Ulice strachu – 1. část: 1994

• USA Fear Street Part 1: 1994 (více)

Po sérii brutálních vražd se dospívající dívka a její přátelé postaví zlu, které jejich nechvalně proslulé město dusí už celá staletí. Vítejte v Shadyside. (Netflix)

ARI50

Spokojený a hodně, skvělý masakr a hlavně super příběh který se bude rozvíjet. Herci bomba, tahle hororova komedie je skvělá. Škoda že pochcipali. ()

Earl_23

Vůbec nerozumím nízkému hodnocení... Předlohu neznám, což bude asi hlavní důvod. Za mě perfektní počin a velké překvapení pro páteční večer. To prostě jako fanoušek Stranger Things chceš! ()

JASON_X

Pocta osmdesátkovým slasherům, ať už mimovolná, nebo úmyslná? Takhle pozitivně to jistě může vnímat divák optimistický, otevřený. Já, zapšklý pesimistický škarohlíd, viděl ovšem spíš komerční, užvaněnou a zdlouhavou slátaninku pro současné týnejdžry, tedy s lesbami, barevnými a notně feminizovanou, neboť mužské role jsou v ní poněkud podřadné. Na druhou stranu je to Netflix, takže skvělá filmařina, hraje v tom jedna pěkná holka (ta s ve finále rozkrájenou hlavou) a nemůžu tomu upřít jistou neotřelost a šmrnc. Jsem zvědavý na dvojku. ()

Morholt

Zábavný teenagerský slasher říznutý čarodějnickým prokletím. Líbil se mi způsob, jakým bosorka po svých obětech šla, seděla mi lehká nadsázka a koření v podobě gore mělo také něco do sebe. Plusem jsou i neokoukaní a sympatičtí herci a dobový soundtrack s profláklými hity. Mínusem je naopak naprosto zbytečný lesbický motiv. Chápu, že tomu už se dneska asi nevyhneme, ale zdůrazňování orientace hlavní hrdinky dokázalo celkový dojem částečeně pokazit. Ale zase ne tolik, abych se netěšil na další díly. 75% ()

Lucasion

Od trilogie Fear Street jsem měl velká očekávání. Tvůrci se netají svojí láskou ke klasickým slasherům a v každém díle jim vzdávají čest. Rok 1994 vzdává čest především Vřískotovi (1996). Úvod filmu je naprosto vynikající. Velká škoda, že si Maya moc nezahraje. Ovšem obsazení celé hlavní party, ač neznámé, tak velmi sympatické. Film má velmi nepříjemnou a děsivou atmosféru po celý film. Monstra se probouzejí a je pouze na partičce, aby jim zabránili v eliminaci půlky města Shadyside. Nechybí gore, v jednom případě i vcelku hodně brutální, tak nechybí i humor. Za mě part one splnil, co měl. (77 %) ()

ScarPoul

Castingová katastrofa. Ten film má za hlavných hrdinov nesúrodú a nesympatickú skupinu ľudí. Dokázal by som akceptovať, ak by sa to aspoň hralo na realizmus( aj napriek tomu o aký žáner sa jedná) a neutekali by postavy v preplnenej nemocnici alebo v meste počas toho ako kričia a každý ich pritom ignoruje. Uberá to filme na dôveryhodnosti. Kde sú rodičia postáv? A celá tá mýtická zápletka je veľmi prvoplánová než aby sa dala brať vážne. Humor tu absentuje a krvavé scény sú dve a sú natiahnuté až na jednu minútu na konci. Slasher nie je môj obľúbený subžáner. Ale keď už do nejakého idem očakávam nechutnosti a explicitnosť. Predzvesť týchto vecí spôsobuje napätie. To, že sa tu nenachádzajú je skvelou ukážkou toho, že sa očividne dá spraviť dvojhodinový film bez poriadnej scény. 2* lebo to nenudilo a ešte sa možno čo to vysvetlí vo zvyšných dvoch častiach. Každopádne som dosť sklamaný. Maya Hawke tam bola príliš krátko a atmosféra 90. rokov niekde zmizla. Neviem kam. ()

BoPo

Stranger Things (navyše to vyzerá, že v každej časti zomrie jedna mladá herečka zo ST) do ktorého vbehol Vřískot a akákoľvek filmová čarodejnica. Na záver Vám film povie, že si máte pozrieť pokračovanie do ktorého sa proseká Pátek třináctého. Ak máte chuť na neskrývajú vykrádačku všetkého možného hodenú do retro looku, tak ste našli vyvražďovačku mladých pre leto 2021. Pochvala hlavne za to, že postavy sa skutočne snažia, aj keď často neúspešne, o vlastné prežitie. Dvojka mňa vyložene neláka, aj keď bude zrejme o stupeň drsnejšia, ale trojka z roku 1666? To stojí za zamyslenie... ()

JohnCZ

V zásadě úplně jednoduchý slasher s lacinými lekačkami, který je ale tou stylovou přeplácaností téměř na hranici sebeparodie vlastně docela sympatický. Navíc, kdo stejně jako já slyší na tu současnou retro vlnu, bude potěšen zasazením. Devadesátky tu dělají polovinu atmosféry. Příjemné jsou i postavy, které se sice v akci chovají často záměrně debilně, ale v momentech, kdy se zpomalí, působí naopak nečekaně autenticky. Jakkoli se ale Netflix snaží chránit Rkovým ratingem, je to spíše oddychovější podívaná pro mladší diváky (byť se solidní porcí gore, nemalým množstvím nadávek a jednou osvěžující žhavou scénou). ()

liquido26

Zezačátku to vypadá jako laciná variace na Vřískot, ale to přidání záhadné minulosti města, nadpřirozena a historie hodně osvěžilo. Potěšila retro atmosféra, dobrý soundtrack i sympatické postavy. ()

corpsy

Politicky korektný snímok. Výraz, ktorý balzamuje už pomaly celú svetovú filmovú tvorbu. Výhliadky nemenné. Tá korektnosť, je tu ale aspoň zatienená nadpriemernou slasherovou zábavou, v podobe skvelého homage všetkých tých osemdesiatkových a deveťdesiatkových mäsiarčin. Na toto nemusíte byť len fanúšik, toto má kadenciu aj tendenciu pohltiť i nedotknutých žánrových panicov a panny orleánske. Časť prvá - výborné retro, ktoré nepôsobí ako zo sekáča. ()

Astaroth12

Podľa mna, toto má nábeh na vynikajúcu a hádam i na kultovú sériu. Začína to ako klasická vyvraždovacka na štýl Vreskotu či piatku 13. Ale potom sa uberie troška iným smerom a skončí až pri samotnej čarodejnici, ktorá sa zatial neukázala, ale poslala svojich poskokov, ktorí neboli originálni, ani ich prevleky. Zato boli drsný a trocha i štýloví. Bol som veľmi rád za odkazy na iné kultové filmy. Najviac, ale potešil ten na Terminátora. Celkovo som sa veľmi bavil i keď logiku celkom postrádal. Zato mal sympatické osadenstvo, ktoré som nechcel sám zabiť. I drsných killerov, ktorý to tam výsostne mordovali. Pripadalo mi to, ako keby v jednom filme spolu zabíjali Ghostface, Jason Vorhees a napríklad i Esther. Ja mám slasher veľmi rád a tento ma teda zaujal. Nie ani tak vraždami, ako drsnosťou a celkovým nápadom. Myslím si, že ďalšie dva diely budú aspoň tak dobre ako tento, keď nie lepšie, to dúfam. Lebo upútavka na konci tejto časti bola bravúrna. Silné 4*. ()

