Babylon

Scénář:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (více)

Tehdy, ve dvacátých letech minulého století, se v pouštním městečku Los Angeles mohlo snadno stát, že jste se na opulentní a divoký filmařský večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned následující ráno se stali filmovou hvězdou. Přesně takovou trajektorii nabrala dráha herečky (zatím bez jediné role) Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední prachy koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci. Svědkem její strmé kariéry je „holka pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny (chcete-li mít na večírku živého slona, Manny ho sežene). V rámci svých povinností Manny pečuje i o Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak těžké je se na vrcholu udržet, a který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Na obzoru se však rýsuje revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy. Babylon je multižánrová freska, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. Navštěvujeme s nimi dekadentní párty, kde se odehrávají věci, které byste si ani při bohaté fantazii nedokázali představit, pracujeme s nimi, sníme s nimi a snažíme se to celé přežít. (CinemArt)

strikeman

Velmi "otevřený" snímek se spoustou odvážných scén i kvalitními hereckými výkony. Dokáže šokovat i rozesmát a ani na chvilku nenudí. Jediné, co mi trošku bilo do očí, bylo to, že tvůrci politicky poplatní dnešní době museli opět v negativním světle vykreslit pouze "bílé" postavy. Morálními vítězi se stávají černoch a Mexičan. Jak příznačné... 80% ()

Ema57

Filmařský večírek  Babylon mě bavil a úplně vcucnul. Bavil mne Brad Pitt, bavila mne jiskrná Margot Robbie, který chvílemi vypadala jako Sofia Lorenová, bavil mne Diego Calva, který zase trochu připomínal Mastroianniho(ach, to byl herec) a to všechno ve filmovém " La Dolce Vita.". Dekadence i euforie, humor i smutek a vyčerpání. Kdo filmu propadne, nemůže bez něj být. Je to ulítlé a je to podívaná. Dávám 6 hvězd, jo pardon, to nejde. Tak 5. ()

dudunecek

Největší film,který nikdo neuvidí. Damien Chazelle je bůh. A doslova se posral v kině. 189 minutová honírna nad filmem, filmovým průmyslem, sny, pomíjivostí úspěchu a zároveň nadčasový milostný dopis filmu a všemu co dává a bere. Nejlepší Margot Robbie, Diego Calva je objev jako svině. Hurwitz se sice trochu vykrádá, ale co. Takovou energii jsem snad naposledy cítil u Vlka z Wall Street. Uteče to rychleji, než dobrá kalba, dobrej západ slunce, nebo filmová páska při natáčení. I přesto, že je to strašnej chaos, výsledek je nádherný. Jedinec a jeho život není důležitý, pouze Big Picture, Big Silver Screen Picture. Proč ta úvodní scéna?  Proč spiderman vypadá jako ghoul? Nač ta scéna v bunrku? Mám postavy litovat? Smát se jim? S nimi? Bát se o ně? Was is das? ¿Lo entiendes?   Co tim chtěl básník všechno říct?  Je to komedie? horor? drama? historický film? Je to Je to k ničemu, zároveň všechno. Je to chaos. Je to Film. Je to Babylon. ()

radaza

Asi jsem viděl jiný film než spousta dalších. Polopatický film oslavující film, tím, že ignoruje filmové prostředky. Možná mě to jen nezaujalo, protože příběh přechodu němého filmu ve zvukový mi není neznámý a ty příběhy ho ilustrující mi připadají dost nenápadité.  A ta délka - producenti, režiséři, střihači a digitální kamery ať jdou někam. ()

NitroXcz

Ze začátku jsem si říkal, jestli jsem omylem nezašel na špatný film, ale když se na plátně po půl hodinové úvodní scéně objevil text BABYLON, tak jsem byl asi ve správném sále. Byl jsem až překvapený, jak tvůrci ukazují Hollywood a obecně film v počátcích své slávy. Byl jsem zvyklý na slušnou a vůbec “užehlenou” společnost. První hodinka ukazuje, že lidi v 20. letech minulého století dokáží být divocí, co se týče orgií drog atd… Tříhodinová stopáž vypráví přiběh několik jedinců a jejich vzestup či pád. Nemůžu říct, že bych se nudil, bylo tam dost vtipných momentů, které vypadaly tak přirozeně, že to bylo opravdu vtipný.Hudba zde má svou velkou roli a pokaždé když ji uslyším, tak si představím právě Babylon. ()

