Špióni z Cambridge (TV seriál)

Cambridge Spies

Velká Británie, 2003, 4x60 min

Ani ne tak super spionazna drama, ako skor prepletenec medziludskych vztahov v nadvaznosti na politiku a politicke dianie. Jak tak pozeram, zas zbuznela homoromantika dostala priestor aj tu, no ale u mna je to uchylka a svinstvo najohavnejsie. Toby Stephens /Die another Day, Hercule Poirot -pet malych prasatek/ jej sice neholdoval, sam odmietol uchylarny, ale bol tu zbytocny, nemal co hrat. Poirot a pet malych prasatek je vo filmografii sympatickeho Stephensa podstatne vyssie. Dokonca aj mlady Benedikt Okurkac sa tu zjavil, to teda pozeram : 55 %(6.6.2017)

• Radiq

Zpracování víc než ok, herci docela ok, režie ok, všechno ok, ale děj ne ok - celou dubu jsem si totiž řikal: se nějak nechytám... U většiny scén jsem nechápal souvislosti (historické, politické, kulturní) a o co jim vlastně jde a kdo je hodnej a kdo zlej. Na neznalyho diváka to holt bylo docela dost složity a to nejsu žádnej blbec. Taky kvuli tomu, že tam chybělo sem tam nějaky označení doby, kdy se to odehrává. Jo a taky tam bylo nějak moc buzen... což by ani tak nevadilo, ale když už jsem se nechytal u děje, tak tam zbyly skoro jenom ti teplí agenti... Prostě takové docela zklamání totok.(3.4.2016)

Nedívám se často na filmy se špionážní tématikou, ale tady jsem udělala jednu z výjimek a pustila si rovnou celou britskou minisérii a v žádném případě toho nelituji. Byla jsem ráda, že film se zabývá také z velké části vzájemnými vztahy této čtveřice kamarádů, jejich rodinného zázemí, lásek a nemlží ani ohledně sexuální orientace. Nevím do jaké míry se tenhle příběh drží skutečných faktů, ale stejně to musela být strašná doba a rozhodovat se v ní notabene v jejich věku bylo docela náročné na psychiku, ale klobouk dolů před jejich zapálením pro věc. A jestliže se první polovina odvíjí přece jen pomalejším tempem, tak ta druhá, finální to bohatě vynahradí. K tomu velmi dobře vykreslená Anglie 30 a 40let, plus výborné obsazení celé čtyřky, kde se moje sympatie k aktérům během příběhu různě přelévaly, takže to je známka i velmi dobrého zpracování a u mě je to jasná čtyřka.(12.9.2013)

Jelikož jde snímek u nás zatím nesehnatelný s českými titulky, shlédla jsem verzi se španělskými. Ty mi, jelikož španělsky neumím, nepomáhaly, spíše mne odváděly od pozorného naslouchání originálu, ale naučila jsem se pár španělských slovíček:) Ale to odbíhám od tématu. Tato čtyřdílná série určitě překvapí otevřeností, s jakou mluví nejen o veřejných politických událostech, ale také o intimitě vztahů hlavních hrdinů, z nichž dva jsou gayové. Také proto, postelové scény v tomto snímku patří spíše mužům, což není až tak obvyklé. Hlavním plusem tak pro mne jsou, kromě zajímavého příběhu, právě vynikající herecké výkony čtyř hlavních představitelů (hlavně Toma Hollandera v roli Guye Burgesse), které z této, byť pouze televizní záležitosti, vytvářejí neopakovatelný filmový zážitek.(22.6.2010)

This is England, not an American musical !! Pilot by sice jednoho skoro až odradil svou telenovelí stylizací a opravdu značnou teatrálností; zbylé tři díly ale leccos znamenitě vynahrazují. Do popředí se rázem dostávají ideologické twisty jako na zakázku tehdejší zmatené doby a sovětskou vlajkou šikovně zahalený, ve výsledku skoro až osvěžující a sympatický britský patriotismus. --- "Happiness is so unreliable; it's the worst thing that can happen to an agent." --- (Btw "ponce" je tak nádherné, vznešené slovíčko!)(28.12.2014)