Slasti Otce vlasti

Historický / Komedie

Československo, 1969, 101 min

Karel Steklý

Jaromír Hanzlík, Daniela Kolářová, Oldřich Velen, Vilém Besser, Zdeněk Kryzánek, Miloš Kopecký, Lubomír Kostelka, Milena Zahrynowská, Bohumil Bezouška, Vladimír Menšík, Jana Kasanová, Josef Gruss, Jiří Štěpnička, Josef Elsner, Karel Beníško, Jaroslav Cmíral, Jan Schánilec, Jan Pohan, Miloš Vavruška, Bohumil Švarc st., Nina Popelíková, Karel Gott, Kamil Bešťák, Josef Bartůněk, Bohuslav Čáp, Vlastimil Bedrna, Kamil Blahovec, Lubomír Bryg, Štěpán Bulejko, Stanislava Bartošová, Ludmila Engelová, Ladislav Gzela, Vladimír Hrubý, Vladimír Navrátil, Pavel Robin, František Suk, Vladimír Hlavatý, František Marek, Karel Hovorka st., Vladimír Hrabánek, Karel Hábl, František Hruška, Stanislav Juna, Blažena Kramešová, František Jákl, Petr Jákl st., Jiří Sládek, Karel Vítek st., Jan Kouba, Jan Přeučil, František Kubíček, Zdeněk Najman, Zdeněk Kutil, František Havlíček, Jiří Lír, Josef Kotapiš, Kajetán Maudr, Adolf Minský, Mirko Musil, František Hanzlík, Pavel Sedláček, Jiřina Součková, Antonín Soukup, Jiří Hein, Miloš Nesvadba, František Svačina, Karel Svoboda, Marie Štrampachová, Richard Záhorský, Miluše Zoubková, Rudolf Kalina, Jindra Ovčárová, Vlastimila Vlková, Michal Dohányos, František Horek, Jaroslav Sus, Magdalena Čechová, Jana Homolová, Eva Polášková, Eva Zakouřilová, Pavel Ruta, Jiří Trojan, Karel Anderle, Zdeněk Houška, Ivan Chrz, Petr Lebeda, František Plecháček, Miloslav Průša, Robert Ritschel, Zbyšek Šrůta, Petr Vinař, Milan Jonáš

Na Slasti otce vlasti se sice příjemně dívá, jenže jen po nějakou dobu a je to hlavně zásluhou herců a Klempířovy hudby. Co se týče děje, zdálo se mi, že film vlastně žádný pořádný ani nemá a že pánům Procházkovi a Steklému zkrátka jen tak náhodou vyšel při skládání různých scén za sebe. Stominutová stopáž je takřka vražedná.(31.1.2015)

Slušně pojatý film, příjemné podívání, škoda že ale tak odtrženo od reality.(10.7.2012)

Dle mého nejlepší historický film pana Steklého, který je brán s nadhledem a není křečovitý. Princ Václav, co se ve Francii nechal zovat Karel po svém vzoru je sympaťák Možná bych řekl i takový antyihrdina. Hanzlíkovi to stejně sluší s Kolářovou jako v pozdějším filmu Noc na Karlštejně. Co je však geniální, je otec Karla IV, král Jan Lucemburský v podání Miloše Kopeckého. Král, co padl v bitvě u Křeščaku je krásně slizký padouch. No, to by bylo, aby král z boje utíkal. Jinak se můžete těšit na Itala v podání Menšíka a malou roli trubadůra, koho jiného, si střihl zlatý slavík.(10.1.2016)

Docela jsem se u tohoto filmu nudila. Ale nejvtipnější mě přišel ten závěr, ve kterém stálo: A to ještě netušil, že ho po tomto šťastném manželství, čekaly ještě další čtyři věrné manželky. :D(15.4.2017)

Nu, rozhodně lepší než ta nová slátanina „Hlas pro římského krále“. Sem tam je tu i špetka humoru. Bohatá výprava, skvělí herci. Není co dodat.(20.6.2019)

Vynikající Miloš Kopecký a skvěle fungující dvojka Kolářová / Hanzlík. Tenhle film funguje i dneska.(15.7.2009)

• Queendom

...a neměla bych se u komedie smat...?(25.11.2012)

Slasti otce vlasti, pohodovka na nedělní odpoledne Karla Steklého o mládi Karla IV s Jaromírem Hanzlíkem, Danielou Kolářovou a hlavně výborným jako vždy Milošem Kopeckým.(13.1.2013)

Nečekaně dobré i nečekaně výpravné. I když jako komedie spíše klouže po povrchu, neztrácí to na historické atraktivitě. I Karlova moderní mluva mi tam krásně sedla.(9.1.2015)

