Devětačtyřicetiletý Adaś Miauczyński je typický frustrovaný intelektuál postsocialistické epochy. Jako mizerně placený středoškolský profesor-polonista má spoustu důvodů, proč nenávidět školu a studenty. Bydlí v typickém bytě na sídlišti, které mu skýtá plno podnětů k rozčilení. Od rána se až rituálně věnuje hygienickým úkonům, které ho stejně otravují jako uklidňují. Nerad vstává. Bojí se každého nového dne, předem se děsí kontaktů s nenáviděným vnějším světem, ale i s rozvedenou manželkou a dospívajícím synem. U jídla si pouští televizi a znechuceně reaguje na šarvátky poslanců v Sejmu, které ho jako polského vlastence urážejí. Sféra vysokých ideálů ho povznáší, přízemní každodennost ubíjí. Zejména ho pohoršuje všudypřítomná a vulgární reklama. I proto pilně polyká pilulky na zlepšení fyzické a intelektuální kondice. Permanentní nespokojenost si vybíjí impertinentním, až neurvalým chováním. Navykl si na samomluvu a monology, v nichž bohatě používá slovo "kurva", což výmluvně dokresluje nejen portrét, ale i hloubku mentálního propadu degradovaného intelektuála naší doby. (MFF Karlovy Vary)

karlee

Celkem pobavil, polský obsesivní týpek. Já mám teda trochu jiné rituály, ale občas jsem to byl jasně můj člověk. Nejlepší je asi pasáž z vlaku, i když je třeba uznat, že ČD v poslední době trochu vylepšily prkýnka na záchodcích, teda aspoň v některých vozech. ()

Kalim

Tak Cvok mě opravdu rozesmál - několikrát jsem u toho vyprskl . Tyhle psychózy a neurotické chování je vlastní mnoha lidem (počítám se částečně mezi postižené) a konečně na ně někdo s nadsázkou upozornil. Jenom jsem počítal co znám... Napadá vás někdy jestli jste ještě normální? Pokud ano, podívejte se na cvoka - to je impozantní sbírka "normalit." Pobavila mě scéna ve vlaku s přistoupivšíma asi studentkama, co si sdělovali svoje milostné zážitky, ovšem působící, jako ty dvojnohá zvířata co běhají po dvoře. Vzteku a frustracím by se měl dát průchod, a tohle byl od pana režiséra velmi zdravý způsob jak to udělat. ()

vitac.

Hodně zajímavý film. Sonda do života stárnoucího učitele, kritika společnosti, systému, sebe sama... a zároveň vtipná podívaná. Na scény s močením ve vlaku, případně pomstou za psí výkal (přiznám se, že nad podobnou věcí už jsem také přemýšlel:)) hned tak nezapomenu. Druhá polovina filmu je spíš snová a od první se hodně liší, ale přechod je nenásilný a co se děje na plátně má smysl. Dávám čtyři hvězdičky. ()

MDesign

24 hodín v jednom 90 minútovom filme. Nemám rád ruské, poľské, apod. filmy, ale ten film zmenil môj názor na východnú produkciu. Prvý krát si myslím, že "/" v žánry na ČSFD je oprávnené, pretože fakt ide o 50% drámu, 50% komédiu. Zaujímavé zobrazenie scén vo vlaku, kde sa rozprávajú 3 kamarátky, alebo na pláži, keď príde punkerka. Vo filme ma rozsekala modlitba na konci : "Prosím Boha, Ježíše, Marii a Syna. Zničte toho zkurvysyna, toho hada souseda, rodáka a vraha. Aby mu vykradli garáž, aby mu zahýbala žena. Aby mu vypálili obchod. Aby dostal cihlou po palici. Aby si jeho dcera vzala Cikána. Aby měl AIDS a rakovinu“. Film odporúčam pozrieť v originál jazyku a skúste si robiť čiarky koľko krát sa vo filme objaví slovo "kurwa" :D ()

.DukE.

Po lehce komediálním začátku se z toho vyklubal docela psycho film. A moc dobrej. Některé scény (psi v parku, ve vlaku) jsou moc povedený a někdy mi připadá, že to prožívám stejně :) ()

bachacek

Všichni jsme ztracený - a jestli si to ještě (už) neuvědomujete, tak se vám pan protagonista pěkně vykadí přímo pod voknem. Jako celek lehce nekoherentní, ale spousta výborných momentů. ()

Hank

Vlastně nevím za co je ta druhá hvězdička....připitomělé a neskonale nudné....absolutně nevtipné a nudné:( ()

GoustDog

Doufám, že takhle nikdy nedopadnu! Značnou část chování hlavního hrdiny jsem si ale osvojil už dávno, takže je asi pozdě...:) Chvílemi jsem se bavil, jak trefně film vystihuje myšlenkové pochody většiny z nás, jindy jsem se krapet nudil. Vadilo mi zejména, jak se neustále dokola opakovaly scény s "rušením oázy klidu", které teoreticky mají ve filmu smysl, ale zároveň se přenesl tento otravný stereotyp na diváka - jak by řekl Miauczyński - "Kurva!" ()

boombang

Smích, který okamžitě mrzne na rtech. 7x7 kurwa! A jaké to je v roce 2015? (Nejen) kvůli počítačům a mobilům minimálně dvakrát tak blbé! Citát desetiletí: "Zabíjí mě samota, kterou jsem si způsobil sám." Kurwa, kurwa, kurwa, jak trefné!!! ()

MeGab odpad!

Tohle má být komedie? Tak proč se u ní kurwa jen mračím a čím dýl na ni koukám, tím víc? Co tam je směšného? Hm, čekal jsem komedii, dostal něco totálně jiného. Brutálně depresivní nálož. ()

petabor

výborný film o samotě, bláznovství, strachu, maloměšťáctví, touhách a snech po kterých nechceme aby se splnili, stereotipu, marnosti, nedoceněnosti, lásce.. každý se v něm trochu uvidí a bude si přát, aby takhle nedopadl... ()

Phex

Hlavní hrdina je v hajzlu. Je už starý, je rozvedený a v práci ho to sere. Je polonista, tak se rozhodne, že volný čas využije k tomu co vždy chtěl - k napsání básně. Píše ji celý film a vyplodí jen první verš: "Uprostřed zahrady sedí královský pár". Zbytek mu znemožňuje okolní svět svým rušením a nebo jeho vnitřní svět svým rušením...Jen si říkáte tenhle neurotik tu dlouho nebude, i když ty denní rituály, kterých je plný film (míchání čaje doleva sedmkrát, vytírání si prdele třináckrát, příprava snídaně ze sedmi druhů lupínků, neustálá kontrola zdali je zamknuto,...) mu ten život možná prodlužují - kdo ví :-). ()

PamelaJJK

Tak tohle mě upoutalo a nadchlo. Chvílemi víc drama, chvílemi víc komedie. Život plný rituálů hraničících až s obsesí... V některých okamžicích jsem si vybavoval svoje každodenní rituály, které jsou jen moje a pro ostatní můžou být směšné. Kdo však podobné rituály nemá?! Skvělý film pro nás čtyřicátníky... ()

Slaboproud

Film o krizi středního věku, umocněné společenskou realitou postkomunistické východní Evropy. Představte si, že Bohdan Sláma natočí najednou remake Americké krásy a Lepší už to nebude. ()

rysafi

První záběry ukazují sídliště (takové to ze sedmdesátých let dvacátého století), přičemž posloucháme Chopina; zřejmě je ráno a k Chopinovi se přidá zbíječka; kamera letí kolem oken desátého patra. Bombastický začátek -> křeslo v kině mě schlamstlo a já zapomněl mrkat (aby mi ani políčko neušlo). "bože, zab souseda, tego zkurvysyna; to modlitba poláka." S Chopinem se ve filmu potká divák víckrát. ()

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009