Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

Aky

Nenadchlo mne to. Příběh je v podstatě velice banální a stokrát přehraný, pohříchu lépe. U vědomí této omšelosti se režisér a kameraman zřejmě snažili ozvláštnit postavy a děj spoustou "dodatků zvenku", čímž potvrdili známou pravdu: jestliže umělec neví, co chce, většinou začne samoúčelně zdobit. Když si ale tyhle ozdůbky odmyslíte, zůstane vám triviální poznatek, že peníze kazí přátelství. ()

S.Quentin QUALE

Prvotina Dannyho Boyla si zaslouží sakra pozornost jako top britského černého humoru své doby. Film začíná jako čistá komedie, ovšem rázem překročí hranici žánru krimi, aby rozjel psychologickou partii několika hlavních postav, směřující k vyvrcholení, které je vyváženou kombinací všech zmíněných. Z mého pohledu ideální zábava. Doporučuji! ()

HAL

Hutné drama o partě obyčejných spolubydlících, kteří se dostanou do neobyčejné situace... a zjistí navzájem kým skutečně jsou. Jen pár postav a minimalní prostředky stačí k rozehrání psychologicky syrového dramatu ve které mrazí z každého záběru a snaha diváka předvídat v ději je stejně nemožná, jako nesmyslná, mnohem zajímavější je zkoumat odrývající se charaktery postav a jejich vzájemné střety. Škoda jen příliš odlehčeného "trainspottingovského" závěru, který se ke zbytku filmu příliš nehodí a narušuje temnou katarzi, jinak... vynikající. 8/10 ()

misterz

Vie mi niekto vysvetliť, ako sa o nich dozvedeli tí mafiáni? Odhliadnuc od ďalších podobných nezrovnalostí ide o celkom dobrú psychodrámu, kde sa všetko začína ako čierna komédia a končí ako veľká tragédia. Konanie niektorých postáv bolo ale niekedy dosť nepochopiteľné, pričom pri pár momentoch sa mi zdalo, že sa hrá len na efekt s cieľom navodiť zaujímavú situáciu. Silný priemer. 65/100 ()

Vančura

Fajn příběh a super obsazení, přesto si myslím, že z toho šlo dostat ještě víc - některé motivy a zvraty tam vyšumí trochu do prázdna (např. překvapivá informace, že Alex je novinář, kterého šéf vyšle na místo činu, šla určitě využít mnohem víc, než jen pro jednu kratší sekvenci), dávkování informací mi přišlo poněkud nepřehledné (není vždy jasné, co která postava ví), a konečně i tempo filmu mi přišlo poněkud nevyrovnané a střídají se tam poněkud nezáživné pasáže a naopak velmi zábavné. Pro seznámení s raným Boylem a McGregorem to ale každopádně funguje víc než dobře. ()

kingik

Thriller, který svým vyzněním zaleze pod kůži. Danny Boyle je talentovaný režisér a Mělký hrob je podle mě asi jeho nejlepší režisérský počin. Viděl jsem to sice asi před 14 lety, ale doufám že svou sílu nreztratil ani dnes. ()

Snorlax

Prázdný a zcela zbytečný film se vás pokusí unudit k smrti, ale já se nedala a těšila jsem se na závěrečné titulky. Za jejich příchod to stálo se dodívat až do konce, ta úleva byla úžasná. ()

Jordan

páni moji. mám pocit, že po režijnej stránke zatiaľ spolu s trainspottingom najlepší boyle. hustá atmosféra hustne viac a viac, scenár je jedno veľké šibalstvo, pretože v úvode mu chýba čosi, čo autor elegantne obišiel a neskôr zamaskoval veľmi solídnou scenáristickou prácou s charaktermi a budovaním napätia. tak danny si nasadil latku naozaj vysoko, nečudo, že po tomto filme musel prísť s trainspottingom! musím dať päť, aj keď by si to možno objektívne zaslúžilo len 4. ()

Anderton

Debut ako hrom. V svojej dobe sa mohol stať podobne kultovým filmom, ako napríklad Pulp fiction, ale Boyelovi sa to podarilo až s Trainspottingom. Hrob je komornejší, menej okázalý ako tieto dva a povedzme, že vierohodný psychologický film. Túto tému by podobne geniálne dokázali spracovať napríklad Coenovci niekde na americkom vidieku v púšti. ()

Frajer42

Spoilery! Stvořit jako svůj první netelevizní film něco takového si rozhodně zasluhuje velkou pochvalu. Již v tomto snímku si Boyle nastavil svůj režisérský rukopis, kterého se držel i ve svých nadcházejících filmech. Nechybí pár šílených přátel a ani mrtvola s malým penisem a velkým penízem, která zavane, do té doby, do relativně poklidného bytu nějaký ten hřbitovní vítr. Následuje jedna důležitá volba mezi štěstím a bohatstvím a kolotoč šílených událostí je spuštěn. Ne nadarmo se hovoří, že peníze kazí charakter. Danny Boyle to ve svých snímcích umí dát krásně najevo. Jakákoli nezlomitelná přátelství se rozplynou během okamžiku, když je na obzoru vidina snadného bohatství a dojde k naplnění slov, že přátelé jsou jako toaletní papír. Vždycky je dobré mít pod umyvadlem další. Výborně se podařilo zachytit postupnou proměnu charakteru jednotlivých postav. Snímek nabízí pořádnou dávku cool momentů, ale jako celek malinko skřípe. Přeci jen jsem se mnohokrát přistihl, že mi poletuje pozornost trošku někde jinde, než by bylo žádoucí. Lepší 3 hvězdy. ()

Smok

Nehovorím, že komédia je to zlá, len sa mi vidí značne nadhodnotená. Neviem, či kvôli režisérovmu menu, alebo čomu, ale ja mám ešte v čestvej pamäti od pána režiséra klišoidného "Milionára z chatrče" a to sa na mojom hodnotení asi odráža. ()

swamp

Předtím než Danny Boyle natočil Trainspotting s Ewanem McGregorem v hlavní roli, spolupracoval s ním na thrilleru Shallow grave, kde Ewan, ač třiadvacetiletý, podává výkon, kterým jasně překonává své "spoluhráče". "So tell me, Cameron, just tell me because I'd like to know, what on earth could make you think that we would want to share a flat like this with someone like you? I mean, my first impression, and they're rarely wrong, is that you have none of the qualities that we normally seek in a prospective flatmate. I'm talking here about things like presence, charisma, style and charm, and I don't think we're asking too much, I don't think we're being unreasonable. Take David here, for instance: a chartered accountant he may be, but at least he tries hard. The point is I don't think you're trying." ()

Campbell

No bohužel jsem nejdříve viděl Transpotting a až pak Mělký hrob, proto možná nejsem vyloženě nadšený, ale i tak jsem se bavil, teda aspoň první hodinu a čtvrt konec mi přijde sice zajímavej ale ne nijak extra dobrej, Eccleston je celkem frajer a zároveň sráč, prostě mi v celým filmu přišel nevyrovnanej(ale ne špatnej) a ostatní herci jsou parádní a hudba od Boswella je celkem dobrá, ale nic extra to taky není. ()

nascendi

Nepatrím a ani nebudem patriť k fanúšikom filmov Dannyho Boylea. Odpudzuje ma jeho snaha prekvapovať, až šokovať diváka nezmyselne vystavanými príbehmi. Pravdepodobne som už príliš starý a môj filmový vkus formovali režiséri úplne iného razenia. Napriek môjmu znechuteniu z tohto filmu mu dávam až tri hviezdičky, pretože si nájde svojich divákov, herecky bol veľmi dobre zvládnutý a dopozeral som ho do konca. Viac pozitív bohužiaľ nedokážem nájsť. ()

Vitason

Vybrat spolubydlícího není lehká věc. Nový obyvatel vašeho bytu může poslouchat jinou hudbu, fandit konkurenčnímu týmu, chodit po bytě nahý (to bych u hezké slečny toleroval), může vám vyjídat ledničku (to bych ani té slečně neodpustil) a spoustu dalších věcí, které vám jsou proti srsti. A tak si hlavní hrdinové snímku Mělký hrob svého spolubydlícího poctivě vybrali. Ten chlapík se zdál být ideální, jenže darebák si dovolil během první noci zemřít (no není to k vzteku?). Tak alespoň po sobě nechal kufr plný peněz (díky Hugo). Jenže peníze nemusí vždy nutně přinášet štěstí. Někdy se může stín chamtivosti zažrat i mezi nejlepší přátele, kteří si tak přestávají postupně věřit. Danny Boyle vylézá svým debutem z filmařské hrobu na denní světlo a ukazuje tak, že je nadmíru talentovaný tvůrce (už bych ho měl zařadit do své Topky). Mělký hrob je skvěle napsané a zrežírované drama, které ač se prakticky celé odehrává v jednom bytě, si drží úžasnou atmosféru, která vám nedovolí vydechnout. To celé je ozdobeno výbornou kamerou a znatelným rukopisem mladého režiséra, který do snímku vnesl velkou řadu vychytávek. ()

Bachy

Vyjma dvou scén jsem se nedokázal přehoupnout přes dojem, že takhle zajímavý příběh mohl být natočený lépe. Mám dojem, že si s Boylem vyjma Trainspottingu moc nerozumíme. Ale zamakáme na tom, určitě. ()

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)