Fantasy / Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA, 1981, 140 min (Director's cut: 119 min)

Předloha:

Scénografie:

Anthony Pratt

Kostýmy:

Bob Ringwood

Několik velmi dobrých až výborných scén (souboj Artuše s Lancelotem, Parsifalovo hledání a nalezení Grálu...) nepříjemně kazí vyloženě nudné scény, při kterých jsem měl co dělat, abych nesáhl po ovladači a ten utahaný děj trochu nepostrčil vpřed. Stejně tak je tomu u herců - někteří hrají dobře, jiní nedobře přehrávají, hudba za něco stojí, jen když zrovna burácí Wagner nebo Orff (pardon, Trevore Jonesi), a výprava vypadá někdy velkolepě, jindy zase až podezřele lacině a téměř montypythonovsky. S opěvovaným Excaliburem jsem zkrátka v každém ohledu spokojen jen tak napůl.(23.11.2014)

Ze všech adaptací slavné legendy o Artušovi je ta Boormanova určitě nejlepší. Hlavně po výpravné stránce je tu konečně film, kterému ten středověk (respektive jeho počátky) divák skutečně uvěří (romanticky pojatá verze "První rytíř" je sice hezká, ale vždycky u mě vzbuzuje pocit, že za výpravou stál Mr. Propper - tak je v ní vše dokonalé, lesklé a čisté). Snad jedinou výtku bych měla k Merlinovi. Je sice fajn, že tvůrci nezabředli do obvyklého klišé starého dědy s vousy až ke kotníkům, nicméně Nicol Williamson své postavě nedokáže vtisknout důstojnost autority. Tu a tam také ostatní herci své party spíše jen odříkají, než zahrají. Jinak ale všechno funguje na 100 %, lví podíl na tom má i šalamounský nápad s hudebním podkresem :8)(14.9.2008)

• Shakers

Možno som mal na prvý krát prehnané očakávanie, ale ten príbeh, nevýrazný herci a ich keci moc nezaujali. Každopádne ma zaujala vizuálna a hudobná stránka filmu. Nádherné kostýmy, masky, výprava, kamera, skvelá atmosféra, ktorú ešte podtrhuje perfektná hudba Trevora Jonesa. Ale inak som sa v tom moc neorientoval a aj akcie mi prišli miestami chaotické. Obľúbené soundtracky: Igrayne's Dance, The Siege Of Camylarde, Wedding, Camelot, A Challenge To Honour. 50% - 2*(12.10.2014)

Najväčší krok (skok) pre filmovú fantasy. Vizuálne nádherné, obohatené fantastickou hudbou a plné mentorských rečí (ktoré však pomáhajú spoznať postavy). No nádhera. A na erotiku v plnej zbroji asi nikdy nezabudnem... Myslím, že Boorman urobil dobre, keď uprednostnil Excalibur pred Pánom prsteňov...(31.1.2006)

Kdysi mne Excalibur naprosto fascinoval, nyní ale chvílemi i trochu nudil. Nicméně stále jde o výtečné zpracování Artušovské legendy a to si, pro Merlinovy vousy, čtyři hvězdičky zaslouží. Už za tu kameru a výpravné scény a samozřejmě výtečnou Carminu Buranu jako hlavní hudební téma. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=tpeQ2il4PxM(16.2.2009)

• - John Boorman koupil koně, na kterém jezdil Persival. (Chatterer)

• - Když je Kamelot zobrazen z dálky, jedná se o malý model natáčený z odrazu v zrcadle. (Chatterer)

• - Během natáčení vznikl mezi herečkou Helen Mirren a hercem Liamem Neesonem milostný poměr. (Lynette)