Kdo chce zabít Jessii?

Who Wants to Kill Jessie?

(festivalový název)

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1966, 81 min

Jan Němeček

Dana Medřická, Jiří Sovák, Olga Schoberová, Juraj Višný, Karel Effa, Jan Libíček, Valtr Taub, Bedřich Prokoš, Ilja Racek, Otto Šimánek, Svatopluk Skládal, Čestmír Řanda st., Jaromír Spal, Jan Pohan, Jiří Lír, Richard Lederer, Alena Bradáčová, Jiří Steimar, František Holar, Jaroslav Kepka, Ivo Gübel, Vladimír Menšík, Jan Cmíral st., Zuzana Martínková, Jitka Zelenohorská, Magdalena Rychlíková-Špergrová, Oldřich Velen, Helena Růžičková, Jan Skopeček, Zdeněk Blažek, Jan Schmitt, Karel Houska, Arnošt Bělohlávek, Vladimír Fürst, Miloslav Homola, František Šeba, Václav Fišer, Karel Hovorka st., Vlastimil Čaněk, Zdeněk Hamouz, Ivo Husák, Vilém Linke, Pavel Novák, Bedřich Čapek, Alexandr Horváth, Vladimír Navrátil, František Fontén, Jiří Hrachovec, Milan Kindl, Jan Krafka, Eduard Krützner, Marie Landová, Luďa Marešová, Lubomír Kostelka, Josef Příhoda, Miroslav Rataj, Marta Richterová, Jindřich Heidelberg, Věra Váchová, Jiřina Bílá, Zora Polanová, Blažena Slavíčková, Alois Dvorský, Otakar Šindelář, Eva Vosková, Pavel Robin, Gustav Vondráček, Alena Kreuzmannová

"Pane kolego, já kategoricky žádám, abyste okamžitě přestal snít !!" ;) Naprosto jedinečný a neotřelý film, který jasně dokazuje Vorlíčkovu režijní velikost a invenci, založená na geniální elementární myšlence může působit příliš bizarně, byť se zde paradoxně trestuhodně mrhá nevyčerpatelným potenciálem příběhu, z něhož se mohla stát doslova kultovní záležitost, kdyby se tvůrci nebáli přitlačit na pilu a nedoufali, že právě ona základní myšlenka bude natolik vtipná, že nebude zapotřebí duchaplnějšího příběhu a propracovanějšího scénáře, a tak se nabízí srovnání s v tomto směru o třídu povedenějším Lipského filmem, co do kvality, Čtyři vraždy stačí, drahoušku !! !! Řada scének trpí absencí pointy, nemůžu se ubránit dojmu, že barva by, ač chápu Vorlíčkův záměr i logiku v návaznosti na trikové provedení, právě v tomto případě byla na místě, Havelkova hudba mě ani omylem nenadchla, a tak vše zachraňují jen geniální velikáni naší kinematografie, geniláně hláškující a improvizující Vladimír Menšík, standardně skvělý Jan Libíček, v naprosto nečekané a netypické roli dokonalá Dana Medřická a samozřejmě bezchybný Jiří Sovák !! Kdo by nechtěl vidět, jak ji Jirka pustí Supermanovi, a pošle ho tak dík popelářům na smetiště..;) ;) Václav Vorlíček, dnes již zřejmě trpící značnou senilitou, předběhl svoji dobu, tentokrát však ve smyslu jak pozitivním, tak bohužel i v tom negativním, což mě nesmírně mrzí..(12.8.2013)

Velmi povedené comicsové dobrodružství tenotkráte v českém provedení a nutno říci , že se jedná o velmi originální snímek , který pobaví široké spektrum diváků. Nesmím opomenout zmínit nadpozemsky krásnou Olgu Schoberovou a musím konstatovat , že její krása si nezadá se světovou konkurencí ostatních hereček nejen let šedesátých. 91%(21.5.2008)

Až na vedecko-komunistickú vsuvku o ovplyvňovaní snov na začiatku bol film fajn. Autori si vymysleli celkom zaujímavý nápad. Vo veľa filmoch vystupujú komixové postavičky a tvária sa ako reálne. Tu sa komixové postavy tvária ako... komixové postavy. Kritika by mohla smerovať do prepisu do TV podoby (napr. na STV), kde sa pri prevode stratili okrajové časti políčok. Preto chýba veľká časť z "hovorených" bublinkových titulkov.(7.1.2004)

Abych se přiznal na tenhle film jsem se děsně těšil, příběh mi přišel dost zajímavej a zároven uchylnej. Ale po zkouknutí mi zbylo jen to že Medřická byla celkem pěkná. Ale teda moc mě to nevzalo. Jedinou další věc co musím pochválit je hudba která je výborná, ale snad kromě těch pár věcí mě to nepřinutí podíva se na to znova.(18.5.2011)

Některé scény jsou opravdu velice ztřeštěně komické a je tu spousta dobrých hlášek, hlavně od Vladimíra Menšíka, ale celkově nevím co si mám o tom myslet. Protože u toho procesu jsem si nějak vzpomněl na Postavu k podpírání, která je založena na kafkovském tématu. Celé to bylo takové bizarní, ale mě se to líbilo a to také díky Olze Schoberové.(28.11.2010)

• - Miloš Macourek a Václav Vorlíček chceli pôvodne natočiť komédiu o snoch s názvom Co se dětem zdá. (Raccoon.city)

• - Václav Vorlíček sa cestou vlakom na zlínsky filmový festival dal do reči s Milošom Macourkom a povedal mu, že má v hlave nápad priviesť na plátno komiksových hrdinov. Pod sľubom prísneho mlčania ho prizval ako partnera k napísaniu scenára, ktorý im trval približne pol roka. (Raccoon.city)

• - Ilustrace komiksových postav vytvořil Kája Saudek, který byl první láskou Olgy Schoberové. (Zdroj: Retro). (blackrain)