Davidovo manželství prochází krizí, poslední dobou se mu příliš nedaří a ani psychicky na tom není nejlépe. Přesto má obrovské štěstí. Stane se jediným člověkem, který přežil děsivou havárii vlaku při návratu z New Yorku, kde se pokoušel sehnat lepší práci. Probere se v nemocnici. Z televize se dozví děsivé detaily o smrti skoro sto dvaceti cestujících i o tom, že trosky vlaku se rozlétly na míli daleko. On sám nemá ani škrábnutí. Za pár dní najde za stěračem auta lístek s otázkou: "Byl jste někdy nemocný?" Začne hledat člověka, který mu tam lístek nechal. Je to Elijah, majitel komiksové galerie, který trpí vrozenou vadou mající za následek extrémní křehkost kostí. Elijah hledá někoho, kdo je jeho pravým opakem - člověka nepoškoditelného, nezničitelného. Je přesvědčen, že je to právě David, a považuje ho za komiksového hrdinu, kterému je třeba do cesty stavět různé překážky, na nichž má dokazovat svou nepřekonatelnost. (TV Nova)

vyfuk

Moje teprve druhá plnohodnotná zkušenost s Shyamalanem. Šestý smysl je klasika sama o sobě a Night je expert na thrillerové záležitosti. Nebo alespoň býval a letošní Split by ho snad mohl opět vrátit do sedla. Vyvolený je speciální film v tom, že hraje na něco jako superhrdinský podtext, ale snaží se od něčeho podobného vlastně distancovat. Distancovat z mainstreamu. Pro mne největším trnem v oku je to, že se asi hodinu a čtvrt musí Bruce Willis přesvědčovat o tom, co nebo kdo vlastně je a poté se asi v posledních pár minutách vlastně začne něco dít. A to není zrovna super. Nebo mne to tak jednoznačně nevyhovovalo. Hudební stránka film nějak drží v tvrdém režimu atmosféry. Problémem prostě je, že celková forma scénáře, na můj vkus hraje spíše na zbytečnou zdlouhavost než na jednoduchou přímočarost. ()

Tft

Je tomu osmnáct let co spatřil světlo světa tenhle Shyamalanův kousek a nejenže byl dospělý už při svém zrození, ale ještě k tomu dokázal časem uzrát jako kvalitní whisky. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě komiksová revoluce na poli filmu, během které se stihlo vyrojit tolik filmů, že se jen těžko dají z hlavy spočítat a přesto se neobjevil jediný, který by dokázal to co Unbreakable (ovšem porovnávání Marvelovek a Unbreakable mi přijde trochu nefér, přeci jen jsou to naprosto odlišné typy filmů, které mají společné pouze to, že se točí okolo super hrdinů). Unbreakable má daleko víc společného s filmy, které se zabývají studováním charakteru postav a než k Iron Manovi má David Dunn daleko blíž k Travisi Bickleovi z Taxi Drivera. Shyamalan se tady ukazuje ve svém nejlepším období, kdy vznikla, dle mého, trojice jeho nejlepších filmů. Unbreakable ovšem zůstalo tak trochu v ústraní a je to ohromná škoda, protože z té trojice The Sixth Sense – Unbreakable – Signs, je to film nejlepší. Shyamalan dokázal svět komiksových hrdinů usadit tak hluboko v realitě, že už to snad ani víc nešlo. Nezabývá se žádnými prázdnými hrdinskými činy, nesnaží se Davida Dunna nijak glorifikovat a vykreslit obraz neporazitelného super hrdiny. Raději pomalým a důkladným vyprávěním skládá obraz normálního chlápka, který má problémy normálního táty od rodiny, který má na začátku filmu od super hrdiny zatraceně daleko a na konci na tom není o moc lépe. Bruce Willis je pro tuhle roli naprostým klenotem, protože jak po fyzické, tak psychické stránce do ní naprosto zapadl (s přehledem jeden z jeho nejlepších hereckých výkonů), naproti němu stojí záporák, který ale není žádným zlým šaškem od začátku filmu, ale má svojí vlastní příběhovou linii, která dodá jeho záporáctví nějakou logiku, je tak pro příběh filmu stejně důležitou postavou jako Dunn. Samuel L. Jackson září podobně jako Willis a dokáže po celou dobu filmu balancovat na hraně a nechávat tak diváka v temnotě, od začátku je jasné, že někde vzadu se schovává jeho záporáctví, ale zároveň vytváří spoustu pochybností a situací, ve kterých je vám ho líto, je tak komplexní postavou, kterou je radost sledovat a divák nikdy neví co od něj čekat. Shyamalan prostřednictvím Jacksona dokázal vytvořit jednoho z nejlepší záporáku super hrdinských filmů všech dob. Unbreakable zastihlo Syhamalana v nejlepší formě, dokázal tady to, co většině jeho filmů chybí a to podřídit svoje filmařské umění, svému umění vypravěčskému. Díky tomu natočil temnou, syrově realistickou studii „superhrdiny“, který se svého daru spíš bojí, než aby ho vystavoval světu na odiv. Nejde tvrdit, že je Unbreakable lepším filmem než všechny Marvelovky (i když si to upřímně myslím), ale co tvrdit určitě jde je, že světu komiksových filmů chybí rozmanitost a právě filmy typu Unbreakable tomuhle žánru v dnešní době zatraceně chybí. 87% ()

Ravi

Jemně komiksově laděný námět zasazený do reálného světa. Blbost? Ne, vážně to funguje a Shyamalan v tom sakra umí chodit. Přál jsem si toho času pokračování a tu je. 100% = 5/5 ()

Death

Shyamalanovy filmy me zacinaji cim dal tim vice dostavat. Jasne, nejsou to urcite filmy pro kazdeho, pro me osobne jsou ale vzdy velkym filmovym zazitkem. Sesty smysl byl urcite pochopitelnejsi a mel i nepochybne lepsi scenar. Ovsem i o scenari Vyvoleneho by mohl leckery(a ze jich neni malo) scenarista jen snit. Namet je skutecne velmi originalni a bude mi jeste chvili trvat nez to cele vstrebam(urcite to chce videt vickrat). ()

Madlene

Jsem na rozpacich - zajimavy namet, dobre se rozvijejici dej, nicmene v okamziku, kdy jsem cekala, jak se film radne rozjede zazvonil zvonec a byl tomu konec. Navic cesky preklad nazvu ponekud postrada logiku oproti puvodnimu jmenu...Nicmene dobre a tedy za *** ()

prasacimor

Tento film je najlepšie vidiet iba raz. Druhý krát vás už nemá čím prekvapiť a v podstate ani poriadne zaujať, no to "poprvé" za 5 rozhodne stojí. ()

manonfire

Nejlepší scény byly v domě obětí a ráno synkovi podsunutý novinový titulek. Motiv role Samuela Lou Jacksona byl však těžce překombinovaný a jednoduše nereálný. Pokud se však film držel Willisovi postavy, udržel si svou ponurou tajemnost, kterou je režisér jedinečný. 80% ()

Specs

Hlášky: David Dunn: - "Chtěl jsem se tě na něco zeptat. Asi to bude znít divně, ale zkus se nad tím zamyslet." Audrey Dunn: - "Dobře." David Dunn: - "Pamatuješ si, kdy jsem byl naposled nemocný?" Audrey Dunn: - "To nevím. Už je to nějakou dobu." David Dunn: - "Letos mi nic nebylo, to vím." Audrey Dunn: - "Jo." David Dunn: - "Vzpomínáš si, že bych byl někdy nemocný?" Audrey Dunn: - "Přesně si to nepamatuju. Proč se na to ptáš?" David Dunn: - "Audrey, pamatuješ si, že bych byl někdy nemocný? Za ty tři roky, co tady bydlíme? Když jsme žili ve starém bytě? Než se Josef narodil? Než jsme se vzali?" Audrey Dunn: - "Nevzpomínám si." David Dunn: - "Nepřijde ti divné, že si nepamatujeme jedinou rýmu nebo horečku nebo bolení v krku?" Audrey Dunn: - "Co myslíš, že to znamená?" David Dunn: - "Že jsme asi moc unavení na to, abychom si to pamatovali." & Josef Dunn: - "Myslíš, že bys vyřídil Bruce Lee?" David Dunn: - "Ne." Josef Dunn: - "Ale kdybys uměl karate." David Dunn: - "Ne." Josef Dunn: - "Co kdyby nesměl kopat a tys byl naštvaný?" David Dunn: - "Ne, Josefe." & Elijah Price: - "Když ted' víme, kdo jsi... vím, kdo jsem já. Nejsem omyl. Všechno to má logiku. Víš jak v komiksu poznáš, kdo bude největší padouch? Je to pravý opak hrdiny. A většinu času jsou přátelé, jako my dva. Mělo mě to napadnout už dávno. Víš proč, Davide? Kvůli těm dětem. Říkali mi pan Skleněný." ()

BuryGol

Nadprůměrnej snímek s trochu krkolomnym dějem, skvělou kamerou, dobrym obsazenim a divnou poslední dvacetiminutovkou. Docela bych do žánru přidal sci-fi, už jsem čekal kdy na sebe Bruce vezme oblek superhrdiny. Celkem jednoduchá věc je tady podaná hrozně složitě, ale koukat se na to určitě dá. Z pantoflí mě to nevystřelilo, ale bylo to fajn. ()

spikey1

Co když jsou mezi námi skuteční hrdinové, jaké známe jen ze stránek komiksů? Snímek, který udělal ze Syamalana hvězdu, která neodvratně padá k zemi. Dnes už těžko věříme tomu že předtím dokázal natočit tak skvělou věc jakou je Šestý smysl. Pro fanouška komiksů je tohle netradiční pojetí opravdovou lahůdkou a dá se říci povinností. ()

giovanni3

Skvělý film, který posunuly na vysokou úroveň hlavní hrdinové... Film o panu křehkém a panu nezničitelném, kteří spolu proplouvají životem netušíc, že žije ten druhý ač jsou spolu vázání zvláštním poutem. Překvapilo rouzlení o tom co dělá ve skutečnosti Samuel L. Jackson. prostě já jsme se bavil a neváhám s hodnocením 5z5. ()

voleman

Po prvním shlédnutí to není sice tak silný zážitek jako z Šestého smyslu, ale možná je déle trvající. Znovu vynikající a silný konec asi není tak dokonalý jako u Šestého smyslu, ale stále celý film stačí na 5*. Vynikající Willis a snad ještě lepší Samuel L. Jackson, kterému ještě asi žádná role tak skvěle nesedla. Výborný scénář a podmanivá hudba, zajištují že budete mít s filmu skvělí zážitek. Bohužel jedině občas trochu nudící tempo ve filmu trochu kazí výsledný dojem, ale stejně je to nakonec vynikající Thriller, kterému k dokonalosti vlastně skoro nic nechybí. 85% ()

ZinedineCR7

Práve som tento film dopozeral asi štvrtý alebo piaty krát. Je smutné, že až teraz som to ocenil plným počtom hviezd. A nie len to. Willisov výkon je na nomináciu na Oscara. Z hudby mám zimomriavky doteraz. Jediným tŕňom v oku mi je asi Davidov syn v podani Treata Clarka. Pôsobí veľmi nesympaticky, ale to nie je omyl filmu. On to ma tak nejak v sebe. Prichytil som sa, že pozerám úplne napätý aj napriek tomu, že viem ako to skončí. Prebratie ako pri Butterfly Efecte. Na prvý šup si asi človek nie vždy uvedomí silu... ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací

Herci z Vyvoleného se vrací

26.09.2017

Vyvolený se konečně dočká pokračování

Vyvolený se konečně dočká pokračování

27.04.2017

17 let! Tak dlouho fandové M. Nighta Shyamalana vyhlížejí dvojku Vyvoleného, která se konečně stává realitou. Ve filmu nazvaném Glass se objeví Bruce Willis i Samuel L. Jackson a premiéra nás čeká 18… (více)

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda