se (téměř) vaginální symbolikou a pohádkám z mechu a kapradí dává nový rozměr. V prvé řadě by chtělo tenhle počin od hororových bratrů triku lépe produkčně ošetřit, když už má putovat do kin. Přece jen celková úroveň zpracování inklinuje k velmi levným béčkovým produkcím, což v tomto případě působí rušivě, zvláště když je zaděláno na působivého a skutečně strašidelného démona. Babizna vypadá vizuálně nadmíru skvěle a většinu skromného rozpočtu spolkly technicky velmi obstojně vyvedené speciální efekty, kdy se z pod kůže klube na svět, případně svým cizopasením působí chátrání tělesné schránky hostitele. Film ovšem nemá nikterak závratné tempo, docela trvá, než se vyjeví typické hororové dusno. Na scéně pobývá mladík, co pobývá dočasně u táty, který už brousí čoko šťabajznu, neb rozvodové papíry na stole a nerasistické smýšlení mu to umožňuje. Kluk střídavě vypomáhá tátovi v přístavu, až jednoho dne se v sousedství začnou dít nezvyklé věci. Kupodivu tvůrci nevsadili na lepost nějaké menstruační pipiny, takže v hlavní roli je buk jménem John-Paul Howard, je překvapivě heterosexuálně orientován, neb vydatně začne kamarádit s opačným pohlavím jménem Piper Curda, které zrovna příliš velkých půvabů nepobralo. Vůbec většina žen v tomto filmu se nedá zařadit do kolonky krasavice, sice jsou zde k vidění dva pěkně tvarované a víceméně spoře zahalené zadečky, nicméně ta přitažlivost vázla. Průběh byl zpočátku pomalejší, postupně události nabíraly spád a od finálového střetu jsem si sliboval nejvíc. Závěrečná fáze obsahuje jeden menší finální dějový zvrat, lesní finále nebylo rozhodně tak třeskuté, jak jsem předpokládal. Utnout to v nejlepším rozjetí, co mělo originální rozměr, docela naštvalo, podezřívám, že možná na vině bylo předčasné vyčerpání finančních zdrojů. Takže mínusem je pro mě pomalejší rozjezd, na kino produkci je to levné až běda, neučaroval střih, škaredé herečky, urychlené finále a závěrečná béčková scéna, kdy Zlo ještě vegetuje. Druhý celovečerní režijní počin bratrů Piercových jim dává šanci, že jejich případný třetí hororový výlet bude už produkčně po všech potřebných stránkách lépe zvládnutý. Talentem a nápady disponují, tak hlavně neusnout na vavřínech. 7/10 ()

Anderton

Slušne natočená tuctová hororová historka. Máme tu opäť nejakú tú starú mytológiu spojenú s istým druhom nadprirodzena a ak sa chceme dozvedieť viac, tak si stačí zadať len nejaké heslo do googlu a všetko je jasné, ako urobil aj hlavný hrdina. Našťastie sa ale film nespolieha na lacné ľakačky spojené s nepríjemným hlasným zvukom, práve naopak, atmosféra je skôr plíživá a dominuje hra s mizanscénou, tieňmi a diegetickým zvukom. Takže je škoda, že sa pred nami neodohráva niečo originálnejšie, takto si spočiatku spomeniete možno na Znamenia, v priebehu deja na Disturbiu a od polovice na Inváziu lupičov tiel. Poteší aj fakt, že máme pred sebou iba neznáme tváre. ()

Frajer42

Na to, že trpím celoživotní nenávistí vůči filmům, kde parta otravných teenagerů zachraňuje svět, tak musím říct, že tohle byla docela světlá výjimka. Ačkoli zajisté nemáme co do činění s typickým hororem, tak je třeba vyzdvihnout jistou autorskou invenci, protože si pro nás připravili vskutku atypický mišmaš více žánrů, který ovšem ve výsledku dokázal docela obstojně fungovat. Jistým předpokladem ke spokojenému zhlédnutí je přehlédnutí spousty logických odchylek od normálu, čehož lze nejlépe dosáhnout tak, že si ke sledování přizvete sedmičku kvalitního vína. Úplně mi také nevyhovuje, že se v poslední době tvoří horory, na které je možné koukat již od 12 let, což s sebou přináší řadu neblahých ústupků na poli děsivosti, které jsou nahrazeny teen humorem, který většinou nefunguje a v ději spíše ruší. V tomto případě byl ovšem humor a nadhled docela vítaným zpestřením v rámci děje, který se nebral moc vážně. Docela příjemná jednohubka. [70 %] ()

Kudly4

Nemohl jsem se při sledování zbavit pocitu, že se dívám na Disney Channel, který začal vyrábět hororové pohádky a pouští je na svém kanále po 22. hodině. Za mě průměrná Fantasy blbůstka, kde nechybí pár dobrých hororových scén, ale celkově řadím The Wretched do skupiny Hororů pro teenagery. (109. hodnocení) ()

Yoshitsune

Docela zavádějící název "Démon zatracení" přitom zde žádný démon neni, je tu čarodějnice a přesto že mají sílu od Satana a nebo od nějakého silného démona, samy o sobě nejsou démoni, ale čarodějnice. Nicméně kdybych to měl vzít bez nějakého šťouraní, tak je to relativně dobrý horor, ale protože mi to nedá, tak budu šťourat. A s takovými to filmy je problém, na jednu stranu tu máme hned několik fajn věcí, jako jako to že si čarodějnice vleze do kůže nějaké slečny a tu kůži určitou dobu používá, jako převlek a tohle je tedy dost dobrý. Celé to škubání, křupání, padání zubů, roztrhnutí kůže, to si každý fanoušek hororů vychutná, je to mňamka. A pak je tu vynikající napínavé finále a závěrečný plot twist, který sem nečekal a bylo to fajn překvapení. A taky se mi líbilo, jak režiséři a scénáristi v jedné sobě, pracovali s postavami, snažili se i vedlejším postavám, dát nějakou osobnost a tady asi přichází první kámen úrazu. Každá postava tady má nějakou tu osobnost a tak filmu zase trvá, než se rozjede do těch hororových vod, tak tu máme scény, které sou pro děj nepodstatné a jenom zdržují film, místo těch zbytečných scén, tam mohli víc ukázat co čarodějnice z kamene, dřeva a hlíny umí a že umí. Ale snad největší pěstí do očí, je to, kdy hlavní hrdina chce konfrontovat svého otce, s tím že vedle je čarodějnice a otec mu nevěří, tuhle věc.....tohle ohavnost, tuhle zrůdnost, sem už v hororech viděl milionkrát a překvapivě i zde to má logický průběh. Pak sou tu klasiky typu, šmírování sousedů, pokusy z hlavního hrdiny udělat blázna, závěrečná scéna a našlo by se i pár dalších, ale sem rád, že v tomhle směru se vyhnuli zabití psa, protože za to bych šel na dvě. Je těžké tyhle filmy hodnotit, v jednu chvíli je to na tři, ale pak se to přehoupne na čtyři, ale přeci jenom dám ty tři, protože to má fakt otravné klišé. ()

Arsenal83

Nebolo to vôbec také zlé. Kto by nechcel ženu, čo sa mu krúti ako vretenica? Hoci táto už bola tak nejak bez stavcov a možno mala aj po deväťdesiatke. Film mal dobrú hudbu, sem tam nejaké ľakačky, možno mohol byť trochu surovejší. Záver trocha jednoduchší, ale ok, dalo sa to. ()

Chrustyn

Horory s dětskými hrdiny jsou docela v kurzu, ale jejich kvalita je ve většině případů nízká. Bohužel to stejné platí i pro Démona zatracení, do kterého jsem vkládal velké naděje a minimálně po herecké stránce je překvapivě povedený a všechny postavy diváka zajímají. Hlavní problém je ten, že se jedná o horor a já se nebál ani minutu a ústřední "bubák" mě vyloženě nudil. ()

Marze

Film vypráví o temné nestvůře z kořenů stromů, jež se přestala skrývat v lesích. Vychází z pohádek o zlých čarodějnicích. Natočili ho bratři Brett a Drew T. Pierceoví. Hlavní roli přisoudili teen. Film lámal rekordy návštěvnosti v autokinech USA. Kina byla zavřená kvůli koronavirové pandemii. Jedná se o horor s prvky rodinného dramatu. Horor slušně odsýpá a zdárně kombinuje motivy z více žánrů. Převážně se vyhýbá grafickému znázornění násilí nebo nadpřirozenu a raději po hitchcockovsku buduje napětí, když v hrdinovi postupně narůstá šílenství. "Tenhle horor není nejchytřejší ani nejsofistikovanější, ani se tak ale netváří," dodává britský deník Guardian, podle nějž ve prospěch Démona zatracení hraje, že má přiměřené ambice, využívá tradičnějších postupů k vystrašení diváka a na plátně představuje neokoukané tváře. ()

