Při přepadení banky je stárnoucí gangster Walker (Lee Marvin) postřelen svým komplicem, který vzápětí zmizí s ukradenými penězi i s ženou svého přítele. Walker se dostane do pověstné věznice v Alcatrazu, kde si musí odpykat dlouholetý trest. Po celou dobu svého trestu je posedlý jedinou myšlenkou-jak krutě se pomstí zrádnému společníkovi a nevěrné ženě. Když však je konečně najde, zjistí náhle, že má co dělat s celou zločineckou organizací.... (Magic Box)

noriaki

Point Blank je zajímavý především formální stránkou. Nejen že jde o jeden z prvních neo-noirů, respektive spíše o přechod mezi klasickou kriminálkou a filmem v tomto stylu, ale navíc obsahuje spoustu prvků, které se v žánru pravidelně nevyskytují. Boorman snímek pojal novátorsky. Použil vše co mu přišlo pod ruku, od symbolismu, přes filmařskou zkratku, až po surrealismus a asociaci. Tyto režijní postupy se bohužel neuchytily, přesto narativní výstavbu a určité žánrové prvky pozdější neo-noir dále rozvíjel. Díky své progresivnosti je Walkerova cesta za penězi pořádně atmosférická záležitost, která vtáhne a jenom tak nepustí. ()

neoBlast

Britský režisér John Boorman, jeden z významné generace "Bezstarostných jezdců/Zuřících býků" je českým divákům známý jednak nejlepší adaptací artušovské legendy a pak hlavně svým legendárním Vysvobozením z roku 1972. O pár let dříve si ale střihl temný thriller, který přesně zapadá do období konce 60. let. Znalcům Odplaty s Melem Gibsonem bude hned děj trochu povědomý - ha, stejná kniha, která byla předlohou... Boorman ale kráčí v jednoduchém thrilleru hodně inovativně a hned několik jeho úvodních kroků diváka, když ne ohromí, alespoň zaujmou (práce se zvukem). Úmyslně prkenný Lee Marvin mi moc nesedl (charizma jako třeba z Michaela Caina či Clinta Eastwooda z něj nesálá), ale úlohu Walkera, emocemi šetřícího drsňáka, zvládá slušně. Jednoznačně stojí snímek Bez okolků za pozornost - nejenom jako záznam a důkaz bouřlivé doby ve které vznikal. 70 % ()

lennyd

Po úspěšné akci je Walker (Lee Marvin) zrazen svým parťákem, který uteče jak s ukradenými penězi ale i Walkerovou ženou. Walker ale přežije, a rozhodne se své peníze zpět. Jeho cesta rozvětvenou zločineckou organizací se nezastaví před ničím, dokud nedosáhne svého... Tak nevím, jestli jsem se náhodou nedíval na jiný film, než všichni tady okolo. Já vůbec nejsem nadšený, ba právě naopak. První polovinu filmu jsem se ukrutně nudil a vzpomínal na filmy z prostředí Alcatrazu, u kterých jsem se rozhodně nenudil. Naštěstí druhá polovina Point Blank začala mít pořádný spád až téměř do samotného konce, který - ač se opět odehrává na Alcatrazu - tak mi opět nějak nesedl. Ale stejně jsem se musel trochu smát, jak padouši vždy ochotně Walkerovi sdělili jméno dalšího článku řetězu, před tím než zaklepali bačkorama. Když se to stalo potřetí, říkal jsem si, jestli scénárista taky vymyslí něco jiného... ()

MI-380

Charismatický Marvin a efektní stylovost nedokáží vyvážit zdlouhavost a děravý scénář. Payback s Gibsonem je mnohem svižnější, zábavnější a hlavně logičtější. 60%. ()

JohnSmith

Fajn thriller s drsným Marvinem. Škoda, že jsem viděl Odplatu. Remake byl mnohem lepší a hlavně zajímavější než původní film. ()

Pecival

Film s fajnovou, temnou atmosférou a zajímavým střihem. Trochu mě zklamalo, že Marvin nebyl zdaleka takovej tvrďák jak jsem doufal (nebo jako například Gibson ve volném remaku). Všichni se tak nějak mordují navzájem a on sám pořádně nikoho neoddělá. ()

vincent

Vyborne natoceny film, ktory by som ani nenazyval predlohou pre Gibsonovu Odplatu. Predsa len ma to iny feeling a nie je (ci nepotrebuje to byt) az take brutalne. Film nesklamal vynikajucou kamerou, ktora (spolu s inymi filmami) sa stala urcite inspiraciou Pulp fiction. Obrazove a zvukove montaze (Walkerove kroky, prechadzajuce do podoby tikajucich hodin) robia z jednoducheho pribehu zaujimavy zazitok, z ktoreho vam urcite sceny ostanu v pameti, a to aj s pomocou pshyodelickej hudby so snovym motivom. Invencne spracovane, s neopakovatelnou atmosferou 60.tych rokov a charakterom samotara, iduceho si po svojom, pri ktorom viete, ze dostane co chce. Bezchybny film (a moj prvy s Lee Marvinom). Za pat hviezdicek, bez najmensieho zapochybovania. ()

ZkuKol

Melova verze mi sedí víc. Boorman se sice drží více knihy, má komornější přístup, ale Marvin vypadá spíš jak troska, a nevěřil jsem mu sílu, hněv, střelbu a akorát mě štval mírou náhod a snadností, jež semu dostávalo. Naopak ostatní charaktery jsou zajímavé a herecky zvládnuté, jenže Boorman vyniká schopností udělat z 90 minut nekonečný filmNěkteré scény mi nejsou úplně jasné (a nebo byly tak zbytečné jak se domnívám). Prostě to, že Stark píše přímočaře, neznamená, že pak vznikne přímočarý film... Walkera podrazili a skoro zabili, takže teď jsi jde pro odplatu, své peníze a kdyby byla ženská, nebude se zlobit... 55% ()

vanderbart

Starší verze příběhu Odplaty. A i když jde přeci jen o úplně jiný film, bohužel se srovnání neubráním. Každopádně i tak slušná podívaná. ()

Arkanoid

„You must be stark staring mad.“ Počujeme 2 výstrely a vidíme Leeho Marvina v hlavnej úlohe Walkera. Tak ako v remakeu s Gibsonom, aj tu je hlavný hrdina rozprávačom príbehu. Tu na flashback dlho nečakáme. Akcia roztáčajúca dej tu dopadá inak, ako v remakeu, kde viac baví. Pri zrade nie viac ako 2 výstrely logicky škrípe viac ako v remakeu. Ku tomu sa pridáva preplávanie vzdialenosti medzi Alcatrazom a San Franscisom s dvoma ranami v tele. Tempo rozprávania zas kazí nostalgické spomínanie na prvé stretnutie dvojice, ktoré je tu tak v krátkosti zhrnuté, že ani nemuselo byť. Ponúka však herecký drunk výraz Marvina, pričom za podobný dostal v jednom westerne aj Oscara. Muž vystupujúci ako policajt na Walkera rovno vybalí, že chce organizáciu, čím pôsobí menej dramaticky, ako dvojica crooked cops v remakeu. Femme fatale je tu výrazne slabšia ako Kara Deborah Unger v remakeu. Boorman prekvapí záberom tieňov na všetkých výrazných častiach tváre Leeho Marvina, akoby sa hral s kontrastom pri čiernobielych filmoch, tento je však farebný. Boorman využíva dramatický dojem. Napríklad Walkerove kroky sa rozliehajú aj v scénach, v ktorých nefiguruje, ale sú zobrazené s prestrihom v rovnakom čase, ako kráča. Dojem obsahu vylepšuje až vypočúvanie Stagmana, ktoré je zábavné a zároveň napínavé. Potešia aj Walkerove fyzické súboje, ale v dnešnej dobe a možno aj na tú svoju sú prekonané. Keď už nie je čo nepoznané z minulosti divákovi povedať, tvorcovia využívajú flashbacky na vyjadrenie emocionálneho rozpoloženia hlavného hrdinu a prekladajú nimi scény súčasnosti, v ktorých hľadajú podobnosť. Až tak veľmi to nefunguje, ani to veľmi nie je treba. Film, ktorý je síce dobre natočený, ale zostarol a prekonal ho jeho remake/reboot podstatne väčšou mierou akcie aj zábavy. „Hey. What‘s my last name?“ „What’s my first name?“ Jazykové okienko: point-blank. ()

Han22

Lee Marvin je podražen nejlepším kamarádem a manželkou při přepadení, postřelen a okraden o 93 tisíc. A později se vrací, aby získal peníze, jenže kamarád se mezitím přidal k mafii. Výborný námět, Boorman není špatný režisér, remake s Gibsonem je taky fajn. Ale tohle mě dokonale nebavilo a otrávilo a ani nevím úplně proč. Snad pro tu táhnoucí se hudbu, rušivé a zbytečné flashbacky, umělecké scény, snad proto že je to prostě příšerná nuda s nulovým napětím, nezajímavými postavami, která nijak neskončí. SPOILER - Marvin jde po penězích jak buldog, ale nakonec to nechá plavat? KONEC SPOILERu. Možná prostě tyhle utahaný noir kriminálky nemusím. 2* a to jsem ještě hodnej. ()

LEATHERFAC odpad!

Neskutečně chaotická, rádobyumělecká slátanina, která neustále skáče v čase a nemá jedinou sympatickou postavu. A to mám Marvina v jiných filmech moc rád. Tady ale ne. Film mě iritoval už od první chvíle a asi v půlce mě přestalo úplně zajímat jestli to vůbec nějak dopadne. Boormanovy filmy mě prostě nebaví, ani jeho vidění světa.  Odplata s Melem  Gibsonem je úplně jiný kafe. ()

Piškotka

Krimi s charismatickým Marvinem nezklame. Opět zahrál elegána s buldočí přímostí. Stál si za svým a svůj požadavek omílal jako porouchaná gramofonová deska. Bylo zde hodně flashbacků, které se promítaly do jeho života neustále. Ať už podraz jeho kamaráda a nakonec i jeho manželky. Přišlo mi, že se dost potácel mezi minulostí a přítomností. Ale pálilo mu to velmi dobře. Ve srovnání s novější Odplatou půl napůl. Každopádně víc neotřelejší. ()

Rozjimatel

"You killed the man who was supposed to pay you."     Krimi thriller so zvláštnou "neo-noirovou" atmosférou, zaradený v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Zvláštne to je takmer vo všetkých ohľadoch - hudbou, šialeným strihom, rozhovormi a najmä poriadne zmäteným dianím, ako z nejakého nesúvislého sna. Spočiatku som v tom mal poriadny guláš, nevedel som sa zorientovať kto, kde, kedy a prečo. Postupne sa ale to rozprávanie znormalizovalo, všetko začalo dávať zmysel a ja som si ten film začal celkom užívať. Nie je to síce až také dobré ako výborný Payback (1999), neskoršia adaptácia toho istého námetu, ale keďže sa jedná v podstate o originál, nejaký kredit tomu pridať proste musím. Dobré je, že hoci majú oba filmy zhodnú dejovú kostru, v mnohom sa od seba odlišujú. Zo scén, ktoré "Payback" nemá, sa mi tu najviac páčili scéna s ostreľovačom a poriadne divoká romantika medzi hlavným hrdinom (charizmatický Lee Marvin) a tou dračicou (pôvabná Angie Dickinson) v luxusnej vile.     "What's my last name?" "What's my first name?" ()

Mikino00

Strašné, předvídatelné, s nulovým dějem, neustále to samé dokola. S příšernými flashbacky do minulosti a gangstery, kteří vypadají jako by je našli někde v ochotnickém spolku. Naprosto se to nedá srovnat s noirem!!! ()

jednaveta

Boorman svou adaptaci proslulého románu Richarda Starka (Donald E. Westlake) pojednal nervním evropským stylem, což vytváří zvláštně zneklidňující kontrast ke klasické starkovské robotičnosti hlavního hrdiny. ()

Brejlil

Kdysi Walkera zradil přítel. Ukradl mu ženu a co horšího, ukradl mu 93 000 dolarů. Ženu si může nechat, ale peníze, peníze ne. Lee Marvin jde zarputile za svým. Celkem jednoduchá vyprávěnka je natočena neuvěřitelným stylem. Některé scény působí až halucinačně, jiné dávají pochybovat o zdravém rozumu režiséra i střihače. Film má hypnotickou atmosféru, která nutí dívat se dál a zapomenout na celkem prázdný scénář... Update (a úvahy se spoilery): Bez okolku je ještě komplikovanější, než vypadá. Ty halucinace mohou být sny, mnohé scény tak působí a otázka, co se vlastně Walkerovi děje, nemá žádnou snadnou odpověď. Jestliže se konec odehrává v Alcatrazu (jedna postava to výslovně uvádí), proč je v posledním záběru vidět Alcatraz v dálce? (Odpověď je jednoduchá z hlediska lokací, ale je to matoucí.) Mnohé scény na sebe podivně nenavazují, což hypnotickou atmosféru ještě posiluje. Ženské postavy, především Walkerova žena Lynne, působí prázdně.. Když Chris při loučení řekne Walkerovi "Stejně už jsi mrtvý" a on jen přikývne, posiluje to dojem jakési předsmrtné halucinace. Toto pojetí činí z filmu fascinující hádanku a tak dám ještě o hvězdičku více. Hádanky já mám rád. ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film