S tajným posláním do Jižní Ameriky ve filmové verzi televizních příběhů MAJORA ZEMANA. Film tematicky navazuje na příběhy tv. seriálu "30 případů majora Zemana". Můžeme se tedy opět setkat s majorem Zemanem s podplukovníkem Žitným, majorem Hradcem i poručíkem Gajdošem. Děj filmu se odehrává v roce 1972 v kterési jihoamerické zemi a ukazuje činnost mezinárodní kontrarevoluční centrály, kterou však ústřední postava filmu - major Hradec - odhalí i za cenu nasazení vlastního života. Film byl z velké části natáčen na Kubě. Film je sestřihem seriálových dílů 27 a 28 "Poselství z neznámé země" a "Rukojmí v Bella Vista". (oficiální text distributora)

Anglie

Jeden z nejlepších dílů Majora Zemana, toto je verze sestříhaná ze dvou dílů pro kina. Obsahuje vše, co je na Zemanovi dobré. Je patřičně dobrodružný. Hlavní postavou je ale Hradec, nikoliv Zeman(koneckonců, favorit žen byl vždy spíš on). Točilo se to na Kubě. Závěrečná akční sekvence je opravdu povedená. A scéna se šéfem šifrantů /kapitánem Hejdukem, kterého hraje Jiří Lír/, je opravdu nezapomenutelná. ("Kompjůtry nelžou. S tím se smiřte, soudruzi.") ()

cariada

Dva díly Majora Zemana spojené v jeden s jinčím koncem. Tyhle díly jsou pěkně natočené díky prostředí na Kubě a v podstatě se tu Major Zeman ani neobjevuje je tam místo něho major Hradec. Dobrodružný snímek o mezinárodní kontrarozvědce. ()

zette

Pokud se v hodnoceni odprostim od jakehokoliv politickeho vnimani, tak predevsim ocenim to, ze v te dobe natocil nekdo film z tak exotickeho prostredi. Myslim, ze v osmdesatych letech to muselo zaujmout spousty lidi... Pak me jeste potesila Hana Maciuchova, kterou povazuji za jednu z nejkrasnejsich ceskych herecek a v tomto filmu ji to fakt sekne! Jinak si ale myslim, ze film byl dejove slaby, pro me az nudny a zaver filmu, kdy mjr. Hradec utika se mi zda, skoro jako z nejake italske komedie. Divat se na to da, ja uz to ale necham jinym:-)! ()

sator

Každým dalším dílem vidím řemeslnou i scenáristickou bezradnost na rozdíl od ideové...* za Kanyzu.. ()

pytlik... odpad!

Myslel jsem, že nemůže být horší věc než pohled na permanentně vzteklého, nervózního a netrpělivého Brabce. Ale může. Totiž pohled na permanentně vzteklého, nervózního a netrpělivého Brabce, jak se snaží vtipkovat s mladým, horlivým a podobně cholerickým slovenským kolegou Horváthem ml. ()

noriaki

Jako kriminálka je Rukojmí z Bella Vista mizerná. Žádné pátrání které by stálo za řeč se neprovádí. Československá policie všechny indicie a fakta jen tak zhmotňuje z řídkého vzduchu. Kritériím dobrodružného filmu odpovídá víc, i když hlavně díky exotickému prostředí Jižní Ameriky a těm několika akčnějším pasážím. Jiří Sequens tu odvedl slušnou práci, protože z naší kinematografie, tímhle žánrem nepolíbené mnoho rad načerpat nemohl. Výsledek sice není žádný Indiana Jones, ale na solidní průměr to film dotáhl vcelku s přehledem. ()

Svata

Všichni kdo se na tomto seriálu podíleli, byli přisluhovači režimu. Jen pan Čepek všechny role tady  odmítl. ()

jatamansi odpad!

Ze zásady dávám Zemanovi odpad, ale uznávám, že některé herecké výkony a exteriéry by si zasloužily víc. Všichni neuměli odmítat a nebo nemohli, plejáda hvězd šla napříč celým zemanem. Ale schvalovat nechci a nemohu a nebudu hodnotit jinak. ()

klúčik

Film vznikol z materiálu, ktorý bol natočený pri natáčaní seriálu. Je to dobrodružné - spolitizované a priemerné..50%. ()

Slimak

Je to dobrý....propagandy si nevšímám a nevim jak to někomu může tak trhat žíly...to jsou takoví ty co do toho jdou s tim že jim bude ten totalitní nádech vadit....proč to nespláchnout a prostě se jen dívat ne?...moc pěkná hudba... ()

Paity odpad!

Hnus, který měl opět posloužit komunistické propagandě a ukázat, že kontrarevoluce se může připravovat i hodně daleko od domoviny a že "naši chlapci" nespí a vydávají se i na konec světa zabránit rozvracení republiky. ()

kebom

Ak si nebudem všímať propagandu a nechcem sa riadiť predsudkami, ide o dobrý dobrodružný film s kvalitnými hereckými výkonnmi. ()

waits

Přestože pokládám celého Zemana za historicko-politický paskvil prvního řádu, nemůžu Bella Vistě upřít solidně vystavěnou zápletku a atmosféru Jižní Ameriky, v eře socialistického filmu, myslím, bezkonkurečně nejpřesnější (točilo se na Kubě). Hovory soudruhů kriminalistů jsou jen doplnkem k akci majora Hradce která má, hlavně díky Adamírovi, šmrnc (i když výklad šifranta Líra stojí taky za to) . Často si říkám, jak oddělit znechucení z propagandy nebo lži od ostatních složek filmu. Postupem času jsem došel k tomu, že pokud si u filmu nemumlám sprostá slova a neprocházím se po pokoji, budu se snažit vzít tyhle věci v potaz, ale nezapomenu se podívat na film i z jiných stránek. Celý Zeman je samozřejmě svinstvo, ale zkuste se podívat na Výstrahu nebo Botostroj. Anebo Bouřlivé víno, když jsme u toho, což je taková oblíbená legrácka s Menšíkem, ale nezadá si se Zemanovými tématickými díly. ()

Vesecký

Seriál 30 případů majora Zemana byl jedním z nejkvalitněji vyrobených seriálů v období socialismu.Přesto mi ty dva díly, věnované výhradně práci československé kontrarozvědky do celkové kncepce díla nesedly. Proto i tento "akční" snímek považuji za spíše průměrný, ale Rudolf Jelínek se tu představuje jako velice fyzicky zdatný herec, musel jsem se trochu pousmát, jak řada herců, které psojkujeme s kladnými rolemi, zde hrála velké záporňáky, zvláště patrné u Jana Pohana, který obvykle naopak vytvářel role kriminalistů a policistů. ()

Horak

JIrka Hradec naposledy v akci jako hrdinny zastupce Lokomotexu v Jizni Americe, zahnan do kouta a zabit pri pokusu o utek partou kolem byvaleho nacistickeho zlocince Mestreye. Smutny konec jednoho z nejlepsich agentu československé STB. ()