Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

Antonius

Zatím asi nejlepší artušovská filmová adaptace. Příběh se drží mýtu a výtvarná stránka je neobyčejná. Na nudné pasáže si nepamatuji a jízda rytířů rozkvétající krajinou za zvuků Carmina Burana je nezapomenutelná. ()

boqvai.

Klasicke zpracovani legendy o krali Artusovi, jeho rytirich, carodeji Merlinovi a bajnem Excaliburu. Historicky uplne mimo, za to atmosferou na svem miste. Kdyz vyjede Artusova druzina na posledni jizdu a vsude kolem opet priroda rozkveta a do toho hraje ta znama melodie (myslim od Vangelis), vzdy mi naskoci husi kuze. Jediny co by asi vytknul je prilisna delka, ale i to se da prezit.. ()

Jimbopepo

Až na drobné chybičky výborné spracovanie nesmrteľnej legendy. Zaujímavá je najmä netradične zobrazená postava čarodejníka Merlina s jeho osobitým humorom, no nenudia ani bojové scény a nevadí ani to, že režisér sa značne vzdialil od pôvodnej legendy. ()

Heretique

Mé hodnocení asi nebude úplně lichotivé. Sice beru v potaz stáří filmu, ale zase mohu srovnat s filmy jinými... Hodně mi vadily kostýmy. Např. flitrované šaty, "plátové zbroje" a různé divné silony mě rušily . Pokud si dobře vzpomínám, tak Artuš je sice legenda, ale měla by přecejen zapadat někam do raného středověku, není to pohádka "za sedmero horami". Provedení Merlina a Mordreda bylo dost nechutné. Merlin na mě působil jako slizoun a blázen a plátovka Mordreda zase vypadala jako z hračkárny. Navíc, když nad tím přemýšlím, skoro všechny postavy od Igrain přes Merlina k Artušovi až po Gueneveru mi byly těžce nesympatické (tedy v anglické verzi, možná že náš drahocenný český dabing by leccos změnil). No a pak přichází drobnosti, které se mi nelíbily, jako knihtisk, vizuálně Excalibur v kameni, potažmo jeho vysvobození nebo velmi "originální" O Fortuna z Carminy Burany v pozadí válečných scén či pseudošokující erotické scény. Ale abych to úplně nezatracoval, některé scény (obzvláště ty s nechutnými olezlými mrtvolami) byly dost povedené. Trochu v rozpacích jsem z vizuálních efektů. Některé jsou velmi věrohodné až překvapující, jiné téměř ubohé. ()

Weirdman

Ospevovaná legenda? Či nehynúca klasika? Nie. Nie. Len banda LARPistov, ktorá sa prekotne trmáca v tomto úchylnom 80's spracovaní nesmrteľnej legendy... Ale bavil som sa. Bavil som sa na tom ako je to zle zahrané (okrem Merlina) , lacné a hlavne nevyvážené réžijne, hudobne a vizuálne... Navyše Artuš už hádam ani horšie obsadený nemohol byť... (●) ()

sirrgulo

Na tomto snímku mi vadí jen pár věcí, které jsou však zapříčiněny rokem vzniku. První je zvuk a druhý ta Merlinova stříbrná čapka. Jsou to tedy jen ptákoviny, zbytek je jednoduše skvělý. Krom hudby je na filmu nejlepší, že rytíři mají opravdu plnou plátovou zbroj, ne jako v různých jiných filmech ať už o Artušovi nebo odehrávajících se ve středověku. Excalibur je jednoznačně nejlepším filmem natočeným na motivy legendy o králi Artušovi. ()

route60

Nádherna fantasy která těžko hledá konkurenci, úchvatná hudba Trevora Jonese a rozhodně nejlepší film Johna Bormana. ()

p.i.t.b.u.l

Dnes jsem tento film viděl znovu asi po 20 letech. Musím říct, že dnes snímek působí spíše komicky než před mnoha lety. Film mně neokouzlil před tím a ani teď. Naopak, dnes jsem to spíše přetrpěl, než abych si to užíval. Na druhou stranu je pravda, že na svou dobu to byl kultovní film. Výprava, kostýmy, atmosféra to vše je v tomto filmu vrchovatě a moc pěkně ztvárněné. Je také pravda, že herci z dnešního pohledu toho moc nepředvedli. Dnes se zdá, jako by nikdo pořádně neuměl hrát a připomíná to spíše dobrovolný spolek divadelních nadšenců. Ale na svou dobu to není až tak špatné. Další věc je ta, že se nemohu ztotožnit, že se jedná o nejlepší adaptaci Artuše. Mně se to zas tak nelíbilo. První polovina byla vcelku slušná, ta druhá už se neskutečně táhla. Když to tak shrnu a zavzpomínám na své mládí, film nemohu hodnotit hůře než 60%. Tehdy mně to nenadchlo a dnes už vůbec ne. Když se podívám kdo vše zde hraje a jaké hvězdy jsou z nich dnes, je to až k neuvěření, jak hvězdně nabitý tento film je. To ale nemění nic na faktu, že z dnešního pohledu film nestojí za nic a většina diváku u toho usne. Ale věřím, že se najdou nadšenci, kteří na film nedají dopustit. Pravda je, že když uvážím rok vzniku, bylo to tehdy pecka. ()

jokino

Čo dnes povedať k tejto starej, rokmi dozrievajúcej kvalite jedného úžasného a dodnes neprekonaného filmu..? Hádam len to, že je to excelentné spracovanie príbehu - mýtu o Artušovi a povestnom svätom grále. Celý film je zložený z kvalitného hereckého obsadenia, mystického príbehu, nádhernej hudby (Carl Orff - O Fortune), atď. Je to klasika. ()

SaiHuri

Tak prosim vás, atmosféra hutná tak, že i fiskarska v rukou Chrise Hemswortha by jen ztěží tla skrz, ale... ALE (A MÍT DOUBLE CAPS LOCK, TAK HO POUŽIJU!), chybí epičnost, epičnost v počtech, epičnost v počtech lidí, abych té blýskavé nádheře uvěřil. Závěrečná bitva, kde divák "vidí" dvacet až pětadvacet rytířů v jednom záběru max. , mluví za vše...to má být bitva o mír celé země? Škoda....Škoda, že výprava nebyla dotována tak, jako firmy na leštění plechu :-/ ()

calculus

Těžká romantika a nostalgie. Rovněž neskutečný "kvapík", kterým se celý film ubírá, se už dnes v tomto žánru nevidí. Kdo se ale účinkem výše zmíněného neoctne v samotném víru legendy, toho více než "... urtvas bethan ..." těžce zdrtí naivita a kýčovitost některých scén... Třeba ta s kolouškem neměla chybu:-) Co víc, totálně zprasený český dabing působí dojmem, že vznikl u kazeťáku na nějaké vysokoškolské koleji. I to je daň některým starším filmům. ()

Kennedy_R

Naprosto nejlepší podání staré legendy, které prozatím nikdo nepřekonal. Syrově brutální, kouzelně záhadný i herecky excelentní. Mnoho známých i začínajících herců. Oproti následným plagiátům a americkým čajíčkům je toto úchvatný velkofilm, na který se dá dívat stále dál i po mnoha letech od zfilmování. Boj, magie, atmosféra rytířů i špinavost raného evropského středověku je zde v dokonalé rovnováze. Viděl jsem poprvé jako adolescent v osmdesátých letech v kině se svým kamarádem martycrossem a naposledy včera. ()

v3s

Pamatuju si to jako jeden z prvních fantasy filmů, které jsem viděl. V té době, kdy jsme hráli Dračí doupě, hltali Tolkiena, Pratchetta a další, toho moc nebylo a byli jsme rádi za každý film s touto tématikou. A tenkrát, v příšerný kvalitě na VHS, mi přišel skvělej. Jak dnes koukám na trailer, tak bych si to dal jako vtipný béčko po pár pivech s kámošema na chatě. ()

harycek

Viděno poprvé -Kolín kino Jas, za komančů(cca 1982) a byl jsem, vydřenej až na půdu, to byla tehdy nádhera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

The_soloist

Zpočátku jsem filmu moc nevěřil a zhruba do poloviny filmu jen kroutil hlavou nad rychlým časovým posunem, ale závěrečná část filmu mě dostala... především Percival a Svatý grál. ()

m.xFuck

tak nějak nevím, jak hodnotit. V tom správném věku mne to minulo a nyní už to prostě není ono. Chápu kultovnost a chápu proč byl filmkultem, ale dneska už to trochu přestává fungovat. Poctivé 4stáry a vědomí, že od něj pak už všichni opisovali :) ()

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)