Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

DaNvYto

Potkat v tom brnění někoho v lese a v noci, zakousnu se do stromu a dělám suchou větev, jak by řekl Míra Bosák. ()

Saxos

Pravděpodobně už na Čt2 odvysíláno, jako jeden z filmů v rámci perel filmového umění. Vzpomínám, že v době premiéry v kině Alfa v jedné z pasáží Václavského náměstí, jsem viděl tolikrát asi jako v hlášce z legendární scénky "včera, dnes a zítra, v sobotu večer a v neděli ráno". Nejlepší pohádka pro dospělé s tématikou Artušovské legendy. Samozřejmě skvělý cz dabing s podporou Siegfried Funeral March od Richarda Wagnera. ()

Felix22

Důstojný "předchůdce" Pána prstenů a jeden z mála solidních (hodně dobrých) fantasy filmů. Osobně by mě zajímalo jak by vypadal Boormanův Pán prstenů, i když by to nebylo tak velkolepé a opulentní jako Jacksonova trilogie a pravděpodobně by to vypadalo jako Lynchova Duna. Asi je dobře, že to takhle dopadlo. Rozhodně základy jsou tady vidět. Zároveň pro mě bylo překvapení jak je Excalibur místy temný. Také mě bavila mystická atmosféra a mytologie a vykreslení Artuše jako rozpolcené postavy podléhající i svým negativním vlastnostem. Hudba v podobě Wagnera je skvělá, herecké projevy jsou takřka expresivní. ()

Fender

Po výtvarné stránce je to skutečně výborné, atmosféra středověkého fantasy se zde solidně povedla, ale problém vidím ve scénáři, který je až moc nesouvislý a působí dost nelogicky, tudíž je docela dost nezáživný a může diváka začít v určitých chvílích značně nudit. ()

nanamarak1

Zdější hodnocení je dost přepálený. Excalibur není sice žádná katastrofa, ale přes 80 procent? Asi sem viděl jiný film. První polovina je totiž sledem průměrných, nudných až vyloženě směšných scén. Teprve druhá půle je skutečně dobrá. Hledání grálu má kurva pořádnou atmosféru a rozjede se i soundtrack. Bohužel, ten úvod to fakt potápí. 55% ()

PTuranyi

Klasické stvárnenie artušovskej legendy s kvalitnou produkciou a výbornými hereckými výkonmi. Film má výbornú atmosféru, ktorá žánru legendy perfektne pristane a najviac pripomína o pár rokov mladší Nekonečný príbeh. Pocit rozprávkového/čarovného deja tak nenarúšajú ani lacné triky. Merlin je roztržito zasnený a v svojich prvých vážnejších roliach sa tu objavuje Helen Mirren ako Morgana a Liam Neeson ako rytier Gawain. Vo vrcholnej scéne síce kopijou prebodnutému Artušovi zmizne kopija, ale to je len malá drobnosť na veľkolepom príbehu. Anal Natrach, Urtvas Betchen, Dochy Eldi Enve. ()

Louda19

Tak tenhle film jsem viděl poprvé jako ještě docela prcek..samozřejmě pochopení děje nebylo nic moc, artuš byl ještě neznámý pojem, ale ta atmosféra!!Ta atmosféra. Dodnes si pamatuju, jak na mě působily jednotlivé scény. Další projekce už s plným pochopením a dospělým zrakem jen potvrdila, nakolik imaginativní tenhle snímek je. Úžasné fantasy s mnoha skvělými momenty, které se z mysli už nikdy nevytratí. ()

Špinič

Krásna výprava, kostýmy, hudba, fantasy atmosféra. Ale ten spôsob akým to je sfilmované vôbec nebol pre mna. Ako keby lyricky vyrozprávaný dej, postavy hovorili vo veršoch a bolo všetko príliš preafektované. Britskú tvorbu asi nikdy nepochopím. Vo veľa momentoch mi to prišlo smiešne. A tiež aj dejová línia a prechod medzi scénami sa mi zdal dosť amatérsky, možno to bol práve zámer režiséra, ale na mňa to vôbec nezapôsobilo. ()

josmart

Artuš, svatý grál - to je téma především romantických dobrodružných komedií (no Monty Python tady asi nespadá). Excalibur je ale silný příběh z temných dob, kdy ještě existovaly magické bytosti, kouzla a čáry. Teď jsem jej pustil asi po 15 letech znovu a musím říct, že jsem si jej užil možná ještě více, než napoprvé. Nejsem fanouškem fantasy, tohle je ale vážně dobrý kus. ()

rozum i cit

Před týdnem se mi konečně poštěstilo poprvé v životě  shlédnout slavný Excalibur a popravdě mě spíše zklamal než nadchnul. Snad proto, že jsem podle pověsti, jež ho předchází, od něj až příliš očekávala. Nebudu se zde vyjadřovat ke kostýmům, které poněkud nezapadají do doby, ovšem některé kulisy působily vyloženě směšně. Hudba je pochopitelně výborná. Abych byla spravedlivá, ve filmu byly scény, které se mi opravdu líbily, některé záběry bez počítačových efektů (jako např. úplný začátek filmu) byly rovněž dobré. Další scény však působily pro změnu až moc divadelně, jako odříkaný text bez přítomnosti citového prožitku zúčastněných. Co mi vadilo nejvíce, byla právě absence psychologie postav a chaotické a velmi rychlé vršení jedné scény z příběhu za druhou bez hloubky, trochu jako sestřih obsahu večerních zpráv na Nově. Možná jde o nejvěrnější adaptaci předlohy, do mého srdce však, bohužel, nevstoupila. ()

Spacedan

V děckém věku mě tenhle film srhnul atmosférou, ale i dnes se k němu rád vrátím a odhaluju věci, které jsou pro diváka dospělého. Film krásně ukazuje přechod a částečnou fůzi dvou období a to samozřejmě nijak realně nebo dokumentaristicky, nýbrž metaforami a náznaky. Panteisticky-pohanský čaroděj Merlin odchází, protože jeho čas již skončil a během toho už cítíme ranný nástup křesťanství v podobě Artušovi svatby, kláštěra a hledání svatého grálu. Osobně si myslím, že i samotný meč může symbolizovat kříž. Nemůžu ještě nezmínit morální dilema Lancelota. Ztratit nejlepšího přítele za cenu lásky? Lancelot bojuje se svou vlastní zbrojí (odolání krásné královně) prohrává a rána se mu již nikdy nezahojí. Tenhle prastarý příběh s shakespearovskými rysy je nejlépe filmově pojat právě touto pohádkou. "A nejvyšší hodnota Merline je která?", "Pravda.". ()

antragus

Možná slavné zpracování, možná kult, možná nostalgické vzpomínky. Nic z toho nebudu nikomu brát. Ale mě to nechytalo. A nemyslím, že by to bylo věkovitostí filmu. Ani patetikou a spoustou jiných věcí zmiňovaných výše. Zdá se mi, že si tvůrci měli hlavně rozmyslet, co chtějí ve fimlu ukázat, a co ne. Přijde mi tu pokrytá obrovská dějová plocha na malém prostoru. Tedy buď to trochu osekat a tím pádem i prosekat, anebo udělat třeba dvou i třídílný epos, který by to rozpitval na opravdu důstojné stopáži. Takhle mi některé scény přišly tak divně lepené na sebe, jakobych obrovskou rychlostí přeskakoval z jednoho vagónu metra do jiného, průběžně i do protijedoucí soupravy (podobnost s Duchem čistě náhodná:-D) a místy mi i unikalo kam vlastně jedu... Prostě hlavně rychle ukázat všechno... Ale na konci pocit jakobyste vlastně neviděli nic. PS: Jsem velice rád, že z toho nevzešel původně plánovaný Pán prstenů... Takhle by ho asi nepochopil už vůbec nikdo. ()

Tomulka

Tento film rozhodně doporučuji viděl lidem co mají rádi fantasy, středověk rytíře boje kouzla atd.A jinak se naprosto ztotožňuji s názorem Galadriel takže nemá smysl se opakovat. ()

headshotd

Vidět to tak před patnácti lety, tak možná dělám radostí piruetky. Na podívání to nebylo nijak extra špatné, ale při některých scénách jsem pociťoval lehké škubání v koutcích úst. "Za všechno můůůže čas..." ()

Jonathan1987

Brilantně zvládnuté zpracování legendy o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu. V porovnání s americkým Prvním rytířem (Connery, Gere) vítězí britské podání ve všech směrech. Nutno však zmínit, že charisma filmu je silně umocněno výrazným hudebním doprovodem německých skladatelů R. Wagnera a C. Orffa. O „zbytek“ se postaraly kostýmy, výprava a solidní herecké výkony. Negativem je snad až poněkud matoucí Parsifalova anabáze na cestě za Zlatým grálem, která je provedena na můj vkus v příliš lyrickém podání. Obecně druhá polovina filmu zaostává za tou první. ()

sakynko

Film je ako stena do posledného miestočka zaplnená zarámovanými obrazmi, ktoré vám majú a chcú niečo vyjadriť, ale namiesto toho vidíte iba chaotickú zmeť výjavov .... trvá to skoro dve a pol hodiny a ja som bol každou minútou rozladenejší a sklamanejší. Postavy vyskakovali odnikadiaľ, zvraty v príbehu boli ako päsť na oko, nič mi nepripadalo prirodzené, len aby to bolo všetko nasilu vmestnané do prijateľnej stopáže. Intonácia hercov bolo niečo čo mi dvíhalo obočie častejšie ako dámska móda v lete. Niektoré preslovy mi až zmrazili myslenie, nedávali ani zmysel a k záberu absolútne nepatrili. Hlavne nech niečo povieme, však sme herci. Hudba .... hmm, hudba vyznela takisto iba účelovo, vôbec do filmu nepasovala. Ako keď v talkshow hosť povie kameňák a zaznie činel. A čo je najhoršie - nepodstatné scény rozťahané na dlhé minúty, a dôležité, zlomové okamžity odbité v rýchlosti pár sekundami ... nie, ešte aj tu na čsfd vychvalovaná výprava smrdela na tisíc míľ papierom a molitánom (prvý fantasy film kde hradby vyzerali ako solárne panely. V tomto ohľade je film na hlavu porazený spracovaním artušovskej legendy od Hallmarku. A vlastne aj vo všetkých ostatných ohľadoch). Bohudík že sa Pána prsteňov ujal Jackson, lebo pri všetkej úcte k režisérovi tohto filmu, je to tragédia a nuda. PS: Scéna "vráť meč naspäť - dobre, a teraz ho znovu vytiahni" naozaj nepotrebuje komentár. ()

fruitixx

Naprosto kultovní záležitost, vycházející a ztvárňující nejvěrohodněji a naprosto bezkonkurenčně legendu o králi Artušovi. Škoda, že to Lancelot nerozchodil tu svoji neporazitelnost, skrývající se ve větě "Sloužím svému pánu". Holt zákony nebo srdce? Proč to musí být takhle propletené a člověk se dostává do ultimátních dilemat, podobně jako ve Snu noci svatojánské? A pak že nejsme loutky, ač máme svobodnou vůli. ()

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)