Podfu(c)k

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 2000, 104 min

Ohromně vtipné, dialogově stále stejně chytlavé jako ostatní "ritchieovky", příběhově velmi propracované. Brad Pitt jako cikánský boxer tomu nasazuje korunu. I přesto tomu "něco" chybí. Je to právě to "něco", jenž mne dohnalo k maximálnímu hodnocení Rock'n'Rolla. Bohužel ono "něco" se mi zde nepodařilo najít, ale i tak se jedná o nehoráznou zábavu.(6.7.2009)

Velmi elegantně natočená černá komedie, která svojí drsnou poetikou ponejvíce evokuje některé momenty Quentina Tarantina, ale díky velmi osobitému designu i střihu si udržuje vlastní xicht. Ačkoli je zápletka poměrně triviální, Guy Ritchie ji dokázal rozdrobit pomocí různých fíglů (z jichž nejdůležitější je proměnlivý vypravěč a střih) tak, že film drží diváka ve střehu až do posledního pravého háku, který přijde z opravdu překvapivé strany. V některých pasážích trpí Snatch typickou tarantinovskou trapností a samoúčelnosti (říkejme tomu třeba cool violence), jinde ale perlí jak výtečnými charaktery postav (Brad Pitt nemá opět chybu!), slušnými gagy či špičkově vypointovanými situacemi. Navrch třeba vyzdvihnout stylovou a skvěle padnoucí hudbu, která dovede usměrnit atmosféru – skvělým příkladem je song MASSIVE ATTACK, který trochu zmrazí úsměv na rtech. Zkrátka a dobře, Guy Ritchie dokázal žánr ukočírovat mnohem lépe než většina ostatních vyznavačů gansta poetiky a natočil film, na který se je radost dívat.(29.3.2005)

Tak trochu jsem se obával, že to takhle dopadne a Ritchie mě svým stylem nedostane. Už několik jeho jiných projektů si mě coby diváka nezískalo a coby člověka, který ve filmovém světě rád poznává cokoliv nového, jakbysmet. Slušná plejáda herců (netypicky obsazený Pitt opět potěšil), přesto mě tohle tak trochu nepřehledné dílko žánrově i filmařsky minulo.(12.1.2010)

Co si představujete pod názvem tohoto filmu? Podle prvního významu slova Poduk asi nepůjde o nějakou akci chapaců se zrovna nejčistšími úmysly. Podle druhého významu si tam asi pár lidí bude nadávat. Když spojíte oba dostanete cikána Brada Pitta, který rozmlátí rukama i tramvaj, Benicia Del Tora co má rád casina, Jasona Stathama, který nerozumí cikánům ani písmenko a v neposlední řadě Guye Ritchiho, který celou tuhle partičku lidí řídí. Výsledek? Podfuck roku a skvělá černá komedie =o) skvělá záležitost. Nejlepší černá komedie za poslední roky!(11.5.2005)

Podfuck je skvělý film. Plný vyšperkovaných situací a perfektních dialogů. Co postava to klenot. Zřejmě životní film Guye Ritchieho, bez problémů překonal velmi vysokou laťku nasazenou Sbal prachy a vypadni a jak je jistě známo všem, režisér se vzápětí vrhl zcela jiným, velmi špatným směrem. Teď se vrátil (2009) s Rocknrollou, která je sice výborná a typická, ale geniálnímu Podfucku nesahá ani po kotníky, fakt!(5.2.2006)

• - Pesnička, ktorá hrá pri boxerskom zápase je "Golden Brown" od skupiny Stranglers. (Jello Biafra)

• - Některé záběry Mickeyho (Brad Pitt) boxerského zápasu se natáčely před modrým plátnem a částečně také pod vodou. (eMeMko)

• - Turek se zmíní, že dostal jméno po leteckém neštěstí. Jedná se nejspíš o pád letadla 981 tureckých aerolinek, které spadlo roku 1974 ve Francii. (Ai.ma)