Gigant

Velkolepý epos o soupeření pozemkových vlastníků s naftovými magnáty v americkém Texasu. Přetékající ropné vrty, peníze, intriky, rvačky. Zámožný Texasan Bick Benedict (Rock Hudson) se ožení s krásnou, cílevědomou a houževnatou Leslie (Elizabeth Taylor) z Marylandu. Jejich život na ranči není vůbec jednotvárný. Musí denně řešit problémy s honáky dobytka, pomocnými dělníky z Mexika i s jejich mladým předákem (James Dean), ze kterého se nakonec stane mocný ropný magnát. V roli Jetta Rinka se objeví legendární James Dean, který zemřel pouhé dva týdny po dokončení tohoto filmu. (oficiální text distributora)

kaylin

Elizabeth Taylor je tu krásná a nelze jí prostě nic vytknout. Navíc vždycky uměla hrát. Rock Hudson je dobrý, ale to, co předvádí James Dean, hlavně ve druhé polovině filmu, to je prostě paráda, protože tady je vidět, že talentu měl v sobě opravdu dost. Jenže i tak mě ten film moc nebavil. Je to zajímavá sága, hlavně pokud se týká délky let, které prostupuje, ale výjimečnou pro mě není. ()

YURAyura

7/10 Saga rodu Euingu - ehm prequel k Dallasu? Mel jsem obavy vzhledem ke stopazi i zanru - nebojte se nejedna se o western - to je spatny ftip mistniho popisu - romantika pro zeny to taky uplne neni ale velky film a la Jih proti severu to ano. Hodne komplikovanych postav v prubehu nekolika dekad me nakonec docela zaujalo, takze nelituju casu a i svuj pohled na rebela bez priciny prehodnocuji - umel hrat a uz to ma za sebou stejne jako vetsina z filmu - tedka teta Liza, co zemrela pozdejs nez jeji syn Denis ()

FilmFan24

Alespoň prostřednictvím tohoto velkofilmu jsem měl možnost vidět jak by James Dean vypadal starý...FOREVER YOUNG JAMES! Zajímavé je, že i přes svoji délku film nenudí. ()

gegina31

Na tak dlouhý film to nebylo špatné. Občas se to samozřejmě malinko táhlo. Bylo tam pár úsměvných částí, které úsměvné být neměli, jako simulované pozadí za autem nebo hluboko posazený klobouk Jamese Deana. Nejvtipnější bylo, když Hudsona podrželi jeho vlastní přátelé, aby mu mohl dát Dean nakládačku. Ale je to hodně starý film a i tak se na něj dá dobře dívat. ()

radektejkal

Pěkný film o nepěkných věcech. Tak jako degenerují bohaté rody, tak i sám film se rozplývá do sebe sama. Neudrží ho Edna Ferberová, Ivan Moffat, ani Elizabeth Taylorová či James Dean. To, co v něm můžeme vidět jako kritiku zaslepené touhy po zisku a uznání, je jen ubohoučké upozornění, že sice není všechno úplně v pořádku, ale skoro všechno ano; stačí jen dobrá vůle a pár drobných kosmetických úprav. Zatrvrzelá "ságovistost" sice zvyšuje napětí mezi generacemi, ale různé motivy a prostředky nemění hlavní cíl a smysl života: někam to dopracovat. Jakpak si vedou Benedicti teď? Benedictus, qui venit… Tedy: film nadprůměrný, ale nic víc. Celý děj, přes pestré ale nedůležité odbočky, překrývá vztah Lesilie a Bicka, zpočátku názorově pevného Texasana. Leslie (její náhledy nejsou podstatné, musí jen být antagonistické) jej však od počátku znejisťuje, až ho dostane na kolena, tedy na záda. Teprve tehdy (jak sama vesele doznává v závěru filmu) považuje svoje (jejich) manželství za naplněné. ()

Fanucci

První půlka této (přliš) dlouhé rodinné ságy je velice slušná, má náboj a člověka zaujme (rasismus, jistý machismus mužské populace, nenávist mezi Bickem a Jettem atd.). Pak ale začnou hlavní postavy stárnout, šířit moudra, nadhled, potírat rasovou nerovnost (nebo se o to alespoň "don cijotsky" snažit) a film začne působit jako poučka morálky v podání drsných ale férových synů a dcer Texasu...70% ()

