V moderním westernu hraje Paul Newman Huda Bannona, nelítostného mladého farmáře z Texasu, který zničí všechno, na co sáhne, a každého, s kým přijde do styku. Napjaté vztahy mezi ním a jeho přísným, zásadovým otcem vyústí v hořký konflikt... Hud Bannon (Paul Newman) je mladý texaský farmář, který žije se svým otcem Homerem (Melvyn Douglas), ošetřovatelem dobytka, a synovcem Lonem. Hud je nemorální, bezcitný muž. Jeho otec, který dává Hudovi za vinu smrt svého druhého syna, se snaží Lonovi vštípit základy slušnosti a odpovědnosti za druhé, Lon je však oddaný Hudovi a svému dědovi není příliš ochotný naslouchat. Když jedna z Bannonových starších krav onemocní kulhavkou a slintavkou, Hud chce mermomocí prodat celé stádo dřív, než to zjistí vládní inspektoři. Ale Homer místo toho nařídí stádo porazit (jde o nejtrýznivější sekvenci z celého filmu), čímž mezi sebe a Huda vrazí ještě větší klín. Nakonec Hud překročí všechny meze, když se pokusí znásilnit Almu (Patricia Nealová), jadrnou, ale dobrosrdečnou hospodyni. (Cinemax)

Petrus1

Nejsem žádnou obdivovatelkou P. Newmana, ale musím říct, že tady na mě zapůsobil nejen herecky, ale i tak nějak chlapácky. Když někdo skoro ve čtyřiceti dokáže vypadat v nátělníku jako on, hmm, klobouk dolů. No a právě v tom klobouku a v koních mu to asi slušelo nejvíc :-) Drsňák Hud, kterej nenechá na pokoji žádnou sukni a žádnou flašku, si svoji pózu nejen tvrďáka, ale i sobce a člověka, kterýmu je všechno fuck, drží až do konce filmu a nedokáže ho rozházet prakticky nic. A mě tento film utvrdil v tom, že je lepší mít holou prdel, než se pořád snažit něco budovat a pak o všechno velmi rychle přijít. Stát se to mě, tak si jdu hodit mašlu. Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete ()

Jeremiah

Těžká dlouholetá dřina na ranči, zničená během několika dnů výskytem kulhavky a slintavky. Zároveň střet generací, jejich názorů a ideálů. Několik citací, které se mi vryly do paměti : 1/ " tvář země se mění díky lidem, které obdivujeme" - já dodávám, že nynější lidé jsou bezcitní, hamižní a zisk je pro ně jedinou modlou, lidé pro ně nemají žádnou cenu. 2/ "tenhle svět je plný svinstva, do kterého člověk spadne ať si dává pozor nebo né" - dodávám, bohužel je to pravda a je mi z toho velmi smutno. ()

Heavyman

Perfektní poctivý staro-americký film. Rodina farmářů, kde se o slovo čím dál více začíná hlásit nezdárný syn ve výborném podání Newmana. Vlastně "vedlejší" postavy jsou ztvárněny také velmi obstojně... Starej fotr, hospodyně a i ten mladej jeliman mají svojí kus osobytosti. Je zde cítit ještě trochu konzervativní zbytek 50.let, ovšem nic neubírá. ()

nmafan

Proslulý levičácký liberál Martin Ritt natočil jednu z nejkrásnějších elegií za konzervativní hodnoty "staré dobré" Ameriky. Paradox hodný velkého režiséra. Opus magnum. ()

joker30

Jeden z mojich obľúbencov Paul Newman v takej trošku Deanovskej polohe. Slušný film z výbornými hercami. Síce celkom retro, ale občas padne vhod aj taký únik do týchto vôd. 80% ()

huzgi

Výtečný film postavený na suverénních hereckých výkonech. Jen celkově působí spíš jako přepis divadla, ale i tak zanechá skvělý zážitek. ()

kubilov

Tři generace, přičemž každý má svůj pohled na svět. Melvyn Douglas jako životem protřelý čestný muž, Paul Newman jako nezkrotný a nespolehlivý proutník-floutek-alkoholik a Brandon De Wilde jako sedmnáctiletý mladík, který si právě v době rozkolu mezi strýcem a dědem má vytvářet životní hodnoty a předpoklady. Těžké rodinné drama, které se stává svou tragičností jen těžko v poklidu sledovatelné, což není výtka. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,8/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 82%, Audience Score - 89% | FDb.cz - 75,4% | Pro svou škodu komorní drama, místy tak trochu neo-western o obyčejném životě průměrných Texasanů a jejich problémech - jak s pozemky, tak mezi sebou navzájem. První polovina je super, ve druhé film až na několik scén ztrácí dech - a proto víc než 4* dát rozhodně nemůžeme... Nicméně skvělé herecké výkony již tradičně Paula Newmana a tentokrát i "otce" Melvyna Douglase jsou nepopřitelně strhující! 80% ()

PlysovyMacko

Hud je arogantný kovboj, ktorý žije na statku s otcom a synovcom. Chovajú dobytok, ktorému kvôli chorobe hrozí, že ho utratia. Väčšinu filmu sledujeme Huda ako sa poneviera a chlasta. Paula Newmana som mala vždy za kladasa, tu hrá strašného debi*a. Kravičiek mi bolo ľúto. ()

ostravak30

Hud je film, při kterém jsem si vybavil o rok starší Cesta dlouhého dne do noci, ale ještě víc Na východ od ráje. V obou se řeší složité rodinné vztahy a ve druhém jmenovaném jde pak o vztah otce a syna. Jen zde je to vloženo do Texasu. Samotný Paul Newman je prostě zárukou kvality. Snímek zobrazuje něco, co v podobných neuvidíme moc často. Vztahy se totiž řeší na pozadí vybíjení dobytka kvůli nemocím, které v Evropě dobře známe. Dalším tématem je střet civilizací, dá-li se to tak říct. Homer má totiž zkušenosti, ale též trochu zastaralé metody práce. Za každou cenu však poctivé. Hud Bannon by ale rád modernizoval, ovšem důležitý je pro něj hlavně výdělek, což je synonymem dneška. Zajímavé ale je, že tenhle film je prvním, na kterém Martin Ritt a Irving Ravetch dělali i producenty. Také je prvním snímkem podle knihy Larryho McMurtryho. Ten se vůbec zajímal o westerny a svá díla vkládal do dobytkářských a farmářských prostředí. ()

Tominni

Paul Newman v hlavní roli nepovedeného syna pana Bannona, rančera, který je zásadový a Hudovo nedodržování žádných pravidel těžce nese. Mezi nimi je pak mladý Lon, který tak nějak neví, na čí stranu se má vlastně přiklonit. Pomalé tempo sedí k prostředí ranče a přesto ukáže dostatek emocí. Povedené několika generační drama se skvělým Paulem - jak jinak. ()

worm14

Slušný film z 60. let. Dnes nadchne především Paul Newman v hlavní roli. Celkově herecké obsazení je kvalitní, což dosvědčuje i několik oscarů... Atmosféra texaského zapadákova je také ztvárněna více než dobře. Kdyby byl film o něco kratší, byl by dnes stravitelnější pro širší publikum. Každopádně nedoporučuju slabším povahám nebo ochráncům zvířat, protože některé scény jsou opravdu silné. ()

LarryW

Podle mne skvěle vystižená atmosféra života na zapadákově, člověk daleko, uprostřed ničeho, na opuštěném ranči by se po určitém čase začal nudit. Já jsem se tam dostal prostřednictvím Rittovy výpovědi a tak jsem se pronudil až k závěru...Pár hezkch myšlenek jsem tam našel...Co máš proti Hudovi, dědo? - Není sám. Skoro všichni tu jsou jako on. - Z toho se radovat nemůžu, ne? - Kousek po kousku se naše země mění, kvůli lidem, které obdivujeme... ()

stanlyOu

Zložitejší rozbor medziľudských vzťahov podaný jednoducho a ucelene. Pohodová atmosféra ,časom transformujúca sa do silnej drámy a herecky jeden z najlepších filmov zo 60. rokov.   10/10 ()

PTuranyi

Hud nie je western aj keď sa točí okolo ranča so stádami dobytka. Jeho dej sa totiž odohráva v modernej Amerike a hlavný hrdina Hud nie je žiadny dobrák, ktorý ochráni biednych dedinčanov pred bandou vyvrheľov. Sám je totiž excelentným antihrdinom, ktorý akoby bol Kainovou reinkarnáciou. Sebestredný egoista, bitkár a sukničkár vymetajúci bary. Proti nemu stojí jeho otec, starnúci majiteľ ranča a Hudov synovec Lonnie, ktorého na jednej strane priťahuje Hudova charizma, ale jeho mladícka neskazenosť a vzťah k starému otcovi mu nedovoľuje vydať sa Hudovou cestou. Sme tak svedkami Hudovej osobnej  tragédie, keď síce získava vytúžený otcov ranč, ale stráca všetkých blízkych. Veľmi dobrá produkcia dáva skvele dôraz na charaktery, perfektne stvárnenými vďaka dobrému hereckému obsadeniu. Paulovi Newmanovi rola Huda sadla ako uliata. Charizmatického bitkára a ochlastu mal možnosť úspešne stvárniť už niekoľko krát. 75% ()

galil

Newman rozhodně nehraje špatně ale film s tak stereotypním ( až nudným) scénářem rozhodně neutáhne. ()

Africanus1

I přes to, že se tenhle snímek odehrává v Texasu, projasněn Sluncem teda opravdu není. O všeprostupující pesimismus se stará Newmanův bezcitný hedonista, co to dává svým nejbližším pořádně sežrat. Hudovo gesto v samém závěru přesně odráží jeho vztah k životu a lidem, a který neopouští ani tehdy, kdy mu jediným společníkem zůstává lahev whisky. Inu, kdo s čím zachází... ()