Černými barony byli nazýváni příslušníci tzv. Pomocných technických praporů (PTP), jež v padesátých letech tvořily speciální složku naší „lidové“ armády. „Černí“ byli podle barvy nárameníků, „baroni“ pak podle toho, že jako jediní tehdejší vojáci prezenční služby měli peníze, neboť část mzdy za pracovní výkony dostávali v hotovosti. Zajímavé bylo sociálně politické složení těchto jednotek: k „pétépákům“ byli přidělováni odvedenci na jedné straně pro tělesnou vadu, jako např. na „prsa slabý“, ale i politicky uvědomělý redaktor závodního časopisu Dušan Jasánek (V. Javorský), nebo asistent režie Roman Kefalín (O. Vetchý). Na druhé straně lidé s kriminální minulostí jako zloděj Ciml (F. Burda), pro rasový (Rom Kotlár – M. Gumár) nebo třídní (feudál Šternberk – V. Vydra, JUDr. Macháček – B. Rösner) původ. Stejně jako „pétépáci“ stáli na samém okraji vojenské hierarchie i jejich velitelé, obecně se vyznačující mimořádnou dávkou stupidity – major Haluška přezdívaný Terazky (P. Landovský), kapitán Ořech (B. Poloczek), poručík Hamáček (J. Schmitzer) a poručík Troník (M. Donutil). Komické historky jsou však jen odvrácenou stránkou osudu „pétépáků“, provázeného většinou událostmi smutnými a tragickými. Tvůrci to naznačují v úvodních dokumentárních záběrech z filmového týdeníku. Snímek režiséra Zdenka Sirového vznikl podle stejnojmenné knihy humoristického spisovatele Miloslava Švandrlíka. (Česká televize)

RajCZitko

Tedy některé hlášky v tomto fimu jsou absolutně nezapomenutelné. A chápu že i pro starší generaci než jsem já je i celý film krásnou zlehčenou vzpomínkou na staré časy a tudiž není ani moc překvapení, že tuto nostalgii nepociťuji a nezaryje se mi film do srdíčka tolik. nicméně si myslím, že 3 hvězdičky je k tomuto filmu z mého pohledu krásné a přitom pravdivé hodnocení ()

topi80

Moudra Pavla Landovkého (... a tak jsme těch bolševikov hnali...), motivační monolog Jiřího Schmitzera ke svobodníkovi Halíkovi, přísný Postránecký, dokonalá recitace Vladimíra Javorského, dojemný Pepa Dvořák, vepři bojující proti plánům revanšistů, Žižka, který v patnáctém století neměl kulomet, ale dnes už ho má, hudba smyčcového kvarteta, o jejíž kráse rozhoduje strana... A jako by toto všechno nestačilo, tak film si pro sebe krade naprosto excelentní Dan Landa, který v roli uřvaného svobodníka Halíka předvádí takový herecký koncert, že zapomenete na hvězdné obsazení filmu. Přehlídka dokonalých gagů a hlášek, filmařsky absolutně stoprocentní, dávám plný počet. A nesmíme zapomenout na naprosto úžasně použitou hudbu. ()

xenopus

Knížku jsem nečetl, hodnotím pouze film. Některé hlášky z filmu se do mé mluvy vpily natolik, že už si ani neuvědomuji, že jsou právě z Černých baronů (např. "Boha."). A bylo to celé takové absurdní. Ale velmi zábavné! Jako komedie 5*. ()

Godhaj

,,Sloužím lidu, soudruhu majore.“ Je to smutné, ale Černí baroni mi hodně připomněli Kameňák. Jsou natočení stejným způsobem jako sled jednotlivých scének vytržených z kontextu. Oběma chybí příběh. Rovněž jsou zde postavy hodně zkarikaturované, působí hodně nevěrhodně, asi jako z nějakého vtipu. U Černých baronů jsem ale více nasmál, i když většina vtipných momentů pochází jen ze stupidity nadřízených, a to se časem zají. Landovský a Schmitzer ze svých rolí ovšem vytřískali, co se jen dalo, a dá se říci, že u mě tento film i zachránili. Nakonec to nebylo na jedno zkouknutí tak špatné. ()

Rattlehead

Právě jsem dočetl knihu a znovu zkouknul i film. Je pravda, že výrazně lépe to asi natočit nešlo. Knížka je plná příhod, ovšem bez jednoznačné dějové kostry a k tomu se spoustou postav, a to je vždy těžké zfilmovat. Je tak jasné, že některé postavy byly hodně ořezány (nadporučík Mazurek) a některé úplně chybějí (nadporučík Pernica, paní Mazurková, která svého muže fackuje). Film ve své snaze o nějakou dějovou pointu přidal sebevraždu velitele po propité pistoli, tohle v knize není. Ale proč ne. Možná mohl být film klidně o něco delší. ()

simi78

Chytrá, kvalitní komedie která stojí za zhlédnutí. Jeden z mála dobrých českých (či tehdy českoslovnských) filmů. ()

papadoce

Jedna z najlepších českých komédií ever, aj keď nepochybujem o tom, že realita už tak zábavná nebola. Nespočetné množstvo gagov a inteligentného humoru, skvelých hereckých komických výkonov a výborný scenár aj réžia. Film na ktorý musíte dospieť a úplne ideálne je, ak ste dobu súdruhov aj zažili na vlastnej koži. Päť hviezd jak co ? Päť hviezd jak oči. Ratatatatata súdruhovia. ()

tenista

Soudruh poručík Hamáček:"Naše jednotky jsou jednotky pracovní, takže budete sloužit beze zbraně. Protože tolik důvěry vám zase naše pokroková dělnická třída dát nemůže. Naše strana a vláda vám může akorát co?" Vojín Voňavka: "Políbit pr*el." Kdo by to neznal ;o) ()

FrankieCZ odpad!

Nejen kvůli nápadu, nechat roli majora Terazkyho na rodilém Čechovi, který neúspěšně předstírá dobrou slovenštinu i mizernou češtinu, ale především proto, co dokázali autoři vystavět na historce se zatoulanou pistolí a za to, že roli Kefalína nechali hrát Ondřeje Vetchého. Vždyť Kefalín se vyznačoval především nadváhou!!! Nehledě na to co provedl M. Donutil s postavou poručíka Troníka. (Všiml si vůbec někdo, že přijde-li na roli vojáka, Donutil hraje všechno stejně?) Chápu, že kniha se zpracování do celovečerního filmu jaksi svou podstatou vzpírá, ale proč se tedy tvůrci nerozhodli natočit podle ní televizní seriál, který by jejímu charakteru daleko lépe seděl, to mi asi zůstane nadosmrti utajeno. ()

jprmusic

Tenhle film musí ocenit každej, kdo byl na pořádné vojně. Vspomínám si, jak jsem na vojně četl tuhle knížku jako samizdat (byl rok 1985) a brečel jsem smíchy. Film mě vůbec nezklamal, všichni herci jsou naprosto přesní a opravdoví, Vydrovy a Donutilovy vychytávky jsou na nějakou cenu. Paráda. ()

macetoma

Terazky som majorom. Zdařilý převod knihy na filmové plátno. Ale bylo to všechno úplně absurdní, že? Dávám pěkné 4 hvězdy. ()

xxlch

27.10.2009 Málokterá knižní předloha se povede přepsat na plátno tak,jako se to povedlo u tohoto filmíku.Možná že kdo nezažil, tak nepochopí,ale takhle už jsem se dlouho nanachechtala.Mrzí mně, že tuto recenzi píšu ve chvíli.kdy jsem se dozvěděla že pan Švandrlík zemřel.Věřím však že bude pořád žít v srdcích všech,kteří se nikdy nepřestanou smát při setkání s jeho tvorbou tak,jako se smál on, při návrhu nápisu na jeho pomník -"Čo bolo,to bolo,terazky som tu pomníkom".Děkuji pane Švandrlík! ()

Zemřel Václav Postránecký

12.01.2017

Pavel Landovský 1936 - 2014

Pavel Landovský 1936 - 2014

11.10.2014

Ve věku 78 let zemřel ve včerejších večerních hodinách herec a dramatik Pavel Landovský. Syn zemědělského inženýra a učitelky a bývalý manžel dramatičky Heleny Albertové vystudoval Vyšší průmyslovou… (více)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012