Princezna Nevěsta

• USA The Princess Bride (více)

Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a princezna čekající na záchranu – prostě pohádka, jak má být, jen tentokrát trochu lépe a s nadhledem... Žila, byla překrásná dívka jménem Pomněnka, která vyrůstala na statku. Tam také pracoval mladý čeledín Westley a jak už to tak bývá, postupně oba zjistili, že je k sobě něco pojí. Přísahali si věčnou lásku, ale aby mohli být svoji, odešel Westley do světa vydělat si peníze. Jenže loď, na které se plavil, přepadl Strašný pirát Roberts, jenž jak známo nebere zajatce. Truchlící Pomněnka padla do oka rozmarnému princi Humperdinckovi a ten oznámil, že si ji vezme za ženu. Ale než dojde ke svatbě, odehraje se sousta věcí, počínaje únosem princezny a konče znovuzrozením Westleyho. A to nemluvě o nezměrných dobrodružstvích, která naši hrdinové cestou za láskou a svobodou budou muset podstoupit, a setkáních s roztodivnými postavami jako jsou veršující obr Fezik, strůjce zázraků Divotvorný Max a především mistrovský šermíř Inigo Montoya. (Česká televize)

Amaranta

Po dnešním opětovném x-tém zhlédnutí musím už konečně napsat komentář! Ještě jsem této pohádce ani pořádně nerozuměla a už se mi neskutečně líbila, vyhovuje mi její ironická nota, která je přítomná nejen ve scénaři, ale i v drobných doplňcích (Westley pověří Buttercup přivázáním prince a ona se okamžitě vytasí s lanem v ruce, jako by ho nosila v kabelce). Nejsem ani schopná najít žádnou vadu - když už něco hodně kolísá, hned to nadšeně přiřknu parodii, dialogy znám nazpaměť (jednou jsem viděla německou verzi a blaženě jsem si předříkávala české texty) a přijdou mi pořád vtipnější. Je fakt, že Westley je pěkný kvítko a na svou holku se z postu ostříleného všeuměla občas dívá jako na nechápající telátko, ale když se mají rádi... (Svoji posedlost začínám taky vidět v trochu parodickém světle, a tím víc jsem s filmem svázaná a zapadám hlouběji do rychlého písku.) ()

wray

Premyslal som chvilku ze ci 5* nie je moc, ale tak ked vezmem do uvahy ze to ma skoro 25 rokov, tak teda ok... Alebo, dajme tomu 4/5. Takze a teraz - preco. Velmi pekne je to zhrnute na imdb. Klasicka rozpravka, nechybaju suboje s mecmi, obor, zly princ a krasna princezna a samozrejme - aj trochu bozkavania. Co sa mna tyka, tak mam rad (v rozpravkach) taky ten feel good pocit a ten tu samozrejme nechyba. nechyba ani take to klasicke dobrodruzne putovanie, nechyba akcia, je tu aj maskovany hlavny hrdina, je tam humor... Nie je to ani prilis americke, skor tam citit stary kontinent (hovoria pekne britsky), fajn hudba, herecky - mozno nie najlepsie ale na rozpravku staci, jedna kultova postava (Inigo) a jedna velmi kultova hlaska (ale nielen tak, aj par inych fraz tam stalo za to) - teda vsetko co ma byt. Ak sa nad tym zamyslim z opacnej strany - co mi tam chybalo alebo mohlo byt lepsie - nuz, posobi to ozaj takym televiznym dojmom. Snad za to mozu slabsi herci, slabsie triky, nizsi rozpocet - neviem. Kazdopadne, mne to na 4/5* staci. Urcite doporucujem. Aj po 25 rokoch. ()

Elisson

Milý príbeh, ale dosť gýčovitý.....aj taký Hviezdny prach mal značne jednoduchý dej a miestami to bolo až príliš naivné, ale oproti tomuto oveľa lepšie spracovanie.....No oceňujem cynizmus hlavného hrdinu ()

oiuoiu

Nadhodnocený film řekla bych. Je v něm ale k vidění vlasatý a šermujíci Mandy Patinkin zamlada, což bylo příjemné překvápko. Peter Falk naopak zastara, v roli vypravěče, také nebyl marný. ()

kyrysar

Když se podívám zpátky, tak to byla a je moje nejoblíbenější pohádka z dětství. Vyděl jsem snad stokrát a pořád bych se díval znovu a znovu. Taky bych byl nejraději Westley :) ()

Mozenrat

No vida, chce to nadhled, sebeironii a oproštění se od zavedených schémat a i američani dokáží natočit krásnou pohádku. A vůbec nevadí, že je to mišmaš všeho od Zora, tří mušketýrů až po Kolumba. ()

Saxos

Praštěná pohádka, jakoby míchaná suchým britským humorem a Cimrmanem. A ono USA. To je divný. V každém případě zábava. ()

Radek273

Tak tohle bylo opravdu retro! Těžko říct, v které době se takovýto snímek vůbec mohl někomu líbit, nicméně podle zdejšího hodnocení se dokonce zdá, že je to snad jedna z nejlepších "pohádek" vůbec. Jako vážně ??! Hned z počátku to má atmosféru německých (rozuměj béčkových) výtvorů a ta trvá poctivě až do samotného konce. Sympatičtí herci se hledají opravdu těžce, možná snad Peter Falk (který pokračuje v dikci poručíka Columba), každopádně ale hlavní představitelé, to je jedna velká průměrnost. Symbolicky prvně jmenovaný, Cary Elwes, působí zároveň jako vůbec nejumělejší postava celého ansámblu!!! Ztřeštěnost a ironie některých dialogů, pohybů a celkově prostě veškerých výstupů, se zdá být natolik bizarní, že to snad ani více nejde. Rozumím menším narážkám, vtípkům,.. ale tohle ?! Hrozný! Jediná pochvala míří k poctivým kulisám, ale to je tak všechno. Plytký děj, bez šťávy a napětí, prošpikovaný trapnými rozhovory a zakončený průhledným (ano, pohádkovým) avšak naprosto prapodivným rozuzlením. ()

MrKrahujec

Tohle bylo skoro něco jako Terry Pratchett! Ne sice až tak dobrý, ale i přesto dost dobrý na čtyři hvězdičky (s přehledem). A že se nádherné pohádky už poměrně dlouho točí všude jinde, jen ne u nás, na to bychom si už, hrome, měli asi zvyknout. ()

Kozlowski8

Tento film není dobrou pohádkou a už vůbec ne dobrou parodií. Scénáristicky a příběhově absolutně slabá, berličkami pospojovaná hloupost, zrovna tak hloupé dialogy, kterých je navíc nadmíru, nesympatické postavy a průměrné herecké výkony (neplatí pro Robin Wright v roli princezny). Krásná hudba Marka Knopflera to nemůže zachránit. Příliš nechápu režiséra takových skvělých kousků, jako "Kouzlo Belle Isle", "Misery", Má mě rád nemá mně rád" a dalších a scénáristu "Butche Cassidyho" a "Maratónce", že vytvořili něco takového, ale podle všeobecného nadšení z filmu je asi chyba v mém pohledu. HNV = hlodavci neobvyklé velikosti (to je fakt síla). 25%. ()

wdc

Dobrodružné, málo romantické, herci mě nenadchli, děj celkem předvídatelný. Nebylo to nudné. ()