Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

Vančura

Když jsem zjistil, že to poběží v telce, byl jsem překvapený tím, že jsem o tom filmu nikdy neslyšel, a dostal jsem chuť ho vidět. Zaujalo mě super obsazení a pak samozřejmě námět - vše nasvědčovalo tomu, že by to mohl být podobně skvělý film, jako o 2 roky starší Coppolův Dracula. To se sice tak úplně nepotvrdilo, ale přesto mě ten film vcelku bavil - a to především díky Kennethu Branaghovi, který je v titulní roli zcela fantastický. Tehdy 28 letá Helena Bonham Carter mi zde naopak přišla herecky spíše slabší (navíc ne tak hezká, jak bych si asi pro její roli představoval), a Robert De Niro zde podle mě kupodivu neměl moc co hrát - protože za něj "hrál" v první řadě jeho make-up (který je skutečně absolutně bezchybný - na druhou stranu mi svým dokonale realistickým vzhledem neustále připomínal, jak stupidní je představa, že by z porůznu sešitých kusů různých mrtvol šlo vytvořit žijící bytost - některé ty "švy" mi navíc přišly vyloženě nesmyslné a vytvořené spíše pro efekt než s přihlédnutím ke znalosti lidské anatomie). Ačkoli se mi film celkem líbil, působil na mě nepříjemně nízkorozpočtově a ateliérově, a přišel mi i poměrně dlouhý (vidět to v telce navíc znamená přičíst k 2 hodinové stopáži další desítky minut na reklamní přestávky, což je pro mě už skoro nesnesitelné); český dabing mi zde naopak nijak nevadil, byť bych samozřejmě dal přednost původnímu znění s titulky. Celkově jsem se nemohl ubránit dojmu, že Viktor Frankenstein z r. 2015 mě bavil víc, byť si na ČSFD vysloužil nevalné hodnocení. ()

genetique

Nie som si istý, či bola De Nirova prítomnosť a hlavne jeho herecké nadanie vo filme potrebné, no určite sa na Frankensteina pozeralo inak ako na klasický horror. Svoje čaro tomu prikúzlil najmä hamletovec Branagh, ktorý herecky doslova prežíval celý dej a ani režisérsky si neviedol najhoršie. Škoda však, že premisa medzi klasickým horrorom a drámou nebola až taká výrazná a teda ani film ako sólo dráma, či horror nesplnili moje očakávania na perfektnú. Mohlo to byť lepšie. 75%. ()

MM_Ramone

Príbeh o doktorovi Frankensteinovi je starou osvedčenou horrorovou klasikou. Bol mnoho krát sfilmovaný. Už v začiatkoch kreatívnej kinematografie siahlo niekoľko tvorcov po tejto téme. A pre filmárov zostal "Frankenstein" zaujímavým námetom do dnes. Jednu z najznámejších verzií natočil v roku 1994, podľa scénara Franka Darabonta, režisér Kenneth Branagh. Vďaka štedrej produkcii a vysoko profesionálnemu prístupu vznikla kvalitná historická dráma s prvotriedným hereckým obsadením. Postavu frankensteinovho monštra skvelým spôsobom stvárnil herec Robert De Niro. **** ()

Tuxedo

Tenhle Frankenstein je docela o něčem jiném než dvě klasiky z 30. let a hlavně proto se ho oplatí také vidět. Branagh pojal látku mnohem epičtějším způsobem a téměř každý důležitější moment pojímá dramatičtěji/tragičtěji než je obvyklé a co je hlavní, věnuje se zde stejnou měrou jak Frankensteinovi, tak jeho monstru a lze je tak stejnou měrou chápat, jako nenávidět. I díky tomu je Frankenstein poměrně netradičním zážitkem s dobrou režií, herci a občas se vytasí s opravdu výbornými myšlenkami (např. když monstrum přemítá o tom, kdo je a kdo byli ti lidé, ze kterých sestává) a je jen škoda, že Branagh věnuje příliš času Frankensteinově výzkumu a mnohem méně klade důraz na finále, kde jsem přeci jen čekal nějaký ten hlavní střet stvořitele a jeho výtvoru. ()

Goldbeater

Plnohodnotný frankensteinovský zážitek! Vždycky jsem sice byl k frankensteinovinám nakloněn, narozdíl od trochu nudícího Draculy, ale nečekal jsem, že se mi tenhle film bude tak líbit. Kenneth Branagh je prostě mistr a tenhle film se mu hodně povedl. Je zde nemálo děsivých i esteticky zajímavých scén, nemluvě o výborných hereckých výkonech (Zajímavá je i menší role Johna Cleese, na kterého jsem byl zvyklý spíš z komedií). Řekl bych, že tenhle horor se stal nejlepším filmem o Frankensteinovi, jaký kdy byl natočen. Všechna čest pánové. ()

• Kenneth Branagh původně chtěl, aby roli Elizabeth hrála Emma Thompson (jeho tehdejší manželka). Té ale byla nabídnuta role ve filmu Plameny lásky (1995) a režisér souhlasil, že to pro ni bude lepší příležitost. (Morien)
  • Sean Connery byl jednou z prvních voleb pro roli profesora Waldmana. Nakonec ji dostal John Cleese a svých pár scén točil dva týdny. (Morien)

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)