Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

Pulper

Not great, not terrible. Strach jako dřevorubec nefunguje, ale stejný problém mám se silákem Pavla Kříže ve statečném kováři. Příběh a herecké výkony ok, písničky dobré jak která. Ta poslední s neustále opakovaným textem mi leze na nervy. ()

Maxmilian

Hudba pana Svěráka snad nikdy nezklame. První větší dílo Báry Seidlové a musím uznat, že hodně povedené. Pěkný start kariéry. Samozřejm velká chvala i ostatním. Pohádka jak pro malé, tak i pro větší. ()

Lennie

"To budou mít chlapi ve vizovický hopodě radost." Na tuhle hlášku se z celého filmu těším vždycky nejvíc, ačkoli nemá s dějem absolutně nic společného...(jestliže někdy v nějakém filmu zazní název mé rodné dědiny, zařadím ho mezi své oblíbené). Co se pohádky celkově týče, mám ji moc ráda...je taková česká, naivní, příjemně obsazená a Svěrákovy/Uhlířovy songy namají obdoby... ()

Renie42

Poprvé jsem to viděla v kině a byl to pro mě zážitek. Tak chytlavý příběh a pěkné písníčky, které stačí slyšet párkrát a už znáte aspoň refrén. Když to přišlo do televize, tak jsem si to nahrála a koukala na to stále a znova. Dokonce jsem vzala můj starý kazeťák a nahrávala si písničky. Je to jedna z nejlepších pohádek made in Czech Republic po roce 1990. ()

yaqwsx

Tuto pohádku jsem znovu viděl asi před týdnem. Jenže dnes mám jeden problém - nedokážu si z ní vybavit jediné scény. Ano, pamatuju si na to, že jsem se u ní bavil, vzpomínám si, jak jsem vzpomal, jak jsme tuto pohádku viděl poprvé; jenže mi v hlavě z této pohádky, kromě ocitu z ní, nic nezůstalo. A to je asi škoda. ()

Kajislav89

Typický Svěrákovský rukopis je tu hodně znát a dílo je prostoupené jemným inteligentním humorem. Navíc Svěrák mistrovsky ovládá naši rodnou řeč a umí s ní kouzlit fascinujícím způsobem. Za nejmilejší scénu považuji hereckou kreaci Arnošta Goldflama alias pana Lustiga v klášteře, kde se tak blbě přednáší. ()

asopnel

„Ptali se jí, proč si vyvolila právě toho muže za muže. Řekla, že to způsobila síla, která všechny síly přemůže." ()

mig21

Dají se točit přeplácané slátaniny á-la Troška nebo milé české pohádky jako Anděl Páně nebo Lotrando a Zubejda :) ()

pekas

Do té doby, než jsme to koupili na DVD domů, mi tahle pohádka připadala nic moc. Jelikož jsme to slyšel, aspoň úryvky, už aspoň dvacetkrát, nemůžu dát míň, než plný počet. Taková plejáda hlášek, to je síla. "Nejseš polulanej?" 99% ()

MeGab odpad!

Takže abych to shrnul… Pecha? Mínus jedna hvězdička. Goldflam? Mínus 2 hvězdičky (není on nemocný?). Svěrákův komentář? Mínus jedna hvězdička. Uhlířova hudba? Mínus 1 hvězdička. Brukner? Mínus jedna hvězdička. A to už jsem dávno v mínusu, takže nemusím pokračovat. Obsadit do jednoho filmu tolik naprosto prachmizerných herců a jednoho infantilního skladatele, to je umění!!! ()

MirkaP

Opravuji své původní hodnocení 3* na plný počet. Po těch letech nemůžu říct jinak, než že to nemá chybu. ()

Tominni

Jedna z nejlepších porevolučních pohádek. Z. Svěrákovi se podařilo umě spojit několik pohádek od Karla Čapka a tak můžeme sledovat Lotranda od jeho dětství až po svatbu se Zubejdou, přitom se celou dobu těšit moudrem Zdeňka Svěráka, písničkami Jaroslava Uhlíře a nebo jenom pohledem na Báru Seidlovou, které to opravdu moc sluší. ()

ostravak30

Pohádka, která je mírně podobná Třem veteránům. Nicméně je na ní Svěrákův rukopis hodně patrný. Co dodat. Pohádka má být vtipná a zábavná. To tahle splňuje. Musí v ní být kvalitní hudba. To tahle splňuje a ještě poskytuje mnohem víc. Když přidáme pěkné herecké výkony, lehkou exotiku, a zajímavou pohádku, neboť konečně zase jednou princ nevysvobozuje princeznu ze spárů draka, čarodějnice nebo zlého mága, je to nesmírně zajímavá podívaná. Rozhodně aspirující na nejlepší po revoluční pohádku a jednu z nejlepších v naší historii. Tím spíše se zvyšuje její kvalita, že Svěrákův humor dokáže bavit nejen děti, ale i dospělé. ()

MartinTerran

Dobré spojení dvou pohádek do jednoho celku, sice zvlášť je neznám, ale to nevadí. Nedůležitější věc je si zapamatovat, že když je někdo Drnec a Drvoštěp, tak musí být skvělý doktor. Hodnocení: 78/100. ()

PlayEasy

Velmi zábavná, příjemná a naše oblíbená pohádka, která by ovšem bez výborných svěrákovsko-uhlířovských písniček a pro Zdeňka charakteristických hrátek s češtinou  byla sotva poloviční! A mimochodem, Jirka Strach je snad ještě nadanější herec než rejža ;) 100% ()

Mr.Yedla

Ve 22 letech po zhlédnutí v autobusu na cestě ze školní exkurze v Praze hodnocení změněno na plnou palbu. Takový nával nostalgie a krásy, který mi vehnal malou slzičku do oka, se jinak hodnotit nedá. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno