Reklama

Reklama

Obsahy(1)

1. část: Sedmdesátá léta jsou považována za druhý zlatý věk amerických filmů. Snímky jako Kmotr, Francouzská spojka a Vymítač ďábla se setkaly s obrovským ohlasem jak u publika, tak u kritiky. Bylo jasné, že studiový systém je již jen temným stínem minulosti. Nyní měl hlavní slovo režisér, alespoň většinou. K hollywoodským průkopníkům patřili v tomto směru Robert Altman, Sidney Lumet a Martin Scorsese. Mezi filmovými hvězdami zazářila nejjasněji Liza Minnelli v Kabaretu či John Travolta v Horečce sobotní noci a Pomádě. Objevuje se i další generace nesmírně talentovaných hereček: Ellen Burstynová ve filmu Alice tu nebydlí, Gena Rowlandsová ve filmu Žena pod vlivem a v neposlední řadě geniální Diane Keatonová ve snímku Woodyho Allena Annie Hallová.
2. část: Jack Nicholson zažil vrchol své popularity v sedmdesátých a osmdesátých letech, přičemž právě v letech sedmdesátých obdržel nejvíce nominací na Oscara. Zatímco za výkon v Polanského Čínské čtvrti nominaci neproměnil, za nezapomenutelného McMurphyho ve Formanově Přeletu nad kukaččím hnízdem již sošku získal. Doba tehdy přála politickým či tzv. paranoidním thrillerům jako byly Rozhovor, Pohled společnosti Parallax, Tři dny Kondora či Všichni prezidentovi muži. Na konci desetiletí pak začaly vznikat trháky a pozdější kultovní díla: Čelisti, první díly Hvězdných válek a Blízká setkání třetího druhu. Nastala nová éra Hollywoodu. (Česká televize)

(více)

Recenze (2)

castor 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Sedmdesátá léta jsou považována za druhý zlatý věk amerických filmů. Legendární snímky, památné herecké výkony. Na konci předchozí dekády dramaticky narůstaly rozpočty hollywoodských filmů, což naopak pomohlo menším projektům. S nižším rozpočtem se obvykle zvyšovala tvůrčí svoboda. Režiséři měli zelenou. Filmy byly jaksi „ošklivější a temnější“, hrdinové čelili mnohým problémům, tvůrci dostávali na plátno energii měst, špínu ulic. Pro filmového fanouška určitě fajn záležitost, skvělé ukázky z vynikajících filmů a tváře velkých herců a tvůrců tentokrát až tak nepřebíjí nicneříkající klábosení, ale vedle (asi povinných) chvalozpěvů fajn zajímavosti o daných snímcích. ()

Reklama

Reklama