Fat'Fatal

Jízda na horské dráze od začátku do konce, která divákovi nedá vydechnout ani na pět minut a na konci vás vyplivne plné adrenalinu a zážitku. Kvalitní hudební doprovod, proplétání příběhů, skvělé herecké výkony, to vše tu divák najde. Film po divákovi vyžaduje plnou koncentraci a na oplátku mu servíruje vydatné drama o hvězdách němého filmu 20. let, které dřív nebo později potká nějaký pád, aby se zase mohli za pomoci koksu dostat zpět na výsluní. Určitě to není pro každého, ale já jsem si užil každou minutu. Při němých scénách jsem mohl v kině slyšet spadnout špendlík, jak byli všichni napjati. // EN, CZ SUB ()

AloeB

Námět 20. let v Hollywoodu a zvukařské revoluce v kinematografii se mi původně zdál extrémně nezajímavý, ale měl to točit Chazelle, takže jsem to automaticky považoval za must see. Po náročném filmovém zážitku mohu tedy kolokviálně zhodnotit, že je to film jak kráva a tedy že opravdu stojí za to. Režisér mého milovaného La La Landu zůstal svým pastišem Zlatého věku amerického filmu věrný vybrané artistické onanii a namísto muzikálů glosuje význam konce němého filmu pro průmysl i pro herce - s tím, že jako glosa mu slouží ta nejdelikátnější absurdní komedie s velmi povedenými dramatickými scénami. Konkrétní příběhy více postav možná spolu nejsou tak spjaté, nicméně každý z nich významnou éru popisuje po svém a mají svoji roli. Je tak diskutabilní natolik je to epický film a na kolik jen umělecká esej užívající video formátu. Závěr, kdy vidí Manny po letech film, což je provázeno jakýmsi shrnutím filmové historie, má své jedinečné kouzlo, ačkoliv byl možná natahovaný. Rád bych o filmu napsal víc, ale nejspíš mi chybí kapacita. Dodám tak jen, že pro kinematografický zážitek určitě doporučuji, ale pokud se chce někdo jen pobavit a odpočinout, tak si tu tříhodinovou torturu raději nepouštějte. ()

PEZ

189 minút? A plné hodnotenie? Fuck yeah!!! Posledný mesiac máme v kine po dlhočiznej dobe hody. A obrovské. Najprv Fabelmans, potom Babylon a posledne The Banshees of Inisherin. A k tomu ešte nový, veľmi zábavný Guy Ritchie. Neuveriteľné. Ale hlavne Fabelmans a Babylon sú úžasné pocty kinematigrafii a obidvaja režiséri sa tu pretekajú, kto je väčší macher. Obidvaja ukazujú, že mali každý jeden záber premyslený. Ale tam kde Spielberg dáva jasne najavo svoju chladnú hlavu, v Babylone ukazuje Chazelle, že je dravý a baží po zážitkoch a z filmu ide neskutočná energia. Z plátna priam vytriskuje život, odviazanosť, odvaha, až nerozvážnosť. Máme možnosť vidieť úžasné leporelo, ktoré tu poskladal a je to ešte aj dokonalo natočené. A áno, na 35mm a 70mm pás - úplná lahôdka! Videné 2x v kine a stále mám sanku dole. Diego Calva a Brad Pitt perfektní, cameo Tobey Maguiera parádne, ale Margot Robbie pre mňa na Oscara. Aj keď nakoniec nebola nominovaná. Ale to čo tu baba predviedla, to je úplne iný vesmír. Celkovo nechápem prečo akadémia tento film tak prehliadla. Žeby závisť? Alebo presná trefa do čierneho? Pre mňa jednozačne filmová top 3 a celkovo asi aj osobná filmová top 10. Záver ma nesmierne dojal. Toto je ozaj pre fajnšmekrov. A nechápem ako mohol takýto film vymyslieť a natočiť 37-ročný chalan. Chazelle je viac ako talent. Je to filmový génius. 10/10 ()

geek.ondra

Dechberoucí v mnoha směrech. Nádherně natočený, skvěle napsaný a přesně zahraný. I přes všechny nepopiratelné kvality které tenhle film právem posunou do první filmové ligy mě ale Chazelle ani tentokrát nedostal úplně a ani tentokrát mu tu pátou hvězdu nedám. Babylon je totiž i přes všechno pozitivní až příliš dlouhá a vypravěčsky rozháráná jízda která podle mého trochu doplatila na své ambice. 7,5/10 ()

Razzor_82

"Buď hvězda jste nebo nejste." Američtí kririci už na konci roku hlásali, že jde o propadák. Z téhle fascinace slavného a divokého Hollywoodu z minulého století jsem celkem zklamaný. Pompézní retro ale příběhově skomírající. Děj nabídne spoustu odboček a utápí se v dlouhé stopáži. Zvučné herecké obsazení se snaží. Hlavně Margot umí zahrát takové živočišné role. Fekální humor považuji za odporný. Po vzhlédnutí marně přemýšlím nad hlubší smysluplností tohoto díla. 6/10 ()

Rockerman

"Továrna na sny" ve svých prvopočátcích na příbězích několika hvězd, tu jasně zářících jindy pohasínajících. Účastníci mnoha dekadentních večírků, kde o alkohol, drogy a soulož s kýmkoli nebyla nouze a kde bylo i nemožné možné. Výborný Pitt i Calva a Robbie mi šla neuvěřitelně na nervy a tedy hrála svou nezodpovědnou a na hvězdu si hrající Nellie velmi dobře. Ta stopáž ani tak nevadila, spíš naopak bylo mi líto, že tento úžasný film končí. Zvláštní kapitolou je hudba, která v podání černošské kapely sedla, jak pěst na oko! ()

elessar04

Babylon se odehrává na konci dvacátých let, kdy dochází k revoltě filmového průmyslu - přechod z němého filmu k filmu se zvukem. To znamenalo pro spoustu tehdejších ikon hřebíček do rakve. Sledujeme příběhy lidí, z nichž se stanou hvězdy, které postupem času uhasnou. Sledujeme příběhy hvězd, které již vyhasínají. Sledujeme příběh o krutosti filmového (hollywoodského) prostředí. Na konci celého příběhu je nám zodpovězena pravda, kterou si nikdo moc nechce přiznat - film skomírá. Místo toho, aby se vymýšlely nové věci, recykluje se pouze starý materiál. Vše je digitalizováno a bez počítače již nic nejde - ale bohužel je pravdivá. Úžasné herecké představení - především Margot Robbie, která si za Nellie rozhodně zasloužila Oscara - a vlastně vše kolem toho. Perfektní scénář, skvělá zábava, kamera, světlo, zvuk, prostě všechno perfektní. Tento novodobý Felliniho Sladký život je možná příliš dlouhý, ale to všechno lze hodit stranou, protože dostáváme skvělé mistrovské dílo, jehož největší silou je úžasný scénář a které je navíc úžasnou pastvou pro oči. Skvělý film, který rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

bararich8

Nevím pořádně, co jsem viděl, ale byl to masakr. Minimálně jednu z nejvíc šílených párty, rozsahem i výpravou, plus když je hlavní aktérkou Margot. Ona i výprava celkově je obří. A i když 3 hodiny je hodně, opravdu se tady jeden nenudí. První polovina je šílená jízda plá drog a večírků a dalších chuťovek z natáčení, v druhé půlce se to překlopí do trochu vážnější polohy, ale pořád je tam pár wtf momentů, které by jinde působily divně, ale tady proč ne. Na vrch si přidejte skvělou hudbu, herecký ansámbl a perfektní vizuál. Tohle musíte vidět, 5* ()

Biopler

Dal som si pri projekcii v letnom kine pivo a ráno som sa normálne zobudil s bolehlavom. Riadnu kocovinu schytá aj divák keď sleduje úvodnú tretinu, na ktorej sa paří jedna radosť. Je to šialene nasnímané, v brutálnom tempe, kedy sa predstavia všetky podstatné postavy diela. Dielo postupne uberá na tempe, avšak nenudí keď sledujeme ako nám protagonisti postupne zbedačujú nad tým, že sa nedokážu prispôsobiť novým trendom. Brad Pitt si to užíva v postave Conrada, určité prehrávanie mu treba uznať i zároveň odpustiť. Môže vám Margot Robbie liezť na nervy ako je extravagantná a aj vulgárna, ale jedno sa musí uznať, že skvele stvárnila nulu, ktorá sa mení v hviezdu a následne opäť padá k nule. Režisér nám pri ukážkach ako vzniká film, nemý i zvukový, dovolil nahliadnuť pod pozlátko, ktoré sa vo finále honosí na striebornom plátne. A pohľad to veru nebol príjemný. Čo som veľmi nepochopil je záverečné vsunutie pasáže z filmu Singing in the Rain, ktorý tiež pojednáva o prechode z nemého na zvukový film, a akoby mu režisér chcel vzdať hold, no pridáva do toho ďalšiu montáž filmov, asi jeho obľúbených, či tých, ktoré ho priviedli ku kinematografii... tej však nič dejovo nepredcháza a je skrátka len naskrutkovaná na filmový pás, aby si Chazelle spravil radosť. O čosi väčšie prestrelenie považujem LA shit hole scénu, ktorá ambiciózne dielo nezaradzuje k topkám kinematografie. ()

Urukhaj98

Velmi fajn pocta nejen starému Hollywoodu, ale kinematografii obecně. Pod důvody, proč milovat filmy, které zde zazní z úst zfetovaných Margot Robbie a Diega Calvy, se můžu podepsat i za střízliva. Škoda jen, že mě film nezvládl po emocionální stránce trochu více vtáhnout do děje. Pasáže s natáčením jsou ale top. 8/10 ()

AnanAss

Naskočte do rozjetého vlaku a vydejte se na velkolepou jízdu napříč Hollywoodem, která vám ukáže všechna úskalí a zkaženosti němého filmového průmyslu. První hodina je neskutečně našlapaná - přesun z divokých orgií rovnou na natáčecí den, kde se seznámíme s hlavními postavami a pomocí (krásně bizarních) náhod se protnou jejich osudy. A to jak s nimi naloží, je odteď jen na každém z nich. Ústřední herecké trio to táhne bezchybně, ale ani zbytek osazenstva se nemá za co stydět (had Eric Roberts, ďábel Tobey Maguire). Pochvala také patří kameře - ty dlouhé záběry, kdy doslova najíždí (a objíždí) danou scénou nikdy neomrzí… stejně jako doprovod jazzových tónů. Ale přes svou přiznanou divokost, jde vlastně o hodně smutný příběh o tom, jak těžké je se prosadit v něčem novém, i přestože v tom původním býval člověk naprostý suverén. I o tom, že převoz slona na večírek mezi smetánku vás může dostat do pěkných sraček. ■ AnanAss‘s Score: 8/10 ■ ()

Torgal

Opuletná, dekadentná, opojná, živelná, ale aj roztrieštená a dramaturgicky ťažko nezvládnutá mozaika ukazujúca lesk i biedu zlatých čias Hollywoodu. Chazelle sa režisérsky utrhol z reťaze a servíruje odvážne, priam drzo sebaisté komplikované obrazové montáže. Na Babylon sa je radosť pozerať a keď milujete poetiku začiatkov filmového priemyslu a Spievanie v daždi tak vám ponúkne veľa dôvodov na radosť. Režisér však vôbec nemal mieru a megalomansky splácal dohromady všetko možné aj nemožné pri monumentálnej stopáži nad tri hodiny. Film tak moc nedrží pohromade a pevná producentská ruka by mu jedine prospela. Ale možno je dobre, že Babylon vznikol v takejto podobe - ako nespútaný gejzír režisérovho génia s obrovskou poctou filmovému médiu ako takému v samom závere. Najvýraznejší filmový zážitok roka. 8/10 ()

Johny M.

Tříhodinová šílenost, u který jsem se nečekaně první 2 hodiny solidně bavil (ta poslední hodina už vesměs stála za hovno). To, co tady předvedla Margot Robbie bylo něco neskutečnýho a šíleně u mě stoupla.  Ale jestli ještě někdy uslyším trubku nebo saxík, asi se zabiju... 3,5* ()

tomik99

Když někomu řeknete, že jste nedávno viděli „typickou americkou píčovinu“, jak mu tento žánr popíšete? Od dneška už to konečně vím, protože film „Babylon“ skvěle vystihuje toto označení. Přepálený „Velký Gatsby“ ve všech směrech, který svou ohavností, přeplácaností a hloupostí nabízí spletenec ohavných scén vystřihnutých jako z „Prci, prci, prciček“, kde hlavní postavy poblejou či poserou jiné. A ještě se při tom tváří vážně. Nadaný Damien Chazelle po skvělém „Whiplashovi“ a romantickém „La La Landu“ se ale topí ve své zkažené fantazii alá seriál „Boys“, která v lidech hledá jen ty nejodpornější sexuální choutky. Tato fantazie je neukočírovaná a za mě naprosto nepřijatelná pro filmové prostředí. Už v „Prvním člověku“ Chazelle dokázal, že se stopáží moc pracovat neumí a tady to jen potvrzuje. Proč má proboha „Babylon“ tři hodiny? To mi asi nikdo nevysvětlí. A vlastně už nad tímto filmem nechci ani přemýšlet. Jedna hvězda za povedené herecké obsazení a druhá za námět, který alespoň částečně vystihuje filmařské praktiky ze začátku minulého století. On by to byl vlastně dobrý „based on true story“ příběh, jenže to bychom to museli vydělit tak stovkou. ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů