Amistad je jméno lodě převážející v roce 1839 otroky z Kuby do USA. Na cestě se africký kmenový náčelník Cinque postaví do čela vzpoury a zmocní se lodi. Pokračují v plavbě a doufají, že najdou cestu zpět do Afriky. Zvolí ale špatný směr a když doplují do Spojených států, jsou uvězněni jako uprchlí otroci a zdá se, že je čeká smrt za vraždu jejich věznitelů. Pak se ale jistý právník, který je přesvědčený abolicionista, rozhodne, že se jejich případu ujme. Argumentuje tím, že to jsou svobodní občané jiné země, nikoli otroci. Případ se dostane až k nejvyššímu soudu, kde John Quincy Adams přednese plamennou výzvu k jejich propuštění. (Filmbox)

helrohir

Strhujúca historická dráma o jednej z najčiernejších kapitol ľudskej histórie - otrokárstve. Musím pochváliť veľmi dobrý výber hercov, hudbu a celkovú reálnosť snímku. Scény zachytávajúce zaobchádzanie s otrokmi na lodiach sú zobrazené naozaj brutálne, ale verne, vďaka čomu je film poňatý skutočne reálne. Aj keď sa väčšina filmu odohráva v súdnej sieni, v ktorej sa aktéri len hádajú o osude otrokov, čo môže v niektorých chvíľach diváka trocha nudiť, tak napriek tomu si film zasluhuje plné hodnotenie, pretože jeho antirasistický podtext spolu s kvalitne odvedenou Spielbergovou réžiou dal vzniknúť naozaj pozoruhodnému filmovému dielu. ()

kubilov

Morgan Freeman, Anthony Hopkins, Matthew McConaughey, Pete Postletwaite, Stellan Skarsgård, atd... to jsou přeci jenom herecké kapacity, které by měly předvést přeci jenom něco více, než jen strašlivě utahané a nudné otrokářské drama. ()

mrclTV

Ďalší z právnických/historických veľkofilmov (teraz ma zbrucha napadajú podobné - Čas zabiť, Lincoln atď.), ktoré veľmi nemusím, tento je ale z tých záživnejších a pozerateľnejších. Sir Anthony Hopkins je na plátne dokopy tak možno tri či štyri krát, ale vždy si ukradne všetku pozornosť, je to pán herec. Spočiatku som bol na vážkach, vyzeralo to ako na menej presvedčivé 4* (nepozdávala sa mi roztečená dĺžka a pomalosť), ale záverečná polhodinka (najmä vďaka Hopkinsovi) to všetko vyjasnila a z nepresvedčivých 4* sú zrazu 4* veľmi pekné. Spielberg ma tentokrát nesklamal. ()

kubas369

Dalo by se říct, lehce nadprůměrná právnicko-historické drama ale to by v tom neměl hrát Anthony Hopkins a nemít jeden z nejlepších filmových monologů v historii kinematografie. Takže zapomeňte na lehkou nadprůměrnost, tohle by jste prostě měli vidět. ()

PlysovyMacko

Kombinácia otrockej a súdnej drámy. Oceňujem autentický jazyk, ktorým hovoria Afričania. Scéna prepravy na lodi a hodenie do vody bolo dosť drsné. Páčilo sa mi akým spôsobom našli právnici prekladateľa a to ako Afričania pochopili Ježišov príbeh čisto z obrázkov. Prejav na konci bol príliš dlhý rovnako ako celý film. ()

ostravak30

Dlouho trvalo, než ta svobodná Amerika zrušila otroctví a ještě v 60. letech fungovala segregace černých. Amistad je perfektní historický film, který popisuje výhru skupiny původně otroků nad právním systémem Spojených států. Snímek je skvěle obsazen a nádherně popisuje místa, v nichž se láme právo se zájmy státu. To bohužel funguje dodnes a podobných výher se v historii asi neodehrálo mnoho, spíše naopak. ()

Jenda1

Tak teprve u tohoto filmu jsem si uvědomil, že Spielberg točí filmy pro prachy (E.T. Jurský park) a pak pro sebe (Amistad, Říše slunce). Ve filmu je skutečně zobrazeno otrokářství tak jak asi skutečně existovalo, délka filmu umožňuje konfrontovat v podstatě nudný soudní proces se zvěrstvy, které se děly na lodích vezoucích otroky. Z filmu na mě především doléhá tragická skutečnost, že lidé si vůbec neumí a možná ani nechtějí připustit, že se takové věci mouhou dít a to třeba hned za jejich zády, stejně tak na mě působil např. film Hotel Rwanda. Silný film s důležitým poselstvím ()

me3x®

AMISTAD je film pre diváka ktorý chce od filmu viac ako si odýchnuť. Amistad totiž vôbec nepôsobi ukľudňujúco. Je plný násilia, zákernosti. Právnik a otroci sa všemožne po súdoch snažia nejako spor vyriešiť a vôbec nevedia, že pritom to za nich rieši niekto iný. Hnusná, špinavá politika, ktorá sleduje "vyššie ciele" než životy nejakých "hovoriacich nástrojov." AMISTAD je čokoľvek ale nie Spielbergov prepadák. Je to famózna ukážka toho, čo dokáže geniálny režisér vytvoriť z režisérsky vďačnej udalosti. ()

benyy

Dojmy bezprostredne po dopozeraní sú výborné. Veľmi mi to pripomína Vykúpenie z väznice Shawshank, dokonca aj Morgan Freeman spája oba filmy, ale Spielbergov film mám pocit sa niekedy berie až príliš vážne v porovnaní so Shawshankom. Ale dosť už o porovnávaní, je to veľmi silný príbeh so skvelými hereckými výkonmi, každý, kto videl Djimona Honsoua alebo anthonyho Hopkinsa pochopí, že herectvo nie je len o státí pred kamerou. Niekde som cital, ze Anthony Hopkins ako ex-prezident Adams má jeden z najlepších filových monológov a s týmto názorom sa plne stotožňujem. Na konci filmu som bol veľmi prekvapený, že za hudbu bol tradične zodpovedný John Williams. Medzi obrovským množstvom afrických motívov som vôbec nepostrehol jeho typické melódie. Rozhodne treba povedať, že tento film ma obohatil, ale netreba zabúdať, že ako to u väčšiny historických filmov býva, ide iba o argumenty z jednej strany, ostatné strany nemajú šancu sa obhájiť. ()

JohnCoffe

Amistad mě obrovsky překvapil a potěšil.Fantastický výkon Honsoua a několik strašně silných momentů ve filmu ( když Honsou křičel u soudu Give us free tak se mi chtělo křičet s ním) u mě dohromady tvoří jasnou plnou palbu 5 hvězd.Opět mě to donutilo přemýšlet nad tím jak je i v dnešní době společnost plná předsudků vůči lidem kteří se buď liší barvou kůže nebo třeba svým náboženským vyznamenáním..Steve Spielbergu tohle je váš nejlepší film! ()

McMurphy

Takové filmy by měly být součástí školních osnov. Silné, pravdivé a doufám, že i poučné dalším generacím. ()

pollstro

Spielbergova výpověď ohledně palčivého tématu případu Amistad jakožto pomyslnému symbolu bodu obratu v americkém pohledu na otroctví. Humanisticky odvyprávěný srdečný příběh s poutavou citlivostí a vypravěčskou dovedností bez nutnosti uchýlení se ke kázání. Převážně soudní drama o střetu odlišných kultur, které se snaží realisticky poukázat na využívání systému ve svůj vlastní prospěch, jenž ale jako celek selhává ve funkčnosti vyprávění, ve kterém je primárním cílem najít pravdu, jenž bude ve skutečnosti malou útěchou pro tehdejším vnímání otroctví. Výsledkem je přesto emocionální a filmařsky obratný film o citlivém tématu lidské společnosti, který těží z bohatého hereckého obsazení, a který v některých sekvencích doslova šokuje a ohromuje svým vyzněním - děsivé scény z otrokářské lodi a velkolepý závěrečný projev v soudní síni. ()

dinho_

Spielberg se vybral zajímavé téma a neméně zajímavě ho podal. Emotivní scény se skvěle doplňovaly s výborným příběhem. Líbilo se mi to. ()

mr.sulas

Z někoho emoce nevymačkal,z někoho ano.Já se řadím mezi ty co vždy budou vzpomínat na to,jak přikováni seděli v křesle a hltali každou scénu.Ať už má film takový chyby nebo makový,jako celek působí kompaktně a mě nenudila ani vteřina.Asi je to možná i kvůli tomu,že do morku kostí nenávidím nespravedlnost a alespoň v tomhle filmu tý spravedlnosti bylo až až.Proto jsem tomu možná taky uvěřil a tolik se mi to líbilo.Scény z lodě,neuvěřitelné.Slabší pasáže filmu-no a?Každý film je má,ale i tady jsem zůstal vtažen do děje.A konec filmu nebo jestli chcete závěrečná řeč a tak nějak celé shrnutí toho o co tam šlo v podání úžasného Anthony Hopkinse,jeden z nejlepších proslovů,co jsem v životě slyšel.Ta myšlenka byla hluboká a ve mně ještě dlouho zůstane.A že to bylo jen prázdné tlachání s účelem zahrát na city?Možná ano,ale řekněte mi koho to co bylo k vidění a slyšení nechalo zcela chladným?Mě rozhodně ne.A těch co ano docela lituji!Rozhodně to mělo poselství. ()

aannemer

Nejsem moc na takovéto typy filmů, ale tento snímek mě hodně zaujal. Výborný scénář a dialogy skutečně o něčem, ne jenom patetické žvásty plné ideologie. Vyzdvihuji především brilantní výkon Anthony Hopkinse. Ve svých 60 letech zde zahrál mnohem staršího pána. Klobouk dolů pře tímto Panem Hercem (a i před prací maskérů). Jednu hvězdičku ubírám za zbytečnou délku filmu. 120 minut by stačilo bohatě. ()

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

03.01.2011

Piráti bez kostlivců a hlášek?

Piráti bez kostlivců a hlášek?

20.05.2008

Studio DreamWorks na to šlo chytře. V klidu počkalo, až dozní kanonáda z Černé perly a hromobití nad obrovským vírem na konci světa, a teď, když už se na kapitána Sparrowa a jeho kumpány začíná… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce