Miller

"Když na to teď vzpomínám, nebojovali jsme s nepřítelem, bojovali jsme sami se sebou a nepřítel byl v nás. Pro mne už válka skončila, ale zůstane ve mě do konce mého života. Vím určitě, že Elias bude dál bojovat s Burnsem o mou duši, jak to řekl Rhah. Od té doby si připadám jako dítě, které mělo tyto dva otce. Ale ať je to jak chce, ti z nás, kdo to přežili, máme povinnost znovu stavět, učit ostatní co víme, a snažit se ve dnech, které nám zbývají, najít v tomto životě dobrotu, a smysl" K tomuto si přidejte Adagio Strings, a konec jednoho z nejlepších filmů všech dob. Životní role většiny herců. Tom Berger hraje na oscara, ještě lépe hraje Charlie Sheen, který svou kariéru dojebal, a nejlépe ze všech zde hraje člověk, co chtěl jen svobodu, mír, a lásku - William Defoe. Scéna, kdy se Elias plazí před Vietnamci je  válka ve Vietnamu v jedné scéně - Zoufalí muži utíkají před jistou smrtí, a ani ten nejsilnější duch jim nepomůže. Osobně nechápu "až" 60. místo. Já jsem ve Vietnamu byl. Nevím jestli díky, a nebo kvůli, ale je to zásluha tohoto filmu. Já viděl to zlo, tu paranoiu, tu bezmoc, to, jak jeden podráží druhého, to, jak jeden šikanuje druhého, to, jak jeden nadává druhému, to, jak jeden zabíjí druhého, to, jak vojáci zabíjí nevinné lidi a zvířata, ale i to, jak jeden chrání druhého, to, jak jeden zachraňuje životy jiných, to, jak jeden věří druhému, to, jak jeden zachraňuje ženy před znásilněním, to, jak vojáci berou malé děti, to, jak rovný poručík trestá podlého poručíka - to všechno díky, a taky kvůli, Četě. ()

Bafo

Oliver stone vazne umel tocit... Velmi velmi pusobive... Dafoe mel dostat oskara... Takovejhle sympatak se jentak nekde nenajde.. ()

Ještěřák

Velevážení CSFD'ers, přikláním se k názorům, že prezence Stonea kdysi ve Vietnamu na ČETĚ je vidět jak skrz výsledný zážitek, tak skrze některé jemné nuance, jako třeba rákosnické šipky, nebo vojáka, co má 3 dny do prupušťáku, zcela a regulérně posraný o svůj život. Jestli jsou tohle vypočítavé manipulace s divákem, pak sebou milerád nechám orat a vláčet - skoro jsem měl pocit, že se válčí u mě doma v obýváku. Jistě, první půlka je trochu bezpohlavní a vymlasknutá vietnamská vesnička mě nechala až ostudně chladným, ale závěrečná noční výměna názorů, včetně gradace vztahu Barnes - Elias, mě rozpálila do té míry, že bych jel do Vietnamu rovnou v zatlučeném dřevěném futrále. A tak to Oliver Stone asi i myslel a jsem rád, že svou exkurzi do jihovýchodní Asie přežil. ____ Dovolím si po letech monitorování vietnamských filmů malé srovnání: 1) mnohem emotivnější než FULL METAL JACKET. 2) větší spád a překvapivě i citlivěji rozepsané charaktery než fascinující jednostranné zlo jménem APOCALYPSE NOW s Coppolou a Morrisonem v zádech. 3) přibližně stejně napínavé jako DEER HUNTER ve svých suverénně nejsilnějších scénách s ruletou s tím, že se člověka v četě nerozhodí ani tak scéna sama, jako přirozená starost o pod kůži vryté charaktery. Zbytek DEER HUNTERA je přitom ve srovnání s tímhle těžká nuda. 4) obdobně optimistický konec jako překvapivě strhující RESCUE DAWN, akorát ten hloupoučký patos jsem v PLATOONU neviděl. PLATOON je vítěz, asi proto, že je to takový pozoruhodný srdcerváč, skrze který si Stone snad vyřešil své staré mindráky. Jeho filmy obecně obecenstvo dost názorově půlí, ale já jsem toho názoru, že i nedovařené a zbanalizované režisérovy sníky jsou strhující, viz např. DOORS. ()

Haymar

Stoneův majstrštyk (alespoň pro mě rozhodně) - a vlastně od tý doby už mě od tohoto pána nic nijak zvlášť (pozitivně) neoslovilo... Full Metal Jacket i Apocalypse Now se můžou jít bodnout, Howgh! ()

Shedom

Spomedzi mnou videných TOP 200 filmov na ČSFD, je tento asi najmenej hodný tak vysokého umiestnenia. US vojakov, vykreslených ako partu zhulených vypatlancov som z duše neznášala a čakala som len na moment, kedy ich už konečne Vietnamci odbachnú. A to asi nie je dobré. Problém Čaty vnímam v absencii "uveriteľnosti" ich prerodu z normálnych jedincov na tie persóny, ako sme ich videli a vlastne chýba tu aj samotný prerod. Mne sa zdali rovnako nehodnotnými osobnosťami už na začiatku. Nulové sympatie, žiadna možnosť identifikácie sa s hrdinom (Sheena mladšieho nemusím vôbec popravde), žiadna hlbšia cesta do psychológie postáv...Bohužiaľ. Videné krátko po Apocalypse Now. Zrovnávanie s týmto DIELOM považujem za prinajmenšom nevhodné (ak nie priam za urážku). ()

