Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

SeBig

No mě to teda moc nechytlo. Jen ten konec za něco trochu stál. Jsou i mnohem lepší a zábavnější historický filmy. Jen to vzniklo v době kdy v kinech jsou hovna a lidem už se i libí i jakýkoliv zcela průměrný shit a nadhodnocují, protože vznikají jinak samé průjmy. Nedivím se tedy vysokému hodnocení. ()

Arsenal83

Ridley Scott v tom najlepšom, čo zo seba dokázal vydať, špičková výprava, ktorá je pre neho tak typická. Nie je to Kráľovstvo nebeské ani Gladiátor, ale stále to na poli súčasných historických filmov výrazne stačí. Stopáž je trocha pridlhá vzhľadom na to, že tu ide "len" o jedno znásilnenie a jeden súboj, ale tri rozdielne pohľady poskytli divákovi možnosť hlboko sa ponoriť do problému. Ozdobou boli špičkové herecké výkony, čo u Jodie Comer nie som vôbec prekvapený. Ale taký slizák ako Driver, to bol castingový vrchol. A dokonca aj toho Damona, čo nemusím, som tu zobral veľmi pozitívne. Výborná bola hlavne tá stredoveká atmosféra, ktorá tu smrdela každú sekundu od začiatku do konca. ()

Chrustyn

Ridley to tam pořád má a i ve svém požehnaném věku, dokáže natočit film, který je výpravný, drsný a napínavý zároveň. Tentokrát vypráví příběh jednoho přátelství a možné zrady z pohledu tří osob, které danou událost vypráví po svém. Není to další akční řež po vzoru Gladiátora a akčních a bitevních scén tu je celkem asi 15 minut. Přesto se jedná o strhující a přes svou komornost velký film, s fantastickou atmosférou a strhujícími výkony. K plnému počtu mi zde chybělo nějaké zásadnější odhalení nebo scéna, která by to posunula dál než jen ke skvělému filmu. ()

Marze

Kvuli stopazi 152 minut ma film hodne naredene vypraveni. Nez se dostane k hlavnimu tematu, tedy smutny osud zeny ve svete silnych a urozenych muzu ,zacne nudit. Exteriery jsou hlavne zimni a pusobi lacine digitalne. Dokazovani sexualniho nasili je v dobe exportu silenych ideologii z Ameriky aktualni tema. Scottovi jde hlavne o zivot zeny. Muzi spolu nebojuji kvuli ni, ale kvuli svym zdurenym egum.To je na filmu pusobive. Dalsim tematem filmu je statecnost. ()

marhoul

Druhý týden ve snách. Estébák to projel, komanč se rozplynul do věčných lovišť, cirhóza na prkně, gumová záskoková bludná ruka čmrká o sto péro nebo si hraje s razítkem, sbírají se diplomatické pasy, šašci agenta s krycím jménem Dědek dávno neviděli, vlastně ho ani vůbec, úplně nejvíc neznají, stará v černém pod reálnou hrozbou, že neuvidí ani floka, blekotá o náhlé, překvapivé nemoci a žádá pro kun*a sem kun*a tam o soucit, úctu a pochopení, Ovca spočívá v modlitbách a Jiříkově vidění, krysy opouštějí loď a obracejí kabáty, začíná z poslední křeče bitva o hrad. Malýklaus a žitoland zalezlí jak švábi, jak to už u největších vlastenců a populistických buditelů pro jednoduché bývá, neschopni se zorientovat v situaci, přemítají, se kterou písničkou na rtu vyrazí na kolbiště v časech příštích. Banda s papouškem na rameni se mezitím vším velkým děním soustředěně učí malovat kolečko, prokladá to dotazem "PROČ?". Myslící část obyvatelstva se válí smíchy a sjíždí Cimrmany a Pandrholu, duchem mdlejší stále věří, že Hlava mu šlape zvesela lije bylinkovou a střílí peckama po sestrách, oděn jak antický bůh v bederní roušce a vinných klobáskách jak kolem krku, tak na ctěné, moudré hlavě, no a Ridley natočil historický, sice Játaky, film, ale pozor, bez toho, aniž by to na francouzském dvoře, i dvorku, čtrnáctého století vypadlo, jako na zastávce v Senegalu nebo v tržnici, kde čím víc pruhů znamená tím více adidas. A toho si považujme. Nevím, jak to stařík dokázal, každopádně v tomto směru dech beroucí! Film je to dlouhý, komorní, konverzační, zápletka je vcelku prostá, nicméně nepředvídatelná, na tom ale při dalších shlédnutích film bude tratit. Ačkoli nevidíme bojůvek, na kolik jsme bývali zvyklí před dvaceti lety, film je to výpravný, smrdí středověkem, zahrálo si kde jaké zvíře, brnění i nelehká vesta, vizuál pro milovníka této doby uspokojivý, mohlo to být sice špinavější, ale budiž. Opakovačky mohly být natočeny rychleji a možná i jinak, ale nevadí. V bijáku pecka. Adam a fešanda perfektní, všechna orgastická čest. Matt šmiknutý na Jágra mě nikdy moc nebavil, na plátně vždy těstovitý asexuální hodňas a přitroublík, přičemž reálně schopný a chytrý kluk, který tady hraje zuřivého, analfabetického primitiva, udatného udávajícího, který vcelku záhadně (a nevím, kdy se tak stalo) připustil, že baba má fištróna a pak už jen trhal, jak ona dýchala. Blonďatý alkáč od Lopezky už jen mrká očima, o jakémsi mimickém výkonu nemůže být řeči, však odstín norské Aurory pobavil. Nevím, jak to vypálí na bedně a trailer taky slibuje cosi odlišného, odezva tedy může být všelijaká, mně se to ale líbilo moc. Historický film na velkém plátně, kterých už moc nevzniká. Je jasné, že trio scénáristů upletlo z celkem měkkého proutek, ale výsledkem byla solidní podívaná s nádhernou hudbou, kvalitní režií a kamerou, takže tentokrát nechám mouchy klidně lítat. ()

Stanislaus

Poslední souboj si mě získal zejména díky vrstevnatému vyprávění: Divák sleduje tři různě podané verze nazírající několik klíčových událostí, které vedou k syrovému souboji na život a na smrt. V jednotlivých příbězích bylo zajímavé sledovat jemné nuance až rozhodující rozdíly, které skvěle pasovaly k ústředním postavám. Co mohlo být pro někoho tuctovým povyražením, bylo pro druhého - vlastně druhou - děsivým zážitkem. Nejvíce mě zcela bezpochyby dostala část věnovaná Marguerite a její verzi příběhu, v níž excelovala pro mě donedávna neznámá Jodie Comer. Damon a Driver byli rovněž dobří, ale Comer nad nimi z mého pohledu přece jen vyčnívala. Film vedle silného a nadčasového příběhu a přesvědčivých hereckých výkonů osloví rovněž díky audiovizuálnímu provedení - ať už se jednalo o pěkné kostýmy, líbivou výpravu a hudební stránku či výtečnou práci s kamerou (zejména v akčních scénách). Celé to zastřešovala pevná a jistá režie veterána Ridleyho Scotta, který rozhodně ještě nepatří do starého železa. Jediné, co mi na filmu místy poněkud nesedělo, byl ne vždy adekvátní slovník - některé repliky mi přišly spíše jako ze současnosti. ()

mcb

Rašomonsky střižené historické drama, které třemi úhly pohledu zkoumá akt znásilnění a jeho dopady, vrcholící mimořádně napínavým soubojem. Jeden z nejlepších pozdních filmů Ridleyho Scotta. ()

Flego

Možno sa to nezdá, ale ide v podstate o komorný príbeh dvoch mužov, ktorí stáli na jednej strane, aby sa ich cesty postupne vzďaľovali. Dej je rozdelený do troch kapitol, kde sledujeme udalosti z pohľadu tej-ktorej postavy. Keď som zistil, že sa to bude uberať týmto smerom, zavládli vo mne pochybnosti, aby film neskĺzol do nudnej schémy a nesledovali sme, čo sme už videli, len z iného pohľadu. Obavy boli zbytočné, tvorcovia sa s tým vysporiadali rozumne. ()

