Fantasy / Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA, 1981, 140 min (Director's cut: 119 min)

"Excalibur" je vzorovým příkladem filmu, který je natočen pro radost a nikoli pro prachy. Je na tom vidět, jak si s tím režisér John Boorman pohrál. Tato legenda o králi Artušovi je asi tím nejkeltštějším a nejtajemnějším středověkým příběhem všech dob. Herci nejsou nijak známí, v některých rolích se však objevují některé budoucí hvězdy. Své party však zahráli skvěle. Ale herectví v tomto filmu není to podstatné. Podstatná je režie, kamera a hudební stránka. Vypiplaná malebná kamera v panensky nádherné přírodě Irska spolu s decentními kouzly, to je první polovina. Druhá polovina je temná jako minulost kriminálníka a je všeho víc. Víc krve, soubojů, brnění, kouzel, lesku. Hudební výber geniální (Wagner, Orff). Z filmových postav mě nejvíce potěšil čaroděj Merlin (Nicol Williamson podal možná nejlepší herecký výkon filmu). Není to žádný vypelichaný dědek s vousy na zem, ale urostlý muž v nejlepších letech. Nádherným způsobem mu v českém dabingu propůjčil hlas Oldřich Vlach. "Excalibur" je poctivá záležitost a nadčasový skvost pro milovníky dobrodružství, rytířů a středověkých legend.(28.2.2005)

Kdysi mne Excalibur naprosto fascinoval, nyní ale chvílemi i trochu nudil. Nicméně stále jde o výtečné zpracování Artušovské legendy a to si, pro Merlinovy vousy, čtyři hvězdičky zaslouží. Už za tu kameru a výpravné scény a samozřejmě výtečnou Carminu Buranu jako hlavní hudební téma. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=tpeQ2il4PxM(16.2.2009)

Nejprve jsem nevěděla, zda mám dřív nadávat na český dabing nebo na zpracování samotné... hlavně v souvislosti s představitelem Artuše, který myslel rychle a mluvil rychle - skoro jako pan Wolf, jen mu chyběla jeho osobnost (i když předchozí metalerotika také nezůstala bez posměchu :-)). Jak šel čas a Artušovi narostly vlasy a vousy, jako by tím nabyl vážnosti, jakož i další děj, vezmu-li v potaz, že tento druh filmů není mým oblíbeným a také dobu vzniku, musím uznale pokývat hlavou, nakonec ještě lepší, než stejně starý Souboj Titánů.(23.7.2010)

Rád bych dal pět hvězd, protože tenhle Pán prstenů minulého tisíciletí má svoje jedinečné kouzlo, ale přece jenom... chvílemi se mi zdálo, jako by film natáčeli dva různí režiséři. Místy dokonalá atmosféra, jindy naopak dost nezvládnutý kýč. Naštěstí je těch záporných momentů skutečně pomálu a celkově film funguje i dnes výborně.(10.3.2010)

Najväčší krok (skok) pre filmovú fantasy. Vizuálne nádherné, obohatené fantastickou hudbou a plné mentorských rečí (ktoré však pomáhajú spoznať postavy). No nádhera. A na erotiku v plnej zbroji asi nikdy nezabudnem... Myslím, že Boorman urobil dobre, keď uprednostnil Excalibur pred Pánom prsteňov...(31.1.2006)

• - Ve scéně, kdy Perceval (Paul Geoffrey) vidí bezvládné tělo Sira Gawaina přivázaného ke koni, je jasně patrné, že na koňském hřbetu se místo Gawainova představitele Liama Neesona veze kaskadér. (IlMagnifico)

• - John Boorman koupil koně, na kterém jezdil Persival. (Chatterer)

• - Jména 25ti rytířů kulatého stolu byla Galahad, Lancelot du Lac, Gawain, Percivale, Lionell, Bors de Ganis, Kay, Tristram de Lyones, Gareth, Bedivere, Bleoberis, La Cote Male Taile, Lucan, Palomedes, Lamorak, Safer, Pelleas, Hector de Maris, Dagonet, Degore, Brunor le Noir, Le Bel Desconneu, Alymere a Mordred. (Chatterer)