agentmiky

Tak první díl z této trilogie za mnou a zatím se jedná o slušnou zábavnou blbinu na nějaké víkendové odpoledne! Autoři v prvním díle zavítali do roku 1994 a přichystali nám pořádný slasher jako ze staré školy. Mám-li být ale upřímný, tak musím souhlasit s hodně lidmi, že v některých chvílích mi to přišlo spíše jako osmdesátky, ten devadesátkový feel jsem z toho nepochytil. Ale co už. Film se může opřít o vtipnou hlavní pětici, kde tomu všemu vévodí ten nerd :D Příběhově to nadhodí dost otázek, které na poli těch necelých dvou hodinek fakticky zodpovězené nebyly, tak musíme doufat, že ty další dva díly přinesou odpovědi. Mj. mě překvapilo, jak se film nebojí brutality (zejména ten konec je v tomto aspektu překvapivý), hezky míchá žánr komedie s brutální vyvražďovačkou, to vyústění se vytasilo s pár zvraty. Zatím jsem tak na 6 až 6,5/10, uvidíme, co přinesou pokračování :) Nesmíte prostě očekávat bůhví co :D ()

TomX2

Keď som sa dozvedel, že má vyjsť nový horor, ktorý má byť akousi "poctou" deväťdesiatym rokom, bol som nadšený a mal som vysoké očakávania. O to viac som bol natešený, keď som zistil, že nevyjde len jeden horor, ale rovno tri, a k tomu sa každý z nich má odohrávať v inom období. Očakával som jednoducho originálnu a kreatívnu zábavu, ktorá hororový žáner konečne niečim nadýchne a vráti ma do čias, kedy som ten žáner zbožňoval a vyhľadával. Keď sa mi však film konečne dostal do rúk, počiatočné nadšenie opustilo. Úvodná scéna vo mne nezanechala veľmi dobrý dojem, pretože vzbudzovala pocit, akoby bola natočená veľmi narýchlo a bez snahy o náznak atmosféry, napätia či nejakej prídavnej hodnoty. Našťastie však nasledovala ďalšia scéna, ktorá znova zdvihla moje očakávania - chlapec sediaci za starým počítačom s ranným vzhľadom internetu, s walkmanom na ušiach a v pozadí hrajúcimi Maidenmi + neškodný pokus o humor a pár milých dialógov. Vzápätí sa však dej presunul do školy a tam už to nejak začalo škrípať. Mal som problém s dvoma vecami - hlavnou hrdinkou, ktorá mi bola celkom (celkom dosť) nesympatická (a doteraz neviem, či som mal väčší problém s tou konkrétnou postavou, alebo skôr s jej nie veľmi kvalitnou herečkou) a so strihom, ktorý mi prišiel príliš urýchlený, kvôli ktorému som si nielenže neužil niekoľko potenciálne vtipných scén, ale dokonca mi to kazilo zážitok z hudby, ktorú som si kvôli zbytočnému skoku z jednej skladby na druhú vôbec neužil (čo je škoda, lebo soundtrack je inak skvelý). Do toho jedno klišé striedalo druhé (čo bol zámer, ale mňa to vôbec nepobavilo) a samozrejme nejaká homosexuálna vsuvka. Taktiež sa filmu nepodarilo správne zachytiť atmosféru obdobia. Áno, síce tam boli referencie, a bolo ich mnoho, ale ide hlavne o technické prevedenie. Skrátka je tam vložených zbytočne veľa rušivých moderných prvkov a z štylizácie, farieb, strihu, deju a celkovej technickej stránky je jasné, že ide o relatívne nový počin, ktorý deväťdesiate roky skôr paroduje, než žeby ich vyložene uctieval. Po hororovej stránke bohužiaľ tiež nič moc. Keď sa stretnú všetky hlavné postavy a začne sa niečo riešiť, pozvoľna sa zmení tempo - a zbytočne urýchlený strih nahradí nezáživná pomalá nuda. Vtipy sa začnú opakovať, nové prvky nebudú mať čím zaujať a ja stratím záujem. Tridsať minút pred koncom zaspím a pätnásť minút pred koncom sa zobudím. Pozriem sa vedľa na gauč a Matúš, s ktorým som to pozeral, spí. Tak s nezáujmom pozerám ďalej, film skončí a nezanechá vo mne vôbec nič, ani len to sklamanie. Môj dojem bude najvýstižnejšie opisovať jedna hviezda - od odpadu to má síce na míle ďaleko, ale už dlho som pri nejakom filme takto netrpel a kvôli tomu by boli dve hviezdy paradoxne príliš veľa. Najväčšie filmové sklamanie roku. Ale v kútiku duše dúfam, že ďalšie 2 diely mi to vynahradia. ()

slord

Postavy mi neprišli extra sympatické, ale neboli ani otravné (najviac ma sere, že Mayu Hawke odrovnali hneď na začiatku), ale zase atmosféru to má super a keď príde na rad zabíjanie, tak to som si veľmi užil. Celkom solídny prvý diel. 6/10 ()

Gorehound

Vedel by som si predstaviť aj o čosi sympatickejšiu hlavnú partičku, ale budiž. Takisto kills nedosahujú úrovne majsterských slasher kúskov alá Prowler, ani vynaliezavosť campovej série American horror story. CGI bolo pouzité s citom, chvalabohu, aj keď Savini ap. je len jeden. Ale O.K. Zas na druhej strane som príjemne prekvapený množstvom, hoc aj vo flashbackoch, a trošku väčšou krvavosťou, ako by človek v projekte zastrešenom menom R. L. Stinea čakal.      Masky killerov sú ok, aj oháňať sa docela vedia, aj keď na Jasona, alebo Myersa ešte nedorástli. Hudbu by som použil viac dobovú, než tú alernatívu, zasa skvelá je tá originálna, vyvolávajúca spomienky na Scream, od one and only Beltramiho.      Celkovo hodnotím pozitívne. Zabrnkalo mi to na nostalgickú strunu knižôčiek od Stinea, nadprirodzená backstory je skvelá a v tom slasherovom suchu to osviežilo. Štvrtú hviezdičku dávam za koniec, ktorý prekvapivo pritvrdil a posunul to ďalej.      Naviac, teším sa na ďalšie dva diely, potenciál tu rozhodne ešte je! ()

Trevor

Úvodom ktorý tak trochu navnadí aj starších fanúšikov na legendárny slasher Vreskot sa nenechajte pomýliť, zďaleka film nebude pokračovať v tak dobrom duchu. Nakoniec je to mix viacerých starších hororov s najslabšou stránkou tohto filmu, absolútne nevyužitým potenciálom akokoľvek ťažiť z atmosféry roku 1994 nielen dobovou atmosférou ale ani hudbou. Prirátajme k tomu povinné lesbičky stredoškoláčky, najmúdrejšieho černoška zabijaka a dej ktorý príliš nedáva zmysel (možno v kontexte všetkých troch epizód sa nakoniec niečo podarí) a dostaneme pomerne veľké sklamanie určené predovšetkým teenagerom s tomu zodpovedajúcim intelektom. Celé to však má jednu chybičku krásy, labilným teenagerom ukazovať návod ako sa liekmi mladé dievčatko otrávi a nachvíľku umrie...a film sa dá dopozerať, ak Vám na súbežne pustenom televízore beží štvrťfinále majstrovstiev Európy medzi Španielskom a Švajčiarskom. ()

dyfur

…..celkom príjemné letné...naivné...so zastúpením skoro každého...o nejakom extra napätí sa nedalo hovoriť ,maxilmálne 10-15 roční by sa trocha naľakali....to zabíjanie-nezabítie tajomna -nadprirodzena moc nemusím.Niekto toto - túto budúcu trilogiu-prirovnal k Vreskotu...hmm tak to ani omylom ,ibaže by ste považovali automobil Citroen rovný Mercedesu.... ()

Netflix plánuje pokračování Ulice strachu

Netflix plánuje pokračování Ulice strachu

19.07.2022

Horor coby žánr bude zřejmě věčný. Zaprvé se dá ohnout do jakékoli podoby a zápletky, zadruhé je levný, a zatřetí si diváky vždycky najde. Ví to hollywoodská studia, a zjišťuje to už i Netflix, který… (více)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu