Norma Rae žije se svými dětmi na jihu Spojených států a pracuje jako dělnice v přádelně bavlny. V továrně jsou pro dělníky tvrdé podmínky, musí pracovat za minimální mzdu a vše si nechat líbit. Až když přijede z New Yorku aktivní odborář a začne lidem tvrdit, že jestli chtějí mít vyšší životní úroveň, tak si ji musí vybojovat, začne být Norma aktivní a pomáhá vytvořit i v této továrně odbory. (MVanis)

Han22

Norma Rae je přesně typ dramatu, jaký mám rád. Zajímavý námět ze života, dramatický průběh, občas sranda, občas smutek. Norma Rae je dělnice v městečku, kde jediným zaměstnavatelem místní textilka. Má dvě děti, smůlu na chlapy, žije v chudobě a ve firmě z nich dřou kůži. Díky odboráři z města se stává zapálenou bojovnicí a zároveň se s tím snaží skloubit rodinný život s novým manželem. Odborářské drama jsem nedávno viděl ze Stallonem z 30. let, tady to není v roce 1979 tak vyhrocené. Ale šéfové dělají naschvály, hází klacky pod nohy, zvýší práci a sníží mzdu... lidi navíc k odborům nemají důvěru a radši mlčí, aby nepřišli o práci. To co už je v USA nejspíše dávnou minulostí u nás funguje bohužel i o 44 let později. Sally Fieldová se z komedií přehrála do dramatických rolí naprosto famózním způsobem. Hraje obyčejnou, nijak intelektuální ženskou, která neví co životem, bojí se, ale stojí za správnou věcí. Když se postaví na stroj s cedulí Odbory a odmítá odejít, sesype se po zatčení nebo v noci probudí děti aby jim řekla o své minulosti, tak je úchvatné. Oscar zasloužený, je to opravdu lepší i než Bette Midler v Růži. Jediné co mě zamrzelo byl trošku otevřený konec. Silné 4*. PS: Oskarová písnička It Goes Like It Goes je nejslabší oskarový song 70. let, cajdák bez melodie kterým jsem 5 minut poté stihl zapomenout. Asi v roce 1979 nic lepšího nevzniklo. ()

cab

Temperamentni textilni pracovnice a matka dvou deti Norma Rae (odzbrojujici a zaslouzene ocenena Sally Field) vezme sanci ovlivnit neunosne pracovni podminky do vlastnich rukou pomoci vytvoreni odboroveho svazu. I pres pocatecni komplikace a vedomi, ze je mozne ztratit mnoho, jde odhodlane za svym cilem. 80% ()

Mr. Sandman

Už úvodní píseň hrající během titulků vystihuje velmi dobře celý film. Jestliže něco stojí za požehnání, tak jsou to právě ruce pracujících lidí. Vždycky byli, jsou a budou solí této i jakékoliv jiné země. Málokterý snímek ukazuje jejich prostou a skromnou odvahu tak dobře jako tento. Zapomeňte na levičácké vyznění. Na to že odbory časem získali takovou moc, že se z nich stala jen další politická struktura, která již dávno nedbá pouze potřeb dělníků. Nakonec nejde o žádný naivní a od reality vzdálený a odtržený ideál rovnoprávnosti. Lidé dobře vědí, že co svět světem stojí, bude někdo nad nimi. A že většina z těch nahoře bude bezohledná. Nakonec jde vlastně jen o to zachovat si důstojnost a to je věc za kterou stojí za to bojovat, jakkoliv pateticky a nesmyslně se takové snažení může jevit. ()

zahadum

Pracujem, chodím do práce chcem normálne živobytie a zdravý vzduch...primeranú plácu za moju prácu...to som hneď komunista ? anarchista ? extrémista ? terorista ? HOVNO !!! len sa chce človek mať aby si mohol povedať...áno som človek a nie otrok....na svoju nenažranosť kapitalizmus zrovna v týchto dňoch končí....film je z dôb kedy sa ešte dala huba otvoriť aspoň symbolicky....silný príbeh ! ()

dawe787

Příjemný odobrářský filmeček, který jen potvrdil, že filmy z USA s odborářskou tématikou bývají velice kvalitní až je mi to záhadou. Z poloviny filmu se odehrává příběh z textilní továrny alá opravdové rachoty, která mi připomínala všechny tyto textilní fabriky z rodného města. Dnes už zaniklé díky privatizaci po plyšáku. Mimochodem mi celou dobu u filmu vrtalo hlavou, proč se ti nespokojení amíci z té díry nepřestěhují za prací jinde, pokud jsou nespokojení. Tento americký návod se radí každému v boji proti nezaměstnanosti, ale to by skončil film v půlce. ()

dogma97

Vlastně odbory nemám rád, ale scéna z přádelny, kde Sally stojí beze slova na stole s tím nápisem, ta je prostě úchvatná. Na agitaci, obzvláště levicovou, jsem dost choulostivý - všechny s tímto druhem alergie můžu uklidnit, že se nemají čeho bát. ()

Jaromír

Zdá se vám, že máte špatnou práci? Podívejte se na tento film :)! Tento film člověka chytí za srdce a už ho nepustí. Perfektní příběh (a herci) od začátku do konce. ()

Pete

Osud Normy Rae se příliš neliší od normy - ženy žijící v Buranově Lhotě v 70's byly na tom asi všechny dost podobně. Její životní příběh je pro tento film nosný a zásadní, a Sally Field se mi v této roli líbila. Bohužel se k tomu přidává linie sociálního dramatu odborového hnutí v místní textilce, což je mnohem méně zajímavé, resp. z dnešního pohledu až úsměvně vyčpělé téma, které mě vůbec nebavilo. ()

Dvojirakri

Řeknu vám, tahle Norma Rae, ta si v ničem nezadá s českými svazačkami z budovatelských snímků z 50.let! Ten příběh je v tomto pohledu téměř ukázkový - promiskuitní svobodná matka žijící u rodičů se postaví na vlastní nohy díky odborovému hnutí, její vyhlídky jsou už jen a jen světle rudé, továrníci byli klepnuti přes prsty a kolektiv zjistil že je v něm síla! Rozdíly oproti filmům které kdysi vznikaly tady jsou prakticky jen v tom, že se nemává sovětskými vlajkami, že mezi dělníky je veliké procento černochů, a že Sally Field byla ve své době opravdu sexy milfka, což se ne o každé svazačce v šátku a holínkách dalo tvrdit! ()

Saturday...

Skvělé obsazení, které se opravdu dokázalo do role dostat... Možná se někdy zdá, že Norma Rae je až příliš zanícená, ale to je právě to, čím jsi mě podmanila. Ta touha něco dokázat a především motto: ČLOVĚK MUSÍ BOJOVAT, KDYŽ JE V PRÁVU! ....Jednoznačně film, u kterého se nenudíte a neustále vás překvapuje vývojem. ()

StarFsh

Film zachytáva skutočné udalosti, ktoré na vlastnej koži zažila Crystal Lee Sutton v 70-tých rokoch, ktorá v reálnom živote pracovala na píle. Autori zámerne zmenili jej identitu, aby ju ochránili pred pomstou od jej zamestnávateľov. Toto je ten Americký sen a Demokracia? ()