Fantasy / Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA, 1981, 140 min (Director's cut: 119 min)

Co raná osmdesátá léta dala světovému filmu, dnes poněkud ztrácí lesk, ale minimálně pro mě tu navždy zůstane hluboká stopa podivné "monumentální" romantiky, která uchvátí na první pohled a nic lepšího než Carmina burana ji doprovodit nemůže...Chápu, že na IMDb je každý lepší britský film zařazen automaticky do americké filmografie, proč ale tenhle nesmyslný způsob přejímá i ČSFD? To už bych rovnou napsal, že se jedná třeba o slovenský film.(26.3.2005)

FIlm o legendě, který se stal legendou a vdechl Artušovskému mýtu podobu, pod kterou si jej představuju. Na tom má podíl jak výprava a stylizace, tak hudba dvou velikánů, Wagnera a Orffa. Kromě toho akcentem NAPROSTO DOKONALÁ britská angličtina. Anachronická výprava (zbraně, zbroj) k tomu naprosto sedne, nejde o historický film, ale o legendu, jak ji vyprávěl Mallory. Takhle má velkolepá fantasy vypadat.(16.1.2007)

• Vitason

Dobrá uznávám, že dospělých fantasy filmů je asi tolik, kolik lidí miluje ranní pěkně po střechu narvané metro a obstojně zpracovaných legend o králi Artušovi je snad ještě méně, ale ani to mě nepřiměje hodnotit Excalibur jinak než jak právě teď činím, protože je to v první řadě nebetyčná nuda se špatně natočenými bitkami, které jsou naprosto nevěrohodné (možná za to mohou těžká brnění, ale kdo se má na to dívat). Navíc někteří herci docela nepříjemně přehrávaj. A aby toho nebylo málo, tak je příběh vyprávěn tak nešikovně, že jsem za celý film nepoznal, kdo je vlastně hlavní hrdina. Na druhou stranu nelze filmu upřít, že se jedná o audiovizuální skvost a třeba takový průjezd rytířů rozkvétajícím sadem byl úžasný zážitek. Ke kladům musím ještě připočítat mladého Liama Neesona. Přesto je Excalibur jedním z mála filmů, který pro mě ztratil to nostalgické kouzlo (jako malý špunt jsem ho docela žral). takže za 2*(1.4.2008)

Nevím, co byste chtěli za herecké výkony, pokud jde o onta tou mythou. Jsou stejně trapné jako Wagner, jako středověké opěvy, jako Homér. Artuš je bájný předurčený král a ne nějaký pan přesvědčivka. A Lancelot? Naprosto přesný panák středověkých rytířských legend: Ikona rytířství, nejzdatnější bojovák, který hledal, komu by sloužil, až ho našel. A samozřejmě zapřísáhlý intaktní milovač královny, jak se za starých dobrých časů slušelo. Ovšem uznávám, že životnější ztvárnění Merlina, nepostrádající smysl pro ironii (jež je mýtu bytostně cizí), to vše šťastně vyvažuje. Ostatně jde přece o bytost, která má už ze svého určení nejen přístup a prostup, ale tudíž i odstup. Jinak pokud jde o mne, největší orgasmus jsem měl, jak Uryens pasuje Artuše na rytíře. A ještě několik menších. Autentický mačo pathos, že mě to místy dojalo až k slzám. Navíc je nutno ocenit odvahu přijít s tímhle šest let po Monty Pythonově Svatém grálu (jemuž Excalibur na několika místech zdatně konkuruje). V celku bych nerad nechal Excalibur bez důkladnější exegese.(11.9.2016)

Najväčší krok (skok) pre filmovú fantasy. Vizuálne nádherné, obohatené fantastickou hudbou a plné mentorských rečí (ktoré však pomáhajú spoznať postavy). No nádhera. A na erotiku v plnej zbroji asi nikdy nezabudnem... Myslím, že Boorman urobil dobre, keď uprednostnil Excalibur pred Pánom prsteňov...(31.1.2006)

• - Náprsník Morgany opatruje doma režisér John Boorman. (Chatterer)

• - Johnu Boormanovi se nelíbil zvuk Dolby, tak ho nechal předělat na mono. (Chatterer)

• - Všechny záběry lesa, které ve filmu uvidíme, byly pořízeny v Irsku. (Chatterer)