Existují lidé, kteří riskují všechno, aby odhalili podvod, vraždu, zlo a korupci. Dostávají se do Federálního programu na ochranu svědků a věří, že jsou v bezpečí. A pak někdo, kdo zná jejich tajemství je zradí a nechá na pospas těm, kteří by je rádi viděli mrtvé. V tu chvíli je tu On - Likvidátor - ten, který je chrání a odstraňuje veškeré stopy po totožnosti lidí, jejichž svědectví u soudu ohrožuje jejich životy! (Warner Home Video CZ)

tron

„Bolelo to? To teda muselo bolieť.“ So sloganom „Zničí vašu minulosť, aby ochránil vašu budúcnosť“ dorazil v roku 1996 do kín 100-miliónový hit zručného remeselníka Chucka Russella (Sliz, Maska). Likvidátor bol chápaný ako symbolická rozlúčka Titána Arnolda Schwarzeneggera s akčným žánrom a hoci po Likvidátorovi Arnie prišiel ešte s mnohými filmami, vrátane akčných (a niektoré boli dokonca dobré - T3), Likvidátora skutočne s odstupom desaťročí môžeme vnímať ako plnohodnotnú rozlúčku (napr. neskorší Expendables boli enormne akčné filmy, ale on v nich mal len väčšie cameá). Diváci akoby is to uvedomili a chodili do kina v slušných húfoch, takže tržba bola veľmi fajn (242 miliónov na celom svete). Na nič sa nehrá a je priamočiarou, príjemne nekompromisnou starou školou á la 80. roky. Akurát má (na rozdiel od mnohých akčných trilerov z osemdesiatok) prekvapivo kvalitný scenár, ktorý je plný originálnych nápadov (svieže scény s krokodílmi a padákom), šikovných scén (kňaz, sanitka), výbornú zápletku (ochrana svedkov) a silné herecké obsadenie podporných roličiek (Chinlund, Coburn, Viterelli, Pastorelli, Cromwell, Maffia). Kastingu ale samozrejme dominuje Schwarzenegger v titulnej, nezavražditeľnej úlohe. Oveľa slabší je James Caan (Krstný otec, Misery), ktorý nebol práve najšťastnejším výberom na post hlavného gaunera (nie je Arnoldovi vyrovnaným súperom, našťastie to kompenzuje počtom prisluhovačom a špičkovými laserovými zbraňami vidiacimi skrz múry). ()

Xmilden

Arnoldova akční stár se sice na chvilku v Pravdivých lžích nadechla, ale osmdesátkovým záležitostem v 90. letech prostě pšenka už moc nekvetla. Likvidátora si navíc vzal Chuck Russell, pro kterého to byl první akční snímek. Arnold zde překvádí jen takovou další variaci na Terminátora s tím rozdílem, že do toho zakomponuje i trošku té špinavé politiky a nějaký ten podraz spojený s odhalením padoucha. První polovina je docela slušná ale po letadlové scéně, mimochodem dosti přitažené za vlasy, se film začne likvidovat v podstatě sám. Triky jsou ohavné a v krokodýlí scéně až spíše úsměvné. Druhá polovina z filmu udělá béčko až na půdu. Škoda, určitý potenciál jsem zde zaznamenal. 50% ()

kingik

Elitní jednotky dohlížejí na bezpečnost těch, kteří se schovávají v rámci federálního programu na ochranu svědků. Schwarzeneggerův znatelný ústup se slávy. Jak jinak si totiž vysvětlovat spolupráci s průměrným režisérem Chuckem Russellem. Akční scény jsou nepovedené, někdy budí smích i samotný Schwarzenegger. Herci ve vedlejších rolích působí zajímavě, ale nad vším převyšuje nezvyklá křečovitost. Pro mě byl tento film velkým zklamáním a dnes působí ještě směšněji než v době své premiéry. Mé hodnocení: 40% ()

Phobia

Sympaticky debilní béčko, poslední solidnější vzepětí guvernéra Mr. Universe v akčním filmu, pak už jeho kariéra definitivně zamrzla na úrovni "Batmana a Robina". Nejsem si úplně jistá, nakolik byl "Eraser" míněn vážně, ale já se u toho pokaždé nasměju jako šílený uň a v útlém mládí jsem Arniemu toho drsňáka žrala i s navijákem. Při vzpomínce na padákový souboj v oblacích nebo na ty divné pseudokrokodýly se moje bránice začíná samovolně otřásat, při vizuálním kontaktu by přešla rovnou do burácivého pazvuku. Nemůžu si pomoct, tahle kravina z devadesátých mě svým primitivním způsobem prostě a jednoduše baví. 66% ()

eraserhead666

Ještě slušný (ve smyslu koukatelnosti) akčňák trpící hlavně na zbytečně přepálenou délku. I když to vlastně nějak moc nenudí, ale je to prostě dlouhé. Arnold je klasika, Vanessa je fajn, i když by mohla dostat prostoru trochu více, Caan si to evidentně užívá, Kilpatrick má zabijácký knírek. Prostě klasika ústupu devadesátkových akčňáků. ()

• Kaskadér Peter Kent utrpěl při natáčení zranění, když do něho ve výšce 30 stop (9 metrů) narazil třítunový přepravní kontejner. Skončil s pochroumaným ramenem, zlomenými žebry a rozbitým kotníkem. (Rominator)
  • John Kruger (Arnold Schwarzenegger) se skrývá v domě Lee Cullen (Vanessa Williams) za lednicí a šrapnelová výbušnina mu provrtá záprstí pravé ruky. Když však zanedlouho vyráží na akci s Robertem DeGuerinem (James Caan), není na jeho pravačce vidět žádnou stopu po zranění. Je vyloučeno, aby se mu bez následků zhojilo. (Robbi)
  • V českém dabingu nalezneme jednu chybu. Railgun nebo-li elektromagnetické dělo, též známé pod přezdívkou kolejovka (podle „kolejnic“ po nichž střely obrovskou rychlostí krouží) byla ve filmu přeložena jako vlaková puška. Tyto kolejnice ovšem s vlakovou dopravou nic společného nemají. [Zdroj: G.cz] (asdfasdf)

Zemřel herec James Caan

Zemřel herec James Caan

07.07.2022

Útočiště v minulosti

Útočiště v minulosti

05.07.2008

Nenachází se pouze ve vzpomínkách vaší senilní babičky. Tohle je myšleno doslova. Akční sci-fi Hiding in Time by se dala zjednodušeně nazvat crossoverem Arnoldova Likvidátora a Jean-Claudova Timecopa… (více)