Babylon

Scénář:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (více)

Tehdy, ve dvacátých letech minulého století, se v pouštním městečku Los Angeles mohlo snadno stát, že jste se na opulentní a divoký filmařský večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned následující ráno se stali filmovou hvězdou. Přesně takovou trajektorii nabrala dráha herečky (zatím bez jediné role) Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední prachy koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci. Svědkem její strmé kariéry je „holka pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny (chcete-li mít na večírku živého slona, Manny ho sežene). V rámci svých povinností Manny pečuje i o Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak těžké je se na vrcholu udržet, a který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Na obzoru se však rýsuje revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy. Babylon je multižánrová freska, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. Navštěvujeme s nimi dekadentní párty, kde se odehrávají věci, které byste si ani při bohaté fantazii nedokázali představit, pracujeme s nimi, sníme s nimi a snažíme se to celé přežít. (Cinemart)

sira1

9/10 Je to zběsilá jízda, během které za výborných rytmů prosvištíte celou škálou filmových atmosfér a nálad. Oproti La La Landu to není tak soustředěné, tak je ten dozvuk malinko slabší. ()

cguio

Tenhle film má to příslovečné MOVIE MAGIC. Famózní režie. Jenom bych to klidně o 15-20 minut zkrátil k úplné dokonalosti, ale to je maličkost. ()

podsolnuska

Miluju film a tenhle milostný dopis kinematografii mi to jenom potvrzuje. Skvělé obsazení, výprava, humor, hudba, kamera. Všechna krásná i nechutná zákoutí filmu. Ironická divadelnost a opulentnost záběrů.  Napsala bych milostný dopis tomuto filmu nebýt konce, kde se Damien Chazelle jako mistr tesař utnul. Zbytečně protáhlá sekvence v roce 1952 (nemluvě o cheesy traileru na film samotný) mi rozředila katarzní moment skvělého sestřihu napříč americkým filmem, který nevyvolal tolik emocí kolik by mohl. ()

papuchalk

Revoluce. Jedno Slovo z oficiálního textu distribuce, který popisuje o čem film je (do té doby němé filmy začínají mluvit), a mě došlo, že sám tento film je revolucí. Pro mě je tento film milníkem, kdy se definitivně vystřídává stará generace režisérů (nedávno jsem viděl poslední film Terryho Gilliama, na kterého jsem si při filmu několikrát vzpomněl..) s tou generací novou, kterou reprezentuje právě Chazelle. Babylon je i o tomhle střídání cyklů, a mě to do sebe náramně zapadlo, kurnik opravdu Chazelle nemohl s tímhle filmem přijít v lepší dobu! V tomhle filmu je strašně vidět, že starý časy skončily. Babylon je tak unikátní film, že těžko hledám superlativy. Víte, že se koukáte na něco velkýho, co se stane kultem jako třeba Pulp Fiction. Není to totiž klasický spektákl, kde všichni odvedli stoprocentní profesionální práci. Tohle je ještě něco víc. Stane se to jednou za 20 let a pouze několika režisérům a povětšinou jen jednou za život. Ihned po skončení hledáte, s jakým filmem tohle srovnat, dát do kontextu. Můžete sice přijít na to, že Babylon je v něčem podobný nedávnému Gatsbymu, nebo Gilliamovu Strachu a hnusu, nebo jeho poslednímu DonQuijotovi, anebo si můžete myslet, že Babylon je jako ten nejlepší Tarantino (ale ještě na steroidech), a taky na Aronofskyho si vzpomenete. Jenže to je ještě pořád málo, Babylon je daleko větší než to. Je sebevědomější a drzejší v tom co na vás sype, jakou formou, jak sebevědomě buduje charaktery a používá je pro vyprávění. Velice sebevědomě, aniž by se vás ptal co si o tom myslíte nebo o tom víte, bere jednu historickou etapu hollywoodu a buduje z ní neskutečně zábavný ale taky poučný mýtus. Myslím, že hned od začátku je jasné, podle toho do jaké absurdity film vystavuje jednotlivé scénky, že nemá za cíl zobrazit skutečný Hollywood, tak jak existoval. Samotný fakt, že film na čsfd ani není zařazen do kategorie HISTORICKý, to jen potvrzuje. Chazelle na vás hned od začátku bez varování hodí to svoje absurdní panoptikum postaviček a prostředí, a snad většině lidem je jasné, že to nejsou opravdový dvacátý léta, ale dvacátý léta viděné dnešní optikou, a navíc prohnané filtrem kreativního umělce, jímž Chazelle bezpochyby je, a který má navíc zcela jasnou vizi originality, jak má výsledek působit, a jakými prostředky toho chce dosáhnout a nakopat vám gule. Nechápu proč kritici vyčítají filmu jeho historickou nepřesnost, když to přece k tomu co chtěl Chazelle sdělit není potřeba. A který film z Hollywoodu je historicky přesný? Výsměch! Za vypíchnutí stojí první půlka filmu, která zobrazuje přechod z němého filmu na ozvučený. To je tak neuvěřitelně vtipně a mistrovsky vystavěná sekvence filmu, že jsem nic lepšího strašně dlouho neviděl. Nutno podotknout, že co je zde polovina filmu je obvyklá délka celovečerních filmů. Druhá půlka filmu je trošku těžší na strávení a myslím, že trochu lepší zakončení tohohle filmu by obrátilo jeho všeobecný propadák na absolutní výhru i u širší veřejnosti. ()

Arigato

Filmy jsou dokonalé. A kdo by nechtěl být součástí něčeho velkého, něčeho důležitějšího, něčeho, co vydrží a něco znamená? Existuje důvod, proč nás ty pohybující se obrázky natolik baví. Dokážeme utéct ze svých vlastních životů a na okamžik prožít část života někoho jiného. Osobitý film, jenž uhrančivě a ne zcela oslavným způsobem sleduje historii Hollywoodu a má navíc toho tolik co nabídnout. Jak Hollywood, tak i samotný starobylý Babylon se v tomto případě stávají symbolem nevyhnutelné zkázy a útlaku, určitou metaforou pro nejvyšší a nejzářnější vrchol, ale současně i absolutně nejnižší dno. Příběh Babylonu dokáže zcela opulentním způsobem ctít filmovou tvorbu, zároveň ale odhalit její cenu. Ukazuje dokonalý kontrast mezi natáčení filmů se zvukem a těch němých, kdy bylo možné vedle sebe a v naprostém chaosu natočit prakticky úplně odlišný snímek. Zachycuje zvěčnění hereckých ikon, jejichž fanoušci, schopni naprosté oddanosti (mnohdy až fanatickým způsobem), následně ztrácejí veškeré iluze, když mají možnost nahlédnout za oponu excesivních večírků plných zhýralostí a neobyčejně velkým množstvím drog… Pokrok nelze zastavit. Na samém konci nám dojde, že kdokoliv je nahraditelný a že filmový průmysl je mnohem větší než my všichni a bude pokračovat nadále, aby ovlivnil další a další generace. ()

wowylgu313

Tak tady se zřejmě rozepíšu stejně tak jako je obrovská stopáž tohoto díla. Což je něco malo nad tři hodiny. Bez myšlenkově začnu tim že: wau! wau! wau! :) Pro ty z vás kteří jsou políbení filmovým průmyslem, nebo jste prostě jen větší fanoušci natáčecí scény, klapky a akce jako já tak máte v tuto chvíli před očima doslova poklad. Pro ty ostatní to ztratí sice tu viditelnou linii a podtext ale furt si užijete zajímavý příběh, dokonalé obsazení. Překvapil mně Diego Calva, nikdy předtím jsem toho človíčka neviděl a tady bum hlavní role po boku hvězd. Dále... Ten střih, ta hudba, perfektní! Neskutečně obrovská scéna v celém filmu! "Hold prachy" Vsazený humor jak diamant do prstenu! Perfektní! Ta jakási scéna historie promítání v kinech. No prostě skvost! Musím uznat že ze začátku jsem se obával jestli ty tři hodiny zvládnu ale ... ? Jak prd. Mělo to své tempo první hodina utekla jak nic, střed filmu mírně zpomalil ale stále nezastavil a konec už to zase rozjel. Dávám 90-95% !!!! Děkuji za tuto show! ()

Elessar.

Babylon je proste no Babylon. Miestami sa mi zdalo že tomu v druhej polovici upadá dych, no v závere to znova nabral. A bolo to ozaj megalomanské. Záver alá Cinema Paradiso (ale menej poetickejšie) ()

HanzoBureshi

It's the most magical place in the world. Tenhle snímek není rozhodně pro všechny, ale já tuhle tvorbu naprosto žeru. Během prvních 30 minut nám byla představen velký úvod s kalbou, kde se tančí, pije, kadí, močí, zvrací a hlavně tu je SLON! a ta skladba Voodoo Mama, kterou Justin Hurwitz má nyní už v TOP 3, to byl dar pro uši. Byly tu představeny hlavní postavy a prostě ten úvod byl tak luxusní, aby mě pořádně navnadil na následující dvě a půl hodiny perfektní zábavy. Pak přišlo ujeté první natáčení filmu, kde prostě tím všemožným návalem akce nebylo možné dýchat. U druhého natáčení se zvukem jsem se zase nemohl přestat smát, protože to neustálé přerušování byla prostě jedna zábava. Margot Robbie mi přišla v pohodě, ale hlavně mě dost překvapil Diego Calva a kdo taky tomu pořádně dával atmosféru byl Brad Pitt. Nesmím samozřejmě ještě zapomenout na další párty se soubojem s hadem, u kterého byl pořádný adrenalin. No a když se potom všem blížíme ke konci, tak se tu objeví Tobík Maguire, který si na tu chvíli roli pořádně užil a navnadil perfektní akci jako třešničku na dortu. Ten příběh a postupné změny dobry skrz naše hlavní tři postavy bylo opravdu skvěle odvyprávěný. Během sledování filmu bylo celkem znát, co se hlavních postavám stane a bylo to opravdu poctivé. Není to jen kouzelné místo, ale i kouzelný film. Jakto, že to mělo jen 189 minut? I reklamy v televizi utíkají pomaleji. Sakra... tohle bylo opravdu božííííííííí. Mé hodnocení: 10/10 ()

blondboss

Jednoznačný kandidát na Oskara za najlepší film. To, čo tu namiešal Chazelle, bolo niečo geniálne. Dychberúci elixír zábavy, dekadencie, šialenosti, bizarnosti a veľkoleposti v jednom ucelenom príbehu. Neviem, či sa ešte niekomu podarí takýmto spôsobom zachytiť udalosti Hollywoodu 20-tych rokov minulého storočia. Niektoré dejové sekvencie boli jednoducho úžasné, napr. režisérske nekonečné snahy o úspešný prechod na zvukový film patria k najlepším scénam filmu. Prvá polka bizarno bláznivá, tá druhá šialene deprimujúca, čo trošku narušilo celkový koncept. Linka s Tobeym Maquireom podľa mňa zbytočná. Brad Pitt klasicky dobrý, ale Margot Robbie si ide po sošku, klobúk dole. A tá dlhočizná štopáž? Ubehne vám ako voda. Ja som sa náramne bavil. 85 % ()

terhulinka odpad!

Proklínám všechny posh komentující co tady tu lacinou sračku adorujou a kvůli kterejm jsem se šla do kina akorát nasrat. Laciný scény a dialogy jako z filmů od Marvela, ale přitom si pojďme hrát na intelektuály a velebit to do nebes. Diváci už viděli kozy, sex a krev. Tak tam dáme blití, sračky aby jsme za každou cenu šokovali diváka, ikdyž těm jako jsem je to spíš úplně jedno a akorat to ukazuje, že nemáte co víc nabídnout. Několik lidí z kina odešlo a je mi líto, že jsem tam ty tři hodiny odseděla celý. Přestaňte si hrát na intelektuály a dělat těmhle slátaninám pozitivní reklamu. ()

Facerr

Dvacátá léta byla v Hollywoodu prostě jedna velká orgie. Vylíčit je co nejprostopášnějším způsobem byla možná hlavní myšlenka filmu a Margot k tomu byla vybraná dokonale. Roztříštěnost do několika charakterů celý chaos stylově doplňovala a vůbec to přitom nevadilo. Vtipné, kuriózní, i vlastně docela napínavé momenty pomáhaly k tomu, že 189 minut stopáže uteklo jedna dvě. Hollywoodský Babylon splnil, co měl. Šokoval a ukázal, co je to styl - i když možná ne takový, jak by člověk na první dobrou čekal. ()

