Amistad je jméno lodě převážející v roce 1839 otroky z Kuby do USA. Na cestě se africký kmenový náčelník Cinque postaví do čela vzpoury a zmocní se lodi. Pokračují v plavbě a doufají, že najdou cestu zpět do Afriky. Zvolí ale špatný směr a když doplují do Spojených států, jsou uvězněni jako uprchlí otroci a zdá se, že je čeká smrt za vraždu jejich věznitelů. Pak se ale jistý právník, který je přesvědčený abolicionista, rozhodne, že se jejich případu ujme. Argumentuje tím, že to jsou svobodní občané jiné země, nikoli otroci. Případ se dostane až k nejvyššímu soudu, kde John Quincy Adams přednese plamennou výzvu k jejich propuštění. (Filmbox)

Mistickzz

Pri tomto filme ma v prvom rade prekvapilo, že sa dostal do tak malého povedomia ľudí. Ináč sa nejedná vôbec o zlý film, myslím, že ide o taký lepší Spielbergov priemer. Boje zo súdnej siene boli zaujímavé, bohužiaľ ale nie všetky, zato zobrazenie utrpenia otrokov na Amistade bolo silné a emotívne. Najväčším plus filmu sú však starí štramáci Anthony Hopkins a Morgan Freeman, ktorí podávajú famózne výkony. 78% ()

Chegi

"Přestože se před námi tyčí pravda jako hora, ignorujeme ji, vláčíme a štveme bičem od soudu k soudu." To jsou slova pronesená Johnem Q. Adamsem před Nejvyšším soudem USA při obhajobě 50 unesených afričanů, o jejichž osudu rozhoduje vysoká hra politiků. Ta slova nemohou být výstižnější. Výnosné otrokářství postavené na rasismu tu svádí boj proti základním lidským právům, které hájí jen pár vzdělanců. Jde o předehru občanské války vedené v soudní síni a přestože děj plyne zdánlivě pomalu, cítíte, že nechcete přijít ani o vteřinu. Tento film musel být většinou diváků nepochopen, jinak si nedokážu vysvětlit tak nízké hodnocení. ()

KoRner

Vskutku zaujimavá téma o pozadí americkej občianskej vojny, ale je to tak politicky korektné a ten koniec je taký patetický, že nemôžem pridať štvrtú hviezdu. ()

enyama

Amistad jsem viděla poprvé asi v 17 letech a stále patří mezi nejlepší filmy, které znám. Vynikající obsazení a skutečně poctivě natočené. Člověk neví jestli má chuť začít studovat práva nebo se učit domorodé jazyky, aby mohl pomoci. Obličej nalepený na obrazovce a zodpovědnost za nadcházející děj:-) ()

VIPerson

Řemeslně to bylo zvládnuté na jedničku.Herci skvěle zvolení a všichni hlavní aktéři (Hopkins,Hounsou,Postlethwaite,McConaughey,Ejifor záměrně jsem nenapsal Freemana,který zde opravdu neměl prostor) hráli skvěle,zejména Hounsou.Nejsilnějši pro mě byla scéna,jak vyprávěl Hounsou o zacházení s nimi na první lodi.Vyvrcholilo to sborovým zpěvem hlavního motivu (pro mě srdcovkou) u soudu,kde Hounsou začíná křičet.Ta scéna působí možná trochu přehnaně,ale v kombinaci s flashbackem a Williamsem mi přišla tak akorát v rámci mezí.pro někoho ovšem může být trochu moc Give Us Free .Já z ní mám pokaždé husí kůži,především díky Williamsovi. Kdyby film byl o 40 minut kratší a nebýt zbytečného (mega)patosu u řeči Anthony Hopkinse neváhal bych s pěti hvězdičkami....takhle je to za slabší 4. ()

Litvicek

Jeden z mála filmů, kde si řeknete: "co tu sakra dělá Morgen Freeman v hlavní roli?".. Zbytečná postava. A pokud jde o film, příběh se nafukuje do neuvěřitelných rozměrů. Ano, má to silný příběh a je to i velice dobře natočené ale můžu upřímně prohlásit, že kdyby černouškové na začátku vymřeli a děj se nehnul dál, nic by se nestalo. ()

HonzysKISS

Moc pěkně natočený film, ale ty zdlouhavé kecy černochů a bláboly o otroctví si fakt mohli odpustit… Zkrátit to tak o 40 minut, potom by to bylo supr. ()

jasiska

Perfektný historický film - má všetko, čo jeho žáner vyžaduje: výpovednú hodnotu, posolstvo, skvelé herecké obsadenie, výbornú hudbu a strhujúce zábery. Kto by to bol býval povedal, že takýto film bude dávať komerčná televízia bez akýchkoľvek upútavok vo všedný deň po polnoci... ()

Prochy38

Tady se nehodlám rozepisovat. Film je mnohem větší, než na jaký si hraje. Skvělá hudba, skvělý příběh - poklona A. Hopkinsovi, P. Firthovi, M. McConaugheyovi a především D. Hounsouovi. ()

peetriss

Oblíbená Spielbergova disciplína - americké dějiny - v řemeslně dokonalém podání, z diváckého hlediska však v sobě střídající pasáže zajímavé a vtahující s těmi suchopárnějšími. Amistad sice patří ve Spielbergově filmografii k těm "zapadlejším" titulům, toto soudní historické drama z otrokářské doby však v sobě má silný náboj umocněný kvalitním hereckým přednesem. Amistad je delší než je zdrávo, občas je cítit Spielbergova křečovitá snaha proměnit těchto 150 minut v nejzásadnější dílo na toto téma, což se v žádném případě nezdařilo, ve srovnání s pozdějším režisérovým Lincolnem však určitě nabízí zajímavý (nikoli dokonalý) filmový zážitek. 70% ()

derryl

Jeden z nejlepších snímků, které jsem v životě viděl. Děkuji za silné téma, dobrý scénář a excelentní herce. Steven Spielberg umí! ()

conery1

" Nepôjdeme tam sami. Mám na mysli mojich predkov. Pôjdem do minulosti, ďaleko, až k počiatku času a poprosím ich, aby nám pomohli pri tom súde. Natiahnem ruku do zadu a vtiahnem ich do seba. A oni musia prísť, pretože v tejto chvíli som jediným dôvodom prečo vôbec existovali." Neprekonateľný sir Hopkins, bláznivo presvedčivý McConaughey, ako vždy, kľudný Freeman ( mimo otrokárskych lodí ), až démonický Hounsou v príbehu o slobode a túžbe po spravodlivosti, v podľa mňa najlepšom Spielbergovom filme. " Pravda bola z tohoto príbehu vyštvaná ako otrok." ()

aLPaC

Toto 2 a půl hodinové historické soudní drama mě opravdu uchvátilo. Především výkonem Djimona Hounsou, který byl skvělý podobně jako v Krvavém Diamantu (zajímalo by mě jestli je skutečně z kmene Mende, protože v "Diamantu" to taky tvrdí) a v závěru i Hopkinse. Samozřejmě výborná kamera a režie nerozlučného dua Kaminski, Spielberg (zaujme především při scénách z lodě). ()

laepus

Viděl jsem to naposledy už před mnoha lety, ale doteď ve mně z tohoto filmu zůstává dost výrazná pachuť toho, co tehdy byla "svobodná" Amerika. Amistad je pro mě učebnicovou ukázkou, jak se Spielberg často pohybuje na samé hranici únosného patosu, občas někdy i záměrně až za ní (Válečný kůň). V Amistadu se dokázal udržet a vykreslil věrně obraz amerického jihu 19. století. ()

Santino7

Nesporné filmárske kvality Spielbergovi uprieť nemožno, každá jedna jeho snímka, ktorú som mal možnosť vidieť, pôsobila veľmi precíznym dojmom a po profesionálnej stránke v nich prakticky nebolo čo vytknúť, žiadne do očí bijúce chyby či rušivé maličkosti. Presne na takej istej vysokej úrovni bol po formálnej stránke zvládnutý aj Amistad. Čo sa mi ale tentokrát pozdávalo o čosi menej, tak to bola stránka obsahová - nie že by to bolo úplne zlé, to sa povedať pochopiteľne nedá - predsalen Spielberg je pojem a navyše daná téma je tak či tak sama o sebe dosť silná (čo ešte samozrejme umocňuje aj fakt, že ide o film podľa skutočnej udalosti), lenže nemôžem si pomôcť, pôsobilo to na mňa akosi príliš umelo, teatrálne. A väčšinu času aj nezaujímavo, zdalo sa mi to byť až príliš ukecané - nechápte ma zle, konverzačky mi neprekážajú, práve naopak, lenže teraz sa mi zdalo, akoby každý jeden dialóg musel silou mocou obsahovať aspoň jednu obrovskú životnú múdrosť, ideálne aj dve-tri hneď za sebou. A aj to prílišné hranie na city mi bolo proti srsti, myslím si, že to bolo dosť prehnané (ach ten Hollywood...). V tomto smere ma teda vonkoncom neohúrili a priznám sa, naplno ma svojimi výkonmi neočarili ani herci, i keď na papieri to môže pôsobiť ako vysnené obsadenie. Áno, lenže... Nechápte ma zle - Hopkins, Freeman, Hounsou či McConaughey vôbec nepodali zlé výkony, to vôbec, lenže bolo to na mňa až moc akési roztrieštené a ani jeden z nich nedostal toľko priestoru, aby priam vynikol a aby sa mi tým pádom jeho výkon nejak výraznejšie vryl do pamäte, to sa nestalo. A to pritom Hounsou stvárnil otroka vskuktu dôveryhodne a charizmaticky, rovnako ako aj McConaughey právnika (tieto právnické úlohy mu pasujú, o tom ma presvedčil už viackrát)... Rozhodne sa nejedná o zlý film, to v žiadnom prípade, len čakal som o čosi viac, respektíve trochu inak podané. Možno keby bola stopáž kratšia o takú polhodinku (+/-), tak by som prihodil ešte jednu hviezdičku navyše, ktovie. 3/5 ()

Pannutella

Vadili mi dlouhé úseky mluveného slova v nějakém regionálním africkém jazyku, které nebyly přeložené. Velkou část filmu jsem se tedy jenom domnívala o čem se tak hrdinové můžou bavit. Obecně mi to přišlo trochu zdlouhavé a nudné, především ze začátku. Také mi vadilo, že afričané zde byli vyobrazeni jako naprosté "gorily", neschopné až na jednoho z nich normálně komunikovat. Přes všechny zápory musím vyzdvihnout herecké výkony, jen já prostě nejsem na ty klasické americké velkofilmy. ()

Nethar

Steven Spielberg - zdařilé, velkolepé, silný námět, skvělí herci... ale toho patosu. Je to až příliš "mocné", až příliš vzrušených pohledů za sluncem či z očí do očí... ()

Kroupa

V první řadě mě mrzí, že takový film Stevena Spielberga je neúspěšný a málo známý. Ukazuje velice zajímavou a neprávem opomíjenou část amerických dějin. Navíc Spielberg netočí takhle dobré filmy často, i když to umí. Celý film má šerou atmosféru a dává prostor pro zajímavé herecké výkony známých i neznámých herců. Dojem na mě zanechala scéna výpovědi britskéého důstojníka nebo Morgan Freeman v otrokářské lodi. ()

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

03.01.2011

Piráti bez kostlivců a hlášek?

Piráti bez kostlivců a hlášek?

20.05.2008

Studio DreamWorks na to šlo chytře. V klidu počkalo, až dozní kanonáda z Černé perly a hromobití nad obrovským vírem na konci světa, a teď, když už se na kapitána Sparrowa a jeho kumpány začíná… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce