Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

ApsidalTill

Dokonalé spracovanie jednej legendy, ktorá si berie so sebou práve ten správny kus mystiky kombinovanej s reálnym posolstvom dneška. Je jedno nakoľko veríte, či sa niekedy len zlomok z tohto sveta reálne stal alebo nie. Pri sledovaní opusu od Boormana, nemôže jeden rozumný človek ostať chladným a musí priznať, že tak ako aj on dnes vo svete "budúcnosti" robí chyby a mal by sa z nich poučiť, tak vo svete tejto legendy sa poučenie netrestalo milosťou ale, len smrťou. Hudba, herecké výkony, totálna extáza po stránke kostýmov (svadba + záverečný cval prebúdzajúcou sa prírodou), kamera a atmosféra - TOP - neverím že toto bude niekedy prekonané .. ()

FunThomas

Nejlepší zpracování příběhu o králi Artušovi, jeho rytířích a hledání svatého Grálu, které znám. Filmová klasika. Skvělá hudba. Báječné scény doplněné impozantními hereckými výkony... ()

Kroupa

Fantazie. Pro mě určitě nejlepší variace na téma bretonského cyklu. Tak dokonalou atmosféru blíže neurčeného středověku by asi žádný Američan nedokázal. Film nabízí skvělé scény boje, triumfu i porážky. Scénu, kdy král s hrstkou věrných míří rozkvetlým sadem na své poslední bojiště s božím požehnáním v podobě padajících květů za znění Orfovy O fortuna považuju za jednu z nejsilnějších vůbec. Přestože je cyklus velmi rozvětvený, filmu se podařilo udržet jasnou linii příběhu a vše symbolicky zakončit, a bez sentimentu (nebo s přijatelnou dávkou) ()

Tominecek

Není lepší adaptace legendy o králi Artušovi. Jde o jedno z nejpodmanivějsích zpracování středověké legendy o smyslu lidského života. Výborné obsazení. Slovy vrchního: "Předjedl jsem, doporučuji!" ()

JanPancir

Velkolepé a monumentální zpracování Artušovské legendy. Na tomto snímku je vidět, že režisér John Boorman nedělal film pro peníze, ale pro svůj dobrý pocit a spánek. Což si myslím, že je uplně nejdůležitější kritérium. Určitě dle mého názoru nejlépe z filmována Artušovská legenda. Perfektní herecké výkony méně známých herců, kteří však svoje role zvládli naprosto důvěryhodně. Výprava a kostýmy jsou bezpochyby ozdobou tohoto snímku. Je to fantasy legenda a né historický film takže bych nehledal chyby, zda to či ono zapadá do příslušného historického období. Hudba…: O Fortuna z Orffovej Carminy Burany, Richard Wagner a Trevora Jonesa (Poslední Mohykán) je jednoduše dokonalá. Scénář občas zaskřípe jak Persivalovo zrezlé brnění, když hledá Svatý grál to mě, ale v celkovém dojmu vůbec nevadí. Rád si hraji na Rytíře kulatého stolu díky tomuto filmu:) Snímek mě určitě celoživotně poznamenal. www.medieval.wz.cz ()

HanaM.

Ano, možná nejsou postavy dost propracované, herecké výkony přehnané, kostýmy vypadají jak z koncertu nějaké divné kapely z 80. let. No a co, stejně se vám tenhle film vryje pod kůži stejně jako Orffova psycho skladba. Morganě a Merlinovi se člověk dlouho neubrání. ()

Furmi

Nieje anilen najmenších pochýb že John Boorman je človek čo vie robiť fantasy. Už dlho hovorím, fantasy je úžasný žáner ktorý sa nikdy neobohraje ale musí ho človek vedieť robiť, nesmie byť odfláknutý. Excalibur si nezaslúži žiadne hodnotenia ani kritiky ani výlevy extázy na jeho dokonalosť. Fanúšik spozná o čom je Excalibur. 90% ()

kamil.i

Epické dielo. Jeho vek je irelevantný vzhľadom na jeho nadčasovú mýtickú atmosféru. Mytologickú obrazotvornosť podporuje veľkolepá hudba. Boorman stvoril základ filmového fantasy. Počas opakovaného vzhliadnutia som premýšlal nad pôvodnou myšlienkou Boormanovho Pána prsteňov. V niektorých scénach je inšpirácia evidentná. Takto je to asi lepšie a my máme kvalitnú prsteňovú trilógiu aj bezpochyby najlepšiu a najtemnejšiu adaptáciu artušovskej legendy. ()

petikacka

Další moje srdeční záležitost... Poprvé jsem ho viděla asi v 16-ti a z kina jsem odcházela úplně mimo... Na jedné straně brutální scény bitev (krev, havrani vyklovávající oči oběšencům)... Na druhé straně nádherné obrazy ( ruka jezerní paní čnící nad hladinou a v ruce třímá excalibur)... Navíc filmová hudba, tu nezapomenu do smrti... A když jsem konečně pochopila co je svatý grál, tak byl zážitek úplný... Nemám co dodat... Za mě 100% ()

Klajnik odpad!

Kvality filmu spočívají převážně v poctivých kulisách, kostýmech a hudbě. Celé to působí pohádkově, ale člověka by to beztak unudilo k smrti. Když nefunguje scénář, nefunguje nic. Jak mě může zajímat, co se ve filmu odehraje a jak to s postavami skončí, když ve mně bídná kvalita scénáře vzbuzuje jen odpor k celému dění filmu? Hereckym výkony též považuji za otřesné a dramaturgie je rovněž zlá. Je to tak teatrálně nabubřelé, ale přitom nelze mluvit o trefě do černého. Celá řada scén na mě působí debilně. Nejsem schopen tomuto filmu podlehnout, protože v něm vidím mnoho vad. Vlastně to na mě v jistých ohledech působí jako nějaká šroťácká céčková filmová produkce. Říct: "scénář má sice své mouchy ale..." a dát tomu vysoké hodnocení je přehlížení klíčových vad, které celý projekt poslaly do hajzlu. ()

Chudobka

Film magický jako meč, podle kterého má název. Viděla jsem ho před lety v kině  a úplně mě uhranul. V televizi sice ztrácí něco ze svého kouzla, ale pořád je to nádherná podívaná. Výborné kostýmy, úchvatná  kamera, hudba. Herci, kteří tehdy ještě nebyli slavní (Helen Mirren, Liam Neeson, Gabriel Byrne), ale rozhodně neunikli mé pozornosti. Několik scén, které se vám usadí v mysli a nemůžete na ně nikdy zapomenout. ()

KOZEL84

I po letech vynikající.Tohle byla první pirátská kazeta z burzy co sme doma měli.Adaptace jakou si Artušovská legenda zaslouží.Hovadiny typu Merlin nebo Král Artuš tomu nesahají ani po kotníky.Hodně dobrá hudba.Nejvíc se mi líbí Parsifalovo hledání Grálu,škoda že se dneska takové filmy vůbec netočí. ()

Jeremiah

První půlhodina filmu je prostě dokonalá - ponurá atmosféra, kde se najednou ze tmy vynoří jezdci zakutí do železných zbrojí, kteří těžkými meči a sekerami tepu do podobně oplechovaných rytířů, prostřih na středověké veselí na hradech a do toho nádherný živočišný tanec vévodovy ženy Igraine, po které musí zatoužit snad úplně každý. Škoda, že se film ve stejném duchu nenese i v druhé polovině filmu, ale to bych toho chtěl asi moc. I přesto mohu s klidným srdcem říci, že jsem zažil nádherné chvíle ve středověku, kde ještě existovala pravá a silná láska, čest a vášeň, kterou již tak málo potkávám mezi současnými lidmi. ()

jane1106

Mám pocit, že nad tímto dílem nemá čas žádnou moc a jeho kvality lze v plné míře ocenit i dnes. Moc se mi líbí, jakým způsobem ztvárnil Nicol Williamson Merlina. Jako malé mi utkvěla v paměti především jeho plechová přilba, ale když jsem Excalibur po letech viděla znovu, překvapilo mne pojetí čaroděje jako takové lišácké a místy až komické postavy. Moc pěkná kamera a samozřejmě nikomu neujde, že sílu scén ještě mnohonásobně umocňuje velkolepá Carmina Burana. ()

Gastovski

Slušná fantasy podívaná, která neznalce starých legend neurazí a naopak znalce více než potěší. Mě osobně se příběh docela zamlouval, ale posledních 30 minut jsem nějak ztrácel přehled, kdo, co a proč hledá - bylo to už takové chaotičtější a méně zajímavé. Nicméně velkým plusem jsou wagnerovské hudební motivy z jeho slavných oper, jejichž použití zde bylo více než prozíravé. 70% ()

L.Hellhor

Rozhodně nejnádhernější zfilmování legendy o Artušovi. Teda společně s Merlinem (s Neilem v hlavní roli). Tento se ale dostal do mých oblíbených kvůli zaměření na romantické rytířství. Rytíři kulatého stolu s kodexem cti. Nádhera! A scéna, kdy král Artuš vyrazí do boje proti Mordredovi, přičemž je slyšet O Fortuna je rozhodně tou nejlepší epickou scénou, jaká byla kdy natočena (ještě lepší než příjezd Rohirů do boje o Minas Tirith). ()

zdeny99

Nejlépe zfilmovaná legenda o Artušovi a rytířích kulatého stolu, kterou stěží někdo natočí lépe. [8436. hodnocení, 404. komentář, 81%, 746. nejoblíbenější film] ()

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)