Kdo chce zabít Jessii?

Who Wants to Kill Jessie?

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1966, 81 min

Jan Němeček

Dana Medřická, Jiří Sovák, Olga Schoberová, Juraj Višný, Karel Effa, Jan Libíček, Valtr Taub, Bedřich Prokoš, Ilja Racek, Otto Šimánek, Svatopluk Skládal, Čestmír Řanda st., Jaromír Spal, Jan Pohan, Jiří Lír, Richard Lederer, Alena Bradáčová, Jiří Steimar, František Holar, Jaroslav Kepka, Ivo Gübel, Vladimír Menšík, Jan Cmíral st., Zuzana Martínková, Jitka Zelenohorská, Magdalena Rychlíková-Špergrová, Oldřich Velen, Helena Růžičková, Jan Skopeček, Zdeněk Blažek, Jan Schmitt, Karel Houska, Arnošt Bělohlávek, Vladimír Fürst, Miloslav Homola, František Šeba, Václav Fišer, Karel Hovorka st., Vlastimil Čaněk, Zdeněk Hamouz, Ivo Husák, Vilém Linke, Pavel Novák, Bedřich Čapek, Alexandr Horváth, Vladimír Navrátil, František Fontén, Jiří Hrachovec, Milan Kindl, Jan Krafka, Eduard Krützner, Marie Landová, Luďa Marešová, Lubomír Kostelka, Josef Příhoda, Miroslav Rataj, Marta Richterová, Jindřich Heidelberg, Věra Váchová, Jiřina Bílá, Zora Polanová, Blažena Slavíčková, Alois Dvorský, Otakar Šindelář, Eva Vosková, Pavel Robin, Gustav Vondráček, Alena Kreuzmannová

Až na vedecko-komunistickú vsuvku o ovplyvňovaní snov na začiatku bol film fajn. Autori si vymysleli celkom zaujímavý nápad. Vo veľa filmoch vystupujú komixové postavičky a tvária sa ako reálne. Tu sa komixové postavy tvária ako... komixové postavy. Kritika by mohla smerovať do prepisu do TV podoby (napr. na STV), kde sa pri prevode stratili okrajové časti políčok. Preto chýba veľká časť z "hovorených" bublinkových titulkov.(7.1.2004)

Napadla mě věta z Hovorů H, pomocí které Horníček popisoval scénu válečné operety: "Nu, jak si český režisér představoval bar na Riviéře" To samé platí o tomto filmu. Spousta dobrých hlášek i vizuálních vtípků (bubliny, domovnice s koštětem) je ubita nekomiksovostí komiksových postav - Svalovec se chová jako dement (žravost - co to má proboha vyjadřovat?), zatímco Effa je prostě herec, který nám pořád svým přehráváním říká, že to je jako parodie. Ještě k tomu je tu filosofická rovina, která tehdy hýbala Československem. Medřická je parodií na pozitivistické vědce, zatímco Sovák je ten dobrý technik - inovátor, který bere inspiraci z fantazie, a dokáže ji převést do reálné techniky (dnes by mu šel brainstorming). Na českou kinematografii slušný pokus, ale je to "jen" takové amatérské blbnutí - jedna rána do terče, dvě úplně vedle.(26.11.2009)

"Mohla byste vypustit takovou tu bublinu, která by vše objasnila?" ■ Geniální záležitost. Být toto americký film, stane se tato satira kultem. ■ "Zničil byt, prorazil zeď, prokousl vodovodní potrubí a vypil dítěti mléko." ■ Zajímavost: Americký producent poskytl pro remake scénáristu Stuarta Hampla. Z projektu nakonec sešlo (rok 1968), ale jméno Stuart Hampl obdržel Jiří Hrzán v dalším vorlíčkově filmu Pane, vy jste vdova!(19.5.2014)

Devizou tohoto filmu je Kája Saudek, krásná Olga Schoberová a samozřejmě humor. Nemluvím pak o propojení s komiksem, protože to je skutečně výborné, stejně jako bláznivá sci-fi zápletka s neskutečnou Danou Medřickou a skvěle uťáplým Sovákem, který má hezký vývoj postavy. Menšík je v epizodní roli klasicky výtečný. Parádní český film, které se už netočí.(21.11.2014)

tak tento snímek jednoznačně vyčnívá z řady tuctových českých komedií nátačených za komunismu. Spoře oděná sexbomba Jessie (opravdu sexy Olga Schoberová) a dva superpadouši, kteří jsou jí stále v patách, se dostanou ze snu docenta Beránka do našeho světa. Aneb jak se říká ve filmu "Dokážete si představit že by zjevy z nějakého šíleného snu ožili a běhali po ulicích?" - já ano a vůbec to není špatné:). Originální nápad i zpracování, výborná komixová stylizace, bezchybné obsazení a jemné (ale dobře skryté) narážky na totalitní režim dělají z tohoto filmu výrazný český nadprůměr..(7.7.2008)

• - Na rolu Supermana (Juraj Višný) si produkcia vyžiadala od Československého zväzu telovýchovy fotky asi 200 športovcov. (Raccoon.city)

• - Pri skúšobnom premietaní v Kralupoch sa film premietal zadarmo. Premietač bol ním tak nadšený, že nakúpil obrovskú rolu baliaceho papiera, režisér Václav Vorlíček mu dal pár fotiek a po celých Kralupoch vyvesil vlastnoručne vyrobené plagáty. (Raccoon.city)

• - V prosinci 2012 Václav Vorlíček uvedl, že se točilo černobíle, "protože ty bublinky Káji Saudka jsme tehdy neuměli udělat na barevný film". Americký remake již měl být barevný, protože Američané to uměli. (Jirka_Šč)