Prochy38

Klenot ve válečných filmech. Jak je Zachraňte vojína Ryana nej ve filmech o druhé světové válce, Četa je ten nejlepší z války vietnamské. Skvostné obsazení a samotné výkony celkově film vyzdvihují o třídu výš. Mrazilo mě v zádech 60% filmu. 95% ()

ClimbVibe

Plno nezapomenutelných scén, skvěle napsané, skvěle zahrané postavy. Nemusím být milovník válečných filmů aby se mi Četa líbila. ()

Abiosis

*ZELENÁ A ČERVENÁ* Značne reálne pôsobiaci vojnový film, zobrazujúci smrť, bolesť, fyzické i nervové vyčerpanie, boj i nudu a útek z reality pomocou alkoholu a drog. A tiež zobrazujúci absolútnu premenu človeka. Ten bežný človek čeliaci bežným problémom, ktorým ste boli včera, už dnes zabíja nepriateľa, stiera si jeho krv z tváre, stáva sa svedkom nepochopiteľnej tyranie, neopodstatnených popráv a krutých znásilnení detí. A všetko to, čoho je svedkom, je zároveň aj jeho vlastným zrkadlom, pretože k tej veľkej premene dochádza aj v jeho vlastnom vnútri. Prostredie a celková atmosféra formujú človeka a uchovať si ešte schopnosť konať morálne je veľmi obtiažne. Verdikt v 1 vete: Príbehovo priemerný film s klaustrofobickými exteriérmi a s nevyspytateľným "interiérom" človeka. 20.04.11 ()

Darth Maul

Priznám sa, že som Čatu veľmi porovnával a Apocalypsou, keďže oba filmy som videl v krátkom čase. V Apocalypse je tá myšlienka (Vojna = Zlo) zjavná a násilne podávaná už od začiatku. Človek tam pociťuje umelo vytvorený odpor k vojne. V Čate sa to celkovo rozvíja pomalšie a plynulejšie, postupne sa divák dokáže stotožniť s hrdinom, dokáže si vytvoriť vlastný názor a obraz, dokáže to celé viac precítiť. ()

Lionheart

Zjistil jsem, že pokud se chci podívat na akční dobrodružný a velkolepý válečný film, sáhnu po filmech s tématikou WWII. Ty z Vietnamu jsou totiž obvykle mnohem složitější, psychologičtější, brutálnější a přesahovější. A vždy když se řekne válka ve Vietnamu, vybaví se mi záběry z Čety a z Apokalypsy. ()

Hanes88

Válečný film jak má být...neuvěřitelně popsané peklo války ve Vietnamu. Zde bylo popsáno i hlavně to, co samotní vojáci museli mezi sebou prožívat. Když k tomu připočítám nádhernou hudbu, s čistým svědomím můžu dát maximální hodnocení. ()

peetriss

Četa je působivý a výborný film, nikoli však nejlepší dílo pojednávající o hrůzách vietnamské války. Oliver Stone v tomto filmu není příliš dobrým vypravěčem a scénář je spíše slabou stránkou filmu, avšak tento handicap je zcela vynahrazen precizně a realisticky ztvárněným peklem válečné vietnamské džungle, výbornou prací Olivera Stonea na postu režiséra a také vynikajícím obsazením - především dvojice Tom Berenger a Willem Dafoe ze sebe vydává nezapomenutelné výkony, které mají nemalou zásluhu na úspěchu a kvalitách filmu. ()

derryl

Taylor (hlavní postava filmu) a jeho čistá duše a pevná vůle přežít tuto nesmyslnou válku: to je červená nit, která se táhne tímto mistrovským dílem, a právě proto Oliver Stone natočil svůj nejlepší film v roce 1986! ()

.baris.

Nejlepší film Charlieho Sheena, který byl na začátku a zároveň i na vrcholu své kariéry, a hlavně jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků. Na konci mi bylo tak špatně, jako ještě po žádném jiném filmu. Takhle přesně si představuju válku a peklo, které v ní člověk zažívá - peklo, které člověka zničí, které mu vezme schopnost rozlišovat, co je správné a co špatné. Navrch nelze nezmínit absolutně vynikající a dechberoucí hudbu v čele se skladbou Adagio for Strings. A Oliver Stone je frajer. Všechno, VŠECHNO do posledního detailu jsem mu sežrala. ()

Paldiny

Veľmi kontaktný film, kde neviete čo príde s nasledujúcou scénou. Oliver Stone dostal z hercov vyčerpávajúce maximum a zo seba toľko zarytú bolesť, ale ako posledné minúty ukázali, trpké spomienky ani zďaleka. V miniférovke tak určite víťaz, ktorý za sebou necháva mlčky stáť jak patetického Ryana, nudnú Ciminovu ruletu tak i prepitý Brandonov pohľad. ()

Honzeek95

Poté, co jsem si po zhlédnutí filmu přečetl fakta o Vietnamské válce, nemohu jinak, než dát 5 hvězd, protože v tomto filmu se brilantním způsobem zrcadlí pocity amerického obyvatelstva právě z této války. Stejně jako ve skutečnosti, tak i zde, vyhrála "lidskost" zastoupená skvěle hrajícím Charlie Sheenem, který zde započal svoji "feťáckou kariéru". :) ()

York

Kdysi, po shlednuti tohohle filmu, jsem se rozhodl, ze kdyz pujdu do armady, zacnu kourit (abych si mohl zastrkavat krabicky od cigaret za pasek na helme). No, nastesti povinnou vojenskou sluzbu zrusili :-) ()