Reklama

Reklama

Epizody(4)

Skutečný příběh skupiny studentů z Cambridgské univerzity, kteří byli ve třicátých letech vycvičeni a nasazeni jako špioni v Sovětském svazu. (Filmbox)

Recenze (14)

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Cambridge Five (ano, ve skutecnosti jich bylo pet) patri mezi jednu z nejvetsich spionaznich eskapad a megavysirek historie tajnych sluzeb. Coby fanousek zanru jsem s napetim ocekaval obsah miniserie a doufal, ze se kvalitou vyrovna velice povedene The Company, jez imho patri k spionaznim skvostum. Tam si Tom Hollander mimochodem taky zahral. A nejsem zklaman, ikdyz jsem si musel par desitek minut pockat a stejne jsem nakonec dostal neco trochu jineho, nez jsem ocekaval. Nektere veci byly poupraveny, jak uz tvurci v uvodu varuji, historicka fakta presto dostatecne respektuji. Ale i tak se divakovi serviruje velmi citlive a kvalitne zpracovany pribeh plny nejenom drama, ale take sympatickeho humoru, velmi slusnych hereckych vykonu a v neposledni rade vice i mene dumyslnych spionaznich praktik a finticek. Rovnez pozitivne hodnotim, ze tvurci nevymekli a homosexualitu dvou postav nijak nemaskuji, ale zobrazuji jejich milostne avantyry pekne od podlahy. Zpocatku pusobi serie spise usmevnym, az bych rekl lehce romantickym dojmem, kdyz se soustredi na studijni eskapady a pocatek velkeho pratelstvi hlavni ctverice. V teto fazi bych uvital o neco vice mraziveho napeti, ktereho je k dobre spionazni zapletce/filmu/serialu potreba. S kazdym dalsim dilem vsak vyvoj ziskava na vaznosti a rafinovanosti. Osudy zucastnenych se komplikuji, opadava studentska euforie a bezstarostnost. Panove musi celit depresivni realite te doby a je potreba prinaset osobni obeti. Mozna prave diky tomu se dle meho nazoru kvalita i intenzita dil od dilu zlepsuje. Az je mi nakonec lito, ze serie ma pouze 4 dily. Reziser si dobre vybral herce. Kazdy z hercu predstavuje naptrosto odlisny charakter, ktery je jim herecky blizky a ktery celkem vtipne odrazi i historicka fakta. Guy Burgess byl napriklad stejne divoky i v realu a Kim Philby, skoda mluvit, mistr sveho remesla, byt predloha mela pravdepodobne o dost vice chladnokrevnosti. Vsichni herci odvedli velmi dobrou praci. Jeden vsak imho preci jen vycniva. Tom Hollander. Pro me osobne nejzajimaveji ztvarnena postava, prestoze s postupnym vyvojem v serii i ostatni kolegove zacinaji konkurovat. Zrejme potrebovali dostat trochu vice prostoru. Celkove se kazdopadne jedna o velice prijemnou zalezitost., ktera se mozna o neco vice soustredila na mezilidske vztahy nez samotnou spionaz, ale i to muze byt pro nekoho plusem. Je skoda, ze k serii nejsou online cz titulky, ale anglicke nastesti ano. Jako vzorek z uctyhodneho vykonu Toma Hollandera pridavam link na youtube z jedne z nej scen... :) http://www.youtube.com/watch?v=jpc85CyKI6w K shlednuti doporucuji take zajimavy dokument, nevim, jestli zde mohu linkovat, asi ne, k dispozici na ulozto.cz - nazev: Válka špionů-Kreml vrací úder 2-Slavná pětka ve službách Stalina cz. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Nedívám se často na filmy se špionážní tématikou, ale tady jsem udělala jednu z výjimek a pustila si rovnou celou britskou minisérii a v žádném případě toho nelituji. Byla jsem ráda, že film se zabývá také z velké části vzájemnými vztahy této čtveřice kamarádů, jejich rodinného zázemí, lásek a nemlží ani ohledně sexuální orientace. Nevím do jaké míry se tenhle příběh drží skutečných faktů, ale stejně to musela být strašná doba a rozhodovat se v ní notabene v jejich věku bylo docela náročné na psychiku, ale klobouk dolů před jejich zapálením pro věc. A jestliže se první polovina odvíjí přece jen pomalejším tempem, tak ta druhá, finální to bohatě vynahradí. K tomu velmi dobře vykreslená Anglie 30 a 40let, plus výborné obsazení celé čtyřky, kde se moje sympatie k aktérům během příběhu různě přelévaly, takže to je známka i velmi dobrého zpracování a u mě je to jasná čtyřka. ()

Reklama

ReneeS 

všechny recenze uživatele

Britům se musí nechtat, že ze špionážního dramatu dokáží udělat podívanou, která balancuje mezi vážností, vtipem, melancholií a bizarností. Možná občas trochu teatrální, ale výborně natočeno. Ať už byli kdo chtěli - studenti, diplomaté, špióni, zrádci ... v hlavě vám utkví přátelé, které poutala víc než jen společná kravata. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Skutočný príbeh najznámejších špiónov na svete Kim Philby (krycie meno Stanley), Donald Duart Maclean (Homer), Guy Burgess (Hicks) a Anthony Blunt (Tony alebo Johnson). Kedysi patrili do Cambridgeského špionážneho krúžku. Film nie je dokumentom, je to dráma zachytávajúca skutočné udalosti. Koniec 30 tých rokov, britská šľachta posiela svojich potomkov na najprestížnejšiu anglickú univerzitu, ale na opačnom póle spoločnosti je drvivá väčšina ľudí, ktorí nemajú čo do úst. Hitler sa ujíma moci v Nemecku a v tejto atmosfére sa títo štyria mladí bohatí idealisti rozhodli, že komunizmus je najlepší politický systém na riešenie všetkých problémov. Po kontakte s ruským agentom sa všetci štyria stali špiónmi v prospech Sovietskeho zväzu. Časom pracovne skončia na zahraničnom úrade, kde majú prístup k utajovaným skutočnostiam. Po dobu 20 rokov svojej aktívnej činnosti sa vypracovali medzi skutočnú špičku v danom obore. Táto séria sleduje ich životy, ich lásky, ich rast v práci a vysvetľuje prečo neboli podozriví. Boli britskí gentlemani z najvyššej spoločnosti a tí nemôžu byť predsa špiónmi.Starobu dožívali Mclean, Burgess a Philby v Sovietskom zväze, len Blunt sa priznal k špionáži výmenou za beztrestnosť a žil vo Veľkej Británii. ()

Thomick 

všechny recenze uživatele

This is England, not an American musical !! Pilot by sice jednoho skoro až odradil svou telenovelí stylizací a opravdu značnou teatrálností; zbylé tři díly ale leccos znamenitě vynahrazují. Do popředí se rázem dostávají ideologické twisty jako na zakázku tehdejší zmatené doby a sovětskou vlajkou šikovně zahalený, ve výsledku skoro až osvěžující a sympatický britský patriotismus. --- "Happiness is so unreliable; it's the worst thing that can happen to an agent." --- (Btw "ponce" je tak nádherné, vznešené slovíčko!) ()

Galerie (21)

Reklama

Reklama