Rukojmí

Hostage - Entführt

Rukojemník

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Německo, 2005, 109 min

To, čo spočiatku vyzeralo na rutinnú záležitosť, sa časom prevalilo v pôsobivé dielko. Iste, Rukojemník v rámci žánru nič nové neprinesie, nedokáže to, ale aspoň sa o to ani nesnaží. Pokojne by som film onálepkoval ako "Smrtonosnú pascu XY", ale má niečo navyše (samozrejme aj mu dosť chýba). Je to totiž prekvapivo dobre napísaný (alebo scenárista to kliše dokáže kvalitne maskovať) a klasicky dobre zahraný thriller, ktorý ale mnohokedy stavia na citovú stránku, depresívnu a temnú, nielen, čo sa hlavného protagonistu (Bruce Willis) týka, ale i iných postáv. Za zmienku stoja démonický Ben Foster alebo schopný a neotravný Jimmy Bennett. V rámci žánru je Rukojemník proste výborný po akčnej i dramatickej stránke. (70%)(28.2.2010)

• Madsbender

Brilantný titulkový úvod, umocnený vynikajúcou hudbou Alexandra Desplata, k priemernej kriminálke, ktorá po dynamickej úvodnej 20-minútovke skĺzne do tuctovej rutiny, a už sa z nej nevytiahne. A nepomáha ani trochu nudný Willis. Pasáže s malým chlapcom sú ako vystrihnuté zo Sám doma, zatiaľ čo posledných 15 minút s psychopatickým Fosterom je regulérny horor (v poslednej scéne svojej postavy vyzerá ako zombie). Ten sprostý Taliano-Španielo-Francúz čo rád zneužíva Desplata by radšej do kriminálok nemal pchať nos. 40%(1.7.2013)

Standardní operační procedura, která se už od silně stylizovaných úvodních titulků nepokrytě hlásí k sortě snímků uplácaných na efekt, ale jak už to tak v dnešní nejisté době bývá, nakonec se skrze všechno to bahno klišovitosti - jako na truc - prodere i hřejivý paprsek nefalšované inteligence. Negování klasického happy endu a trpce úsměvnou citaci z Vetřelců pak považuji za více než příjemnou pozornost podniku. A to jsem nečekal zhola, ale ZHOLA nic... 3,5*(8.4.2009)

Soundtrack Alexandre Desplat: 1. Child's Spirit ,2. Hostage ,3. Canyon Inn ,4. The Watchman ,5. The Waterfall ,6. Crawl Space ,7. Talley's Theme ,8. Drive ,9. Breaking In ,10. The House ,11. Tommy's Theme ,12. The Secret Place ,13. House on Fire ,14. The Negotiation ,15. The Choice ,16. Talley's Plan ,17. Screens and Shades ,18. FBI ,19. Mars' Theme ,20. The Trade ,21. The Killer ,22. Captain Wooba ,23. Talley's Family ,24. Child's Spirit (extended) ,(14.5.2011)

Po dvou velice komorních filmech (Muž, který nebyl a Nikde v Africe) jsem Rukojmí s radostí uvítal. Občas není na škodu se podívat na příjemně průměrný thriller, i když na druhou stranu je to škoda, protože od začátku se film i přes klasická klišé vyvíjí velice slibně. V první (lepší) polovině jsem neustále myslel na čtyři hvězdičky, ale musím bohužel konstatovat, že ke konci je film značně přeplácaný. Divák potom neví, jestli sleduje film o vloupačce dětí do paláce bohatých, nebo film o terorizujícím psychopatovi, nebo film o rukojmích a poněkud nejasné hře o velké peníze.(9.6.2005)