AndrewNewman

Aký zábavný musel byť život v Hollywoode na počiatku 20 rokov 20. storočia. Hlavne pre hviezdy nemého filmu akými sú Jack Conrad a Nellie LaRoy. Divákom však napokon nestačí sa len na mihotajúce obrázky pozerať. Skrátka chcú nejaký ten zvuk. V tomto prípade sa kariéra súčasných hereckých hviezd diametrálne zmení. Všetko sa snaží zachrániť a to hlavne platí o Nellie snaživý mexičan Manny, ktorý sa chce do filmového prostredia dostať, pretože chce byť súčasťou niečo väčšieho. Chazelle tentokrát trafil klinec po hlavičke a po dokonalom Whiplashi priniesol ďalšie strhujúce divadlo, tentokrát opulentné a orgastické (doslova). Herecké výkony nesklamali, najviac si to zrejme užila chrumkavá Margota, no nenudil ma ani vždy skvelý Brad Pitt a pre mňa nováčik Diego Calva. Jednu hviezdu sťahujem za totálne WTF moment s jaskyňou a.k.a „najväčšia prdel v Los Angeles“, ktorú som bohužiaľ absolútne nepochopil. ()

cerdax2

Parodie na Holywood v jeho zacatcich presahujici do soucasnosti, film neskutecnou trihodinovou stopaz, ktera na jedne strane utekla jako voda, na druhe strane je prehnana. To ze film pusobi na mnoha mistech bizarne mi az tak nevadilo, jako podivny casoprostorove neurcity konec. 75% ()

Fin_429

Na Babylon sedí přísloví: ,,Nesuď knihu podle obalu." Babylon je totiž právě ten typ filmu, o kterém si člověk myslí, že to bude úžasná blbost, ve stylu třeba Quentina Tarantina, ale ve výsledku to je depresí naplněný, zvratů plný příběh. A nejen příběh, ale i hudba mile překvapí a za mě si Babylon zaslouží Oscara za hudbu daleko více, než Na západní frontě klid. 9/10 ()

Kinofil

|| R || Paramount || Rozpočet: $78,000,000 || USA: $15 351 455 - ČR: 6 416 943 Kč - Celkem: $63 351 455 || "That's cinema!" Chazelle si natočil vlastní Tenkrát v Hollywoodu, s nímž Babylon pojí hned několik spojitostí od herců přes kinematografii až po nostalgickou vzpomínku na nenavratitelné časy, po kterých se Chazellovi zřejmě stýská. A ačkoliv 20.-30. léta nezažil, má je nastudované lépe než kdokoliv jiný v současnosti, díky čemuž muže divák dokonale nahlédnout pod pokličku toho, jak se před 100 lety tvořily filmy. A že to byla divočina! Gatsbyho večírky jsou v porovnání s těmito narozeninovou oslavou pro děcka. Právě ty zde tvoří podstatnou část děje (jen úvodních 30 min. je jedna párty), které se promýchávají se scénamy na place, mnohdy začínajících jen o pár hodin po pařbě. Pro spoustu diváků bude úvod celkem slušný šok, na který je nikdo nepřipravil. Už po scéně, kdy se doslova do kamery vysere slon musí být každému jasné, že si tento film nebude brát servítky. A podobných momentů je tu daleko víc, což asi mnoho lidí od dokoukání odradí. Chazelle tentokrát natočil svůj nový film nikoliv plně divácky přístupný, ale jako dekadentní dílo, které má šokovat a ukázat věci z jiného, pravého pohledu. Téměř žádná z hlavních postav (Pitt, Robbie, Calva) nejsou čistokrevní hrdinové, ale kariéristi, kteří pro záchranu svého filmu/role/pověsti udělají cokoliv. A to v době, kdy Hollywood přecházel z němého filmu na zvukový. To je právě ten zlomový bod, který utvářel filmy tak, jak je známe dnes a nejspíš žádná z pozdějších revolucí (TV, 3D, CGI) si s ní nezadá. A právě tuto revoluci ne každý přežije. V závěru tak jde doslova o holé přežití, s nímž celý film opouští nostalgii a přesouvá se do solidní depky. Tu však v samotném konci střídá fenomenální montáž oslavující více jak 100 let filmu opravdu epickým a dojemným způsobem. Aneb takové vykoupení za to, čeho jsme byli svědky, jak opravdu vznikají filmy, ale zároveň jaké je to umění, když se vše povede. Chazellovi se tentokrát nepodařilo úplně strefit do černého, nicméně řemeslo má vždy pevně v rukách takovým způsobem, že se u toho bude pravý cinefil vždy rozplývat. Neúspěch filmu mě tedy nijak nepřekvapuje, avšak mrzí a nezaslouží si to stejně jako ignoraci ze strany Oscarů. Minimálně Hurwitz se svou opět skvělou hudbou a Sandgren za kameru měli dostat aspoň nominace. 85%. ()

Lukasino_T

Díky režii je velmi znát, že se jedná o autorský počin, který byl točen s láskou a nadšením. Několikanásobně víc tak potom člověka mrzí, že film tolik prodělal. Skrze ústřední trojici hlavních postav prožíváme tunu emocí: selhání, úspěch, bezradnost, štěstí i napětí. Film bravurně zobrazuje všemožné krásy i odpornosti spjaté s filmovým průmyslem. Z ústřední trojice si pak největší chválu zaslouží Diego Calva, který byl skutečně fenomenální. Margot Robbie a Brad Pitt byli pochopitelně také naprosto skvělí a potěšil také Tobey Maguire ve skvělé vedlejší roli. Tříhodinový zážitek, který je dvojnásobně lepší verzí filmu Tenkrát v Hollywoodu. ()

TR4XY_CZ

Tam, kde Tenkrát v Hollywoodu pro mě fakt selhalo, Babylon exceluje. Jedinečný 180minutový filmový počin, který vás zavede do 20. a 30. let filmového průmyslu a přinese vám je na stříbrném podnose. Tohle mistrovské dílo je filmovou esencí! Film vám uteče jako voda, pobaví vás, dojme vás, napne vás a ke konci vám v hlavě nechá jedinou myšlenku: "Je tohle jeden z těch filmů of all time?". Odpovědět si můžete pouze sami, ale já říkám ano. Je teda fakt škoda, jak dneska ti filmoví kritici a i spousta diváků nejsou schopní poznat zlato od hovna a sedm Oscarů vyhraje perverzní Všechno Všude Najednou a neuvěřitelně šarmantní Babylon není ani nominovanej na film roku a ostrouhá. To je kacířství, vy nechutní zkurvysyni! 10/10 PS: Díky Damiene, že nám krásně prezentuješ to, co na filmech tak milujeme. ()

Matamoroz

Na plných pět to není, ale myslím, že 80% je málo. Čtyři a půl. Udrželo mě to v pozornosti celé tři hodiny a to už něco znamená. ()

Drozdo57

Chazelle je majster kamery a scénografie,. čo viem už od Whiplash. Toto je ohromné, veľkolepé. A určitý láskavý odkaz starému Hollywoodu a vtedajším hviezdám. Hollywood sa ale vnútri nezmenil. Za 50 rokov možno natočia rovnaký film o dnešnej dobe a tá dekadencia tam stále bude. Skvelí Brad, Margot a Diego. Ale nakoniec to dokonalé nebolo, pretože tri hodiny sú naozaj veľa. Ja mám doma deti a ráno idem do práce. Dve hodiny ešte večer zvládnem. Tri hodiny už naraz nedám a aj kvôli tomu výsledný dojem trochu utrpel. Napriek tomu musím poďakovať všetkým zúčastneným. Toto je ja míle lepšie ako porovnávaný seriál Hollywood, ktorý ukazuje čo by bolo keby veci boli úplne inak. Toto ukazuje čo sa mnohokrát naozaj dialo. Ale na tú chvíľu, kým si bol hviezda, to bolo skvelé a stálo to za to. ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů