Taliansky miniseriál mapuje osudy azda najznámejšieho moreplavca a objaviteľa všetkých čias. Slávnou cestou Krištofa Kolumba sa skončila jedna éra v dejinách ľudstva a svet tých čias sa výrazne zmenil.
Kolumbus, rodák z talianskeho Janova, už od svojej mladosti sníval o veľkých dobrodružstvách, hrdinských činoch a v dobe kedy sa stredovek klonil ku svojmu koncu, sa mu tieto predstavy v mnohom podarilo naplniť. Aj keď dnes každý žiak v škole vie, že skutočný cieľ Kolumbovej výpravy, objavenie námornej cesty do Indie, nebol naplnený, vie aj to, aký význam táto výprava pre ľudstvo mala. Mnohým európskym panovníckym dvorom priniesla slávu a bohatstvo, mnohým dobrodruhom vyniesla obrovské zisky alebo naopak pády a väčšine domorodých obyvateľov neskutočné utrpenie a biedu.
Ale o tom nemohol don Krištof Kolumbus v čase snívania o dobrodružných cestách ani len tušiť. (dr.jacoby)

curunir

Vidieť Krištofa Kolumba ako malý, tak sa istotne zaradí medzi moje najobľúbenejšie filmové dobrodružstvá. Miniséria nakrútená talianskou RAI kdekomu pripomenie podobné kusy ako Marco Polo či James Cook (STV vysielala asi v polovici 90. rokov) nabité kvalitným obsadením a veľkorysou výpravou. A tu tomu nie je inak. Gabriela Byrna som mal doteraz utkveného ako Uthera z Excaliburu (zišlo sa tu trio hercov z tohto filmu), no teraz k nemu pribudne aj stvárnenie najslávnejšieho moreplavca. Avšak aj napriek štyrom dielom dá miniséria charakterovo rozviť sa len niektorým postávam. Herecké hviezdy ako Virna Lisi, Eli Wallach alebo Max von Sydow skrátka nedokážu na tak malej ploche ako im bola daná, svoje postavy podať natoľko, ako by sa očakávalo a sú len akýmisi ozdobami, ktoré dodajú celku väčší punc možnej pompéznosti. Rovnako tak by mi nevadilo, ak by to bolo ešte o diel dlhšie, pretože hlavne od polovice ide všetko ako z rýchlika a záver pôsobí príliš uponáhľano. Niektoré deje a osudy postáv tak nedostávajú toľko priestoru ako by si zaslúžili. Ústredná melódia Riza Ortolaniho je absolútne parádna a priam sála eufórnym dobrodružstvom a cestou za slávou. Pomyselnou čerešničkou je pre našinca vynikajúci slovenský dabing ČST Bratislava. (152. hodnotenie, 8. komentár k filmu) ()

conery1

1 časť : " Spomenul som si na príbeh svojho menovca sv. Krištofa, ktorý žil pri brehu dravej rieky. Jednej noci musel cez ňu preniesť s nasadením svojho života malého chlapca menom Ježiš. Bol mojou nebezpečnou riekou šíry oceán a to čo som mal niesť je posolstvo J. Krista všetkým na druhom brehu ?" Neviem, neviem či to nebolo posolstvo od niekoho iného, pretože to posolstvo znamenalo fatálne následky pre pôvodných obyvateľov. Čo ale viem je to, že sa tu stretli znamenití herci. Byrne ako charizmatický a duchaplný Kolumbus, Max von Sydow, ako portugalský kráľ, Eli Wallach, ako spovedník kráľovnej, Faye, ako sama kráľovná, pre mňa neznámy Murray Melvin, ako neobyčajne presvedčivý inkvizítor. Teším sa na ďalšiu časť. " Máme veľký cieľ, ktorý potrebuje vieru."Oliver Reed sa dočkal v pokračovaní priestoru, aby sa mohol " vyfarbiť." A v trojke sa " dofarbil ", ako tý, čo nosia v srdci pýchu a chamtivosť. A o čom je? Asi najlepšie to vystihuje výrok : " Prevezieme Indiánov do tábora otrokov. Tam majú šancu na lepší život a šancu stať sa kresťanmi." Film neobyčajne presne vystihuje čo prinieslo objavenie novej cesty do " Indie " a preto dvíham na päť. Je to príbeh o ľudských schopnostiach, múdrosti a hlavne o viere v ne. ()

Arsenal83

Sklamanie, očakávanie boli nepomerne vyššie. Kolumbus stvárnený dobrým hercom, to je na osoh, takisto Faye Dunaway čo by kráľovná Izabela nemohla sklamať. Ale dej bol viac menej málo pútavý. Okrem samotnej plavby a objavenia Ameriky tu nebolo nič lákavé. Namiesto 4 častí stačil jeden, ale za to kvalitný celovečerák. Rozumiem, že išlo o životopis Kolumba, ale čo je na ňom lákavejšie, ako práve dané objavy? Tie tu boli v podstate vyriešené za 1 a pol časti. Chválim ale poukázanie tvorcov na správanie sa európskych prisťahovalcov voči Indiánom, keď tam všetko vyvrátili, zničili a to ešte pre istotu v mene Boha. Na druhej strane je historickou nepravdou postavenie cirkvi proti Kolumbovmu plánu. V tom čase už nikto nepochyboval, že je Zem guľatá a jeho plán nebol odopretý na dlhé roky pre cirkevný odpor, ale pretože Španielsko bolo vo vojne a nechcelo v tom čase nič riskovať ani finančne krajinu zaťažovať. Neskôr ho naozaj odmietli pre premrštené požiadavky, to je tu ukázané veľmi dobre. Seriál teda celkom nepotešil, ale nebolo to najhoršie. Určite sa ale viac oplatí pozrieť Dobytie raja. ()

Gig

Příběh velkého objevitete, co myslel, že doplul do Indie, byl natočen pár krát. Viděl jsem filmy a miloval jsem i ten Scottův o dobytí ráje. Vangelisovou melodii, co mi v hlavě duněla, mi až přebyla ta z tohoto nádherného seriálu. Role Kristofora, jako by byla napsána na tělo Byrnemu. Hajzlíka si tu zahrál můj oblíbený Athos. No řekněte, nejde tento seriál nemít rád? ()

filmmovier

Asi to nejlepší, co s tématikou Kryštofa Kolumba a cesty do Indie lze najít. Fenomenální výprava, úžasná atmosféra, naprosto prvotřídní a nezapomenutelný Gabriel Byrne... Nádherné, poctivé dobrodružství se vším všudy, které je ve svých třech epizodách překvapivě velmi komplexní. Další nezapomenutelný klenot, na který naše televize žel bohu zapomněly. 75%. ()