Kdo chce zabít Jessii?

Who Wants to Kill Jessie?

(festivalový název)

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1966, 81 min

Jan Němeček

Dana Medřická, Jiří Sovák, Olga Schoberová, Juraj Višný, Karel Effa, Jan Libíček, Valtr Taub, Bedřich Prokoš, Ilja Racek, Otto Šimánek, Svatopluk Skládal, Čestmír Řanda st., Jaromír Spal, Jan Pohan, Jiří Lír, Richard Lederer, Alena Bradáčová, Jiří Steimar, František Holar, Jaroslav Kepka, Ivo Gübel, Vladimír Menšík, Jan Cmíral st., Zuzana Martínková, Jitka Zelenohorská, Magdalena Rychlíková-Špergrová, Oldřich Velen, Helena Růžičková, Jan Skopeček, Zdeněk Blažek, Jan Schmitt, Karel Houska, Arnošt Bělohlávek, Vladimír Fürst, Miloslav Homola, František Šeba, Václav Fišer, Karel Hovorka st., Vlastimil Čaněk, Zdeněk Hamouz, Ivo Husák, Vilém Linke, Pavel Novák, Bedřich Čapek, Alexandr Horváth, Vladimír Navrátil, František Fontén, Jiří Hrachovec, Milan Kindl, Jan Krafka, Eduard Krützner, Marie Landová, Luďa Marešová, Lubomír Kostelka, Josef Příhoda, Miroslav Rataj, Marta Richterová, Jindřich Heidelberg, Věra Váchová, Jiřina Bílá, Zora Polanová, Blažena Slavíčková, Alois Dvorský, Otakar Šindelář, Eva Vosková, Pavel Robin, Gustav Vondráček, Alena Kreuzmannová

První crazy komedie z pera Miloše Macourka a Václava Vorlíčka. Zde se teprve oťukávali s žánrem, rozcvičovali se a výsledek působí ještě poněkud nesměle. I tak se ale jedná o skvělou originální komedii s nabitou závěrečnou půlhodinou, skvělým Jiřím Sovákem a naší nejkrásnější herečkou všech dob - Olgou Schoberovou. 85%.(21.9.2008)

Mně se nejvíc líbil vtípek "Dnes je čtvrtek." :-) Je to blbost, ale v dobrém slova smyslu - plejáda skvělých herců, několik super hlášek, zajímavý nápad, ale na druhou stranu dost hluchých či nudnějších míst a pocit, že se mohlo ještě přitlačit na pilu a z nápadu vytěžit víc. Je to tak na 70%. PS: Olga Schoberová byla neuvěřitelně sexy kus.(26.3.2013)

Jediný český film, ktorý sa dostal do výberu 101 scifáčov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Možno by sa ich tam zišlo mať viac, napríklad niečo od Karla Zemana. Vorlíček bol svojho času záruka neskutočnej bláznivej zábavy. Jessii je našimi televíziami neprávom priehladnutá, je to totiž skvost vo všetkých smeroch. Paródia a zároveň pocta komiksovým hrdinom s niekoľkými luxusnými (väčšina bublín) scénami. Kde sa asi inšpiroval Nolan pri písaní Inception?(12.6.2012)

Je nepochybné, že v šesťdesiatych rokoch sa uvoľnila nahromadená tvorivá energia československých filmových tvorcov. Nikdy predtým a ani potom nevzniklo toľko originálnych nápadov, z ktorých mnohé boli aj adekvátne dobrým spôsobom spracované. Pri zrode Jessie stál originálny nápad pánov Macourka a Vorlíčka. Opieral sa síce o komiks, ktorý sa netešil priazni straníckych ideológov, ale plné využitie možností, ktoré poskytoval, mohlo počiatočný handicap prekonať. K dispozícii bola komiksovo krásna Olinka Schoberová, Ďuro Višný napínal svaly ako Schwarzenegger, v epizódkach sa zaskveli Menšík s Líbíčkom, ale okrem niekoľkých hlášok filmu zúfalo chýbal humor a ten, ktorý tam tvorcovia predsa len dostali, pôsobí dnes dosť zvetralo. Určite je to výrazný a nadpriemerný film, ale mohol a mal byť lepší.(16.2.2011)

Originální nápad s jemně dobarveným komiksovým humorem, režie, kamera, poctivé dialogy a plejáda přesvědčivých herců ve stylově převratné čb sci-fi se střídáním akčních, vědecko-technických a konverzačních scén. O snových crazy touhách párku vědců s ♫ lyricko-dramaticko-komediální hudbou S.Havelky, stále za 3-4*. Já sním o kombinaci Medřické, leštící bicepsy, a Olinky před tabulí s rovnicemi...přestože dnes není čtvrtek.(24.4.2012)

• - Neoficiální předpremiéra na hrubo dokončeného filmu se konala v Kralupech nad Vltavou v nově otevřeném Kulturním domě. Tvůrci filmu tak chtěli nespokojeným cenzorům dokázat, že se u takového filmu budou diváci bavit. (Bart)

• - Rolu Jindřicha Beráneka odmietol Václav Voska. (Raccoon.city)

• - Inspirací pro film byly Václavu Vorlíčkovi superhrdinské komiksy, které tu po válce zanechala americká vojenská posádka. (choze)