Stanislaus

Démon zatracení v sobě rozličným způsobem kompiluje prvky, dějové zvraty a postavy z jiných filmů - přece jen je v dnešní době těžké přijít s něčím novým - nicméně se mu i tak daří místy pěkně překvapit. Film neobsahuje tolik děsivých lekaček a s krví též se šetřilo, což však není na škodu - jak se říká, méně je více. Přejdu-li různá žánrová klišé, celkem mě zaujala zápletka se zapomínáním a zejména pár dějových překvápek, která na diváka čekala v závěru. V neposlední řadě bych rád vyzdvihnul vizuál čarodějnice a grafickou podobu úvodních titulků, při kterých jsem si vzpomněl na naší Polednici. ()

TheEvilTwin

Taková teenager stalking Disturbia říznutá hororem o posednutí sousední rodiny zlou entitou, kterou si přivezli z lesa domů, aniž by o ní věděli. Ze začátku trochu zdlouhavé, naopak ve druhé části film předkládá zajímavý origin bytosti a její schopnosti a začíná budovat nějakou atmosféru. Hlavním tahounem jsou tady ostatními zmiňovaní sympatičtí a neokoukaní herci, kteří nepřehrávají a dobře se na ně dívá a akorát vyměřená stopáž, která nestíhá nudit. Ke konci to naštěstí trochu přiostřuje ať už vizuálně (pravá podoba příšery byla dost děsivá), tak akcí i tempem, ale naneštěstí jsou zde místy obrovské scénaristicky nelogické chyby, které filmu ubírají na vážnosti a ostříleného hororového diváka to ve výsledku nemá čím překvapit. Na béčko ale pořád slušná a neurážející práce, silnější tříhvězda. ()

Othello

Chtěl jsem být smířlivější, když se Piercovi vykašlali povětšinou na lekačky, ta holka křupavá v závěru je docela fajn a prolézání podzemních tunelů s bouchačkou mi vždycky vrátí flashbacky na Vietcong. Ale ono to fakt nemá cenu. Většinu času film tráví tím, že se snaží vybudovat nějaké vzájemné vztahy mezi postavami, čímž odhaluje jak strašná herecká dřeva jsou všichni zúčastnění. Navíc třetina dialogů je o jídle, protože jiný témata lidi dneska nejspíš nemaj. Asi v polovině se mohl film ukončit, kdyby protagonista nezačal blábolit úplný nesmysly a místo toho se prostě zmínil o zmizelém dítěti sousedů. Působí to uměle, protože polodetaily a detaily mají přepísklou hloubku ostrosti, která vytrhává postavy z prostředí a pokud se snažím vytvořit iluzi hrozby přicházející z lesa, prostě to nefunguje, pokud nedokážu natočit les tak, aby nepůsobil jako městský park. ()

ARI50

Slušný horor, slabší náznaky děsivé atmosféry, slušný náběh na dobrý příběh, herci ve směs uspokojivý. Bohužel že se báli přiložit víc do ohně mohl to být fakt skvělý hororovy kousek. Přesto slušná podívaná. ()

JASON_X

Horror o teenagerech a pro teenagery, takže sice žádný velký děs a hrůza na dospělého diváka nečeká, ale v rámci mantinelů svého žánru jde myslím o nadprůměr. Některé prvky působí vcelku neotřele (jestli je to ještě vůbec u současného filmového horroru možné) a pár momentů je skoro až strašidelných. Ovšem plnotučné horrorovosti je přece jen zoufale málo, tenhle námět o démonické nelidské požíračce dětí by se dal zpracovat mnohem líp. Stačilo by, kdyby se jelo ve stejných kolejích a se stejným drajvem, jako ve skvělém přímočaře horrorovém úvodu. Ale ono samozřejmě ne, ono se pak musí všelijak rozmělňovat a odbočovat a odlehčovat a řešit vztahy a podobně, až to otrlého diváka lehce přiotráví a on pak třeba po jistém váhání zaokrouhlí hodnocení směrem dolů. ()

Morholt

Pokud se jedná o atmosférické chvilky, není si na co stěžovat. Možná by neškodila nějaká lekačka, ale bez těch se dá obejít. Charakteristika čarodějnice či sukuby nebo co to bylo se mi líbila a konečně ona sama je kočka. Samotné vyprávění se sice občas zadrhlo, nicméně těch hluchých míst se zase tolik nenajde. Povedl se i casting, což platí pro děti, teenagery i dospělé. Jediné, co mi vadilo, bylo teenagerovské pojetí. Ubrat mládežníků a trochu přitvrdit by filmu prospělo. Přesto se jedná o slušný kousek, který se neztratí. 70% ()