Dvoudílný televizní film byl natočen v roce 1971 podle stejnojmenného románu Marka Twaina. Příběh, v němž náhoda svede dohromady dva chlapce, podobné si jako vejce vejci, a způsobí tak v jejich životě zásadní změnu, se odehrává v Anglii v době panování Jindřicha VIII.. Fantazie velkého vypravěče si trochu pohrála s historií a vytvořila pohádku, ve které, jak už to bývá, vyhrává dobro nad zlem... Jednoho podzimního dne se v Londýně chudé rodině narodí chlapec. Ve stejnou chvíli se na svět přihlásí miminko stejného pohlaví i v královské rodině. Následníka trůnu pojmenují Edward, chudému děťátku dají jméno Tom. Uplyne nějaký čas… Tom se vloupá do domu královského dodavatele, aby ukradl zásoby. Vyruší ho však stráž. Nepodaří se mu prchnout, a tak se schová do koše. Zásobníci jej odnesou na hrad. Dostane se tak až do koupelny samotného prince Edwarda, kde se oba chlapci setkávají… Co se stalo, když si mladý princ vyměnil šaty se svým chudým dvojníkem? Princ se rázem stal jedním z nejubožejších, zatímco chuďas je postaven před nesnadný úkol panovníka, a oba tak poznávají svou Anglii z jiné stránky, než ji dosud viděli. Edvard zažívá ústrky mezi spodinou a jen jeho věrný mužný ochránce Hendon je mu oporou, za což se mu mladý panovník odmění, když se role v závěru filmu opět obrátí. Každý z chlapců je tak o poznání bohatší a traduje se, že za vlády Edvarda se stala Anglie k lidem přívětivější. (Česká televize)

vitekpe

Rozhodne nadprumerna vec na TV tvorbu, dobre zahrana, dobre obsazena, dobra hudba, v ramci moznosti i dobra vyprava. Tohle se povedlo. Skamene byl bezvadnej. ()

klúčik

Tak toto dielo v tomto obsadení mám moc rád. Pripomína mi moje detstvo. Priam som hltal mladého R.Skameneho. Prežíval som s ním jeho príbeh. Výborná atmosféra, a fantastické kostímy, niektorých hercov ani nieje poznať. ( J.Bláha). Je to krásna klasika. 80%. ()

xaver

Hezká pohádka o hodném a lidumilném princi ve skvělém provedení se skvělými herci. Historický příběh z pera mistra Marka Twaina jakoby ožil v rukách režiséra Ludvíka Ráži. Nádherěně vykreslená doba s krutými zákony. ()

wosho

Velice kvalitní tv produkce na které se ve své době nešetřilo a výpravou mnohdy smete i kdejaký rádoby náš velkofilm. Škoda, že ČT Prince a chuďase moc často nereprýzuje. ()

Alf

i po letech působivé, těžko si představit, že by dnes v rámci TV vzniklo tak kvalitní dílo (nejen) pro mládež... ()

Oyer

Výborné a fenomenální představení herců: Skamene, Bláhy, Kostky a dalších. Už jen za herecký výkon v zajímavé pošedlé anglické době je tento snímek grandiózo... ()

Pawlisman

Silná atmosférická pohádka s momenty i pro dospělé. Některé chvíle bohužel slabší a nudnější. I přesto napětí u pohádky a bez jistoty jakým způsobem se finále rozmotá, tak by to mělo být. 8,5/10 ()

xargos

Kolem téměř samá chvála - nemohu jinak. Příběh, dnes už by se řeklo "klasický", z počátku 70. let 20. století, natočený v domácích "malých" podmínkách a přesto velký film na dobovou i na současnou naši kinematografii. Nenudím se u něj ani dnes. Tenhle příběh lehce strčí do kapsy kdejaký ze všech stran sponzorovaný a předem vychvalovaný film. Plný počet hvězd. ()

kacaabba

Film na motivy povinné četby autora Marka Twaina promítnut 8. ročníkům. Bylo to na ně dlouhé a "černobílé", jak se dali žáci slyšet. Dějový námět, který se opakuje v mnoha jiných knihách. Přesto můj oblíbený film v krásném českém zpracování pana Ráži. ()

Rodin

Možná budu nostalgický, až hanba, ale já prostě musím dát plný počet. Na rozdíl od Rychlých šípů mě tenhle kousek zasáhl v dětských letech opravdu naplno. Po zhlédnutí televizní reprízy před pár lety musím říct, že z kouzla se neztratilo téměř nic. ()

Amonasr

Skvěle natočená televizní adaptace, která nepostrádá dobrodružně napínavý děj, nečekanou akčnost, vynikající herecké výkony a propracovanou režii i kameru. Takové zpracování udrží pozornost od začátku až do konce a těžko mu něco vytknout. ()

RedOctober

Mark Twain byl výborný spisovatel.  Princ a chuďas je klasikou nejen literární i díky mnoha adaptacím filmovou i televizní.  Roman Skamene zvládl dvojroli výborně. ()