BMW12

Ridley Scott je v obrovské formě a v jednom roce nám přináší už druhý bravurní snímek po Klan Gucci. Ridley je mistrem na historické filmy viz nejlepší film všech dob – Gladiátor. Poslední souboj je film o Jean de Carrougesovi a Jacques Le Grisovi, kde každý z nich dostane svoji kapitolu a své si řekne i Marguerite. Mně se film velice líbil, bavil mě a byl jsem napjatý, jak to vlastně proběhlo a kdo měl pravdu. Divák až do konce neví, jak to celé dopadne. Překvapil mě divný střih vlasů a vousů Matta Damona, vypadal jako tydýt, zato Bena Afflecka jsem poznal až po hodině filmu, jako blonďák hrál snad poprvé, ale role mu sedla. Adam Driver i Jodie Comer předvedli také kvalitní herecké výkony. Film hezky zachycuje francouzskou atmosféru 14. století. ()

Ivoshek

Atmosféra středověku je tu perfektní, diváka vtáhne a pohltí. Nešetřili na výpravě a je to vidět. Kamera a režie tu funguje a zrovna tak hlavní herci, hlavně Damon s mulletem a ta jeho žena. Dlouho jsem neviděl takhle povedený historický film. Proč 4 a ne 5? Protože ty tři linie se dost vlečou a ta třetí nepřináší moc nového. A protože si to zasloužilo nechat právě u té třetí aspoň kousek pochybnosti, aby si divák mohl chvíli dumat. To početí těsně před k tomu trochu vybízelo. Škoda. I tak ale vysoce nadprůměrné dílko. ()

TheEvilTwin

Občas je fajn ze všech akčních Bondů, barevných Venomů a vesmírných Dun zaplout i do úplně odlišného žánru historického dramatu a nechat se unášet nejen tím, co člověk očima vidí, ale tím, co mu předají dialogy a režisérova poctivá práce. Na The Last Duel jsem šel do kina nejen kvůli Scotta (který je opět skvělý) a hereckého tria Affleck (který je jako blonďák k nepoznání), Driver a Damon, ale zčásti i protože jsem věděl, že tohle je typ filmu, jenž se bude doma na obrazovce obtížně sledovat a těžko si udrží pozornost - proto jsem chtěl plnohodnotný objektivní kino zážitek a můžu říct, že i když historické dramata aktivně nevyhledávám, jsem nadmíru spokojen. Příběh podán z pohledu tří hlavních postav umně kombinuje vypravěčskou schopnost Scotta prodat film divákovi spolu s historickou přesností, podmanivými dialogy, skvělými hereckými výkony i euforického finále, na které každý netrpělivě čeká a u kterého se zatajuje dech. Stejně dobře film pro fanoušky sociálně/historického kontextu vybarvuje postavení žen v tehdejším období, nadřazenost majetnických mužů a melancholicky, syrově a nepříjemně vykresluje postavy tehdejší doby, kdy má divák problém ve filmu komukoli fandit, jelikož jeden je větší svině než druhý (a to i včetně hlavní dvojky). Historické akční řežby se zde nedočkáme, právě naopak je Last Duel komornějšího rázu a nebudu lhát, že jsem měl strach, aby nebyl až moc “ukecaný” a nudný, ale díkybohu nic z toho se (překvapivě) nenaplnilo. Spolu s Dunou jasný kinotip, přičemž pomalejší tempo obou snímků může zabíjet celkový požitek z filmu a stejně tak i zvuk (třískání mečů, stříkání krve!!) dělá u obou obrovskou část zážitku. Je třeba se nebát a vyrazit do kina, budete spokojeni. Klobouk dolů. ()

HellFire

Ridley Scott očividně umí historické spektákly (Království nebeské mu budiž odpuštěno). Má to prostě v krvi. Už z úvodní pětiminutovky mi bylo jasné, že tady se peče něco výjimečného. Ačkoliv nemám rád historické filmy (což je paradox, protože Statečné srdce je moje srdcovka), a už vůbec ne z tohoto období, Scott dokonale vystihnul tehdejší surovou atmosféru a omezenost názorů a přesvědčení. Nad čím jsem slintal, tak to byly zvukové efekty a mix zvuku. Natočit v téměř 85 letech tak kompetentní film, to musím smeknout (ačkoliv jedno zhlédnutí úplně postačuje). Když dostane Ridley do rukou tu správnou látku, rozhodně má i ve svém věku stále co ukázat. Přesto se mohl krotit a zkrátit stopáž aspoň o 45 minut. Z celého osazenstva si určitě zapamatuji Afflecka, bohužel však ne kvůli jeho výkonu, ale hrozným blond vlasům a herecké poloze, která mi k jeho postavě nesedla. ()

SOLOM.

Do kina bych na to určitě nešel. Ne proto, že by šlo o špatný film, ale vzhledem k tomu jak dlouho to trvá, bych na těch sedáčkách trpěl asi tak, jak hrdinové tohoto příběhu. A ten byl sám o sobě docela slušný. Ridley Scott ukázal, že ještě nepatří do starého železa a točit pořád umí. Pohled trojmo očima na závažnou věc (znásilnění, urážka na cti) a pokaždé trochu jinak. Komu věřit a komu ne – já myslím, že všichni tři měli svou pravdu i v ledasčem lhali…Jean de Carrouges taky nebyl žádný svatoušek, nicméně byl v právu. Zvláště když mu jeho bývalý kámoš Le Gris několikrát hodit klacky po nohy, byl to patolízal u šlechty a rozený sukničkář. Nicméně si i já myslím, že slavná lady Marguerite byla koketa a on si prostě myslel, že mu dát opravdu chce. Navíc ženy tehdy nebyly brány tak jak je tomu dnes – o čemž nás ve filmu několikrát ujišťují, přesvědčují – ukazují. Jen nevím, jestli ten cca 15 sekundový šukec stál za lidský život. Na víc se ten chudák nezmohl. Co se atmosféry týče, ta byla celkem slušná, nejvíc jsem se bavil asi u těch bitev (pěkně krvavé). Když se kecalo, občas to dost nudilo. Vyloženě jsem si ale užíval scény z panství Bena Afflecka – ten si svou slizkou roli viditelně užíval – no a jeho postava zase všeho toho chlastu, sexu, moci…Ostatní herci podali slušné výkony, závěrečný souboj byl sice přitažený za vlasy a tak (ne)trochu místy i dost nereálný, ale řezali se pěkně – to se musí uznat. A sám pan král – vypadal jak dement, choval se jak dement, ale když on prý trpěl duševní poruchou – společně s královnou vypadali jak výsledek incestu…Lehce nadprůměrná záležitost. 70%. ()

0x141627D3D

Sfilmovana verzia beznej kampane zo serie Crusader Kings, (pribeh kery napisal len sam zivot...vyhrabany z nejakej kroniky, nic extra zaujimave z dnesneho pohladu); 2 a pol hodiny dokonaleho vizualu s nudnym pribehom - najhorsia mozna kombinacia. Zaujimal ma rozpocet -║Rozpočet $100miliónov║...aha? Ok no, tak aspon dali zarobit vsetkym tvorcom historickych replik zbrani, kostymov a veci podobnych, takze to na koniec nebola az taka zla investicia. Namet prilis jednoduchy, postavy bez duse a v dialogoch MALO STREDOVEKE, hercov tam kludne mohli dat beckovych, nic specialne sa tam nedialo. Suboj na konci priemerny. Skoda. ()

Othello

Při sledování z toho již nelze setřít to vědomí ohromného komerčního průseru, podpořeného nemnoha roztroušenými návštěvníky filmu poté, co jste před pár dny zažili narvané sály na Villeneuovi a pokladní v kině má za sebou stále připravenou fixkou napsanou ceduli "Duna vyprodána :-(". Ale zase můžete s méně lidmi sdílet ten strašný cringe během nekonečného traileru na Moje slunce Mad. Zpočátku, kdy se film koupal v nánosech bahna, špíny a velmi naturalistických bitev, jsem si říkal, že tohle má být nejspíš snímek pro ty, kteří permanentně pičují na to, jak se dneska už něco netočí, omdlívají když vidí černocha mávat řemdihem v Bitvě u Hastings (což celkem chápu) a jeho neúspěch je konečným důkazem, že tato divácká skupina není komerční zárukou ničeho a nadále se s ní tedy nemusí počítat. Jak se rozkrývá skutečné téma filmu, tedy trpělivě systematický popis přirozenosti rape culture v patriarchátu, začalo mi být vlastně líto, že cílovou skupinu těchto témat (kterou bychom samozřejmě měli být všichni, ale znáš to) ten film tak agresivně nezajímá. A já si chci myslet, že to není jen kvůli tomu, že místo vyprázdněného vykřikování emancipačních hesel film pracuje s historickým kontextem problému, který sice znemožňuje ženské hrdince stát se aktivním činitelem děje, ale umožňuje nám sledovat její perspektivu tím, že z ní udělá aktivní vypravěčku. Scott, který jede devátý gumy, se zde neobvykle režijně vyšvihl. Ten film je syrový, dravý a radikální, mrzí mě, že mu to asi do budoucna podrazí nohy a dědek dost možná zahořkne. Po tom, co Disney sežral 20th Century, si od podobných filmových zážitků asi na delší dobu odpočineme. ()

Necrotongue

U tohoto spektáklu Ridleyho Scotta jsem byl vděčný za to, že ač jdou technologie mílovými kroky kupředu, filmy stále ještě nepřináší divákovi vůně a pachy. Jak jsem tak totiž pozoroval režisérův realistický pohled na středověk, byly by to v tomto případě hlavně pachy a byly by hutné a nepříjemné. K tomu, abych tento snímek ohodnotil plnou palbou, mi bohatě stačil pochmurný vizuál, kvalitní příběh a taky hudební složka, která středověkou atmosféru skvěle dokreslovala. Zajímavé věci se kdysi děly, když si majetek nějakého rytíře dovolil promluvit. To by se dnes nemohlo stát, dnes se vznese obvinění a lynčující dav se už o všechno postará, takže není třeba obtěžovat soudy. A tomu se říká pokrok, kdyby to náhodou někdo nevěděl. Bylo moc fajn, že mi tvůrci nenutili žádnou svou pravdu; viděl jsem tři verze jedné události, každá byla jiná, takže jsem rád, že Bůh vzal rozhodnutí na sebe a já jsem se mohl jen dívat. Stálo to za to. A ta mocná stopáž? Neskutečně mi to uteklo. ()

JASON_X

Nejsem si u tohohle komentáře jistý, kde může začínat pomyslná hranice spoileru, ale na druhou stranu pokud někdo čte komentáře před tím, než film zkoukne, tak je to jeho blbost. No zkrátka chci v první řadě pochválit skvělý scénáristický trik, kdy jsou stejné události vyprávěny popořadě z pohledu několika zúčastněných osob. Sice už jsem to minimálně v jednom filmu kdysi viděl, ale to je fuk, nečekal jsem to a při přepnutí na úhel pohledu Driverovy postavy jsem byl hodně příjemně překvapený. A téměř stejné překvapení jsem zažil po druhém přepnutí na postavu Lady Damon. Ale nebyl by to film dnešní doby, aby se do něj neimplantovalo aspoň něco ze současných populárních trendů. Tady to naštěstí nejsou ani barevní, ani gejové, ani translidi, ani ekofašismus, ale "pouze" feminismus, respektive kritika nerovnoprávného postavení žen v tehdejších společnostech. Bylo to prý podobné, jako dnes se zvířaty. Týrání (znásilnění) takové ženy prý nebylo odsouzeníhodné ani tak kvůli oné ženě, jako spíš kvůli jejímu manželovi, jehož byla de iure majetkem. Takže pokud jste někomu ojeli starou, poškodili jste vlastně cizí majetek. No dobrá, asi to tak nějak možná i bylo. Ale je taky fakt, že se mi těmihle primitivně polopatickými (a jakoby rafinovanými) moralistickými vsuvkami ve třetím dějství celý film rázem zprotivil. A když ještě přihodím Damonův hillbillyovský sestřih, ze kterého by se smíchy potrhal snad i Jágr, musím bohužel zaokrouhlit dolů, i když výprava byla pěkná a závěrečný souboj příjemně syrový. ()

oLí

Čtyři málo, pět nemohu. Hodnotím po dlouhém rozmýšlení až téměř po týdnu. V kině velikej zážitek, strašně moc mi něco podobného v kinech chybělo, ta atmosféra středověku byla naprosto brutální, skvělá. Země Evropy 14. století, hrady, kláštery, hudba ( OST Harryho Gregsona-Williamse je dokonalý - dal jsem si ho již 5x +). Není to příjemná rytířská pohádka nebo akční středověký spektákl. Je to ve své podstatě nepříjemný film, který se spoustě lidem nebude líbit, protože není zábavný ve svém ději či pomalým - vyprávěním - formou. A spoustě lidem se nebude líbit třeba pro svůj obsah. Já sám nevím, co přesně chtěli Affleck s Damonem svým scénářem říci, co bylo jejich záměrem. Něco málo mi tu do skládačky 5* filmu/zážitku chybí, a to z nějakého pocitového hlediska, nedokážu říci co, protože nemůžu najít žádné negativum a ani ho nemám potřebu hledat. Všichni 4 hlavní herci jinak naprosto výborní a Ridley fakt ještě nepatří do penálu. 8-9/10 ()

Morholt

Tři pohledy na totožnou událost, které se rozcházejí a přesto jsou všechny pravdivé, protože všichni zúčastnění jsou o skálopevně přesvědčení, že věci se stali tak, jak tvrdí. Ale nejde je o postoj k samotnému znásilnění a okolnostem, které mu předcházejí, ale i vnímání jak sebe samotného (sebe samé), tak vnímání dalších dvou hlavních aktérů. Spousta sekvencí se tudíž opakuje a jednání hlavních hrdinů se často liší jen dikcí či výrazem, což někomu může připadat otravné, ale mě to bavilo. Především Jodie Comer tady vynikla a vůbec bych se nezlobil, kdyby si odněkud odnesla nějakou tu sošku. Samotné ztvárnění doby nedělalo Ridleymu problémy nikdy a nestalo se tak ani tady. Konkrétně zimní a sychravé počasí Scottovy svědčí. Závěrečný souboj je pecka a je mi šumafuk, že to skutečnosti asi moc neodpovídá. Jakmile se proti sobě oba obrněnci rozjeli, přilepil jsem se na obrazovku a hltal každý jejich pohyb. Jedinou výtku mám ke zpomaleným záběrům. V plné rychlosti by to bylo lepší. Tak snad na podobný historák zase nebudeme čekat roky. 90% ()

luka4615

Opojný historický spektákl, který nám skrze maskulinně brutální středověkou podívanou poměrně neočekávaně vštěpuje i moderní feministický manifest. The Last Duel režiséra Ridleyho Scotta zaujme hned zpočátku třemi rovinami vyprávění hlavních postav, kde je každý ve své verzi příběhu kladná postava činící bohulibé skutky, přičemž na Vás tedy zůstává ona volba, kdo z nich vlastně mluví pravdu. Musím zde rovněž ocenit i důraz na precizní konverzace, které jsou mnohdy údernější než kdejaká bitevní scéna a které Vám krůček po krůčku odhalují malé, ale právě o to zásadnější detaily vedoucí k onomu poslednímu souboji. Samostatnou kapitolou jsou zde pak herecké výkony ústřední trojice, které jsou zkrátka a jednoduše precizní. Ve snímku The Last Duel se tedy opravdu sešlo všechno co činí výtečný snímek legendárním vybroušeným diamantem. Nic zde totiž nechybí a ani nepřebývá, tudíž Vám i delší stopáž uteče až znepokojivě rychle. Tohle se zkrátka moc povedlo. Výborná práce! „The truth does not matter, there is only the power of men.” ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix