„Proklínám vás, zkrkavčete!“ vyřkla matka (J. Hlaváčová) nad svými syny. Jaké nedozírné následky tato slova budou mít, netušil v první chvíli snad vůbec nikdo… Nenechte si ujít televizní zpracování známé pohádky B. Němcové o statečné Bohdance (M. Podhradská), která podstoupila nejtěžší zkoušky, aby vysvobodila svých sedm bratrů z krkavčí podoby… (Česká televize)

Sfinkter

Nebýt happyendu tak by se Sedmero krkavců neztratilo mezi Erbenovými básněmi. Je to pro mě jedna z nejtemnějších "pohádek", která je výjimečná i díky hereckým výkonům. Chrt s Miladou by se po právu mohli stát kultovní dvojicí. ()

Charlizee

Jestliže si uvědomíme, že se pohybujeme v rámci televizní produkce a jí odpovídajícímu rozpočtu, nenajdeme mnoho pohádek podobných kvalit. Téměř komorně (minimalisticky) laděný příběh o vině a vykoupení stojí na hereckých výkonech, magických exteriérech jižní Moravy (Pálava, Macocha, Janohrad) a podmanivých melodiích. Uvést tuto pohádku jako hlavní pořad Štědrého večera byl ale vskutku dramaturgický přešlap. Tematicky by bylo rozumější uvedení o svátcích velikonočních, které nám připomínají podobně baladický příběh, navíc v obou případech s dobrým koncem > zmrtvýchvstání + návrat prokletých synů. Ačkoliv jsem viděla pohádku nyní asi po patnácti letech, dokázala jsem si ještě před samotným znovuzhlédnutím plně vybavit její atmosféru a strach, který s sebou nese. Ráža dokázal vytvořit dokonalou sugesci skličujícího pocitu (a právě proto se tak moc nehodí k radostným Vánocím), který u mě účinkuje na 100%. ()

Zdeňka

Dodnes se děsím Ivany Chýlkové a jejího zvolání: CHRTE nebo výkřik Jany Hlaváčové: ZKRKAVČETE . To není pohádka, ale horor!!! ()

alyssa18

Při vyslovení názvu "pohádky" mi na mysl vytane otřesná vzpomínka na Ivanu Chýlkovou "vraždící za plachtou ubohou dívčinu" a následně zakrvácená ruka oné nebožky, necitlivě plandající z dřevěných nosítek. Plus ještě ta hrůzunahánějící hudba. Netvrdím, že je to špatný film, ale svému dítěti bych to coby pohádku na nedělní odpoledne rozhodně nepustila. ()

pytlik...

Film je především velkou obžalobou zaostalého feudálního systému: a) kdyby tehdy byla produktivita práce vyšší, Bohunka by spíchla těch 7 košil tak za tejden a né za víc jak 9 měsíců, a k žádné drasťárně s čerstvě narozeným dítětem by tak nemohlo dojít b) kdyby bylo Bohunce umožněno chodit v dětství do školy, uměla by číst a psát nebo aspoň kreslit, a i němá by tak mohla princi popsat, co se stalo s jejich potomkem. To už vůbec nemluvím o tom, že kdyby tehdy existovaly počítače, mohla mu na to téma udělat krásnou prezentaci v pavrpointu. Chyba ve filmu: Slunce hraje starý M. Růžek a Vodu mladá Z. Jandová. Ve skutečnosti to ale má být obráceně, neboť voda je starší než Slunce. ()

Minimie

Z téhle "pohádky" jsem měla jako malá noční můry a za žádnou cenu ji rozhodně nechci ve svých dospělých letech vidět znovu. ()

lucascus

Pohádka, která místy zamrazí svým hororovým motivem. Například zavraždění služky Johany mě dlouho strašilo ze spaní a Chýlková zde potvrzuje, že je jedna z nejďábelštějších žen české kinematografie (spolu s Vášovou a Šejbalovou). Svým dětem bych to asi nepustil, možná tak až v období puberty... :D ()

nevermore

CHladná a depresivní atmosféra mi vůbec nesedla (narozdíl třeba od Nebojsa - což taky považuji za dětský horor). Asi kdyby to nebyla první pohádka odvysílaná na ČT (1993), tak by to možná bylo braný jinak. Todle mohlo/muselo vystrašit všechn, kterým nám v roce 1993 bylo 6 :) ()

PollyJean

Docela se divím zdejšímu špatnému hodnocení. Ano pohádka je to na Štědrý večer dosti nevhodná, ale má skvělou atmosféru a velice silné vykreslení zlých postav, až se člověk klepe o to, jestli dokážou ti "dobří" (skutečně hrají tak slabě nebo mají jen míň prostoru?) tentokráte zvítězit. Nejsou přece jen idylické pohádky nebo pohádky s pištícími čertíky a la Troška, tahle se spíš snaží jít v linii Juraje Herze nebo Jasněnky, které tu rozhodně svoje diváky a obdivovatele našly. ()

Ravi

Krásná pohádka, pěkně syrová, ale povedená. Jen si myslím, že pro děti trochu ponurá, troch příliš. 65% = 3/5 ()

ghatos

Psychologický horor v pohádkovém balení - u nás vzácný úkaz. Žádná pitvořící se dementní břečka pro děti a jejich rodiče. Naopak náročnější látka, kde si malý divák zapamatuje některé velmi ošklivé lidské vlastnosti...jak poučné a prospěšné! 71%. ()

Autogram

Bol som zvedavý len na Máriu Podhradskú v roli inej ako u detí megaúspešné Spievankovo. Ako Bohdanka je tu krásna, mladá a stelesnená nevinnosť. Ale dostal som nakoniec viac. Temnú atmosférickú rozprávku, kde je viac zla ako dobra a ako bonus domina Chýlková, ktorá sa o brata stará trochu viac ako treba. Keby dej nebol v mnohých chvíľach prispatý, bolo by to o hviezdu viac, lebo záver je skvelý. –––– Zabili jste chléb. Proklínám vás! Skrkavčete! –––– Paní není služka. A pracuje ráda, to ji dělá krásnější. ()

Ironfood

Pohádka, která u dětí pravděpodobně propadla. Je to totiž spíše taková filmová balada pro dospělé. Rösner je tu výborný a upalování čarodějnic mě holt nikdy nenechá chladným. ()

Fox85

Jedna z našich nejtemnějších pohádek, řekl bych. Rösner a Chýlková jsou jako záporné postavy naprosto perfektní ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno