Při přepadení banky je stárnoucí gangster Walker (Lee Marvin) postřelen svým komplicem, který vzápětí zmizí s ukradenými penězi i s ženou svého přítele. Walker se dostane do pověstné věznice v Alcatrazu, kde si musí odpykat dlouholetý trest. Po celou dobu svého trestu je posedlý jedinou myšlenkou-jak krutě se pomstí zrádnému společníkovi a nevěrné ženě. Když však je konečně najde, zjistí náhle, že má co dělat s celou zločineckou organizací.... (Magic Box)

Petrus1

Absolutně jsem nevěděla, do čeho jdu. Prostě jsem zapojila disk do televize a náhodně vybrala film ze složky Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. Kdybych věděla, že to má několik souvisejících filmů, asi bych se na to vykvákla :-) Když se z páru stane trojka, je jasný, že to nemůže dobře dopadnout. Manželkou a kámošem podvedený, postřelený, v Alcatrazu ponechaný, o 93 tisíc okradený...pomsta je jediným řešením. Jenže manželka na prášcích a bejvalej kámoš někde v čudu. To bude problém, navíc, když je v tom zapletena jakási organizace. Ale co...kámoš prachy nemá, tak je vytřískáme z někoho jinýho. V organizaci sice točí miliony, ale hotovost nikdo nemá. Když pár lidí zabiju, on se najde někdo, kdo ještě rád zaplatí. Walker (nikdy mu neříkali jinak, dokonce ani manželka) prostě chce jen svoje peníze (nebo ne?) a dokud je nedostane, nikdo si svým životem nemůže být jistej. Je to prostě destruktivní živel. Je fakt, že to bylo docela drsné a dějově určitě dobré, ale moc mě neoslovil ten začátek a neustálé vracečky v ději. Asi to zřejmě mělo umělecký záměr, ale mě to nic moc neříkalo. A co to jako vůbec bylo za organizaci? Vlastně si nejsem jistá, že sem to pochopila. Takže spíš za ten příběh dávám lepší průměr. Když nad tím tak přemýšlím, určitě by mě to bavilo víc jako hra - plnění misí typu: útěk z Alcatrazu, najít manželku, najít bejvalýho kámoše, dostat se do zabezpečené budovy a pak z ní, vymlátit z někoho jména a pak dotyčné najít a zabít....no, to by bylo jiný kafe! Ale co se asi málokomu povedlo, já se u toho i zasmála. "Ježiš, proč tam ta opice tak vříská!" Prohlásil můj muž, když ho i přes špunty v uších rušilo, v četbě Stephena Kinga, vystoupení černošského zpěváka v jazzovém klubu. Nemám to holt lehký :-D Taxem nahlídla do knížky (1001) a hned po prvních větách, jsem zjistila, že mi to fakt nedošlo. Já sem ale vůl. No nic. Tak zase něco z knihy (nebojte, odhalení to nebude) "V dokonalém thrilleru, pokud jde o formu i představivost, Boorman plně využívá možností širokoúhlého formátu - městské horizonty vypadají pustě, táhnou se do šíře a postavy jsou rozvrženy od jednoho okraje širokého záběru k druhému. Bez okolků nicméně vyznívá dobře i v televizi, nejen na filmovém plátně." ()

sadlokan

Muselo být těžké natočit v roce 1967 thriller v San Francisku.Psychedelika myslim dávali i do zmrzliny.Takže bych tady mluvil o žánru "halucinogenní noir". ()

Raziel_cz

Přesně tak daleko od předlohy, aby to Starkovy čtenáře naštvalo, a přitom dostatečně blízko předloze... no, aby to Starkovy čtenáře naštvalo. Že se Parker jmenuje Walker je v pohodě, Westlake to jméno nechtěl propůjčit, pokud by nemělo jít rovnou o sérii filmů se stejným protagonistou, ale nechápu všechny ty zbytečné změny, Alcatraz, Walkerovo vyměknutí, Fairfaxe... Ne že by to kvůli nim bylo špatné, kostra předlohy je dost silná, aby to unesla, ale protože jsem ji četl, je to hrozně frustrující. Takže příště radši zase sjedu Payback: Straight Up. Nebo ještě lépe – Cookova Lovce. A nebo znova knihu, na tu nakonec stejně nemá ani jedno. ()

MickeyStuma

Drsný thriller, který je i po tolika letech od svého vzniku brutální, pevný a stále podceňovaný. Klasika s jednoduchým příběhem pomsty, který má nepředvídatelnou sílu. Lee Marvin v hlavní roli pomstychtivého Wolkera se svou monosyllabickou kamennou chladnou tváří a z pevným smyslem pro stanovený cíl doslova předčí očekávání. O jeho historii se moc nedozvíme, ale jako by to nebylo důležité. Cesta pomsty je jen fantasie během umírání odehrávající se v jeho mysli. Je to vlastně taková posloupnost snů zasahující až do reality uvědomění vlastní existence. Inovační střih je odvážný a zásadní, neboť dokáže vyobrazit vše podstatné v krátké době. Čas a prostor záblesků vzpomínek a filtrované paměti v přesné synchronizaci všeho dění spolu se zobrazením fascinujícího rigorózního barevného schématu a důsledně chladného používání izolace v širokoúhlém obrazovém formátu, je naplněn stimulačními obrazy a je přítomen silný erotický podproud. Lee Marvin je tu v podstatě na vrcholu. Přináší přesně to, co je potřeba pro tuto složitou roli. Je to neobvyklý antihrdina coby muž akce. I scénář se vymaňuje od tradičních gangsterek. Vysoce stylizovaný příběh je jedním z nejzajímavějších a nejinovativnějších amerických snímků šedesátých let. Svým způsobem se jedná o umělecký film takže pro obyčejné diváky může být už jen začátek hodně matoucí. Pro současné diváky bude asi příznivější remake z roku 1999 s Melem Gibsonem 'Odplata'. Ten je sice jednodušší a žánrově zábavnější, ale oproti tomu nemá dané charisma a vizuální nadšení ovlivňující celý průběh vývoje děje s ostrými a emocionálně oddělenými dialogy. Buď jak buď, snímek má hodně do sebe, a náročnějšího diváka nemůže ponechat na pochybách. Takže zbývá se už jenom zeptat: "What's your first name?" ()

fablefavorit

Bylo třeba přečkat úvodní vyfetovanou, zvláštně zahranou půlhodinku, abych se začal chytat. Lee Marvin většinu filmu promlčí, což je s přihlédnutím na scény, ve kterých ne, velká škoda. Nedostal jsem sice to, co jsem čekal, ale zklamání se také nekonalo. ()

karlee

Lee to vzal tentokrát umělecky, což přináší i pěkné momenty (třeba závěr scény v nočním podniku). Některé mini flashbacky jsou taky působivé, jiné trochu matoucí, jeden (seznámení se ženou) mě nechtěně rozesmál. Ovšem občas bere za své logika příběhu i jednání postav. Aspoň kdyby do toho netahal Alcatraz, takto mi to vychází spíš na ty tři, s možnou budoucí revizí. ()

VanBradley89

Škoda, že ze začátku chvíli trvalo než se začalo něco pořádného dít. A škoda, že jsem Odplaty z Gibsonem viděl dřív. Jinak je to paráda. Lee Marvin je strašnej borec a až vymyslim koho obětuju putuje do Topky herců. Walker a Porter se od sebe moc neliší. Oba jsou drsní, chladní a zásadový. John Vernon sice nepůsobí tak pošahaně, ale i tak jsem z něj neměl dobrej pocit. Jedna kniha, čtyři adaptace. Tři jsem viděl a jsem zvědavý jak se povede Parkerovi. ()

uncredited

Bullitt, Carter, Dirty Harry a Walker. Krásná kamera, skvělý střih a práce se zvukem (kroky), neukecané (jak se sluší), dokonalá výprava, stylové po všech stránkách. Máte-li rádi žánr krimi/thriller, a filmy šedesátých a sedmdesátých let, Point Blank vidět musíte. "The 1000 Greatest Films" ()

gpx

Bohužel jsem viděl nejdřív předělávku (Odplata s Gibsonem), takže pro mě byl originál tak trochu kouzla zbavený. Ale něco do sebe Point Blank určitě má. Až na trochu jalovýho hlavního hrdinu... ()

Atron

Na můj vkus trochu moc slátanina, takže jednou to stačilo. LM ovšem naprosto klasickej. Jak do něj Angie bušila, to nemělo chybu. ()

ALchemik

Lee Marvin působí v některých scénách trochu toporně, ale je hraje prostě stárnoucího gangstera...Ale jinak opravdu povedené některé interiérové a exteriérové záběry a super noir atmosféra. ()

adako

Neviem si úplne predstaviť aký bol tento film v dobe keď vznikol, dnes mu však už vek mimoriadne ubral. Ide predovšetkým o tú artovú formu napchatú v každom kúsku, tá zostarla najviac a pôsobí umelo, silene a ubíjajúco. Keďže ako som už napísal je napchatá v každom kúsku, platia prídavné mená z predchádzajúcej vety na celý film. Mne osobne príde mnohonásobne lepší skvelý Helgelandov remake, hlavne DC verzia. ()

chosan

Úplně jsem nepochopil proč je tento film řazen jako jeden z nejlepších akčních filmů 70 let za mě beckova kriminálka. 40% ()

PauloGrane

Když někomu šlohnete 93000,- $, přeberete manželku a pokusíte zabít, není divu, že Vás nemá v lásce. Pokud byste ale pořádně věděli, proč jste mu šlohli 93000$,-, přebrali manželku a pokusili se ho zabít, mělo by to hlavu a patu = příběh, a ten tu žalostně chybí. ()

JoudaCZ

Slušný thriller s výbornou atmosférou a psychedelickým nádechem... Jen ten Walker je trochu moc drsný, vědoucí a náhoda pro něj hraje víc, než by se slušelo. ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film