Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

gutshoter

Typické Svěrákovské dílo natočené na motiv pohádky. Velice vtipné a inteligentní, navíc moc milé. Co k tomu víc říct? ()

herr_carter

"To jsou její rodičové, zdravičko jim ještě slouží.To jsou moji rodičové, zdravičko jim také slouží..." = Svěrák-Uhlíř na hrad ! Bezvadný nápad, jak do české pohádky vpravit i orient a navíc vtipně prezentovat způsob, jakým se cizinci dorozumívají tady u nás. No a závěrečná písnička "Jim se stalo něco překrásného" řadím k naprostému topu tvorby výše zmiňovaných pánů................. moje hodnocení = 10 z 10. ()

klúčik

Jedna z najlepších porevolučných rozprávok. Ľudský humor pána Svěráka, je na ňom poznať. Výborné dialógy. Z hercov sa mi najviac páčil pán Zedníček a trojica poslov. Miroslav Táborský je fantastický. 80%. ()

Herráček

Za tu kouzelnou naivitu, kterou všichni tlučou do hlavy těm nejmenším... A za to, že jim ta naivita bohužel vydrží dlouho... ()

Billie777

"Nám se stalo něco překrásného, nám se stalo něco divného, našla dívka kluka nešťastného, zamilovala se do něho..." Vždy, když to slyším, pohltí mě hluboká nostalgie dětství. Asi nejlepší porevoluční pohádka. Jako malá jsem jí milovala, a nic se na tom nezměnilo ani po letech. Vždycky jsem si pořád dokola zpívala písničky z tohoto filmu. :) Nutno dodat, že hudba je tu úžasná. Alespoň některá z těch novějších pohádek, na které se dá koukat moc hezky. Mimochodem od té doby mám ráda chleba s tvarohem. :) "Ona nepapá, ona se nacpává!" ()

Kuny27

jednou jsem hrál divadlo na toto téme, a od té doby si film užívám snad ještě více než kdy před tím. Ale hlavní je, že je zde "moje" město Kutná Hora, aspoň na chvíli. ()

ryba443

Některé momenty byly vtipné, třeba mladý Strach, přesvědčující konverzačním tónem a vybranou mluvou přepadené, aby mu coby loupežníkovi odevzdali svůj majetek. Ale jinak to byla dost nuda a z těch písniček mi skoro naskakovala vyrážka. ()

Zagros

Tenhle film mě v dětství úplně minul, myslím to tak, že jsem jej nikdy neviděl. Podíval jsem se na něj až v dospělosti se svými dětmi a musím mu dát dobré hodnocení. Za prvé se dětem líbil a dcerka si ho pouštěla opakovaně. Za druhé se v něm povedly i písničky, které nám pak doma hrály také vcelku často. Za třetí byl fajn alespoň lehce originální námět okořeněný špetkou exotiky. Za čtvrté jsem se dokonce i já jako dospělý několikrát zasmál. Za páté se mi líbily myšlenky filmu a nenásilná lehká poučení. Suma sumárum jsou to čtyři hvězdy i bez nostalgických vzpomínek a sentimentu. ()

Witta

Klasicka Sverakovska pohadka ve ktere je autor znat v kazdem dialogu nebo songu. Jedna z lepsich pohadek co jsem za posledni dobu videl. ()

rostlinka

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek, kterou znám téměř nazpaměť. Vynikající písničky, hlášky i herecké výkony. Dodnes si vzpomínám, že to byla jedna z prvních videokazet, kterou jsme měli a já každé odpoledne, když jsem přišla ze školy, jsem si jí pustila. I dnes, když tuto pohádku vidím, tak mi vyvolá úsměv na tváři. A tak to má být :). ()

Reckon

Typická svěrákovina. Jako dítě jsem Lotranda moc rád neměl. Teď je to jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. I když tady se hodí říct komedie. Kdyby se lidé vyvažovali zlatem, tak Svěrák váží jako těhotnej hroch. Takové poklady česká zem má. (9/10) ()

Paity

V 90. letech vznikala celá řada pohádek, ale většinou šlo o poměrně tragické počiny filmařů. Lotrando a Zubejda sice není žádná Princezna se zlatou hvězdou, přesto se to povedlo. Jirka Strach sice působí dojmem, jako že zrovna přijel z koncentráku a Bára Seidlová by ho v klidu přeprala, přesto situaci zachraňuje Čmaňa a Láďa Gerendáš svými dialogy. Navíc vše podtrhnuté hudbou skvělého a u nás stále nedoceněného Jaroslava Uhlíře. ()

SpaceOdyseus

Sverak s Uhlirem jsou zde na vrcholu sil - melodie jsou chytlave, rymy vtipne a dokonce pisnicky opravdu posouvaji dej. Tempo vypraveni neni nijak zavratne, ale to u zadne ceske pohadky. V tomto pripade je jeste plus za originalitu. ()

Hanys_

Docela divné, že jsem celého Lotranda viděl poprvé až teď. A je to takové typicky Svěrákovské, se všemi plusy i mínusy, které k němu patří. Takže spousta vyprávění, spousta písníček .. nadšením z toho určitě neskáču, o Vánocích si to ale asi klidně dám znovu. ()

duddek

Zbytečně dlouhé a zcela bez napětí. Písniček by mohlo být méně. Chtěl bych vidět dítě, které udrží pozornost až do konce. Ale jinak vcelku obstojná pohádka, včetně obsazení, ve kterém se sešla snad polovina herců z Bylo nás pět. "Nemějte mi to za zlé, lesní muži." :) ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno