Veliká

Velká Británie / Austrálie, (2020–2023), 25 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvůrci:

Tony McNamara

Hudba:

Nathan Barr

Elle Fanning, Nicholas Hoult, Florence Keith-Roach, Sebastian De Souza, Sacha Dhawan, Phoebe Fox, Bayo Gbadamosi, Adam Godley, Douglas Hodge, Louis Hynes (více)

Série(3) / Epizody(30)

Tony McNamara, na Oscara nominovaný scénárista filmu Favoritka, přichází s žánry mísící, anti-historickou jízdou napříč Ruskem 18. století. Satirické komediální drama Veliká pojednává o vzestupu Kateřiny Veliké z outsiderky k nejdéle vládnoucí panovnici v dějinách Ruska. První řada vypráví fiktivní, zábavný a anachronický příběh o idealistické, romantické mladé dívce, která přijíždí do Ruska uzavřít dohodnutý sňatek s náladovým carem Petrem. Kateřina, doufající v láskyplný a sluncem zalitý život, se místo toho ocitne v nebezpečném, zpustlém a zaostalém světě, který se rozhodne změnit. Jediné, co pro to musí udělat, je zabít svého manžela, přemoci církev, usměrnit armádu a získat dvůr na svoji stranu. Velmi aktuální příběh o minulosti zachycuje řadu rolí, které tato milenka, učitelka, panovnice, přítelkyně a bojovnice během svého života sehrála. (HBO Europe)

McGuffin

Veliká, The Great sestavená Tony McNamarou vykládá osobní příběh novomanželky, která chce mimo jiné převzít od manžela řízení carského Ruska. On je trumpeta, popleta, asociál a hajzl, s kterým byste, zvlášť kdyby řídil, na dvojkole sedět nechtěli. Ona blbá blondýna, co se nesoudně pořád přeceňuje a cokoli naplánuje, zvoře. Křoví okolo jsou také pěkní pitomci, takže celé je to nekonečná natahovaná groteska. Ale. V příběhu Vévodkyně, https://www.macguffin.cz/2020/03/vevodkyne.html, vzpomínáte?, byla novomanželka také ve zlaté šlechtické kleci, v níž si nechala od manžela všechno včetně trvalé nevěry líbit, a neudělala proti tomu nic. Tahle carevna se oproti ní opakovaně snaží, včetně hrubých záplat na hrubý pytel, jenže co naplat, grotesce neutečeš, marně. Takže tak, rozvlekle, barevně a marně. https://www.macguffin.cz/ ()

elho_cid

Já chápu, že to má být lehká zábava a ne historická rekonstrukce. Ale ti negři v rolích ruské šlechty jsou pro mě přes čáru. Úplně to kazí dojem. ()

matko2351

Na naliehanie jednej moje znamej som sa pustil do sledovanie tejto satiry. Skoncil som na druhom diely. Na to ako to ospevovala, bolo to nudne a premna krute. Spravanie Petra , cara Ruska bolo otrasne, nemal som chut sledavat to dalej. Vrajze sa vsetko zmeni v druhej serii, ale ja pri tom nebudem, nebudem trpiet 10 casti, kym to pride. CIže premna velke NIE. ()

SueMe

Skvelé herecké výkony, bavila som sa skvele celé 3 série. Perfektný balans medzi drzým humorom a miestami až dojímavými scénami o hĺbke priateľstva a lásky. Tento seriál môže pobúriť alebo zabaviť, ale nie nudiť. ()

stuj

Blbost. Proč točit seriál s historickými postavami a zároveň se vůbec nedržet toho, jak to v historii bylo? Proč rozšiřovat mezi diváky, kteří se o historii nezajímají, takové bullshity? Cožpak tvůrci nechápu, že někteří lidé to pak mohou brát jako opravdovou historii? (Vždyť kolik lidí věří že je Země placatá atd....) A vzhledem k popularitě seriálu si myslím, že lidí, kteří si díky němu budou myslet, že to tak tenkrát opravdu bylo, nebude málo. Cožpak to nešlo udělat podobně zábavně, ale alespoň se držet základních faktů? Vypnul jsem, když Kateřina prohlásila, že se setkala s René Descartem. ()