Vánoční koleda

• Velká Británie A Christmas Carol
všechny plakáty

Epizody(3)

Zahořklý stařec Ebenezer Skruž opovrhuje vánočními svátky. V průběhu Štědrého večera jej navštíví tři duchové, aby mu ukázali jeho minulost, současnost i budoucnost v tomto originálním pojetí kultovní klasiky Charlese Dickense... Seriál "Vánoční koleda" je originální adaptací kultovní vánoční klasiky Charlese Dickense z dílny Stevena Knighta. Původní film je mrazivou sondou do temných zákoutí duše Ebenezera Skruže. V ponurém moderním pojetí, které se odehrává na sklonku 18. století, se kromě oblíbeného Ebenezera Skruže, Jacoba Marleyho, duchů Vánoc minulých, přítomných a budoucích i rodiny Cratchitovy představuje také řada zcela nových postav. Neotřelé ztvárnění klasické povídky, které nabízí současnou interpretaci nadčasového příběhu, se noří hluboko do nitra bezcitného a chamtivého muže a odhaluje jej v dosud nevídaném světle. (HBO Europe)

CSSML

Oceňuji, že se tvůrci pokusili zasadit působení duchů do reality duchovního světa. Firma „Naděje a touha, Očistec, Anglie“ mě opravdu bavila. Méně se mi už líbila celková atmosféra tohoto zpracování, v němž postavy mluví a jednají jako v 21. století. Upřímnější by bylo použít současné reálie, než si hrát na polovinu 19. století. Nejhorší je však závěr. Moderní Scrooge se na rozdíl od svého klasického protějšku neobrátí, vlastní spásou pohrdá a o odpuštění neprosí. Vskutku ďábelské… ()

Ledkodlaq

Skvěle vytvořená atmosféra. Říkal jsem si jak to bude vypadat, když film natáhnou na 3 hodinové díly, ale první díl na mě udělal dobrý dojem. ()

geek.ondra

Tu potřebnou atmosféru to má. Řemeslo je taky v pohodě. Jenom mi prostě chyběl punč nějaké té velkoleposti - na můj vkus je to až příliš "televizně laciný" Ale i tak super adaptace a jakožto milovník tohoto díla schvaluji ()

katmandzoo

Priemerný trojdielny seriál, ktorý spracováva jednu z klasík od Charlesa Dickensa - Vianočnú koledu. Príbeh, ktorý je vďačným námetom pre množstvo filmov či seriálov. Toto spracovanie z dielne HBO však nie je ničím výnimočné, zaujímavé či originálne. Poteší akurát Guy Pearce v roli Ebenezera Scrooga, ktorú zahral vierohodne. Pôvodná verzia sa mi páčila oveľa viac. 2* ()

phoenixer

Dobrá kamera, hezký vizuál, color grading, detaily. Přesto to nestačí. Nevěřím, že Charles Dickens byl tak špatný spisovatel, takže doufám jen ve špatně odvyprávěný příběh seriálu. První díl mě málem unudil k smrti. Zbylé dva nejsou bohužel o nic lepší. A ten konec? Škoda slov, vraťte mi tři hodiny mého života! ()

Black-star

Vánoční koleda v tomto vydání se vyvíjí celkem slibně. Dokonce je divák díky napětí a slušným hereckým výkonům ochoten přehlédnout příběhové úpravy (protože základ zůstává zachován). Avšak co mě zklamalo byl konec. Nejen že by tak slibně se vyvíjející miniserii slušelo víc dílů, ale celkově první dva díly schramstnou stopáž na seznámení se s postavami a příběhem samotným hodnotím jako zbytečně příliš. Celkový dojem zabije nepovedený konec a prmedevším zpackané to, co je na “vánoční koledě” to nejpodstatnější - ta katarze, přerod, prozření a napravení Ebenezera Držgrešle. Nejen že se to hlavní vměstná do posledních 5 minut a k celku to vyzní jako nepodstatné, ale navíc je to všechno jinak. To co má být poselstvím Vánoc je tu znázorněno jako chvilkový rozmar. V závěru pro mne tedy zklamáním slibného proto jen 3*! ()

Dave Lister

Charles Dickens a jeho Vánoční koleda je opravdu asi to nejvánočnější co znám, i když se to na první pohled nezdá. Animovaná verze od Roberta Zemeckise je velmi povedená i dojemná. Ovšem Vánoční koleda s Guyem Piercem je zcela jiná káva. Třídílné televizní zpracování je velmi temné a bezútěšné, je však blíže knižní předloze, než jeho animovaný bratr. Postava Ebenezera Scrooge, je zde opravdu plná zla a temnoty. Jeho činy jsou v tomto zpracování opravdu kruté. Ovšem i zde dojde k značné sebereflexy a Ebenezer pozná sílu ducha vánoc a podstaty života. Tři hodiny byly jako nic a mohu říci, že tento film má opravdu silný přesah. ()