Na tento film se vždycky ráda podívám. Líbí se mi zde hlavně humor a ten nadhled, který je zde vnořen. A Miloš Kopecký je zde prostě vynikající.(3.5.2015)

Hanzlík + Kolářová=VHV, tedy výborný herecký výkon. Pěkný český kousek, tedy čtverka!(20.11.2002)

• Danulinda

Čekal jsem od tohoto filmu mnohem více, a právě proto jsem byl nejspíše velmi zklamán. Vydržet sledovat jej až do konce bylo možné jen díky výbornému Hanzlíkovi a Kopejdovi, avšak scénář byl velmi nudný a téměř bez děje. Dva body za přírodu, hudbu a herecké výkony, více si tento film určitě nezaslouží.(17.2.2011)

Jeden z mých oblíbených filmů, na které se můžu dívat pořád dokola. Jaromír Hanzlík a Daniela Kolářová jsou perfektní sehraná dvojice. Dokázali vytvořit jedinečný druh humoru - potěší, je roztomilý, ale nevnucuje se. Otec vlasti, mladý Karel IV., je tu zcela někdo jiný, než osoba z dějepisných učebnic. Jaroslav Hanzlík jako nekonvenční mladík, po kterém je najednou požadováno, aby dospěl a byl zodpovědný, dokáže pobavit. Život často není fér, ale proto nad ním nemusíme lámat hůl. Slasti otce vlasti se nesnaží o přesné zobrazení doby, ale o nadsázku (odlehčení, ale ne parodie). Někomu by nemuselo vyhovovat trochu pomalejší tempo, já si odpočinu a nálada se mi zvedne o několik stupňů.(13.11.2012)

Ty dva jsou kouzelní, zvlášť spolu. Atmosféra opravdová, děj pochopitelný i někomu, kdo nemá rád dějepis. Je to veselé. Ale musím i něco vytknout. Hlavní příběh je o nich dvou nebo hlavní myšlenka je řešení vztahů s otcem? Takže bych přidala pár záběrů Karla a Blanky o jejich vztahu, o jejich životě a bylo by to dokonalé!(1.3.2013)

"Nebyl by to první hrad, kterej bych prožral!" To bych taky chtěla jednou říct :) Jinak je to film plný úžasně lehkého humoru a snad i jediný film co znám, ve kterém Karel IV. je prostě jen normální člověk, kterej má sedřenej zadek z úmorných hodin jízdy na koni :)(7.12.2015)

• MorraEddie

Ve zkratce: špatný film ve špatnou dobu. Slasti otce vlasti se u mě zcela minuly účinkem a já se přes hodinu a půl vesměs nudil.(2.1.2016)

Autor scénáře Jan Procházka byl se Steklého realizací dost nespokojen, protože humor v některých scénách filmu byl podle něho už na hranici dobrého vkusu. Později, ve svých normalizačních filmech, Steklý tuhle hranici běžně a trapně překračoval.(9.10.2016)

Výborně a s humorem zpracované vyprávění o našem největším státníkovi , které s lehkostí , vtipem a nadhledem zobrazuje možné historické událost pomocí skvělých herců, s Jaromírem Hanzlíkem a Danielou Kolářovou v čele a dalšími výbornými představiteli!! Tento film pobaví a potěší a vyloudí i po náročném dni na tváři úsměv!!!(24.8.2017)

Herecké výkony to je opravdu lahoda..ale co film jako takový?Jako lehká taškařice s historickým námětem je to výborné,ale historický film to rozhodně není,spíše pěkná mystifikace...no, je třeba se nad to povznést:)(5.5.2009)

Oproti "Hlasu pro římského krále" skvost! Bravo!(28.1.2018)

Jaromír Hanzlík je zde víc Karlem IV. než Kryštof Hádek a na rozdíl od jeho Hlasu pro římského krále si tento film na nic nehraje. Je smutné, že tehdejší filmová tvorba zvládla natočit dobrodružný a vtipný příběh o Karlu IV. lépe než tvorba současná snažící se natočit kvalitní a smysluplné drama. Od filmu jsem nic velkého nečekal a těšil se na pěknou frašku... a vlastně jsem ji i dostal, ale v tom nejlepším slova smyslu. Po stránce charakterů vede film na plné čáře a po stránce rozličných gagů se překonává. Ve výpravě často vítězí i nad mnohou současnou českou tvorbou, takže ani nevadí, že českoslovenští režiséři točili scény z Itálie na nějakých Moravských vinohradech. Protože to jen podporuje dokonale provedený minimalismus a výborně využitou jednoduchost, díky kterým je film v konečném důsledku daleko větší.(16.9.2018)