Hees

Veľkofilm, ktorý má to čím je aj vo svojom názve je to Giant a presne toľko minút aj trvá rovných 201. Giant nerozpráva jeden príbeh, ale viac naraz a zameriava sa na rodinu bohatých statkárov, kde na začiatku príde medzi nich dievča, ktoré si nedáva servítku pred ústa. Ono film trvá tak veľa hlavne preto lebo sa odohráva vo viacerých rôznych obdobia tej istej generácie, ktorá vo filme postupne starne, ale názory jednotlivých predstaviteľov sa menia len veľmi málo (ale menia). Vo filme je vidno to rozdiel medzi tým narodiť sa s peniazmi a nejako si ich v tomto nebezpečnom svete plnom predátorov (iných ľudí) vlastnými silami zabezpečiť a stať sa bohatým. Možno je aj čiastočne vidieť ako peniaze trochu kazia charakter, ale to je už dosť otázne lebo to je už veľmi individuálne. James Dean hrá naozaj výborne a nič iné som ani neočakával aj keď sa mi potom už jeho postava veľmi nepáčila. Kedže vo filme prejde taká veľká doba nemá film jednu pointu, ale skôr viac a na konci je pointa farba pleti dajme tomu. Koniec mohol byť aj lepší, ale nevadí mi to lebo film je sám o sebe dosť kvalitný. ()

carlos 2010

Na dnešnú dobu trocha rozťahané. Ide o epický príbeh jednej americkej rodiny s hviezdnym obsadením - zručne natočené. Ináč Dean podáva svoj štandardný výkon, aj keď je to stále to isté, stále je to kvalita. ()

danecek24

14. Zlatý Glóbus za rok 1956 - cena (1) - *Objev roku (herečka) - Carroll Baker (Pozn.: Cenu získala i za výkon ve filmu "Baby Doll") + nominace (2) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - George Stevens ()

pakobylka

Film opravdu gigantických rozměrů. Nejenom svou stopáží, ale i velkolepou výpravou (taktéž výměrou pozemků rodiny Benedictů). Představuje i Jamese Deana v jeho poslední roli … nebudu zastírat, že jsem "Giganta“ chtěla vidět hlavně kvůli němu. Nezklamal - rozporuplnou postavu nešťastného Jetta Rinka si zahrál se zápalem, s pokorou a s odzbrojující bezprostředností. Velká škoda, že nedostal víc prostoru ... a především - že jeho kariéra tak předčasně a tragicky skončila. První polovina snímku mě chytila za srdce víc - je dramatičtější a ucelenější. Poté, co příběh z ničeho nic přeskočí poměrně dlouhý časový úsek, není už tak kompaktní. I když přihlédnu k tomu, že doba se změnila, děj je náhle nad očekávání smířlivý a rozdrobený velkým množstvím malých epizod - ale pořád zůstává obsáhlým epickým vyprávěním, které se s přehledem drží vysoko nad průměrem, k čemuž velkou měrou přispívá i herecké umění všech protagonistů. ()

sulimo

Vezměte obrovský kus kýče snad ze všech složek, které dělají film filmem, přidejte ještě větší kus amerického patosu, vařte to nejméně tři hodiny a máte tohle dílo, které musíte brát s nesmírnou rezervou, abyste ho strávili ve zdraví, něco z toho měli a nestal se z toho jen odpad. No, chvílema to dá zabrat, abyste se od srdce nezasmáli tam, kde asi nemáte, ale i tak se jedná o hodně slušně odvedenou megalomanskou práci. ()

kusper

Americká klasika, tři a půl hodiny klišé přeměnit v dokonalost. Neuvěřitelný kontrast barev tráva/písek. Viděno v HD. ()

zette

Uzasny film, ktery si zaslouzi temer 200 minut vasi pozornosti a casu, jen tak se odvdeci (nedelat z tohoto velkofilmu serial). Vyborny scenar, ktery v maximalnim rozsahu da nahlednout pod rodinnou poklicku jedne rancherske rodiny z Texasu. Velmi kvalitni herecke obsazeni v cele s Liz Taylor, Hudsonem a Jamesem Deanem, velka skoda jeho tragicke smrti, marne totiz v pameti hledam podobny herecky typ jako byl prave Dean... Zaverecna bitka v motorestu je natocena hodne verohodne a jen podtrhuje celkovy filmovy zazitek! Jedinou slabinu, vidim v maskach, ty se skutecne moc nepovedly, hlavne v pripade Jetta Rinka. ()

Juto

Epický príbeh o západnom Texase, rančoch a ropnom boome. Film je v podstate o zmene seba samého, nielen pre seba, ale aj pre ľudí okolo vás. Má niekoľko skvelých tém o akceptovaní, ale aj rasizme. Na diváka zapôsobí jemný vzhľad krajiny. A presvedčivé Deanovo stvárnenie muža v strednom veku. 7/10 ()

Martrix

Pustit si skoro sedmdesát let starý, více než tři hodiny trvající "western"? Přemlouval jsem se asi měsíc. Původně byl lákadlem James Dean, kterého jsem ve filmu ještě neviděl a Liv Taylor. Samozřejmě je atraktivní i prostředí, ve kterém se osudy Leslie a Bicka odehrávají. Tu třiapůlhodinovou stopáž je potřeba zasadit do kontextu. Skrze jednu rodinu nesledujeme jen dynamiku doby, kdy dochází k prvním nálezům ropy, ale hlavně vidíme jak se mění/nemění lidé. Na tu dobu je to velmi odvážný film, protože tvůrci ukazují nenažranost rančerů i nafťáků, ale především předsudky a rasismus vůči původním obyvatelům...kteří se tak rázem stali ilegálové. Na postavě Bicka vidíme, že i vcelku slušný člověk musí ujít dlouhou cestu, než změní postoje, které mu byly vštěpovány. A podařit se mu to mohlo snad jen vedle Leslie, která se vzepřela zvyklostem s tím, že má vlastní rozum. Vše ale probíhá bez moralizování a odsuzování. Vlastně je to smířlivé a dokonce i lehce ospravedlňující. Velmi oceňuji herce, které uvidíme nejprve jako koloušky a ke konci, jako zasloužilé veterány. Aniž by to přišlo divákovi zvláštní. Zestaření tady proběhlo geniálně a nejde jen o masky, ale hlavně o to, jak to bylo zahrané. Hudsonovi bylo v době natáčení třicet let a přesto působil jako starý rančer naprosto věrohodně. Společně se změnou vizáže, šla pozvolna i proměna hardcore Texasana v rozumného člověka. Celý film jsem dal na jeden zátah. Příjemné překvapení. ()

O´Hara

První Deanovka, kterou jsem kdy viděl a musím říct, že i v tom málu, co zde sehrál šla úplně vidět jeho povaha a ,,styl´´... ()

laik_60

western s taylorkou v jednej z hlavnych úloch. Nenaplnila moje očakávanie. Western kde behaju kravy a po uliciach autiaky už nie je westernom :( ()

majo25

Neowestern, v ktorom sa už jazdí nielen autami, ale na konci aj lietadlami popisuje veľkostatkársku rodinu, ako vystrihnutú z amerických telenoviel. Na rozdiel od nich je ale hviezdne obsadená a našťastie romantika je v medziach. Z hercov upútajú Rock Hudson a Liz Taylorová (v kovbojskom klobúku jej to vždy pristalo), naopak Dean je podpriemerný; akoby sa nevedel vymaniť od predchádzajúcich rolí. 3,5 hodinová stopáž je však nesmierne brutálna a kazí celkový dojem. Nebyť záveru, ktorý sa nesie v duchu kritiky rasizmu, bol by pokračovanie príbehu po 20 rokoch zbytočné - tu by som vypichol skvelú bitku Hudsona  v odľahlom bufete. ()

Mol

Škoda že James Dean nedostal víc prostoru. I tak, byl ale Bick nakonec sympatický a z Jetta se stal hajzl. Od půlky filmu mi jen trochu vadilo to skákání v čase. ()