Reklama

Reklama

Epizody(4)

Skutečný příběh skupiny studentů z Cambridgské univerzity, kteří byli ve třicátých letech vycvičeni a nasazeni jako špioni v Sovětském svazu. (Filmbox)

Recenze (14)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Ani ne tak super spionazna drama, ako skor prepletenec medziludskych vztahov v nadvaznosti na politiku a politicke dianie. Jak tak pozeram, zas zbuznela homoromantika dostala priestor aj tu, no ale u mna je to uchylka a svinstvo najohavnejsie. Toby Stephens /Die another Day, Hercule Poirot -pet malych prasatek/ jej sice neholdoval, sam odmietol uchylarny, ale bol tu zbytocny, nemal co hrat. Poirot a pet malych prasatek je vo filmografii sympatickeho Stephensa podstatne vyssie. Dokonca aj mlady Benedikt Okurkac sa tu zjavil, to teda pozeram : 55 % ()

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Cambridge Five (ano, ve skutecnosti jich bylo pet) patri mezi jednu z nejvetsich spionaznich eskapad a megavysirek historie tajnych sluzeb. Coby fanousek zanru jsem s napetim ocekaval obsah miniserie a doufal, ze se kvalitou vyrovna velice povedene The Company, jez imho patri k spionaznim skvostum. Tam si Tom Hollander mimochodem taky zahral. A nejsem zklaman, ikdyz jsem si musel par desitek minut pockat a stejne jsem nakonec dostal neco trochu jineho, nez jsem ocekaval. Nektere veci byly poupraveny, jak uz tvurci v uvodu varuji, historicka fakta presto dostatecne respektuji. Ale i tak se divakovi serviruje velmi citlive a kvalitne zpracovany pribeh plny nejenom drama, ale take sympatickeho humoru, velmi slusnych hereckych vykonu a v neposledni rade vice i mene dumyslnych spionaznich praktik a finticek. Rovnez pozitivne hodnotim, ze tvurci nevymekli a homosexualitu dvou postav nijak nemaskuji, ale zobrazuji jejich milostne avantyry pekne od podlahy. Zpocatku pusobi serie spise usmevnym, az bych rekl lehce romantickym dojmem, kdyz se soustredi na studijni eskapady a pocatek velkeho pratelstvi hlavni ctverice. V teto fazi bych uvital o neco vice mraziveho napeti, ktereho je k dobre spionazni zapletce/filmu/serialu potreba. S kazdym dalsim dilem vsak vyvoj ziskava na vaznosti a rafinovanosti. Osudy zucastnenych se komplikuji, opadava studentska euforie a bezstarostnost. Panove musi celit depresivni realite te doby a je potreba prinaset osobni obeti. Mozna prave diky tomu se dle meho nazoru kvalita i intenzita dil od dilu zlepsuje. Az je mi nakonec lito, ze serie ma pouze 4 dily. Reziser si dobre vybral herce. Kazdy z hercu predstavuje naptrosto odlisny charakter, ktery je jim herecky blizky a ktery celkem vtipne odrazi i historicka fakta. Guy Burgess byl napriklad stejne divoky i v realu a Kim Philby, skoda mluvit, mistr sveho remesla, byt predloha mela pravdepodobne o dost vice chladnokrevnosti. Vsichni herci odvedli velmi dobrou praci. Jeden vsak imho preci jen vycniva. Tom Hollander. Pro me osobne nejzajimaveji ztvarnena postava, prestoze s postupnym vyvojem v serii i ostatni kolegove zacinaji konkurovat. Zrejme potrebovali dostat trochu vice prostoru. Celkove se kazdopadne jedna o velice prijemnou zalezitost., ktera se mozna o neco vice soustredila na mezilidske vztahy nez samotnou spionaz, ale i to muze byt pro nekoho plusem. Je skoda, ze k serii nejsou online cz titulky, ale anglicke nastesti ano. Jako vzorek z uctyhodneho vykonu Toma Hollandera pridavam link na youtube z jedne z nej scen... :) http://www.youtube.com/watch?v=jpc85CyKI6w K shlednuti doporucuji take zajimavy dokument, nevim, jestli zde mohu linkovat, asi ne, k dispozici na ulozto.cz - nazev: Válka špionů-Kreml vrací úder 2-Slavná pětka ve službách Stalina cz. ()

Reklama

emma53 

všechny recenze uživatele

Nedívám se často na filmy se špionážní tématikou, ale tady jsem udělala jednu z výjimek a pustila si rovnou celou britskou minisérii a v žádném případě toho nelituji. Byla jsem ráda, že film se zabývá také z velké části vzájemnými vztahy této čtveřice kamarádů, jejich rodinného zázemí, lásek a nemlží ani ohledně sexuální orientace. Nevím do jaké míry se tenhle příběh drží skutečných faktů, ale stejně to musela být strašná doba a rozhodovat se v ní notabene v jejich věku bylo docela náročné na psychiku, ale klobouk dolů před jejich zapálením pro věc. A jestliže se první polovina odvíjí přece jen pomalejším tempem, tak ta druhá, finální to bohatě vynahradí. K tomu velmi dobře vykreslená Anglie 30 a 40let, plus výborné obsazení celé čtyřky, kde se moje sympatie k aktérům během příběhu různě přelévaly, takže to je známka i velmi dobrého zpracování a u mě je to jasná čtyřka. ()

embee 

všechny recenze uživatele

Jelikož jde snímek u nás zatím nesehnatelný s českými titulky, shlédla jsem verzi se španělskými. Ty mi, jelikož španělsky neumím, nepomáhaly, spíše mne odváděly od pozorného naslouchání originálu, ale naučila jsem se pár španělských slovíček:) Ale to odbíhám od tématu. Tato čtyřdílná série určitě překvapí otevřeností, s jakou mluví nejen o veřejných politických událostech, ale také o intimitě vztahů hlavních hrdinů, z nichž dva jsou gayové. Také proto, postelové scény v tomto snímku patří spíše mužům, což není až tak obvyklé. Hlavním plusem tak pro mne jsou, kromě zajímavého příběhu, právě vynikající herecké výkony čtyř hlavních představitelů (hlavně Toma Hollandera v roli Guye Burgesse), které z této, byť pouze televizní záležitosti, vytvářejí neopakovatelný filmový zážitek. ()

little tyger 

všechny recenze uživatele

Je neuvěřitelné, že příběhy, které píše sám život jsou mnohdy daleko lepší než ty vymyšlené. Série jistě patří k nadprůměru, ikdyž jsem hodně váhala nad lepší 3 nebo horší 4. Film je bohužel po dramaturgické stránce malinko nevyvážený. Zbytečně dlouhý rozjezd- který má sice ' něco do sebe ´ a herci jsou skvělí ( ano, zase ten Hollander) ale zdá se mi trochu moc, že cca hodinu a půl čekáte až se to pořádně rozjede. A naopak konec tak trochu ustřihnutý. Taky přijde líto, že Penry- Jones má tak málo prostoru, protože má pár opravdu silných momentů a je škoda že nemáme možnost vidět víc z jeho osudu a hereckého umu. Ale tak je to s každou postavou, jenom co ji režisér nechá malinko rozehrát emoce a nahlédnout pod povrch, už už tam rychle vrazí alespoň 5 různých scén z parků, laviček a zakouřených hospod. Neříkám, že jsou Cambridge spies špatný film, bylo víc než zajímavé sledovat bravurní obsazení, ale vidět jednou asi stačilo. ()

Galerie (21)

Reklama

Reklama