Při přepadení banky je stárnoucí gangster Walker (Lee Marvin) postřelen svým komplicem, který vzápětí zmizí s ukradenými penězi i s ženou svého přítele. Walker se dostane do pověstné věznice v Alcatrazu, kde si musí odpykat dlouholetý trest. Po celou dobu svého trestu je posedlý jedinou myšlenkou-jak krutě se pomstí zrádnému společníkovi a nevěrné ženě. Když však je konečně najde, zjistí náhle, že má co dělat s celou zločineckou organizací.... (Magic Box)

MaedhRos

Mému naturelu bližší je přeci jen Changův nepřiznaný remake (vykrádačka, chcete-li...;-)) Bao chou, jenž je klaustrofobnější, emotivnější, mnohem přímočařejší a výrazně melancholičtější (ale bez ohledu na moje preference, vděčí Point Blanku opravdu za hodně). Ovšem tenhle Boormanův odtažitě psychedelický, formálně naprosto dokonalý majstrštyk hned tak z hlavy nedostanu. ()

sochoking

Mám rád takéto temné kriminálky s drsným týpkom v hlavnej úlohe, keď navyše drsnú a temnú atmosféru odľahčia občas scénky, ako brutálna pecka do gulí v psychedelickom klube, ktorý sám o sebe je spolu s černošským kvartetom dosť psycho, alebo Walker v akcii so žltým ďalekohladom. Alebo sa mi to zdá a takéto chujoviny si všímam iba ja?! ()

Anderton

Zameňte si Lee Marvina za Jeana Gabina v ľubovoľnej francúzskej kriminálke, alebo gangsterke a viete, ako Point Blank bude vyzerať. Boormanova typická sedemdesiatková gangsterka s ultra drsným chlapáckym hrdinom, ktorý si neberie servítku ani pred úbohými odstavenými ženami. Scenár mi prišiel po tom množstve podobných filmov, ktoré boli po ňom natočené akýsi tuctový. Ak by som film videl v dobe svojho vzniku, bol by som určite viac nadšený. Z dnešného hľadiska je to pre mňa solídny žánrový priemer. Na druhý krát musím doceniť Boormanovu inteligenciu. Málo pravdepodobný príbeh podáva patrične drsne, ukazuje najskôr pomstu voči jednotlivcovi, ktorý zradil, ale ktorý prenechal svoj dlh veľkej korporácii, ktorá je z podobných typov zložená celá, je neprehľadná a v odpudivom slova zmysle monštrózna. Konkrétne meno nahradila anonymita. A netreba zabúdať, že Walker chce iba svoje prachy! ()

Rocky62

Prapodivný a chaotický úvod, naprosto nevýrazní záporáci a rádoby artová forma. Psycho flashbacky hlavní postavy to nad vodou taky nedrží. Není nouze ani o wtf scény ( fackovačka od Dickinsové s následným koitusem, závěr). Porovnání s remakem zcestné. ()

klerik

Boorman už aj tu ukazuje, že chce robiť netradičné filmy. Lenže šesťdesiatkove a sedemdesiatkove trilery (vrátane bondoviek) sú pre dnešného diváka (pre mňa?) príliš smiešne - hlavne pri pästných súbojoch neviete či sa máte smiať alebo... Ale to je problém väčšiny filmov z tej doby, snáď len FRANCÚZSKA SPOJKA a Melvillov SAMURAJ nestarnú. Film sa viac drží predlohy ako Helgelandova verzia (ODPLATA), hlavne čo sa štýlu rozprávania príbehu týka. Ale jednotlivé scény sú pramálo pamätné, hlášky úplne absentujú. Hlavný hrdina sa rovnako ako v Odplate nevolá Parker, ale teraz je to asi dobre, lebo Marvin nepôsobí natoľko drsne/sympaticky ako v románe. Gibson asi najlepšie poňal tohto nejdnoznačného hrdinu. Ale Statham (PARKER) tiež nebol zlý, i keď nešlo o zázračný film. Ale obe novšie spracovania sú určite zábavnejšie, než Bez okolku... ()

Chrustyn

Ještě než vznikla "Odplata" s Melem Gibsonem natočil podle knihy "Hunter" režisér John Boorman tento thriller. I zde jde hlavnímu hrdinovy o pomstu a hlavně o prachy, o které ho připravil bývalý kolega spolu s hrdinovo manželkou. Bohužel příběh nemá takové tempo jaké by si zasloužil a akce a napětí také není mnoho. Lee Marvin je ale skvělej. ()

bassator

36. LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA UHERSKÉ HRADIŠTĚ 2010 - INVENTURA - Filmová čítanka - film noir (Point Blank / POINT BLANK / Bez okolků) - 31. 7. 2010 - kino Sportovní hala - Uherské Hradiště - 2/3 filmu - 40% ()

classic

Drsný režisér, drsnejší herec = najdrsnejší film. Rok 1967, je veľmi filmovo plodnou dobou, ktorá vytvorila fantasticky progresívne snímky, námatkovo zo žánru ma napadá, nemenej pôsobivejší Bonnie a Clyde, čo je svojim spracovaním, o čosi brutálnejším snímkom, ako Point Blank. To vôbec nevadí, pretože taktiež i Lee Marvin sa cíti vo svojej role, ako ryba vo vode, je neuveriteľné charizmatický, a vôbec celý snímok, je strašne zaujímavo spracovaný, už scenár je zahalený tajomstvom, ako sa to vlastne v skutočnosti má... ? Hlavná postava Walker išiel na AKCIU ALCATRAZ, ktorá sa vymkla spod kontroly. Nebol tam ale sám, podrazili ho, aby teraz myslel iba na to, ako sa dopracovať ku svojmu právoplatnému podielu, vo výške 93 000 $. Pes je zakopaný v jednom sakramentskom skonštatovaní, že v tomto legendárnom väzení, schytal čosi, čo mu brutálne skomplikovalo samotnú existenciu... I napriek tomu sa pozviecha, a dostáva sa ku Organizácii, v ktorej prekvitajú finanční mafiáni, alebo aj pomocou svojej šarmantnej švagrinej, dostáva nebezpečného lotra, ktorý ho okradol, do zveráka, ale nikoho priamo nezabije, to sa zariadi iným spôsobom... Zbytočne viac komentovať, je to vynikajúci film, ktorého doménou, je jednoznačne herec v hlavnej úlohe, L. Marvin ! ()

Flego

Spočiatku som mal problémy s divokými prestrihmi, ak sa však divoká, priamočiara jazda Lee Marvina po svojich 93 miliónoch začala, bola to skvelá podívaná. ()

mm13

Čarovné je, že ako to natočil Boorman, ten chlapík v skutočnosti nechcel peniaze. To bola len mimikra. On chcel späť to dievča, hlavne teda všetko, čo s jej zradou odišlo, ju konkrétne už asi nie. Keďže nevedel ako inak to získať, ako zoceliť tú ranu a vyplniť tú dieru, zabil všetkých, ktorí s touto jeho stratou akokoľvek súviseli. Hm, že vraj nie je nič horšie, ako ohrdnutá a oklamaná ženská. Je - Lee Marvin! (ďalšiu možnú rovinu tohto filmu odhaľuje tento komentár) ()

Sawy

O pár desetiletí starší bratříček Helgelandovy Odplaty má svůj specifický půvab a styl,chápu proč je v USA považován za velký kult,ale je tak neodmyslitelně spjatý s dobou svého vzniku,že už dnes zkrátka a dobře tak úplně nefunguje.Jeho líné tempo v kombinaci s přebarveným vizuálem způsobuje,že jsem občas vůbec nesledoval film,ale jen tak bloumal očima po pokoji.Bez okolků obsahuje bezpočet skvělých režijních nápadů,podle střihové skladby by se dalo vyučovat na filmových školách a Lee Marvin definoval slova "cool drsňák" čtyři roky před Clintem Eastwoodem,ale co na plat,dnes už film prostě nemá moc co nabídnout. 65 % ()

Caszidy

Vida, tak ona ta gibsonova Odplata je vlastně remakem marvinových Bez okolků. Musím uznat, že po téměř otravném úvodu se zřejmě "uměleckým" střihem(jež mě málem odradil od dalšího sledování), se snímek rozjel k nezastavitelné jízdě za onou odplatou zhmotněnou dlužnými 93 tisíci dolary. Lee Marvin je jako zatvrzelý a neústupný gangster Walker naprosto skvělý a ostatní herci ve vedlejších rolích odvádějí též solidní výkony. Takhle nějak by to mělo vypadat. ()

Terva

Stejně napovídající jako titul filmu je i název jeho knižní předlohy. Děj románu Richarda Starka Lovec (The Hunter) vypráví o gangsterovi, podvedeném svými partnery, který pátrá po ukradených penězích. Hudba - Johnny Mandel. Kamera - Philip H. Lathrop. Kriminální thriller Bez okolků je považován za první skutečně neonoirový film 60. let. Viděno znova - CITÁT - Musí být fajn, být mrtvý........... Černý zpěvák v baru Movie House okolo 30 minuty byl naprosto úžasnej. Ten jeho řev je fascinující. Hlavní hrdina Walker je zrazen přítelem i manželkou a z kamennou tváří se vydává na ponurou cestu k pomstě. Jeho křestní jméno není ani jednou vysloveno. Je to prostě Walker. Výtečný příběh, na ten se určitě ještě podívám. ()

liquido26

Velká kvalitka. Zmatený zběsile sestříhaný počátek se pomalu ale jistě začíná skládat do skvělého celku, kterému dominuje drsný Lee Marvin a siluety LA a SF. Skvělý neo-noir. Jo a jen tak mimochodem ten obsah od Magic Boxu je úplně nesmyslný. ()

corpsy

Tento snímok ide bez okolkov rovno k veci. Z môjho pohľadu sa jedná o jeden z najdrsnejších thrillerov rokov 60. a aj keď sa predsa len tou krvou a násilím trochu šetrí, v rámci svojej dekády to bolo terno. Pozitíva som vychytal. Ale aj napriek tomu ( a pre mňa oslnivému vizuálnemu prístupu k látke ), ide o nudný a paradoxne vzhľadom k minutáži aj rozvláčny snímok, ktorý som neveril, že ma bude viac nudiť, ako priťahovať. ()

MartinezZ

Životní příběh tří ubožáků, kolem kterých proplouvají další nicotné živůtky dalších ubožáků, nemluvě o ubohých dialozích, ubohých pokusech o akci, nicotných pokusech o nějakou dramatičnost vyprávění příběhu, ubohé chování postav... chjo. Bez okolků jednají postavy jen proto, že scénárista nevymyslel PROČ by tak měli jednat. Ulehčil si práci, vykašlal se na to a film tomu i odpovídá. ()

jondzavid

Originál k Odplate s Melom Gibsonom je veľmi drsnou ukážkou poctivého akčného thrilleru starej školy. Lee Marvin je oveľa presvedčivejší ako Gibson a predvádza tu jednu zo svojich najlepších úloh. Akcia je nakrútená veľmi zručne a bez okolkov a v kontraste s flegmatickou charizmou hlavného predstaviteľa dotvára pôsobivý celok. ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film