Černými barony byli nazýváni příslušníci tzv. Pomocných technických praporů (PTP), jež v padesátých letech tvořily speciální složku naší „lidové“ armády. „Černí“ byli podle barvy nárameníků, „baroni“ pak podle toho, že jako jediní tehdejší vojáci prezenční služby měli peníze, neboť část mzdy za pracovní výkony dostávali v hotovosti. Zajímavé bylo sociálně politické složení těchto jednotek: k „pétépákům“ byli přidělováni odvedenci na jedné straně pro tělesnou vadu, jako např. na „prsa slabý“, ale i politicky uvědomělý redaktor závodního časopisu Dušan Jasánek (V. Javorský), nebo asistent režie Roman Kefalín (O. Vetchý). Na druhé straně lidé s kriminální minulostí jako zloděj Ciml (F. Burda), pro rasový (Rom Kotlár – M. Gumár) nebo třídní (feudál Šternberk – V. Vydra, JUDr. Macháček – B. Rösner) původ. Stejně jako „pétépáci“ stáli na samém okraji vojenské hierarchie i jejich velitelé, obecně se vyznačující mimořádnou dávkou stupidity – major Haluška přezdívaný Terazky (P. Landovský), kapitán Ořech (B. Poloczek), poručík Hamáček (J. Schmitzer) a poručík Troník (M. Donutil). Komické historky jsou však jen odvrácenou stránkou osudu „pétépáků“, provázeného většinou událostmi smutnými a tragickými. Tvůrci to naznačují v úvodních dokumentárních záběrech z filmového týdeníku. Snímek režiséra Zdenka Sirového vznikl podle stejnojmenné knihy humoristického spisovatele Miloslava Švandrlíka. (Česká televize)

gombarix

Jedinou, a ryze ideovou vadou na kráse této vynikající tragikomedie plné nezapomenutelných scén a "hlášek" je její smířlivé vyznění. Skutečnost byla méně směšná a poněkud více zhovadilá. A proto dávám hodnocení jaké? Nižší! Nižší! Nižžží!!! ()

Elin

Typově i žánrově podobný film s Tankovým praporem. U mě o chloupek zvítězil Tankový prapor. Důvod, že jsem nakonec dal Černým baronům taky čtyři hvězdičky je Dan Landa, jehož postavička je v celém filmu jednoznačně nejzajímavější. ()

zelda82

Český film, který mám spolu s Dědictvím a S čerty nejsou žerty asi nejradši a i když jsem ho viděl už nespočtukrát, vůbec neztrácí kouzlo. Zámek Zelená hora je prostě ta moje filmová destinace:)) ()

bangee

Knížku jsem nečetl a je to už nějakej ten pátek, co jsem to viděl. Ale pamatuju si, že mě bavil Schmitzer s Donutilem a Polczkem... ()

IvcaG odpad!

Přemýšlím nad těmi 81%? Kde že to bylo vtipné a ne trapné? Oprava ono to vlastně bylo trapné všude. Zježené chlupy a Shrekovský výraz svědčí o tom, že tohle rozhodně není šálek mého čaje. ()

Krchy

Kdybych neznal knižní předlohu, tak hodnotím asi lépe - Landovský jako Terazky je ale těžký úlet a celkově z toho mohlo (a mělo) být vytěženo daleko, daleko víc. Přesto se jedná o příjemnou zábavu. Zejména Donutil s Poloczkem nemají chybu. ()

Fawkes

Nejsem moc milovníkem filmů či seriálů z prostředí vojenské služby. Takže zde hodnotím jen to co mě zaujalo. Tak především je to pár dobrých hereckých výkonů našich vynikajících starších herců, mám na mysli hlavně Miroslava Donutila. Jako komedie to na mě působilo tak napůl, pár hlášek by se našlo, ale jak říkám, tento typ humoru mi moc nesedí. Oproti Tankovému praporu, ke kterému je tento film mnoha lidmi připodobňován je to o jednu úroveň lepší, ale nad průměr to bohužel nedostanu. (53%) ()

BeranSon

Ano,ano,ano jednoznačně!Stará dobrá Česká klasika s dobrými trapasy, vtipy a výtečnými herci. Ondřej Vetchý a Miroslav Donutil excelují ve svých rolích, a není k zahození podíat se na takovouto parodii na vojnu. 7/10 ()

agassi68

Ozajstná vojenská služba až taká prdel nebola. Ale každý, kto ju absolvoval spomína na to veselé. A od toho sú tu čierni baróni s paródiou nielen na známe PTP, ale na celú vojenskú mašinériu. Donutil, Landovský a spol. sa tej úlohy zhostili na výbornú.. ()

Ydrosten

Tak tohle mně minulo už v dětství a dnes ( 31.5.2014 ) jsem to vyděl teprve po druhé. Nemněl jsem se tam prakticky čemu zasmát a děj mi připadal jak vytrhané stránky z knihy které někdo složil bez toho aby koukal jak to jde po sobě. Za moji osobu, která tyhle snímky asi nikdy neocení, dávám 1 hvězdu za debilitu postav ( myslím to tak že jsem pevně přesvědčen o tom že tihle magoři a pomatenci v reálu skutečně existovaly ) ()

helloween93

Kultovní sborník všech možných lampasáků a dost svérázných vojáků přes Krause, Vydru, Vetchého a Landu. Jen toho Dvořáka mi v závěru bylo líto. 5* ()

Rázlik

Jak už bylo parkrát zmíněno - výborně vybrané herecké obsazení, především Donutil s Vetchým. Pár vtipných scén a hlášek by se taky našlo, ale zbytkem mě to naprosto minulo. ()

BOURQUE

Ako satira (a paródie) na tzv. PTP to vôbec nie je zlé. Dobre naverbovaná herecká garnitúra, zopár ikonických scén a hlášok. P.S.: Ďakujem môjmu otcovi za typ na tento film. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Zemřel Václav Postránecký

12.01.2017

Pavel Landovský 1936 - 2014

Pavel Landovský 1936 - 2014

11.10.2014

Ve věku 78 let zemřel ve včerejších večerních hodinách herec a dramatik Pavel Landovský. Syn zemědělského inženýra a učitelky a bývalý manžel dramatičky Heleny Albertové vystudoval Vyšší průmyslovou… (více)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012