Četa

• slovenský

Čata

Válečný / Drama / Akční

USA / Velká Británie, 1986, 114 min

O válce ve Vietnamu toho bylo natočeno už dost - od Full Metal Jacket až po filozofickou Apokalypsu. Ale teprve teď jsem viděl film, který mnozí považují za vrchol tohoto žánru. A oprávněně. Platoon je mistrnou ukázkou hnusu, který ruku v ruce jde s válkou. Nebojí se nám ukázat opravdovou tvář války a to je obdivuhodné. Charlie Sheen je zde na vrcholu, stejně jako Dafoe. Nemám víc, co bych řekl. Snad jen, že na filmu je vidět, že Stone tam opravdu byl a nebál se pak o tom mluvit (resp. natočit film).(22.1.2011)

Stone neumí nic víc, než kecat o svých vnitřních problémech, které se snaží zakrýt pod hromadou utrpení a rádoby chytrým scénářem o proměnách lidských bytostí ve vraždící stroje. První polovina by se ještě dala brát jako jakás takás sonda mezi zbrojnoše, ale ta druhá už nemá s inteligencí pranic společného. Stone se zkrátka potřeboval účinně vykecat ze svých vlastních frustrací. Neberu mu jeho názor, ale přijde mi dost povrchní.(12.5.2007)

rozpočet : $6 million tržby americké : $138,530,565(15.12.2006)

Říkali jste si u Lovce jelenů, že je vlastně docela i škoda, že samotné vietnamské peklo je tam "pouze" nějakých pětatřicet minut? Tak Oliver Stone měl zřejmě totožný pocit.(10.2.2008)

Narozdíl od některých si nemyslím, že Stone vypočítavě manipuluje s divákem, především je známo, že sám ve Vietnamu narozdíl od Kubricka či Coppoly bojoval jako řadový voják a podle mě je to z filmu jasně cítit. Četa sice není nejlepší válečný film, na to jí chybí ucelenější a silnější idea než jen klasické "vákla je vůl", v jednotlivých scénách však dosahuje obrovské působivosti, jakou má jen velmi málo válečných filmů, právě díky Stoneově osobní zkušenosti. Navíc na druhou stranu není pro Stonea válka jen prostředím, na kterém nám bude servírovat své osobní "umělecké vize", jak se to děje v Olověné vestě nebo Apokalypse.(11.8.2006)

• Willem Dafoe

• - Spoiler: Papír, připíchnutý k Mannyho (Corkey Ford) mrtvole, je propustka, zajišťující nositeli volný průchod do Jižního Vietnamu. Nad územím Severního Vietnamu se shazovaly tisíce těchto letáků v naději, že se příslušníci Vietcongu a NVA vzdají. (Beer Ceps)

• - Spoiler: Ke konci filmu, kdy po bitvě přijíždějí posily, Rhah (Francesco Quinn) sáhne do náprsní kapsy mrtvého vojáka Vietkongu, něco z ní vytáhne a nervózně se přitom rozhlíží. Je to heroin, který vojáci Vietkongu používali proti bolesti (tedy jako analgetikum). Mnoho amerických, na heroinu závislých jednotek dělalo to samé. Scéna naznačuje, že Rhahovo mystické chování je symptomem většího problému. (džanik)

• - Běžní vojáci jsou ozbrojeni puškou M-16A1 rifle, pouze seržant Elias (Willem Dafoe) a stábní seržant Barnes (Tom Berenger) mají M-16A2. Verze A1 pálí plnou dávkou a vojáci tak plýtvají střelivem, zatímco pozdější verze A2 tento problém řešila možností přepnout zbraň do režimu krátkých dávek o třech nábojích. (Beer Ceps)