Rukojmí

Rukojemník

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Německo, 2005, 109 min

• choze

Už jen za to odporné klišé s překonáváním hrdinova traumatu a rozpadající se rodinou, kvůli kterému se Bruce celou dobu tváří jako že se každou chvíli rozbrečí, bych tvůrce nakopal do prdele. Efektní titulky a kamera, velmi průměrný scénář, jediná větší akční scéna. Bída. Ale líbilo se mi, jak to hajzlík Bena Fostera v závěru pěkně rozsekl.(23.1.2009)

Bruce Willis trochu jinak; a tak trochu furt stejně!! Počáteční vysoká úroveň hodně naráží na viditelné trhlinky, solidní atmosférické drama se přelije do nezáživných vod. To bylo tak – unavený bývalý policejní vyjednavač Jeff Talley se po nevydařeném klábosení po telefonu (výsledkem tři mrtví) odporoučel na klidné městečko, aby se tu dožil důchodu. Jenže do honosného sídla podezřele majetného účetního se tu vloupají tři mladíci a všechno nabere nečekané obrátky!! Takže, co potěší: Samotný (stále ten starý dobrý) Willis, jeho počáteční stylový plnovous, úchvatné titulky, stylizovaný požár.. Co nepotěší: Zbytek!!(29.4.2008)

Neuvěřitelně sugestivní filmařina, která současný trend akčních filmů míjí několika mílovými kroky. Nedočkáme se žádných megaakčních scén, dunivé elektroniky, patetických proslovů. Siri nám místo toho nabízí temný, poměrně jednoduchý příběh o starostlivém otci, pro něhož znamená rodina vše. Akční scény jsou tvrdé, aby vše vyznělo co možná nejrealističtěji. Jen dějově to není tak chytlavé jak by bylo potřeba.(7.9.2005)

Bruce Willis stárne, ale stále dokáže zahrát tátu policajta s problémy s alkoholem lépe než kdokoliv jiný. Jeho souboj s bandou chlapců v uzavřeném domě je dobře natočený (i když z bonusů bych oponoval producentovi a jeho názoru, že Florent Emilio Siri je výborný režisér a bude ještě lepší). Hra stínů je v některých chvílích velmi patrná, ale skoro bych řekl, že některé scény jsou vytvořené jen kvůli několika sekundovému pohled stín vrhaný na zeď. Atmosféra není špatná, ale dalo by se něco dohnat. Naštěstí film všechny své chybičky přejde a docela rychle utíká a závěrečné inferno v domě by klidně mohlo být ještě drsnější(jak je z bonusů na DVD poznat tak to asi i režisér chtěl ...). Celkově je velká škoda, že pár vystřižených scén nebylo ve filmu, protože minimálně polovička ukazuje jaký charakter a jak byla komplexně napsána postava Bruce Willise. Pro páteční večer neváhejte, ale nečekejte žádnou bombu, kde bude Bruce pobíhat s kulometem a střílet desítky zabijáků.(8.7.2007)

Čakať od Rukojemníka originalitu je asi hodne zlý nápad, téma "polícia vs. únoscovia" je čo do nápadov a inovácií už maximálne vyčerpaná, čo vonkoncom dokazuje aj scenár samotného Rukojemníka. Klišé strieda klišé, dobre známa situácia druhú... Stav zachraňujú ako môžu pomerne dobrí herci - Bruce Willis odvádza svoj vysoký "policajný" štandard (ale nemôžem si pomôcť, ja mám radšej jeho cynických hláškarov a la Posledný skaut, Die Hard trilogy, Piaty element atď.), ale skôr by som vyzdvihol Bena Fostera, ktorý zvláda svojho úchylného psychopata s ľahkosťou, až z toho behá mráz po chrbte. Ale skutočnou devízou filmu je práca Florenta Emilia Siri, ktorý dokázal vytvoriť veľmi dobrú atmosféru, takže sa film aj napriek vlažnému scenáru dá prežívať s napätím. Výborne pomáha aj hudba, ktorá je väčšinou výrazná a atmosférická, i keď miestami to skladateľ trochu prehnal a pôsobí máličko rušivo. Takže v globále mi z toho vychádza mierny nadpriemer, t.j. 6/10.(19.10.2005)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 16. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Spoiler: Scéna, kde Mars uhoří, byla původně mnohem drastičtější. Mimo jiné byl ukázán Marsův hořící obličej, ze kterého odpadává maso až na kost, ale z důvodu přístupnosti byla tato scéna vystřižena. (Martin00x)

• - Snímek byl natočen v Los Angeles a v oblasti Malibu. (Terva)