Likan7

Hodně odlišná veze Dickensovi klasiky, která mi vůbec neseděla. Pearce je skvělej, ale upozadění takové ty kouzelné atmosféry tomu hodně ublížilo. Roztahání na 3 díly jsem nejdřív bral s povděkem, ale místo nějakých dalších odboček jsem dostal jen snahu o psychologický rozbor Ebenezerovy postavy, což možná vypadá na papíře dobře a dává Pearcovi velký prostor pro hraní, ale je to pouze utahané žvanění hlavní postavy, které je zajímavé možná v prvním díle, ale to zoufale pomalé tempo mě ke konci vyloženě iritovalo. Na hororovější, dospělejší verzi jsem se hodně těšil, ale o to větší bylo zklamání. ()

vox_populi odpad!

tak toto s odkazom Dickensovho románu nemá nič spoločného - nosným prvkom sujetu Vianočnej koledy je prerod starého cynického lakomca na prajného a láskavého muža a toto tento seriál totálne pochoval! ()

MikeMyers

Naprosto brutální. Brutálněji už to snad nejde pojmout. Lepší než kdejaký horor za posledních 10 let. Tam neni ani špetka naděje, že by se to mělo zvrátit :) Temný a syrový. Pearce tyhle hajzly ovládá dokonale. Nevim co na to říct, naprosto dechberoucí. ()

tombarider

Hodnotím s odstupem, protože jsem v této tématice zaujat. Viděl jsem už 4x, každý rok v adventu. Jsem fanoušek hororu, fanoušek Vánoc a Dickense. Mě to asi zklamat nemohlo. Ale originalita, se kterou tvůrci k látce přistoupili ji dle mého dala možnost vystoupit z řady adaptací a poslat to do hledáčku dospělé generace. Guy Pierce - master work, ale ji Serkins, Graham se opravdu snažily. Kdo podle mě zraje, to je role Mary. Obsazení černošky do té doby je trochu s otazníkem, ale tíha jejích pocitů, kterou beze slov zněla z obrazovky mi pronikala tak hluboko do těla, že jsem s ní sdílel každou strast i radost. Jemně dotvořený background za bolestmi a podnikáním Marleyho a Scrooge příběhu pomohl, délka akorát, podmanivá temná hudba. Zvýšil sem na 5*, abych trochu odčinil omezenost hodnocení místních kritiků. Aneb dejte těm změnám a jiným rasám někdy šanci:) ()

pafka

eVanocni koledu neznam a videl jsem poprve. Temna atmosfera filmu slusi, celkove dava noir atmosferu s dejem. Chvilema jsem mel pocit, ze je to natazene, aby to dalo na tri dily. To je ale nectnost vsech serialu, byt tady jen tridilneho. Guy Pearce je tu velmi slusny zaporak a vsichni ostatni zde maji jen drobne role. Na konci obrovska otocka v chovani hlavni postavy byla tak nahla, ze tomu neverim ani ted. To me trosku nevonelo. Jinak slusny nadprumer. ()

Ace.A.T.L.

Hodně zajímavý zpracování a rozhodně ne špatný. Atmosféra správně temná, správně tajemná, klasická "Vánoční koleda", jen kapánek temnější a ponurejší. Rozhodně se mi to líbilo a má to něco, co nemaji ostatní spracování a na druhou stranu chybí něco , co jinde bylo. Ale nic to nemění na tom, že je to super. Za mě slušný 4* a DOPORUČUJU ()

brasek

1.epizóda - Zaujímavé podanie, osobne som bol navnadený na skvelý duchársky príbeh. Hodnotenie: **** 2.epizóda - Sklamanie! Absolútne nudné a fádne. Hodnotenie:** 3.epizóda - Po utrpení v druhom príbehu, tento je o niečo lepší, miestami to speje do slávneho "to je ono", ale z väčšej časti mu kvalita chýba. Hodnotenie: *** ()

marrrrian

Náhodou som na to narazil na HBO. Všetky tri diely po sebe. Bolo to dobré. Ale bolo toho málo! Postava Ebenezera mi ešte po druhej epizóde stále prišla veľmi zatvrdnutá a zatrpknutá. Preto mi tretia epizóda, ktorá všetko napätie ukončila príliš rýchlo a až nezmyselne hladko, pokazila zážitok. Na každého ducha mohli vyhradiť aspoň jednu celú epizódu, ukázať viac Scroogeovej zloby, viac spytovania svedomia, viac takejto fantasknej drámy, bolo by to dokonalé. Guy Pearce to totiž dával ako pán. ()